Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 852747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bukrek

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3400 : 14 Mart 2022, 21:41:48 »
F-35 ABD ve yakın müttefikleri için harika bir uçak. Ancak biz almış olsaydık; ABD, İsrail ve İngiltere gibi verimli kullanabilecek miydik? Muhtemelen aklımıza gelen ya da gelmeyen ambargolar ve ekonomik sebeplerle tam potansiyelinde kullanamayacaktık. Belki iki filo iyi olurdu ama o bile ekonomik olarak belimizi bükerdi.
Ben en çok parça üretiminden çıkartılmamıza üzüldüm.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #3401 : 14 Mart 2022, 21:50:32 »
F35 harika bir uçak. Alan ülkeleri gerçekten kıskanıyorum. Bu uçak bizde olmaliydi. Kendimizi uçak söyle boyle diye kötüleyerek kandirmalarimiz beni kahrediyor. O uçak herhangi bir Türk gencinin bugünlerde görüp görebileceği dünyadaki en teknolojik bilgisayardir.  En teknolojik araç,  sistem , uçak,  aklınıza gelecek ne varsa bu F35di. Çok büyük hayalim vardı F35lerle...en az 1 fotoğrafım olmaliydi bu uçakla ama olmadı Peki neden ? Feto falan mevzusuna girmeyecem hersey malum ama bazi kitleler bu uçağı kötülemek için aşırı bir mücadele içinde...F35imiz yok zaten kendi uçağımızı uretiyoruzdan tutun "yaa hurjet ve hurkus hatta akincimiz var" diyen beyinsizlere kadar hala neyi ne ile kiyasladiklarini bile bilmeyen bir cenahin saçma sapan cümlelerine tanık olmak daha acı verici... Parasızlıktan mercedes bmw hayali kuramayan sahinden başka arabası olmayan kitle F35i beğenmiyor. Olum bu nasıl bir lüks. Amerika ile yaşananlardan sonra uçaktan vazgeçersin anlarım bu fikre destekte veririm ama bu uçağı kotuleyemezsin arkadaş. Allah çarpar lan
 Dunyanin 10 harikasından biri olan uçağı beğenmiyorsunuz ama henüz ortada olmayan MMUya dünyanın en süper uçağı olacakmış gibi bakıyorsunuz.Bu beni sinir ediyor. Küreği ağızlarına vurasım geliyor.. ohhh mis hep böyle patlamak istemiştim başlığı görünce dayanamadım.

Yazdığın yorumunu tekrar bir gözden geçirir misin?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3402 : 14 Mart 2022, 22:31:37 »
F35 harika bir uçak. Alan ülkeleri gerçekten kıskanıyorum. Bu uçak bizde olmaliydi. Kendimizi uçak söyle boyle diye kötüleyerek kandirmalarimiz beni kahrediyor. O uçak herhangi bir Türk gencinin bugünlerde görüp görebileceği dünyadaki en teknolojik bilgisayardir.  En teknolojik araç,  sistem , uçak,  aklınıza gelecek ne varsa bu F35di. Çok büyük hayalim vardı F35lerle...en az 1 fotoğrafım olmaliydi bu uçakla ama olmadı Peki neden ? Feto falan mevzusuna girmeyecem hersey malum ama bazi kitleler bu uçağı kötülemek için aşırı bir mücadele içinde...F35imiz yok zaten kendi uçağımızı uretiyoruzdan tutun "yaa hurjet ve hurkus hatta akincimiz var" diyen beyinsizlere kadar hala neyi ne ile kiyasladiklarini bile bilmeyen bir cenahin saçma sapan cümlelerine tanık olmak daha acı verici... Parasızlıktan mercedes bmw hayali kuramayan sahinden başka arabası olmayan kitle F35i beğenmiyor. Olum bu nasıl bir lüks. Amerika ile yaşananlardan sonra uçaktan vazgeçersin anlarım bu fikre destekte veririm ama bu uçağı kotuleyemezsin arkadaş. Allah çarpar lan
 Dunyanin 10 harikasından biri olan uçağı beğenmiyorsunuz ama henüz ortada olmayan MMUya dünyanın en süper uçağı olacakmış gibi bakıyorsunuz.Bu beni sinir ediyor. Küreği ağızlarına vurasım geliyor.. ohhh mis hep böyle patlamak istemiştim başlığı görünce dayanamadım.

