Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 851769 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #710 : 16 Aralık 2013, 16:31:02 »
ABD'li Komutandan F-35 Hakkında Açıklamalar

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Mark A. Welsh III bu sabah bir Pentagon basın toplantısı sırasında F-35 konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Welsh, "F-35 projesi ABD Hava Kuvvetleri için önemli bir projedir. F-35 projesi, Savunma Bakanlığının F-22 Raptor uçaklarındaki sayıyı azaltmasının ardından daha da önemli hale geldi. Hava üstünlüğü sağlamak için tasarlanmış F-22'yi destekleyerek tam bir koruma şemsiyesi sağlayacak uçak F-35'dir. Çünkü mevcut F-15 Eagle ve F-16 Fighting Falcon uçakları, modernize edilseler dahi 5. nesil savaş uçağı tehditlerine karşı hayatta kalamazlar.

Ancak programın bazı sorunları oldu. Maliyetler arttı. Uçağın Hava Kuvvetleri modeli olan F-35A'nın uçak başına maliyeti yaklaşık 150 milyon ABD doları. Fakat  şimdi uçaklar için üretim oranı artıyor ve üretim maliyetleri düşüyor." dedi. 

Ilk 100 F-35 uçağının 44'ü F-35A geleneksel kalkış ve iniş (CTOL) modeli, 42'si F-35B kısa kalkış/dikey iniş (STOVL) tipi ve 14'ü F-35C taşıyıcı (CV) modelidir. ABD Savunma Bakanlığı F-35 montaj hattından çıkan ilk 100 jetin 95'ini aldı. Kalan beş jet programın ortak ülkelerinden ikisine teslim edildi. Birleşik Krallık'a üç F-35B uçağı ve Hollanda'ya iki F-35As  teslim edilmiştir.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2013, 16:38:08 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #711 : 25 Aralık 2013, 04:36:29 »

TUSAŞ'ın ürettiği ilk orta gövde.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #712 : 25 Aralık 2013, 23:02:16 »
TF-X'de kullanılır umarım bu kompozit gövde olayları.. Tabe sadece orta gövde için değil.. :) Temennimiz kompozit gövdenin TF-X uyarlanması gerekli tezgahlar varmı tartışılır fakat üretim hattına çok var daha..

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #713 : 26 Aralık 2013, 11:57:50 »
Yanilmiyorsam israil f35 kanatlarini imal ediyordu, Eger ssm biraz bastirabilirse kanat imalat teknolojisine alabilir sonucta turkiye bu ucaga 30 milyar dolar civarinda masraf yapacak nekadar teknoloji koparirsak o kadar iyi olur

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #714 : 26 Aralık 2013, 13:35:14 »
Bu saatten sonra zor. Belki sadece kendimiz için üretilecek olan F-35'lerde olabilir.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #715 : 26 Aralık 2013, 18:20:22 »
Aslinda sadece kanatlari uretsek daha iyidi belkide bence :) kritik seviye koymak gerekirse bence kanatlar daha kritik teknoloji vaat ediyor orta govdeye gore..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #716 : 29 Ocak 2014, 01:59:16 »
Türkiye ilk F-35 siparişi için düğmeye basıyor

Siparişi geçen yıl beklemeye alınan F-35 için düğmeye basılıyor. Türkiye’nin ilk iki uçak için siparişi vermesiyle teslimat hedefi 2017. Uçaklar 2018’de Türkiye’ye gelecek.
Türkiye ilk F-35 siparişi için düğmeye basıyor

Radara yakalanmadığı için “hayalet uçak” olarak anılan 5. nesil savaş uçağı F-35’ler için, Türkiye sipariş kararı vermeye hazırlanıyor.

F-35 projesi kapsamında Türkiye’nin geçen yıl 5 Ocak’ta sipariş kararı verdiği 2 uçağın tedariki, daha sonra tekrar değerlendirilmek üzere ertelenmişti. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde toplanacak SSİK (Savunma Sanayii İcra Komitesi)’nde, hayalet uçağın alımına başlanması konusunda adım atacağı öğrenildi.

Türkiye uçaklardan ABD Hava Kuvvetleri versiyonunda olanından sipariş verecek. Uçaklar, 2018’de Türk semalarında olacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı da F-35 üs hazırlıklarını sürdürüyor.

NEDEN ERTELENMİŞTİ?

Geçen yıl 5 Ocak’ta sipariş kararı verilen 2 uçağın tedariki ertelenmişti. Erteleme gerekçesi, “F-35’in harekat kabiliyetlerinin istenen seviyeye ulaşmada planlananın gerisinde kalması ile ABD ve diğer ortak ülkelerin siparişlerini ileriki yıllara ötelemesi sebebiyle artan uçak maliyetleri” olarak gösterilmişti.

http://kokpit.aero/f-35-siparis-yakin

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #717 : 29 Ocak 2014, 11:50:39 »
Bu alet makineli tüfek poduyla uçmak durumunda , bu durumda stealth'liği mi kalıyo.Allah muhafaza F-4lerin ilk zamanlarında başına gelen şey bunların başına da gelmesin... Olur ya diyelim ki bwr yerine wwr muharebeye girmek durumunda kaldı,görevlerin birçoğunda o podla uçması gerekecektir...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #718 : 29 Ocak 2014, 17:43:17 »
Hayalet olmasından kastı galiba ilk vuruş önceliği olabilir zaten uçak ateş açtığı anda radarlar tespit yapıyor diye biliyordum

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #719 : 29 Ocak 2014, 23:47:06 »
Hayalet olmasından kastı galiba ilk vuruş önceliği olabilir zaten uçak ateş açtığı anda radarlar tespit yapıyor diye biliyordum

Ne kadar süre?