Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826648 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2990 : 17 Ocak 2021, 14:04:37 »

Ben köprüyü geçene kadar(milli savunma sanayi ürünlerimiz yapılana kadar) ayıya (ABD,Ab,Rusya) dayı diyelim diyorum.

Siz yok bunlara direkt ayı diyelim bize ne yaparlarsa yapsınlar diyorsunuz...

Hocam, yalnız atladığın bir nokta var... bu ayı çok akıllı bir ayı; köprüyü geçene kadar kendisine dayı diyebileceğimizi biliyor. O halde ne yapmalıyım? köprüden geçmesine kesinlikle müsaade edemem. Bekletirim gişelerde, köprüyü geçebilme ihtimali nedeniyle, ilanihaye kendime dayı dedirttiririm! Çünkü bilirim ki, köprüyü geçerse ayıya ayı diyecek... Köprüden geçebileceği ümidiyle yaşatırım, kıyamet gününe kadar beklesin dursun anasını satayım. Sanki işi ne..? 

Hani diyordu ya! BEN SENİ SEVEBİLME İHTİMALİNİ SEVMİŞTİM.

Sizde diyorsunuz ki; KÖPRÜDEN GEÇEBİLME İHTİMALİNİ SEVMİŞTİM...

Ama iyi de..! bir türlü geçemiyoruz, ne olacak şimdi? 

Hocam 70 yıldır NATO ülkesiyiz, bir arpa boyu yol gidemedik. Efendime söyleyim, şu kadar yıldır AB müzakereleri devam ediyor; bir türlü AB' ye giremedik. Çünkü adamlar bu atasözünü biliyor. Bilmeselerdi sen haklıydın belki ama adamlar bu atasözünü biliyor hocam.

Köprüden geçirtmiyorlar,
Kendisine ayı dedirtmiyorlar,
Dostu düşmanı seçtirtmiyorlar,

Hocam öyle bi' şey ki; insan kırk kere aynı yalanı söylerse, kendi yalanına kendisi bile inanırmış! 70 yıldır dayı diye diye, adamlar hakikaten başımıza dayı kesildiler yav!

Hocam derler ki;

Bir toplumun kullandığı dilin yapısını bilmek, o toplumun imkân ve imkansızlıklarını bilmekle eşdeğerdir.

Şimdi adam bu atasözümüzü biliyor. Türkçe' nin kural ve kaidelerini de biliyor... O halde yapabileceklerimizin sınırını da biliyor. Delidumrul gibi bekletiyor köprünün gişelerinde, işin yoksa bekle dur.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2991 : 17 Ocak 2021, 14:13:24 »
Tabi ki direneceğiz , karşı koyacağız ...

Ama bazı arkadaşlar batının bu iki yüzlülüğüne çok şaşırıyor ki ben de onların şaşırmalarına şaşırıyorum... Emperyalizm zaten hep buydu...

Menderes ve sonrası hükümetler ;  ABD yardımlarıyla memleketin kalkınıp refaha kavuşacağını zannedenler bu rezilliğin sorumlusudur.

İlk tokatı Kıbrıs ambargosuyla yedik. Şöyle bir kendimize gelir gibi olduk  ancak sonra Özal ile birlikte yeniden gevşedik bunların kulu-esiri olduk...Şimdi tekrar tokat yiyiyoruz... Olan budur... Yoldan çıktığımızı gördüklerinde basıyorlar tokatı ... Yollarına girince sıvazlıyorlar sırtımızı...

4 ABD savaş gemisi limanlarını bombaladığı için ülkelerini emperyalistler için pazar olarak açmak zorunda kalan Japonya bu aşağılanmayı hiç unutmayıp nasıl ki çok çalışarak bir Dünya devi olduysa biz de ABD'nin bize attığı bu tokatı hiç unutmayalım , çok çalışıp MMU , TF-2000 yapabilen bir dev olalım emi...?

