Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3520 : 02 Temmuz 2022, 15:33:17 »
sana altın semer vurulmuş eşşek satmaya kalkan abd eşşeği satamayınca kendisi için o eşşeği ata çevirmek adına para harcama kararı aldı.fatih gibi sarı dilliler bırakın at eşşek farkını ona hangisinin at hangisinin eşşek olduğunu sufleleyen birisi olmadan bu konuda yorum bile yapamazlar.
ısrarla f 35 kakalamaya çalışan beyinlerinize bir sorun acaba bize satılan 6 adet uçak abd ordusuna geçince neden 500 + milyon $ harcanarak abd kullanımına uygun hale getirilme kararı alındı ve bu uygunluk neler içeriyordu?
bakalım beyinleriniz mantıklı mı mantıksız mı yorum yapacak?
sana satmadığını yunana satan adamdan ısrarla aynı uçağı istemekte acayip saçma değil mi ?

Hocam çıkarımınız biraz yanlış olmuş her savunma sanayi ürününün o üretici ülkenin kullandığı modeli ile birde ihraç modeli olur. İhraç modeli tabiki bazı özellikler kısıtlanmış olarak alıcı ülkeye satılır. Siz Bayraktar TB2'lerin ya da Akıncı gibi  savunma sanayi ürünlerinin bizim kullandığımız şekliyle mi diğer ülkelere satıldığını zannediyorsunuz? Siz yazacaksınız ki şimdi Türkiye bu uçağın üretici proje ortaklarındandı fakat uçağın fikri mülkiyeti ABD'ye ait ve esas üreticisi konumunda bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Kaldı ki F-35'in kaynak kodlarını en yakın müttefiki İngiltere'ye bile vermiyor ABD, sadece İsrail'e veriyor ki bunun nedenini de hepimiz biliyoruz zaten.

Tabiki F-35 vazgeçilmez bir uçak değil fakat ABD yarın satıyorum dese eminim ki bizimkiler hiç düşünmeden tekrar satın alırlar bu uçağı.
çıkarırım yanlış değil kardeş.sen bu işe ORTAK olarak girdin.uretim parça tasarımı gibi bir sürede iş yapıyordun.beklenen odur ki ortak üretilen ürünün çakmasını değil orijinalini alasın.adam hem çakmasını satıyor hem herseyi benim kontrolumde kalacak diyor hemde tonla para ödeyeceksin diyor.simdi bu durum ortadayken daha ısrarla neden istenir bu ucak.enayimiyiz beynimiz mi yıkandı.bu forumda sürekli f 35 güzellemesi yapanlara bu sorularım.bu şekilde davranan sıradan bir tüccara ne dersiniz.benim cevabım belli  ENAYIII

Yazdıklarımı okuma zahmetine girmediniz herhalde yada ben anlatamadım. Ne kadar bu uçağın ortağı olursan ol uçağın fikri mülkiyeti ve esas üreticisi ABD sen küçük ortaksın bu projede. Bende memnun değilim ABD'nin bu uçağı bu şekilde dayatmasından fakat ortada bir gerçek var. Hükumet bu projeye ortak olurken o kadar belgeye imza attı bilmiyormuydu bu kadar kısıtlama olduğunu bu uçakta? Neyse herkesin görüşüne saygı duymak lazım.

Hocam antlaşma sadece kontrat şartlarını içeriyordu. Bunların teknik detayları daha sonradan gün yüzüne çıktı ve bazı üyelerden konsorsiyumdan çekilmelerini ve siparişlerine indirmeye sebep oldu.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3521 : 02 Temmuz 2022, 15:34:02 »
Cevabını önceden verdiğimiz konularda tartışmayın arkadaşlar.
Ne demiştik; F-35 , kısıtlama olmadan kullanan ülkeler için pahalı ama teknoloji olarak harika bir uçak...

Bizim için yani her an amborgoya , parça tedarik sorunu yaşayacak, kısıtlı özellikleri ile alınmak zorunda kalan ülkeler için kötü bir uçak...

