Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 827021 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3310 : 21 Ekim 2021, 17:08:22 »
Sn korsan paylasmis oldugunuz gorusler yanlistir diyemem. Ancak paylasilmis olan goruslerin bir cogu su an icin ancak ilerisi icin temenni olabilir. Bir de reel durum mevcut ki onu da ben kisisel olarak net olarak degerlendirebilecek bilgi ve donanima sahip degilim. Ancak Kendimizin uzerinde calismakta oldugu S400 veya daha iyisine henuz uretip servise alinacak seviyede oldugunu resmi olarak isitmedim. Bu durumda TC elinde bulunan S400 ler dahil olmak uzere tum hassas noktalari koruyabilecek elimizde yeterince yuksek uzun menzilli ve hatta orta seviye nisbeten hizmete girmeye baslasada yeterli olmadigi kanisindayim. " Balistik savunmamiz da yok denecek duzeyde" Bu durumda HSS savunmasi aciliyet teskil eden bir sorun"

THK lerinin F-35 alamamasi sonrasi olusan eksiklik.Bunun bir sekilde giderilmesi gerektigi yonunde hem fikiriz tabii makul bir miktarda tedarik olarak. kendi uretimimiz olacak olan MMU ,TFX  ucaklarimizin uretiminin aciliyeti ve servise girmeleri aciliyet teskil eder. Ancak su anda motor sikintimiz devam etmekte " prototipler icin konusmuyorum anladigim kadari ile onlar icin tedarik isi tamam" Ancak uretim icin kendi motorumuza sahip olabilmemiz sart kisa surede de bunu yaptik diyebilecek durumda degiliz su an itibari ile her ne kadar da uzerinde calisilsada. Yani Motor isini cozene kadar birilerine gebeyiz.

Rus menseli ucak motor teknolojisi bizlere neye karsilik gelmesi mumkun onuda pek bilmiyorum. Rus veya Ukrayna kaynakli teknoloji transferi sonrasinda uretilecek olan motor kalitesi ile bati menseli motorlarin kalitesi nasil onun bir karsilastirilmasi da gerek . Tabii bati menseli motor teknolojisi elde edilmesinin mumkunati yok ise o zaman olani almamiz gerek ta ki iyisin yapabilene kadar. THK lerinin  ek ucak gereksinimini de mecbur kalinmadikca Rusyadan tedarik edilmesi tarftari degilim her ne kadar da tekelden kurtulmamizi saglasa da . Rus yapimi ucaklar elbette kotu degil ama bizim o ucaklari bunyemize katabilmemiz icin  pilot egitimi, muhimmat, yeni loj sistemi .... icin milyarlarca dolar gerekir sadece. Bu nedenle ya bir miktar kulaklarimizi dikayip ABD nin nasirina basmamaya calisacagiz ta ki ek F-16  ve upgrede olayi tamamlanana kadar . Bu sure dahilinde de kendi ucaklarimizi mutlak surette uretebilmis ve bunyemize katmis olmaliyiz. Ileriki 1-3 yil arasinda bu konuya bir gecici cozum getirmemiz halinde  Dogu Akdeniz ,Suriye ,Egedeki hasimlarmiza karsin havada zaafiyetimiz olusabilir.

Rus turist  veya Suriyedeki olaylar konusuna deginmeyecegim konuyu dagitmamak acisindan. 

Yanitini da bilmedigim ama HSS olabilecegini dusundugum bir de soru mevcut.
Hava kuvvetlerimizin Rus menseli ucaklar katilmasi ile THK eksikliginin giderilmesi daha ekonomik ve suratli olur yoksa Rusyadan ek HSS alarakmi ? Bir de hangisi bizim icin daha onemli ve aciliyet teskil eder?

Uzmani degilim ama biraz da doktrinle alakasi var yanilmiyorsam..

Bildigim kadariyla bizim Hava savunma stratejisi ucaklar uzerine kurulu...

Ilk mudahaleyi ucaklar yapiyor, onlarin durdaramadiklarina HSS ler mudahale ediyor diye biliyorum..

Rus HSSleri diger sistemlerlerle kendi agimiz uzerinden baglayarak kullanmak, herhalde butun hava kuvvetlerinin duzenini yeni bastan yapmaktan daha ucuz ve suratli olur diye dusunuyorum..