Hocam Japonya onun için teslim olmadı, kafalarına 2 tane atom bombasını yiyip yüzbinlerce insanı ölünce mecbur teslim olmak zorunda kaldılar yoksa ABD klasik yöntemlerle Japonya'yı yenemeyeceğinin farkındaydı yine korkaklığını gösterip  dünyanın en yıkıcı silahını kullanarak yüzbinlerce sivili öldürdü ve Japonya'yı teslim olmak zorunda bıraktı. Tabi sonradan Japonya yeniden ayağa kalkıp dünyanın en zengin ve en teknolojik ülkelerinden bir haline geldi fakat şu da unutulmamalı ülkenin yeniden ayağa kalkmasında ABD'nin payı çok büyüktür bunu Amerikan kültürünün Japon kültürüne etkilerinden görebiliriz. Tabiki biliyorsunuz Japonya'daki üslerde hala onbinlerce Amerikan askeri bulunuyor bunu da hatirlatayım dedim.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2021, 14:18:44 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2992 : 17 Ocak 2021, 14:27:10 »
Hocam 1905 yılında Japonya donanması , Rus donanmasını yenerek bir Dünya devi olarak tarih sahnesine çıktı..Devamında da Çin işgali ve 2.Dünya savaşına giriş yaşandı...

Benim söylediğim 4 gemi  olayı daha eski ve Japonya'nın endüstriye önem vermesine yol açan esas olaydır...(1854 yılında ABD'nin Japonya'yı bombalaması demeyeyim de donanmasının tehditiyle limanlarını ABD'ye açmak zorunda kalması )
Bu olaydan sonra Japonya  , Batı'dan her türlü yeniliği alıp Endüstri devleti haline gelir...

Tom Cruise'un Son  Samuray filmini hatırlayın...Endüstirileşmeye uğraşan Japonya'yı anlatır...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2993 : 17 Ocak 2021, 14:36:56 »
Hocam 1905 yılında Japonya donanması , Rus donanmasını yenerek bir Dünya devi olarak tarih sahnesine çıktı..Devamında da Çin işgali ve 2.Dünya savaşına giriş yaşandı...

Benim söylediğim 4 gemi  olayı daha eski ve Japonya'nın endüstriye önem vermesine yol açan esas olaydır...(1854 yılında ABD'nin Japonya'yı bombalaması demeyeyim de donanmasının tehditiyle limanlarını ABD'ye açmak zorunda kalması )
Bu olaydan sonra Japonya  , Batı'dan her türlü yeniliği alıp Endüstri devleti haline gelir...

Tom Cruise'un Son  Samuray filmini hatırlayın...Endüstirileşmeye uğraşan Japonya'yı anlatır...

Hocam sizin söylediklerinizde doğrudur tabi saygı duyarım da bana hiç Japonya intikam almış gibi gelmedi bir dünya devi haline gelmiş olabilir fakat şu an ABD'nin en yakın müttefiklerinden birisi, hiç sözünden çıkmıyor ve resmi bir ordusu bile yok neden Japon Öz Savunma Kuvvetleri dendiğini biliyorsunuzdur neyse konumuzu daha fazla dağıtmayalım..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2994 : 17 Ocak 2021, 14:56:22 »
Doğru hocam konu dağılmasın ; asıl mesele bizim tam bağımsız  , kendi kendine yeten , hiç kimseye eyvallah demeyen sanayi ülkesi olma hedefimiz.

Biz ne kadar bunlara bağımlı olursak o kadar laflarından çıkmayız. Bizi bu bağımsızlık hedefimize ulaştırmamaya çalışıyor emperyalistler. S-400 bahanesiyle konulan ambargo gibi...

Bu baskılara direnmek bizim için meşrudur... Ama atacağımız adımlar da  bizi olduğumuzdan daha geriye götürmemelidir... Bu bağımsızlık adımlarını atmaya  çalışırken çok dikkatli olmalı bizi daha kötü durumlara sokacak fevri adımlar atmamalıyız...

Keskin sirke küpüne zarar verir...

« Son Düzenleme: 17 Ocak 2021, 14:58:14 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2995 : 24 Ocak 2021, 02:18:59 »
Doğru hocam konu dağılmasın ; asıl mesele bizim tam bağımsız  , kendi kendine yeten , hiç kimseye eyvallah demeyen sanayi ülkesi olma hedefimiz.