Yani uçağın kendisinde birsey yok.Sorun kime ne kadar efektif kullandirilacağı...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3522 : 02 Temmuz 2022, 16:56:58 »
sana altın semer vurulmuş eşşek satmaya kalkan abd eşşeği satamayınca kendisi için o eşşeği ata çevirmek adına para harcama kararı aldı.fatih gibi sarı dilliler bırakın at eşşek farkını ona hangisinin at hangisinin eşşek olduğunu sufleleyen birisi olmadan bu konuda yorum bile yapamazlar.
ısrarla f 35 kakalamaya çalışan beyinlerinize bir sorun acaba bize satılan 6 adet uçak abd ordusuna geçince neden 500 + milyon $ harcanarak abd kullanımına uygun hale getirilme kararı alındı ve bu uygunluk neler içeriyordu?
bakalım beyinleriniz mantıklı mı mantıksız mı yorum yapacak?
sana satmadığını yunana satan adamdan ısrarla aynı uçağı istemekte acayip saçma değil mi ?

Hocam çıkarımınız biraz yanlış olmuş her savunma sanayi ürününün o üretici ülkenin kullandığı modeli ile birde ihraç modeli olur. İhraç modeli tabiki bazı özellikler kısıtlanmış olarak alıcı ülkeye satılır. Siz Bayraktar TB2'lerin ya da Akıncı gibi  savunma sanayi ürünlerinin bizim kullandığımız şekliyle mi diğer ülkelere satıldığını zannediyorsunuz? Siz yazacaksınız ki şimdi Türkiye bu uçağın üretici proje ortaklarındandı fakat uçağın fikri mülkiyeti ABD'ye ait ve esas üreticisi konumunda bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Kaldı ki F-35'in kaynak kodlarını en yakın müttefiki İngiltere'ye bile vermiyor ABD, sadece İsrail'e veriyor ki bunun nedenini de hepimiz biliyoruz zaten.

Tabiki F-35 vazgeçilmez bir uçak değil fakat ABD yarın satıyorum dese eminim ki bizimkiler hiç düşünmeden tekrar satın alırlar bu uçağı.
çıkarırım yanlış değil kardeş.sen bu işe ORTAK olarak girdin.uretim parça tasarımı gibi bir sürede iş yapıyordun.beklenen odur ki ortak üretilen ürünün çakmasını değil orijinalini alasın.adam hem çakmasını satıyor hem herseyi benim kontrolumde kalacak diyor hemde tonla para ödeyeceksin diyor.simdi bu durum ortadayken daha ısrarla neden istenir bu ucak.enayimiyiz beynimiz mi yıkandı.bu forumda sürekli f 35 güzellemesi yapanlara bu sorularım.bu şekilde davranan sıradan bir tüccara ne dersiniz.benim cevabım belli  ENAYIII

Yazdıklarımı okuma zahmetine girmediniz herhalde yada ben anlatamadım. Ne kadar bu uçağın ortağı olursan ol uçağın fikri mülkiyeti ve esas üreticisi ABD sen küçük ortaksın bu projede. Bende memnun değilim ABD'nin bu uçağı bu şekilde dayatmasından fakat ortada bir gerçek var. Hükumet bu projeye ortak olurken o kadar belgeye imza attı bilmiyormuydu bu kadar kısıtlama olduğunu bu uçakta? Neyse herkesin görüşüne saygı duymak lazım.

Hocam antlaşma sadece kontrat şartlarını içeriyordu. Bunların teknik detayları daha sonradan gün yüzüne çıktı ve bazı üyelerden konsorsiyumdan çekilmelerini ve siparişlerine indirmeye sebep oldu.

Ben buna pek inanamıyorum hocam. Bu proje imzalanırken bile uçağın hangi özellikleriyle satılacağına dair bilgilerinde verilmiş olması lazım ve bu mutlaka askere de sorulmuştur. Bu işler o kadar kolay değil. Bile bile lades dendiyse çok yazık. Ama eğer bu kadar ABD ile sorunumuz olmasa uçağı güle oynaya teslim alıp kullanacaktık emin olun kimse de kötülemeyecekti bu uçağı.