Bence artik bu isin isinden cikmanin hamleleri sirasiyla;

1- En gec 5 sene icerisinde HSS katmanlarinin hepsini yerlilestirmek (S-400 ya da patriot muadili olmasa da yaklasabilecek kadar yaklasmak)
2- Cok sayida sistemi devreye almak ve HSSde cografi alan olarak bos yer birakmamak
3- S-400u dost bir ulkeye satmak ya da bagislamak
4- ABD ye "S-400 yok, veriyormusun vermiyormusun " resti cekmek
5- Vermez ise ya herro ya merro diyerek, her kurusun pesine dusmek ve  eger gerekiyorsa alternatiflere CIDDI sekilde yonelmek. Icabinda lojistik vs ne gerekiyorsa hamama giren terler diyerek devam etmek..Gerekiyorsa NATO'daki gorevlerden askerlerini cekmek, her karari veto etmek, her kosulda ve her ortamda islerine comak sokmak icin ugrasmak..siyasi, askeri, ekonomik artik elimizden ne geliyorsa...topyekun bir soguk savas..

50 milyar dolar tutup, 20 sene bile surse vatani savunmasiz birakmaktan iyidir..

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2021, 17:16:46 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3311 : 21 Ekim 2021, 19:45:00 »
ikinci s400 konusu, eğer Rusya çok ciddi bir teknoloji transferini kabul etmezse  çok kolay değil gibi görünüyor.
en azından benim gözümde, şimdilik SU-35 veya Rusya'dan motor almak daha olası şu vaziyette.

ilginç gelişmeler var Rusya ziyareti sonrası.
Ukrayna ile ilişkilerin seviyesi  yükselirken, Suriye sınırımızda operasyon belirtileri var.
kısa süre önce ise Van'da İran ajan şebekesi paketlendi ve Azeri ordusuyla ortak tatbikatlar düzenleniyor.

bir de şu haber düştü.

"Türkiye'deki Çeçen muhaliflere saldırı hazırlığındaki 6 Rus ajanı tutuklandı"

https://qha.com.tr/haberler/turkiye-deki-cecen-muhaliflere-saldiri-hazirligindaki-6-rus-ajani-tutuklandi/348663/

tüm bunların üzerine yeni f16 ile ilgili pompalanan haberler var zaten.

bence tek eksik kaldı,  o da "kendi uzun menzilli hava savunma sistemimizi yaptığımızın ve bu sistemler  teslim edildiğinde s400 sistemine ihtiyaç kalmayacağının açıkça duyurulması"  ile ilgili demeç ve söylevlerin yayınlanması.
bu demeçler yayınlanmaya başladığında,  Rusya ile  ilişkilerimizin hududu çizilmiş olacaktır.
biz Rusya ile çakışan bu kadar fay hattına sahip bir ülke olarak, stratejik ortak mortak olamayız,  eli kolu daha fazla kaptırmak hata olur.
alınacaksa sadece motor alınsın, gerisinde  "portakal,  orda kal"  tabelasını dikmek gerekiyor artık.

benim fikrim hep sabitti, Suriye'deki askerlerimizin vurulduğu gecenin sabahında Akkuyu işini tek taraflı olarak fes edip Rusya ile  uçak seferleri iptal edilmeliydi.
iki sene Rus turist gelmesin,  beş sene sonra  o yataklar yine dolardı.
bir daha böyle bir durum olması halinde de, s400 sistemini tüm nato ülkelerine teslim etme tehdidi de bunu takip ederdi.
görürdüm o zaman  bombardımanı.

biz dış politikada tebeşiri  karşımızdakinin elinden alıp kendi istediğimiz noktadan bir çizgi çekmeyi öğrenemedik gitti.
Rus turistlerden gelecek parayı gözden çıkartamadık ta ne oldu sanki?
f35 iş payımızdan olduk, CAATSA yaptırımlarından kurtulamadık,  batıyla ilişkileri düzeltme fırsatı yaratamadık.
bunlar ülkenin  ekonomik görünümünü iyice bozdu.
neticede tüm bunların  ülkeye çıkarttığı  hesabın  Yekûnüne baktığımızda, 5 yıl Rus turist gelmeseydi daha az zarar ederdik gibi geliyor bana.

