Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853651 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3250 : 24 Haziran 2021, 19:40:02 »
zamanında  İngiltere'den savaş uçağı motoru teknolojisini alabilirdik;  ama bu gün  uçak alabileceğimizi hiç sanmıyorum.
üstelik alabilsek bile fazla riskli bir alım olur bu.
ABD kaşını çatıyor diye kıytırık bir kameranın bile  koz haline gelebildiği bir dönemde   kimse bu riski almaz.
o uçağın tek sahibi de yok,  birçok ortakla aranın 30 yıl hiç bozulmayacağını var sayacaksın ki serviste kaldığı 30 yıl boyunca uçağın parçaları değişsin ve tedarik zinciri sağlıklı işlesin.

bir diğer nokta da şu:

"The German parliament's budget committee on Thursday approved a €5.4 billion ($6.35 billion) contract to buy 38 Eurofighter jets from Airbus for the country's air force."

https://www.dw.com/en/germany-approves-billion-euro-purchase-of-38-eurofighter-jets/a-55513389

biz gidip de tranche 1 almayız sanırım.
yeni  modellerin piyasası bu seviyelerde.

bizde bu işe ayıracak kadar  Euro var mı?

bu arada, ben 2023 seçimlerinde yeni bir hükümet seçilirse ve s400  konusu bir şekilde biterse üretici konumunda olmasak da f35 uçağı istersek  satın alabileceğimizi düşünüyorum.
Yunanistan'a  bile satan adamlar bize niye satmasın?

5.  nesil uçakların   havası ön görülenden  hızlı  bitiyor.
tabi bunun sebebi bizde birilerinin iddia ettiği gibi iha devrinin başlaması değil,  özellikle batı gerek siyasi farklılıklar,  gerek f35 seçeneğinin  teknolojik olarak doğru tercih olmayabileceğine dair düşünceler nedeniyle bu 5.  nesil f35 faslını kısa kesip direk 6.  nesil uçak teknolojilerine yöneliyor.
f35-b modelini ayrı tutarsak, para yatırılmak istenmeyen bir 5.  nesil uçak olma yolunda hızla ilerliyor f35.
tabi,  başka bir alternatifi olmayanlar parayı basıp  2 filo alacak;  ama işte başka alternatifler bulabilen veya kendi alternatiflerini yaratabilen devletler için olmazsa olmaz bir uçak değil daha şimdiden.
başarılı bir deep strike/ uçağı olduğu tartışılmaz;  ama  her işe yarayan bir uçak  olmadığı konusunda yaygın  bir  kanaat var artık.
muhtemelen satış adetleri tahminlerin gerisinde kalacak.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3251 : 24 Haziran 2021, 20:27:02 »
EF-2000  ucak alabiliriz  ingilizler bu ucaklari elden cikariyordu

egede dengeler esitlenmis olur

Egede dengeler eşitlenir mi, yoksa üstünlük tamamen yunana mı geçer bunu iyi düşünüp idrak etmek gerek Tumucin hocam.

Sence ingiliz uçağı ile yunan a bir kriz zamanı üstünlük mü sağlanır yoksa abd lilerin kardak krizi sonrası "kimse kimseyi füze ile vuramayacaktı" ifadesini kale alınca yunan mı bizi yoksa ingiliz uçağı ile biz mi yunanı vururuz iyi düşünmek gerek.

« Son Düzenleme: 24 Haziran 2021, 23:28:50 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3252 : 24 Haziran 2021, 23:33:32 »
Siha ile savaş uçağı vuramasanız da, bir kriz anında ya düşman savaş uçakları siha kovalarken sizin savaş uçaklarınız düşman savaş uçaklarını vuracak.

Yada, düşman savaş uçakları sizin savaş uçaklarınızı kovalarken, sihalarımız da düşman savaş uçaklarının kalktığı ve inebileceği diğer pistler ile düşman yer birliklerini vuracak!

İş te düşman sihalar için mutlaka bir miktar güç ayırmsk zorunda kalacak ve bu da düşmanı belli alanlarda zayıf bırakacaktır. Bizde bu zayıf noktalardan yüklenerek azami kayıp verdirmeye çalışarak düşmanı alt etmeye çalışacağız.

Bırakın düşman kurmayları bu ölümcül döngüyü düşünsün, siz kendinizi yormayın.:)

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3253 : 25 Haziran 2021, 14:23:37 »
EF-2000  ucak alabiliriz  ingilizler bu ucaklari elden cikariyordu

egede dengeler esitlenmis olur

Egede dengeler eşitlenir mi, yoksa üstünlük tamamen yunana mı geçer bunu iyi düşünüp idrak etmek gerek Tumucin hocam.