Oldu da ABD bu uçağı bize verse bile bu saatten sonra artık F-35'in alınmaması gerek. Şu an bizim için öncelik MMU projesi bu projenin ne yapılıp ediiip tamamlanması lazım. Artık bu proje ülkemizin 100 yıllık tarihi içerisinde en önemli proje haline gelmiştir.
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2022, 16:58:40 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Güney Kore’den İlave F-35A Siparişi
« Yanıtla #3523 : 02 Temmuz 2022, 22:21:17 »
Güney Kore Hava Kuvvetleri, yeni bir F-35A Lightning II savaş uçağı filosu kurmak amacıyla ilave F-35A siparişinde bulunmayı planlıyor.

Seul yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada; Güney Kore Devlet Savunma Tedarik Komitesi’nin, 20 adet F-35A savaş uçağı satın almak için taslak bir teklifi onayladığını bildirdi. Komite, 2023 yılından başlayarak 2020’li yılların ortalarına kadar Lockheed Martin tarafından üretilecek F-35A savaş uçaklarının teslimini içeren 3.9 trilyon Won (3 milyar Dolar) değerindeki projeyi onayladı.

Yeni tedarik planının, Kuzey Kore’nin artan füze tehdidine karşı olarak hazırlandığı söylenmekte.

Güney Kore Hava Kuvvetleri şimdiye kadar 40 adet F-35A savaş uçağını, “5. Nesil Savaş Uçağı Tedarik Projesi” kapsamında envanterine kattı. Yetkililere göre, teklifin 13 Temmuz’da yapılması planlanan komite toplantısında masaya yatırılacağı tahmin ediliyor. Teklif kabul edilirse, ilgili komite birimi bir fizibilite çalışması ve diğer prosedürleri yürütmeyi planlıyor.

Bilindiği üzere; Güney Kore bir yandan yurtdışı kaynaklı uçak alımı yaparken, bir yandan kendi savaş uçağı olan KF-21’i geliştirmeye devam ediyor. Yer testlerinin büyük bölümünü tamamlayan KF-21 prototipinin, 22 Temmuz’da ilk uçuş testini gerçekleştirmesi planlanıyor. 2026 yılında testlerin tamamlanmasını müteakiben KF-21 projesi kapsamında, Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne 120 adet uçağın teslimi planlanıyor. İlerleyen süreçte ise KF-21’den 600 ila 700 kadarının ihraç edilmesi bekleniyor

https://www.savunmasanayist.com/guney-Koreden-ilave-f-35a-siparisi/
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2022, 22:23:25 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Pentagon 30 Milyar Dolarlık F-35 Siparişine Hazırlanıyor
« Yanıtla #3524 : 19 Temmuz 2022, 19:14:30 »
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 30 milyar dolarlık F-35 Lightning II siparişi vermeye hazırlanıyor. Pentagon ile Lockheed Martin arasındaki sözleşme görüşmeleri, tamamlanmak üzere.

Pentagon, ABD merkezli Lockheed Martin şirketi ana yükleniciliğinde yürütülen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II Projesi için yeni bir sözleşme imzalamaya hazırlanıyor. Reuters tarafından edinilen bilgiye göre; söz konusu sözleşme, 30 milyar dolar değerinde olacak ve üç yıl boyunca 375 adet F-35 Lightning II savaş uçağının üretimini kapsayacak.

Anlaşma bu şekilde imzalanırsa F-35A için 80 milyon dolar birim maliyet hedefi tutturulmuş olacak. Ancak düşük miktardaki siparişler ve ABD’deki enflasyon sebebi ile F-35A’da fiyat artışı meydana gelebilir.

F-35 Müşterek Program Ofisi, 2030 yılına kadar NATO üyesi ülkelerde 400’den fazla F-35 savaş uçağının görevde olmasını hedefliyor. Halihazırda program, ABD hariç 15 ülkenin katılımıyla devam ediyor. Şu ana kadar çoğunluğu ABD’ye olmak üzere 820’den fazla F-35 teslimatı gerçekleştirildi.

