Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3480 : 31 Mart 2022, 22:15:25 »
Adamlar F-136yı durdururken demek ki bir yandan da GE ile bir üst teknolojiyi geliştiriyorlarmış. Tabi bu motorda RR yok F-136 aksine. Demek ki en yakın stratejik ortak bile olsa bazı konular paylaşılmıyor. Bak MMU için F-110 muadili veya daha fazla bir güç üreten hazırda bir Batı Motoru da yok. Doğu motorları yarı servis bakım süreleri ve  ömürleri ile ekonomik olmadığı gibi harbe hazırlık seviyelerini de baya düşürüyorlar. Bakım masrafları da cabası. Doğu motorlu bir Hürjet uluslararası ihalelerde pazarlık şansını çoktan düşürür. Ama MMU aksine Safrane, EJ, RM alternatif motorları varken illa F-404 denildi. Umarım ambargo olmaz, ama bu uçağın ABD motoru hatta Avrupa motorları ile bir Azerbaycan, Pakistan şansları düşük. Diğer potansiyel müşterilerde sorun çıkacağını zannetmiyorum.

F-35 konusuna geri dönüş yaparsak, uçağın artılarını herkes biliyor. Statejik ortak tarafından yarı yolda bırakılma, yedek parça desteğinin kesilmesi, uçakların yerde kalma riski vs konularını bir yana koyarsak. Diğer kıymetli ortakların motor ve RAM kaplama konularındaki problem söylemleri ayyuka çıktı. Keza bakım, idame masrafları da devamlı şikayet konusu. Bu yeni GE motoru bu hususlarda gelecekte üretilecek uçakların yaralarına bir nebze çare olur mu bilmem.

Diğer taraftan radara yakalanmama meselesinde, Fransızlar, Rafalelerle, Red  Flaglarda çatır çatır F-22 düşürdük diye böbürlenip duruyorlar. IRST sistemleri ile yüzlerce kilometreden F-22leri teşhis ve takip kabiliyetleri olduğunu ifade ediyorlar.  IRST ile füzelere mid course yapılabilir mi, bence mümkün. Eurofighter'ın da dogfightta F-22 den aşağı kalmadığını iddia ediliyor. Enerji koruma  manevra yeteneğinin daha iyi olduğunu iddia ediyor. Enseyi karartmaya gerek yok, hayat devam ediyor. Bir teknoloji geliyor, oyunun kuralı değişiyor, sonra bir diğeri...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3481 : 31 Mart 2022, 22:36:01 »
Skywolf hocam biz anlaşamıyoruz aslında ben anlatamıyorum , hata bende ...  Neyse...

SONUÇ: Ben Türkiye bağlamından bağımsız olarak F-35'in iyi bir uçak olduğunu söylüyorum...
Siz F-35'i biz kullanacağımız için F-35'in bize tam performans alamayacağımız için faydası olmaz diyorsunuz...Bence ikimiz de haklıyız...Zaten veren de yok dediğiniz gibi...
Anlaşmazlığımızın nedeni bence bu...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3482 : 31 Mart 2022, 23:15:10 »
Bu arada ;

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3483 : 07 Nisan 2022, 23:10:07 »
Şöyle bir habere rastladım:

"Türkiye'nin F-35 programına geri alınması için senatörler baskı yapıyor"
Türkiye'de bulunan ve ismini vermek istemeyen bir üst düzey askeri yetkili, ABD'nin F-35 kararını tekrar değerlendirdiğini ve F-35 programına Türkiye'yi dahil etmeyi düşündüğünü açıkladı.

Türkiye'de bulunan ve ismini vermek istemeyen bir üst düzey askeri yetkili, ABD'nin F-35 kararını tekrar değerlendirdiğini ve F-35 programına Türkiye'yi dahil etmeyi düşündüğünü açıkladı. Askeri yetkili, ABD senatosunda bulunan çok sayıda senatörün de Türkiye'ye F-35 programına dahil edilmesi ve savaş uçaklarının verilmesi için senato ile başkan Biden'a baskı yaptığını ifade etti.

F-35 SAVAŞ UÇAKLARININ KONUŞLANACAĞI ÜSLER

Askeri yetkili, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye verilmesi halinde uçakların konuşlandırılacağı adreslerin dahi belirlendiğini söyledi.F-35savaş uçakları, Adana, Diyarbakır ve Balıkesir üslerinde konuşlandırılacağını ifade eden askeri yetkili,F-35 sürecinin tamamıyla değişeceğini ifade etti.