Rusya ile çakışan fay hatları var da ABD ile yok mu? Ukrayna, Suriye hükümeti vb. karşıtlıklar son derece önemsiz ABD ile olan karşıtlıklar dışında. F-35 iş payından bahsederken f-35 gibi ne kadar uçar halde tutabileceğin ABD'nin keyfine kalmış bir uçak için harcanacak minimum 20 milyar dolardan da bahsetmek gerek. Ekonomi ABD ile ilişkiler kötü diye bozuk değil. O klasik ''Dış güçler üzerimizde oyun oynuyor'' felsefesinin bir uzantısı. 5 yıl Rus turist gelmese o yataklar yine dolmaz. Fiyat avantajı nedeniyle tercih edilen bir ülke Türkiye. Seferleri kesmek kendi ayağına sıkmak olur ki f-35'in sözde iş payı ile karşılaştırılamayacak kadar büyük bir kayıp olur. Olması gereken klasik doğu-batı bloğu zihniyetinden kurtulmak. Nato'nun ve batının günümüzde Türkiye için pek bir anlamı kalmış değil. İlişkilerin düzelmesini ummak da hayalcilik olur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3312 : 25 Ekim 2021, 10:53:05 »
"F-35'in motorundaki USonly (kimse bakım için açamaz) yazan kısımdaki özel sıvı ile motorun 20-30 dakika ile sınırlı olarak süper soğutulup termal izi azalttığı süper görünmezlik yani düşman hava sahasına tam Stealth olması...."

Bu bilginin geçtiği hiçbir kaynak göremedim ben...İngilizce kaynaklara hakim mühendis arkadaşlar gördü mü acaba böyle bir bilgi?
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2021, 18:42:56 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3313 : 25 Ekim 2021, 12:04:15 »
hakan kilic bu bilgiyi nerden almis

abd yanlisi kisidir kendisi akli sira  F 35 reklami yapiyor

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #3314 : 25 Ekim 2021, 13:47:48 »
F-35 de F-35'i göremiyor ve hele motordaki USonly (kimse bakım için açamaz) yazan kısımdaki özel sıvı ile motorun 20-30 dakika ile sınırlı olarak süper soğutulup termal izi azalttığı süper görünmezlik yani düşman hava sahasına tam Stealth ile girip ....

Hakan Kılıç böyle birşey yazmış. İlk defa duyuyorum. Bu bilgi doğru mu?

Sıvı azot (nitrojen) olabilir. Kullanıldığını duymadım ama olsa olsa o olur.

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3315 : 25 Ekim 2021, 17:58:59 »
hakan kilic bu bilgiyi nerden almis

abd yanlisi kisidir kendisi akli sira  F 35 reklami yapiyor

Hakan kılıç abd yanlısı değildir.
Rus yanlısı da değildir.
Kendisini 4 yıldır takip ediyorum, savunma sanayii medyasında dikkate alınacak 3 5 isimden biridir.
F35 ile uçan pilotlarımızla sohbet ettiğini söylemişti daha önce belki orda duymuştur bilmiyorum ama o söylediyse güvenirim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3316 : 25 Ekim 2021, 18:46:51 »
"F-35'in motorundaki USonly (kimse bakım için açamaz) yazan kısımdaki özel sıvı ile motorun 20-30 dakika ile sınırlı olarak süper soğutulup termal izi azalttığı süper görünmezlik yani düşman hava sahasına tam Stealth olması...."

Bu bilginin geçtiği hiçbir kaynak göremedim ben...İngilizce kaynaklara hakim mühendis arkadaşlar gördü mü acaba böyle bir bilgi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3317 : 28 Ekim 2021, 10:21:35 »
Milli Savunma Bakanlığı'ndan F-35 açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından "Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara’da bir toplantı icra edilmiş ve müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır" açıklamasını yaptı.
Haberin Devamı

Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi için Ankara'da toplantı yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara'da bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı sonucunda müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-milli-savunma-bakanligindan-f-35-aciklamasi-41926642
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #3318 : 28 Ekim 2021, 13:06:14 »
İhtilaf ve müzakere olunan mevzu uçağın kendisinden çok harcanan paranın iadesi ile alakalı.

Henüz projeye yeni ortak olduğumuz yıllarda S&H dergisinde F-35 motoru için özel soğutma tertibatı bulunduğu yazılıydı. Ama akışkan sıvı vb teknik bir detaya girilmemişti. Hakan beyin faraza bir bilgi paylaşacağını zannetmiyorum. Mutlaka duyum almıştır. Havacılık tarihinin en sofistike ve gelişmiş uçağında elbet sürpriz yenilikler olacaktır.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3319 : 28 Ekim 2021, 15:01:27 »
İlginç bir bilgi...İlk kez duydum...Özel soğutmalı motor...