Sayın Hornet herkes her şeyi beğenmek zorunda değil bu bir. İkincisi üslubunuz yakışık almamış düzeltirseniz iyi olur. Ayrıca F-35'in güzel bir uçak olduğunu kabul etmekle birlikte biz bu uçağı almış olsaydık bile ABD bize uçağı şurada burada kullanamazsın diye dayattığında ne yapacaktık sizce? Eğer uçağı alsaydık yedek parçalarının olduğu hangardaki görevliyi bile sayın Amerikalılar belirleyecekmiş çöpünü bile onlar alacakmış demişti İsmail Demir bir röportajında. Demekki her şerde bir hayır varmış belki de bu uçağın alınmaması bizim için daha iyi oldu MMU ve MİUS gibi projeler hızlanmış oldu böylece.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2022, 22:34:27 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3403 : 14 Mart 2022, 22:38:33 »
ABD'ye tam teslimiyet olmadan bu uçak gelmez. Hala S400 diyen var burada ve başka forumlarda. Yahu sana yıllarca Patriot satmadı adamlar. Çin ile bir şeyler yapalım dedik engellediler. Patriot verin dedik gözlerini kapattılar, kulaklarını tıkadılar. YPG'ye destek vermeyin dedik onlar IŞİD'le savaşıyor dediler.  Madem sizden hayır yok kendi göbeğimizi keselim dedik S-400 aldık hopp yaptırım. F-35 iptal.

Burada hala çıkıp sanki adamlar bize çok F-35 vermek için yırtınıyor da biz vallahi billahi almayız diyoruz. Bunu yıllardır yazsakta anlamayanlar çıkmaya devam ediyor. Belli ki algıları kapalı yahut kapasite kısıtlı. Lütfen olmayan kapasitenizle elinize kürek falan almayın. Bu zekasızlıkla o küreği en fazla kendi kafana falan indirirsin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3404 : 15 Mart 2022, 08:27:42 »
ABD teknolojik olarak dünyanın en güçlü ülkesi konumunda. Ancak ABD son yıllarda iyi yönetilmiyor. Bindikleri dalı kesen ahmaklara benzer insanlar tarafından yönetiliyorlar. Günümüzde yaptıkları hatalar daha da netleşiyor ve halen farkında değiller. Rusya Ukrayna'yı işgal ediyor, İran Irak'a füzeler atıyor, Çin hakkında zaten konuşmaya bile gerek yok vs. Dünya iki kutup halinde ve bu akılsızlar bu kutupların arasında duran Türkiye'yi sürekli dışlıyorlar. Oysa dışlamak yerine destek olarak yanlarına almaları kendi çıkarları için en mantıklı yol! Ancak halen F-35 konusunda bir değişim yok! Bu kafayla da olacağı yok gibi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde gördük ki Ruslar halen soğuk savaş yıllarındaki askeri mantıkta kalmışlar. Teknolojileri ne kadar gelişmiş olursa olsun, o teknolojiyi kullanma yöntemleri yanlış. Nükleer silahları olmasa batı karşısında bu mantıkla hiç bir şansları yok!

ABD'nin de benzer şekilde yönetimsel olarak büyük zaafları olduğunu artık biliyoruz. Birlik yakında çökebilir ve dünyada yeni kutuplar oluşması yakındır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3405 : 15 Mart 2022, 08:50:48 »
ABD teknolojik olarak dünyanın en güçlü ülkesi konumunda. Ancak ABD son yıllarda iyi yönetilmiyor. Bindikleri dalı kesen ahmaklara benzer insanlar tarafından yönetiliyorlar. Günümüzde yaptıkları hatalar daha da netleşiyor ve halen farkında değiller. Rusya Ukrayna'yı işgal ediyor, İran Irak'a füzeler atıyor, Çin hakkında zaten konuşmaya bile gerek yok vs. Dünya iki kutup halinde ve bu akılsızlar bu kutupların arasında duran Türkiye'yi sürekli dışlıyorlar. Oysa dışlamak yerine destek olarak yanlarına almaları kendi çıkarları için en mantıklı yol! Ancak halen F-35 konusunda bir değişim yok! Bu kafayla da olacağı yok gibi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde gördük ki Ruslar halen soğuk savaş yıllarındaki askeri mantıkta kalmışlar. Teknolojileri ne kadar gelişmiş olursa olsun, o teknolojiyi kullanma yöntemleri yanlış. Nükleer silahları olmasa batı karşısında bu mantıkla hiç bir şansları yok!

ABD'nin de benzer şekilde yönetimsel olarak büyük zaafları olduğunu artık biliyoruz. Birlik yakında çökebilir ve dünyada yeni kutuplar oluşması yakındır.

SKYWOLF hocamın ne kadar doğru bir yorumda bulunduğunun kanıtı buyurun ABD yine aynı kafayla devam ediyor.

Bob Menendez'den Türkiye'ye F-16 tehdidi

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye'nin Biden hükümetiyle arasını düzeltmesinin başlı başına bir anlamı olmadığını belirterek, "F-16'ları istiyorlarsa S-400'lerden kurtulmalılar" mesajını verdi.

Washington'da düzenlenen bir panelde konuşan Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez, Dış İlişkiler Komitesi'nin Türkiye'ye satılacak silahlar konusunda geniş yetkisi olduğunu belirterek, sadece Biden yönetimi ile ilişkilerin düzeltilmesinin bir sonuç vermeyeceğini ima etti.

Senato'nun güçlü isimleri arasında gösterilen Menendez, Ankara'nın F-16 alması için S-400'lerden kurtulması veya bu Rus sistemleriyle ilgili başka adımlar atması gerektiğini söyledi:

"S-400'de çarpıcı bir geri dönüş olmadıkça, sistem ülke dışına gönderilmedikçe ya da başka şeyler olmadıkça F-16'ların Türkiye'ye satışını öngörmüyorum. Erdoğan'ın sempatik adımları işe yaramayacak. Kongre'de silah satışları konusunda Komite'nin yetkisi var."

https://www.haber7.com/dunya/haber/3202554-bob-menendezden-turkiyeye-f-16-tehdidi

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3406 : 15 Mart 2022, 09:31:01 »

Sayın Hornet herkes her şeyi beğenmek zorunda değil bu bir. İkincisi üslubunuz yakışık almamış düzeltirseniz iyi olur. Ayrıca F-35'in güzel bir uçak olduğunu kabul etmekle birlikte biz bu uçağı almış olsaydık bile ABD bize uçağı şurada burada kullanamazsın diye dayattığında ne yapacaktık sizce? Eğer uçağı alsaydık yedek parçalarının olduğu hangardaki görevliyi bile sayın Amerikalılar belirleyecekmiş çöpünü bile onlar alacakmış demişti İsmail Demir bir röportajında. Demekki her şerde bir hayır varmış belki de bu uçağın alınmaması bizim için daha iyi oldu MMU ve MİUS gibi projeler hızlanmış oldu böylece.
Hani bir kitlede hep bir lozanin gizli maddeleri efsanesi vardır ama hiçbiri googleden araştıracak zekaya sahip değildir ya öyle işte kardeş. Mmu ile bayraktari kıyaslayan ile S400 ve patriotu kıyaslayan insanda zeka mı varda ben onlara düzgün konuşayım.  Uçağın amerikanın kontrolünde olacağını 2016daki darbe girişiminden sonra mı anladınız? Projeye dahil olurken uçağı vereceğiz hatta teksasda sizin olsun dedilerde sonra caydilar mı? Bilmiyor muydunuzda şimdi bu sebeplerle uçağı kotuluyorsunuz ? Amerika boktan bir ülke diye NBA , holyvood , mustang hepsinden nefret mi etmeliyim..  insanlar bazi şeyleri sever sevmez onlara kalmış ama en azından içi boş nefret olmasın yahu. Mantıklı bir sebep sunun okey diyelim.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2022, 09:47:18 Gönderen: Hornet »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3407 : 15 Mart 2022, 09:47:55 »

üslupla ilgili yanlış birsey yazdığımı düşünmüyorum. F35 ile bayraktar ihayi kıyaslayan birisi gerizekalidir. Bu bayraktar iha kötü demek değil ikisi farklı kulvarlarda farklı nedenlerle üretilmiş olmaları... Bana gore patriot ile S400u bile kigaslayanlar gerizekalidir çünkü googleden hafif bir araştırma ile bu sistemlerin görevleri farklı olduğu görülebilir. İnsanlar araştırmak dururken söylentilere göre konuşuyor ise o insanda zeka aramıyorum. İnsanların birseyi sevip sevmemesine söz söylemek tabiki haddim değil ama örnek verelim pirasayi sevmezsin çünkü tadı hoşuna gitmez limonu sevmezsin eksidir. Peki soruyorum F35den nefret edecek ne yaşadınız? Uçağa ne kadar yaklaştıniz?  Uçağa dair ne gördünüz ne duydunuz ? Ben söyleyeyim. Uçağı yapan amerikaya karşı olan nefretten dolayı uçaktan nefret ediyorsunuz. Ben amerikaya bayilmiyorum,  siyasi tartışmalar dışında objektif gozle baktığımda karşımda mükemmel bir uçak var. Sadece sevmiyorum diyen insanların nedenlerinin içi boş. Bir sebepleri yok. Neden diyorsun çünkü kullandığımız takdirde Amerika 1 tuşla dusurebilirdi diyor. Ya abicim geç bunları siyaseti ülkeleri bir kenara bırak F35 nasıl bir uçak diyorum , kötü diyor çünkü kodlarını vermiyormuş Amerika... Birseye güzel demek çok mu zor yahu ? Benim kastetdigim kitle bunlar. Ben henüz mantıklı 1 çerçevede F35ten nefret eden 1 Türke denk gelmedim.Amerika benim ülkemi yıkmaya çalışıyor diye mustang arabalardan nefret mi etmeliyim. ? Holivid filmlerinden,  nba izlemekten nefret mi etmeliyim ?  F35in motoru bile başlı başına bir başyapıt. Bu uçağın kodlarını amerikanın vermeyeceğini,  istediği takdirde tek tuşla bilmem ne yapacağını projeye dahil olurken bilmiyor muydunuz ?projeden ayrılınca mi zaten böyleydi zaten şöyleydi oldu. Ben Türk evladıyım MMUnun iyi bir uçak olmasini sizin kadar bende isterim ama MMUdan 10 kat daha kolay olan Altay tankı örneği karşımda dururken evimde oturup MMU gelecek alayınızı gömeceğiz diyemiyorum. Saygılar.