YUNANİSTAN'A F-35 VERİLMEMESİNİN NEDENİ TÜRKİYE

Türkiye'nin başta Doğu Akdeniz'de olmak üzere son yıllarda sağladığı bölgesel üstünlüğü, Yunanistan'ı harekete geçirmişti. Türkiye'ye karşı yoğun silahlanma telaşına giren Yunanistan, Fransa'dan aldığı Rafale savaş uçaklarının yanı sıra ABD'ye F-35 siparişi vermişti. ABD, F-35 siparişlerinde Almanya ve Finlandiya'ya öncelik vererek Yunanistan'ın taleplerini erteledi. Bu kararın alınmasındaki en büyük nedenlerden birinin Türkiye'nin hassasiyeti olduğunu açıklayan askeri yetkili, ABD'li yetkililerin Türkiye'yi bu süreçte kızdırmanın kendi çıkarları açısından yanlış olduğunu düşündükleri için F-35 siparişlerini veto ettiğini söyledi. (Haberler)

Saçma sapan bir haber gibi görünüyor. Senatörler baskı yapıyormuş F-35 projesine geri alınmamız için.  ;D

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3484 : 07 Nisan 2022, 23:16:46 »
Üsler hatalı, uydurma, yada siyasi kaynaklı haber.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3485 : 08 Nisan 2022, 08:45:57 »
Türkiye'yi kızdırmamak için Yunanistan'a F-35 vermemişlermiş. Yalanınızı sevsinler...

Ortağı olduğumuz projeden çıkartarak ve uçaklarımızı vermeyerek kızdıranlar başkalarıydı herhalde!  >:( >:(
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3486 : 08 Nisan 2022, 15:27:23 »
haberle ilgili yorum yapamam;  ama ben eskiden beri,  eğer biz istersek er veya geç bir gün f35 alabileceğimizi düşünüyorum.
önceki iletilerimde dediğim gibi,  2030'a  kadar bizim ABD  ile aramızdaki gerilim on üzerinden sekizden  on  üzerinden dörde düşecek.
suyun geldiği yere  berrak bir zihinle bakarsanız,  bu suyun gittiği  yeri de o zaman daha net görürsünüz.
ha,  yarın demiyorum;  ama  bir gün  yani.

eski  küreselcilere  dikkat çekmiştim bazı  paylaşımlarımda,  nihayet  eski küreselciler  sesini  yükseltmeye başlayacak gibi,  bir  ihtimal  seçimlerden sonra da  olabilir;  ama olacak olan bu idi zaten.

biz istersek diyorum;  çünkü  isteyip istemeyeceğimiz  biraz tartışmalı  kanımca.

f35  için 70000000  fiyat  olsa,  kuru da 14  kabul etsek

70000000x14=

tanesinin  maliyeti  bu.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3487 : 19 Nisan 2022, 04:08:22 »
ABD'den F-35 açıklaması: Yeniden gündeme gelebilir.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarını "önceden tasarlanmış bir terör kampanyası" olarak nitelendirerek, "Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F-35 programı söz konusu olduğunda bunun yeniden gündeme geleceğini düşünüyorum" dedi.

"TÜRKİYE İLE F-35 PROGRAMI GÜNDEME GELEBİLİR"

Basın toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 18 Mayıs'ta ABD'ye yapacağı ziyarete değinen Price, "Türkiye önemli bir NATO müttefikimiz. Son haftalarda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Bakan Blinken'ın düzenli olarak tartıştığı bir dizi mesele ve Türkiye'nin Rusya'yı savaştan sorumlu tutmasındaki önemli rolü de dahil olmak üzere Türk müttefiklerimizle istişare etmek için birçok fırsat bulduk. Bu fırsatın bunun için önemli bir unsur olacağını düşünüyorum. Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F-35 programı söz konusu olduğunda bunun yeniden gündeme geleceğini düşünüyorum. Türkiye'nin S-400 sistemine sahip olması konusundaki endişelerimizi çok net bir şekilde dile getirdik, S-400 sisteminin F-35 programı ile tutarlı olduğuna inanmıyoruz" dedi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3488 : 19 Nisan 2022, 09:22:09 »
Eyvah yandık... Başlar yine F-35 muhabbeti

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *