Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 851960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3020 : 15 Şubat 2021, 19:33:37 »
Motor konusunda ki en iyi çalışma bence nozzle konusunda olur. Mmu nun motor nozulları da f22 deki gibi radar yansıması az ve trast vektör kabiliyetli olursa işte o zaman f 35 den üstün olur. Rus ekolü trast vektör mü? Amerikan ekolü trast vektör nozul mu? derseniz ben f 22 nin sistemini tercih ederim. Daha gizli, daha derli toplu, daha sağlam bir sistem. Üstelik arka gövdenin gerisinde kalması ır izi biraz da olsa azaltıyor.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3021 : 16 Şubat 2021, 16:26:02 »
Alıntı

Çin, Lockheed Martin gibi ABD askeri sanayi şirketlerinin F-35 savaş uçağı ve diğer silahları üretmek için ihtiyaç duyduğu nadir metallerin ihracatını kısıtlamayı planlıyor.
Haber: https://defensehere.com/tr/abd/cin,-ab

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3022 : 16 Şubat 2021, 20:07:42 »
Diğer önemli bir etkende radar. Daha doğrusu 5. nesil uçaklardan itibaren rf suit. Yani, radar+ecm+ed+jammer. Aselsan ın Özgür projesi ile başlayacak avcı uçağı rf suit teçhizatı ne kadar ileri seviyede olacak?

Diğer bir konuda f 35 almış olsak abd bize bu uçağın tam kapasitesinin ne kadarını verecekti?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3023 : 19 Şubat 2021, 08:29:56 »
SSB iştiraki olan SSTEK, Türkiye'nin F-35 programına yeniden kabul edilmesi için Washington'un en etkili lobi firmalarından birisi olan Arnold & Porter ile 6 ay geçerli olmak üzere 750.000 $'lık anlaşma imzalamış.

https://www.foreignlobby.com/2021/02/18/turkey-lobbies-to-get-back-in-f-35-program/

Bu hukuk firması;  acaba lobi için değil de F-35 projesi için yatırdığımız 1.5 milyar doları geri alabilmek için tutulmuş olmasın...
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2021, 19:12:51 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3024 : 19 Şubat 2021, 10:03:28 »
SSB iştiraki olan SSTEK, Türkiye'nin F-35 programına yeniden kabul edilmesi için Washington'un en etkili lobi firmalarından birisi olan Arnold & Porter ile 6 ay geçerli olmak üzere 750.000 $'lık anlaşma imzalamış.

https://www.foreignlobby.com/2021/02/18/turkey-lobbies-to-get-back-in-f-35-program/

Bu Lobi sirketi ile yapilmis olan anlasma agirlikli olarak Turkiyede F-35 ucaklari icin parca uretiminin surdurulmesi  nedeni icin oldugunu dusunuyorum.  Bu yonde atilmis olan adimin da dogru oldugu dusuncesindeyim. "Ulkemiz kazanc elde etmesi yaninda ,F-35  parcalari uretmeyi surdurmesi bu sektorde calismakta olan firmalarmiz acisindan prestij reklam yaninda teknolojik dagarciklarininda da genislemesine katki saglamakta"

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #3025 : 19 Şubat 2021, 10:17:32 »

Bu Lobi sirketi ile yapilmis olan anlasma agirlikli olarak Turkiyede F-35 ucaklari icin parca uretiminin surdurulmesi  nedeni icin oldugunu dusunuyorum.  Bu yonde atilmis olan adimin da dogru oldugu dusuncesindeyim. "Ulkemiz kazanc elde etmesi yaninda ,F-35  parcalari uretmeyi surdurmesi bu sektorde calismakta olan firmalarmiz acisindan prestij reklam yaninda teknolojik dagarciklarininda da genislemesine katki saglamakta"

Yazının başında hukuk şirketi olduğu belirtiliyor ve dediğiniz gibi satış değil de üretim ön planda sanırım ama lobi işin neresinde ne kadar etkili oluyor vs bilemiyorum. Lobi olayı zaten bize ters ve fikren bizim kafamızda bir yere oturmuyor.

Yazının sonunda da değindiği üzere sözleşmede şirketin bir garantisi veya vaadi de yok. Bir şey olunca biz söylemiştik diyecekler. Hani zor duruma düşenlerin o çaresizliğinden faydalanıp son umutlarını sömüren aracılar vardır ya. Onun gibi hissettirdi ne yalan söyleyim. “Kardeşim sen ver bana bir 750.000 ayarlıcam ben senin işi, birilerine para yedirmemiz gerekiyor”

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3026 : 19 Şubat 2021, 11:52:10 »
Ben 650'ye baglardim o isi, yabanciya gitmesin :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3027 : 19 Şubat 2021, 11:57:52 »

Yazının başında hukuk şirketi olduğu belirtiliyor ve dediğiniz gibi satış değil de üretim ön planda sanırım ama lobi işin neresinde ne kadar etkili oluyor vs bilemiyorum. Lobi olayı zaten bize ters ve fikren bizim kafamızda bir yere oturmuyor.

Yazının sonunda da değindiği üzere sözleşmede şirketin bir garantisi veya vaadi de yok. Bir şey olunca biz söylemiştik diyecekler. Hani zor duruma düşenlerin o çaresizliğinden faydalanıp son umutlarını sömüren aracılar vardır ya. Onun gibi hissettirdi ne yalan söyleyim. “Kardeşim sen ver bana bir 750.000 ayarlıcam ben senin işi, birilerine para yedirmemiz gerekiyor”

Konuyu dagitmak istemedigim icin kisa tutmaya calisacagim. " Dogru ozetlemissiniz sn ACE"

Esasinda Lobi sirketleri ve danismanlik sirketleri bati ulkelerinde yaygin olarak kullanilmakta.  Bu ulkelerde bu tur sirketler talepte bulunan ulkeye is yapilacak olan  ulkenin mevzuati , kilit isimlere ulasilmasi,sizin adiniza is takibi gerekli belgeler ve yazismalari yapar. Is yapilmasi talep edilen Lobi sirketinin unune ve istenilen isin  zorluguna gore fiyatlar artmakta .Lobi sirketlerin vergi yukumlulukleri vardir. Bizim cografyamizda araci danisman firmalar yerine ,genelde kilit  ismin kendisne veya yonlendirecegi kurulusa bagis yapilir .Yani vergiye tabi olmayan arka kapi yontemi  ;)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3028 : 19 Şubat 2021, 12:47:28 »

BAE ve Yunanistan'ın alacağı F-35'lerin parçalarını üretmek de bize nasip olur inşallah. Bizim askerlere yapacakları saldırılarda bizim de bir katkımız olur , çorbada bizim de tuzumuz olur..

Ben olsam Kanada bize iha kamerasında amargo koyduğu an ben de Kanadalı maden şirketlerini kapıya koyardım. F-35'den atıldığım an parça üretimini durdururdum.

Biz baskı yapacağımıza , lobicilere para yedireceğimize Kanadalı maden şirketleri , Lockeed Martin ABD hükümetine baskı yapsın.

Herşeyin bir karşılığı olmalı diyorsunuz adam bizi kovuyor , biz kovun ama parça üretmemiş izin verin diye adamların lobilerine para yediriyoruz.

Omurgalı dış politika böyle olur. Tebrikler
Metin62 siz üstünüze alınmayın. Lafım size değil

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3029 : 19 Şubat 2021, 12:57:03 »
Serkan hocam, orduda bir sürü abd malı uçak silah gemi, tank top heli v.s var. Abd de bunlara lojistik desyeği keserse ne yapacağız. Zamanında her şeyi abd den almışız. Şimdi bunun acısını çekiyoruz.

O urga derken cıscıbır ortada kalabiliriz. Bu yüzden daha proaktif davranmak gerekir.