Sence ingiliz uçağı ile yunan a bir kriz zamanı üstünlük mü sağlanır yoksa abd lilerin kardak krizi sonrası "kimse kimseyi füze ile vuramayacaktı" ifadesini kale alınca yunan mı bizi yoksa ingiliz uçağı ile biz mi yunanı vururuz iyi düşünmek gerek.
  Amerikan F-16 larıyla yunanın karşısına dikiliyoruz da İngiliz EF-2000 leriyle neden dikilmeyelim? Burada sorulacak soru İngilizlerin envanter dışına çıkaracağı T1 lerin mevcut haliyle derdimize derman olup olmayacakları.Bu uçakların hava-yer kabiliyeti yok AESA radarı yok yani yunan Rafalelerinden radar,aviyonik ve kabiliyet olarak gerideler.Dolayısıyla modernize edilmeleri AESA radar ve Meteor füzesi kabiliyeti kazanmaları şart.Yunanlıların aldığı 2.el Rafaleler F3R standardına yükseltiliyor mesela.Bu durumda bizim de 2.el olarak alıp yükselteceğimiz T1 ler özellikle hava-hava görevlerinde Rafaleleri dengelemek açısından faydalı olacaktır.Bizim hava-yer konusunda fazla sorunumuz kalmadı.Sorun hava-havada daha çok ve iyi bir hava üstünlüğü uçağı gerekiyor bize
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2021, 14:26:28 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3254 : 25 Haziran 2021, 14:28:38 »
Siha ile savaş uçağı vuramasanız da, bir kriz anında ya düşman savaş uçakları siha kovalarken sizin savaş uçaklarınız düşman savaş uçaklarını vuracak.

Yada, düşman savaş uçakları sizin savaş uçaklarınızı kovalarken, sihalarımız da düşman savaş uçaklarının kalktığı ve inebileceği diğer pistler ile düşman yer birliklerini vuracak!

İş te düşman sihalar için mutlaka bir miktar güç ayırmsk zorunda kalacak ve bu da düşmanı belli alanlarda zayıf bırakacaktır. Bizde bu zayıf noktalardan yüklenerek azami kayıp verdirmeye çalışarak düşmanı alt etmeye çalışacağız.

Bırakın düşman kurmayları bu ölümcül döngüyü düşünsün, siz kendinizi yormayın.:)
Yunanistanın üstüne 500-1000 tane falan SİHA yı aynı anda salarsanız ve bunları feda etmeyi göze alırsanız belki dediğiniz olabilir
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2021, 14:29:19 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3255 : 25 Haziran 2021, 15:28:27 »
Esas soru su:

SIHA'lar ile hava savunmasi ya da hava-hava harbi "icat" etmek mi imkanlarimizin dogru kullanimi yoksa yeni ucak alimi, modernizasyonu, tasarimi vs mi?

Biri elimizde (burada insanoglunu kastediyorum, Turkiyeyi degil) su an bulunan SIHA teknolojisi ve doktrini ile mumkun olan birsey degil, ucu belirsiz bir AR-GE projesi..Su an icin SIHA ile savas ucaklarina karsi koymak vs tam anlamiyla bir HAYAL...kavram olarak bile ismi yanlis..bunu yapabilmek icin hava "araci" degil, uzaktan kumanda edilebilen savas ucagi lazim...

Digeri uc asagi bes yukari belli bir surec...

Bana sorarsaniz sorunun cevabi basit...Savas ucagi alimi, modernizasyonu ya da tasarimi...

Bu, SIHA'lar yararsizdir demek degildir, sadece yapilmasi gereken isin gereksinimlerini karsilamaktan, simdilik, uzak oldugu demektir..

Buzdolabinin isini firin yapamaz...Firin is yapmaz demek degildir, sadece buzdolabinin isini yapamaz demektir..

Isine gore ikiside vazgecilmezdir..

« Son Düzenleme: 25 Haziran 2021, 15:32:09 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3256 : 25 Haziran 2021, 16:14:25 »
Esas soru su:

SIHA'lar ile hava savunmasi ya da hava-hava harbi "icat" etmek mi imkanlarimizin dogru kullanimi yoksa yeni ucak alimi, modernizasyonu, tasarimi vs mi?

Biri elimizde (burada insanoglunu kastediyorum, Turkiyeyi degil) su an bulunan SIHA teknolojisi ve doktrini ile mumkun olan birsey degil, ucu belirsiz bir AR-GE projesi..Su an icin SIHA ile savas ucaklarina karsi koymak vs tam anlamiyla bir HAYAL...kavram olarak bile ismi yanlis..bunu yapabilmek icin hava "araci" degil, uzaktan kumanda edilebilen savas ucagi lazim...