Biz ne kadar bunlara bağımlı olursak o kadar laflarından çıkmayız. Bizi bu bağımsızlık hedefimize ulaştırmamaya çalışıyor emperyalistler. S-400 bahanesiyle konulan ambargo gibi...

Bu baskılara direnmek bizim için meşrudur... Ama atacağımız adımlar da  bizi olduğumuzdan daha geriye götürmemelidir... Bu bağımsızlık adımlarını atmaya  çalışırken çok dikkatli olmalı bizi daha kötü durumlara sokacak fevri adımlar atmamalıyız...

Keskin sirke küpüne zarar verir...

Kesinlikle katılıyorum. ABD'ye bağımlılıktan kurtulup, gidip Rusya yahut Çin gibi demokrasi ve insan haklarının esamesinin okunmadığı ülkelere bağımlı olmamak lazım. Her alanda kendi kendimize yeten, kendi teknolojisini geliştiren, üreten ve satan, dış tehdit ve sıkıntılara karşı güçlü ekonomiye sahip bir ülke olmak Türkiye'nin en büyük hedefi olmalı. Yoksa Rusya denilen ülke bizim ABD'den bile daha eski düşmanımız. Çin ise bizim tarihi ilk düşmanımız. ABD kötü de bunlar iyi değil nihayetinde.

Elbette bu ülkelerle iyi ilişkilere ve karşılıklı maddi çıkara dayalı anlaşmalara kimse itiraz edemez ama Türkiye benim için emperyal bir güç olarak bu ülkelerle bu tür ilişkileri kurmalı. Tabii bu da ilerisi için mümkün. Bunun yolu da güçlü ekonomi, güçlü sanayi ve teknoloji üretiminden geçiyor.

Not: Emperyal derken güçsüz, fakir ülkelere çöken, onların kaynaklarını sömüren bir ülke değil, güçlü ülkelere karşı dediğini kabul ettirebilen, önce kendi çıkarlarını dikta eden bir ülke olmak. Yoksa bizim hamdolsun tarihimizde sömürgecilik ve soykırım yoktur. Türkiye sömürmeyen bir emperyalist güç olmalıdır. Zaten ABD ne kadar sömürgeci ise Çin ve Rusya'da o kadar sömürgeci bir ülkedir. ABD kapitalist, Rusya eskiden olmak üzere mevcut Çin'de sosyalist bir emparyalist devlettir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2996 : 25 Ocak 2021, 18:05:14 »
ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın 6. ve son Savunma Bakanı Christopher C. Miller'dan Müşterek Taaruz Uçağı F-35'e yönelik ciddi eleştiriler geldi. Miller, uçağın "beş para etmeyeceğini" söyledi.

Müşterek Taaruz Uçağı F-35, çok uzun süren geliştirilmesine rağmen halen daha ciddi miktarda hatayla uçuyor. Uçağın donanım ve yazılım kanadında 871 adet hataya sahip olduğu belirtilirken, söz konusu hataların giderilme süreci ise neredeyse bir kağnı hızında ilerliyor.

Ana vatanı ABD’de de ciddi eleştiriler alan F-35’i adeta erden yere vuran bir paylaşım bu kez eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 6. Savunma Bakanı olan ve makamında kısa süre kalabilen Christopher C. Miller’dan geldi. Eski bir Özel Kuvvetler subayı olan Miller, F-35’e “… parçası” tabirini yakıştırdı.

Gayri resmi bir sözlü brifingde (press gaggle: bir politikacının sözlü olarak verdiği ancak video kaydının olmadığı açıklama) uçağın beş para etmediğini söyleyen Miller, aynı zamanda ABD ve müttefiklerinin filolarında onlarca yıl boyunca ana muharebe uçağı olarak görev yapacak F-35’i ruhu olmayan, ancak iyi niyetle yaratılmış ve sonunda bir angarya olarak görülen Frankenstein’e benzetti.