540.000+ uçuş saatini geride bırakan F-35, Dünya genelinde 35 farklı hava üssüne konuşlanmış durumda. Program kapsamında yaklaşık 1700 pilotun ve 12500 bakımcının eğitimi tamamlandı.

Üretilen 820’den fazla F-35 arasında, Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak teslim edilmeyen 6 adet F-35A da bulunuyor.

F-35 Programında Ne Olmuştu?

Türkiye’nin S-400 alımı sebebi ile ilk olarak Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 6 adet F-35 Lightning II savaş uçağının teslimatını askıya alan ABD, akabinde ise bu uçakları kendi hava kuvvetlerinin envanterine katmak için yasal karar çıkartmıştı. Uçakların akıbeti bilinmiyor.

https://www.savunmasanayist.com/pentagon-30-milyar-dolarlik-f-35-siparisine-hazirlaniyor/

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
F-35 Müşterek Taarruz Uçağı.
« Yanıtla #3525 : 28 Temmuz 2022, 21:13:45 »
Alıntı
F-35'ler motor sorunları ve motor parçalarının eksikliği nedeniyle yere indiriliyor.

Türk tedarikçilerin programdan atılmasıyla sorunun daha da kötüleştiği bildiriliyor.

https://thedrive.com/the-war-zone/n

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3526 : 28 Temmuz 2022, 23:20:22 »
ABD bizi ortaklıktan atınca F-35 üretiminde büyük aksaklık oldu demek ki...ABD'liler çok pişman olmuştur...
Tövbe tövbe ... Fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış... ABD ne yapsın Türkiye'nin ürettiği parçayı...Açıverir 2 fabrika daha fabrikanın çaprazına.....

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3527 : 30 Temmuz 2022, 10:35:03 »
Serkan sen hic amerikaya gittinmi? Ben 5 defa ordaydim. Ben Almanyada Araba sirketleri ve onun yan sanayii vede sac ile üterimi yapan firmalara  Makina üretiyoruz. Amerikada tecrübeli ve istekli isci bulmasi okadar kolay degil. Ya yurtdisindan getireceksin yada kesenin agzini acacaksin. Buda maliyeti yükseltiyor. Kendim birebir yasadim adamlar Press kalibi yapacak ve Tamir edecek isci bulamadi Atlanta gibi bir sehirde .Alman sirketi Almanyadan getirdi ve Almanyadan getirdigi isci icin 4 Amerikali ise almak zorunda. Onlarda gercektek salak asamlar kendi dünyalarinda yasiyor .

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3528 : 30 Temmuz 2022, 15:04:10 »
Bizimkiler tedarik zincirinden çıkarıldı mı? Bildiğim kadarıyla Türkiye de üretim hala devam ediyordu.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3529 : 30 Temmuz 2022, 17:20:17 »
Serkan sen hic amerikaya gittinmi? Ben 5 defa ordaydim. Ben Almanyada Araba sirketleri ve onun yan sanayii vede sac ile üterimi yapan firmalara  Makina üretiyoruz. Amerikada tecrübeli ve istekli isci bulmasi okadar kolay degil. Ya yurtdisindan getireceksin yada kesenin agzini acacaksin. Buda maliyeti yükseltiyor. Kendim birebir yasadim adamlar Press kalibi yapacak ve Tamir edecek isci bulamadi Atlanta gibi bir sehirde .Alman sirketi Almanyadan getirdi ve Almanyadan getirdigi isci icin 4 Amerikali ise almak zorunda. Onlarda gercektek salak asamlar kendi dünyalarinda yasiyor .

Yani? Biz ortaklıktan atıldık adamlar bir program yaptılar peyderpey bizim ürettiğimiz parçaları başka fabrikalara iş payı olarak dağıttı...

Artan maliyeti de uçak fiyatına ekledi oldu bitti. F-35 siparişleri de hızla artıyor...