Digeri uc asagi bes yukari belli bir surec...

Bana sorarsaniz sorunun cevabi basit...Savas ucagi alimi, modernizasyonu ya da tasarimi...

Bu, SIHA'lar yararsizdir demek degildir, sadece yapilmasi gereken isin gereksinimlerini karsilamaktan, simdilik, uzak oldugu demektir..

Buzdolabinin isini firin yapamaz...Firin is yapmaz demek degildir, sadece buzdolabinin isini yapamaz demektir..

Isine gore ikiside vazgecilmezdir..
+1!
  SİHAlar asimetrik savaşta ve hava-yer görevlerinde çok başarılı oldular buna laf söylenemez.Ancak bunu da tek başlarına yapmadılar arkalarında güçlü bir EH ve erken ihbar kabiliyeti vardı.Ayrıca kullanıldıkları ülkelerin doğru düzgün bir hava savunma ağı ve muharip hava gücü yoktu.Ha şimdi daha ağır mühimmatlarla kara bombardımanı görevini daha etkili yapacak Aksungur,Akıncı gibi TİHA lar geliyor bu sayede de F-16 ların yükünü hafifletecekler buna da ok.Ancak hava-hava savaşı çok farklı bambaşka bir alandır.Savaş uçaklarıyla kapışacak SİHA ların evvela jet motora ve AESA radara sahip olması otonom çalışabilmesi ve de hız ve de manevta konusunda en azından savaş uçaklarına denk hatta üstün olması şarttır.Böyle bir SİHA'yı da henüz abd ve Çin bile üretmiş değil.Ne rusların S-70 Okhotniki ne abd'nin Loyal Wingmanı bike henüz bu kapasitede değil.O yüzden hem F-16 ların modernizasyonu hem de 3-4 filo savaş uçağı almamız mutlaka gerekiyor.Ha bir yandan MİUS'u geliştirelim ama bunun savaş uçaklarıyla başetmesini beklemeyelim
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2021, 16:15:59 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3257 : 25 Haziran 2021, 23:10:35 »
Hocam, ben ef 2000 iş yapmaz demedim. Orada bi cümle vardı dikkat ettiyseniz, bir abd linin kardak krizi ile ilgili bir ifadesi vardı orada.

Kurtuluş savaşında, yunan ın ardında kimler vardı, osmanlıyı parçalayan temel akıl kimdi, 15 temmuzda Güney Kıbrısa 170 komando ve biraz uçak getiren kimdi. V.s v.s great britain! Ben bu duruma dikkat çekmiştim o cümlede.

Yani tarih tekerrür eder demek istedim. Hatta Akdenizde biz direnince, yine güney kıbrısa uçak getirdiler bu ingilizler!!??

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3258 : 25 Haziran 2021, 23:21:47 »
Hyperspace hocam, dediğiniz gibi bir 5. Nesil uçak projemiz MMU devam ediyor zaten orada bir sıkıntı yok. Yani bir çözüm yolu işletiliyor. O kanal açık.

Ben taktik olarak, insanlı avcı jet uçağı ile siha nın birlikte kullanımının sonucu ile ilgili bir varsayımda bulundum.

Tabi ki her araç yapılış amacı ile çalıştırılır. Fakat, günümüzde, siha ların kullanımı diğer alanlarında katkıları ile başlangıç amaçlarının çok öesine geçmiş durumda. İha lar daha düne kadar kameramanlık yaparken artık ana vurucu güç haline geldiler. Bakıp görelim, sınırları heliler gibi mi olacak yoksa daha da ileri mi gidecekler.

Yine aynı şekilde elde ki tüm imkanlar kullanılarak, yeni taktik ve teknikler, ortak harekat, operasyon nevileride her zaman gelişmiştir. İşde günümüzde sihalar da bize böyle bir macera yaşatmaktadır.

Dediğiniz gibi bende sihaların meydana getirdiği yer saldırı kabiliyetinin aynı zaman ve mekanda jet avcılar ile düşmana vereceği zararı ve kayıp kaçak için bölünecek güçlerini ifade etmek istedim.

Siha, ika, sida, sisa(silahlı su altı aracı) bütün ortamlarda bu insansızları sahaya sürersek, rakip baya bi kasılır.
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2021, 06:10:21 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3259 : 29 Haziran 2021, 11:58:36 »
Gündeme bomba gibi düştü! Kıyamet koparan görüntü... >> https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-bir-anda-ortaya-cikti-kiyamet-koptu-6541328/1

Bak sen şu işe. F-35'in radar izleri şimdi şimdi Rusların eline geçmiş olmuyor mu?  ;D ;D
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2021, 12:00:41 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com