Christopher C. Miller’ın F-35 hakkındaki sözlerinin devamı ise şöyle:

“İnanın bu işten çok sıkıldım. Bir an önce bırakıp gitmek istiyorum. Ancak bir yönüm de keşke kalıp, tedarik sürecine dahil olsam ve önümüzde durum bu tuhaf sorun hakkında konuşabilsem diyor. Söz konusu mesele ise malumunuz F-35 konusu.

Dün bir pilot yarbay ya da albayla konuşuyorduk. Dedim ki ‘Ne uçuruyorsun?” O da F-35 uçurduğunu söyledi. Ben de ‘yani bir … parçasıyla uçuyorsun’ dedim. Biraz gülüştük, daha sonra ‘Cidden soruyorum, uçak hakkında ne düşünüyorsun?’ diye sordum. Aslında bir F-16’cı olan pilot ise ‘Ben olsam buna bu kadar yatırım yapmazdım. Bu uzun vadede bizim işimize yaramaz. F-35 5. nesil fakat biz 6. nesile yatırım yapmalıyız” cevabını verdi. Ben de ‘Bir canavar yarattık’ diye ekledim.”

F-35'e bu kadar para akıtmak anlamsız

Miller’ın aslında kızgın olduğu konu, ABD içinde 6. nesil savaş uçağı konusu ciddi olarak gündemdeyken ve hatta ilk uçuşun yapıldığı haberleri geçtiğimiz aylarda haber olmuşken F-35’e halen daha onlarca milyar dolar harcanması olarak dikkat çekiyor.

Oldukça pahalı olan tek bir F-35 için yaklaşık 110 ila 117 milyon dolar ödenmesi gerekiyor. Her bir uçuş saati için ise yaklaşık 44 bin dolarlık bakım maliyeti de işin tuzu biberi niteliğinde.

Bakalım, Biden döneminde F-35’lerle ilgili süreç nasıl işleyecek...

https://www.donanimhaber.com/eski-baskan-donald-trump-in-savunma-bakanindan-f-35-e-yonelik-ciddi-elestiri-geldi--129350

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2997 : 25 Ocak 2021, 21:44:50 »
abd McDonnell Douglas F-15

McDonnell Douglas F/A-18  bu ucak lar abd kozu  F 35 manevra kapileyetsiz sisman ucak

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2998 : 26 Ocak 2021, 21:04:26 »
Bu uçak elde patlar mı acaba? Çok sanmıyorum ama patlarsa projeden ayrılmak hayırlı olur. Aynı gövdede 3 farklı görevi yapmak kolay olmayacak. ABD bile olsan hatasız olamıyorsun.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2999 : 27 Ocak 2021, 20:10:34 »
Lockheed Martin tarafından üretilen ilk Danimarka F-35 Lightning II savaş uçağı, geçtiğimiz saatlerde üretim hattından çıktı ve son montaj hattına nakledildi.

2016 yılında yeni avcı uçağı programı için F-35’i seçen Danimarka, 27 adet F-35A uçağı sipariş etmişti. Danimarka Hava Kuvvetleri’ne ait ilk F-35A Lightning II savaş uçağı, Lockheed Martin’deki üretim hattından çıktı ve son montaj hattına nakledildi. Kuyruk numarası ‘L-001’ olan uçağın, Nisan 2021’de teslim edilmesi planlanıyor.

Danimarka, 2002 yılında Sistem Geliştirme ve Gesterim aşamasında F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına katıldı ve F-35’in teknik unsurlarını etkiledi. Ekim 2008’de Danimarka Hava Kuvvetleri, F35 programı ile ortaklığının bir parçası olarak Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki JSF 461’inci Uçuş Test Filosuna bir Danimarka F-16 ‘sı teslim etti. Haziran 2016’da Danimarka, 27 adet F-35A tedarik etme planlarını onayladı.

F-35’in ‘A’ konfigürasyonu, F-35’in konvansiyonel kalkış ve iniş (CTOL) modelidir. Türk Hava Kuvvetleri de 30 adet F-35A siparişinde bulunmuştu. Türk Hava Kuvvetleri, uzun vadede 116 adet F-35A uçağına sahip olmayı amaçlıyordu.

https://www.savunmasanayist.com/ilk-danimarka-f-35-ucagi-hattan-cikti/