Sayın Hornet sorularıma cevap alamadım yanlız.

1- Uçağı aldığımızda ABD'nin işine gelmediği durumlarda mesela Suriye'de kullanma diye bize dayattığında ne yapacağız?

2- Bırakın yedek parçalarını, çöpünü bile saklamak için bize vermeyecekleri bir uçağı kullanmak nasıl içimize sinecek?

3- Bunu S-400 meselesine bağlıyorsak şu anda bırakın F-35'i, bu meseleyi bahane ederek bize F-16 bile satmıyorlar peki F-16'ların S-400 ile ne alakası var?

4- Belirli bir kitle dışında kimse uçağın kötü olduğunu söylemiyor ama F-35'leri almak için ABD'nin her dayattığını yapmamız şart peki bunu nasıl kabul edeceğiz?

Ben burada hükümetin de hatalı olduğunu düşünüyorum bu kadar ağır şartlarda bir projeye girilecekse bu proje reddedilmeliydi.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2022, 09:51:12 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3408 : 15 Mart 2022, 11:07:22 »
Hani bir kitlede hep bir lozanin gizli maddeleri efsanesi vardır ama hiçbiri googleden araştıracak zekaya sahip değildir ya öyle işte kardeş. Mmu ile bayraktari kıyaslayan ile S400 ve patriotu kıyaslayan insanda zeka mı varda ben onlara düzgün konuşayım.  Uçağın amerikanın kontrolünde olacağını 2016daki darbe girişiminden sonra mı anladınız? Projeye dahil olurken uçağı vereceğiz hatta teksasda sizin olsun dedilerde sonra caydilar mı? Bilmiyor muydunuzda şimdi bu sebeplerle uçağı kotuluyorsunuz ? Amerika boktan bir ülke diye NBA , holyvood , mustang hepsinden nefret mi etmeliyim..  insanlar bazi şeyleri sever sevmez onlara kalmış ama en azından içi boş nefret olmasın yahu. Mantıklı bir sebep sunun okey diyelim.

Bence tabi ki bütün bunlar biliniyordu. Ancak o dönemdeki ABD yönetiminin bize karşı davranışı bu dönemdeki gibi değildi. Eskiden müttefiklik ruhuna daha uygun davranıyorlardı. Şimdi düşman gibi davranıyorlar.

Yani sorun uçağın iyi veya kötü olması değil, ABD yönetiminin tutumu. Uçağın olumsuz özelliklerini eski yönetimler bize karşı bu derece olumsuz yönde kullanmazlardı. Şimdikiler her şeyi yapar!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3409 : 15 Mart 2022, 11:25:47 »
ABD’li Senatör Menendez: “S-400'de çarpıcı bir geri dönüş olmadıkça yani sistem ülke dışına gönderilmedikçe ve başka şeyler de olmadıkça F-16'ların Türkiye’ye satışı olmaz.

Erdoğan'ın sempati atakları işe yaramayacak. Kongre'de silah satışları konusunda Komite'nin yetkisi var.”

Bob Menendez denilen Ermeni ile evli Türk düşmanı açık açık demiş işte. Bırakın S-400'ü başka şeyler de var bunları kabul etmedikçe F-16'lar verilmez demiş. F-35 bir yana F-16 dahi vermiyor adamlar. Artık Türkiye olarak askeri anlamda ABD ile tüm ilişkileri kesmeli ve başka kaynaklara yönelmeliyiz. Eurofighter gündeme gelebilir. ABD malı Boeing bile THY için gündemden düşmeli yeni dönemde.