Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 850977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2930 : 25 Kasım 2020, 20:42:34 »
Altay projesi bitti bitiyor seri üretime giriyor derken yaşanılanlar neticesinde kimsenin MMU üzerinde inancı kalmadı. Dışa bağlı her parçada sıkıntı yaşayacağımız görülüyor.

Bir de Uçak Motoru ile ilgili Rolls Royce ile mi anlaşıyoruz derken birden BMC'nin motor işine gireceği söylendi. Uçak motorunu içten yanmalı karasal bir motor ile aynı kefeye koydular düşün. Motor değil mi yeaa yapıversin bizim arkadaşlar.  Bu zihniyetteki insanlar bu projede karar veriyorsa beklentim düşüktür.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2931 : 25 Kasım 2020, 21:21:11 »
Altay biraz bizim için fobi oldu. Altay'ın sıkıntısı, tek bir motora bağımlı olması ve onun bizim paktta tek üreticisi olması. Bu sıkıntılardan ders alınarak F-16 motorunu seçtik MMU'ya sıkıntı olursa kemiririz. Misu'larla desteklenmiş, 120 MMU yeter bize.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2932 : 25 Kasım 2020, 21:41:00 »
Hiç bişey olmadı mecburi Su-57 düşünmeye başlayacağız.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2933 : 26 Kasım 2020, 00:36:50 »
Herhalde MMU yapmayalim, defteri kapatalim diyen yoktur..

Soyle madde olarak siralarsam;

1. Kisa-orta vadede (5 sene icerisinde) elle tuturlu gozle gorulur seri uretime baslamis ve hangardan cikar cikmaz dusmanlarimizin elindeki silahlara karsi (F-16 serisi, Eurofighter, Rafaele, F-35, SU serileri) etkin olabilecek bir MMU cikmasini beklemek saflik olur.. (Bir mucize olurda bu isi defalarca yapmis bir ulkeden ciddi teknik destek gelmezse)

2. MMU gibi karmasik bir projenin, Turkiye gibi savas ucagi tasarimi ve uretimi konusunda deneyimi en iyimser bakis acisiyla sinirli olan, gizli ve acik ambargolarla bogusan ve dunya duzenin kurucusu/yoneticisi olan bircok ulkeyle cikar catismasi yasayan bir ulkenin 10-15 seneden kisa surede uretebilmesinin gercekci olmadigini dusunuyorum. Bu gibi projelerdeki gecikmeleride hesaba katarsak bunu 20-25 sene bile yapmak mumkun

3. Cikarlarimizi korumak istiyorsak ve tukurdugumuzu yalamaya ragzi degilsek, bu kadar vaktimizin olmadigi kanaatindeyim

4. SIHA/IHA/TIHAlarin savas ucaklarina rakip olabilecegini dusunmenin, sacmalik oldugu kanaatindeyim.

5. Elimizdeki tum F-16 lari elden gecirsek bile, bize karsi hem birlik olup hemde silahlanmaya yogun yatirim yapan bu kadar ulkeyle bas edebilmeye yetecegini dusunmuyorum.

Sonucta, MMU gelene kadar bir hamle yapilmasi gerektigini dusunuyorum. Artik SU-57 mi olur, F-35 mi olur, Cin ucagi mi olur, Japon mu olur Kore mi olur onun icinde teknik konular disinda bir suru konu giriyor ama bunu cozmek kadar vericilerin isi.Ellerinin altinda bu kadar uzman, stratejist, siyaset bilimci, teknik eleman var.

Ne zaman, ne sekilde, ne kabiliyette, ne kadar adette gelecegi belli olmayan, gelse bile cok gec kaldigi taktirde maca 1-0 geriden baslayabilme ihtimali olan bir ucak gelene kadar idare ederim demek rasyonel bir strateji olamaz..(eger bu konuda seferberlik ilan edip butun endustriyel, insan ve mali gucunu buna ayirmaya ragzi degilsen)
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2020, 00:42:10 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2934 : 26 Kasım 2020, 08:53:48 »
Herhalde MMU yapmayalim, defteri kapatalim diyen yoktur..

Soyle madde olarak siralarsam;

1. Kisa-orta vadede (5 sene icerisinde) elle tuturlu gozle gorulur seri uretime baslamis ve hangardan cikar cikmaz dusmanlarimizin elindeki silahlara karsi (F-16 serisi, Eurofighter, Rafaele, F-35, SU serileri) etkin olabilecek bir MMU cikmasini beklemek saflik olur.. (Bir mucize olurda bu isi defalarca yapmis bir ulkeden ciddi teknik destek gelmezse)

2. MMU gibi karmasik bir projenin, Turkiye gibi savas ucagi tasarimi ve uretimi konusunda deneyimi en iyimser bakis acisiyla sinirli olan, gizli ve acik ambargolarla bogusan ve dunya duzenin kurucusu/yoneticisi olan bircok ulkeyle cikar catismasi yasayan bir ulkenin 10-15 seneden kisa surede uretebilmesinin gercekci olmadigini dusunuyorum. Bu gibi projelerdeki gecikmeleride hesaba katarsak bunu 20-25 sene bile yapmak mumkun

3. Cikarlarimizi korumak istiyorsak ve tukurdugumuzu yalamaya ragzi degilsek, bu kadar vaktimizin olmadigi kanaatindeyim

4. SIHA/IHA/TIHAlarin savas ucaklarina rakip olabilecegini dusunmenin, sacmalik oldugu kanaatindeyim.

5. Elimizdeki tum F-16 lari elden gecirsek bile, bize karsi hem birlik olup hemde silahlanmaya yogun yatirim yapan bu kadar ulkeyle bas edebilmeye yetecegini dusunmuyorum.

Sonucta, MMU gelene kadar bir hamle yapilmasi gerektigini dusunuyorum. Artik SU-57 mi olur, F-35 mi olur, Cin ucagi mi olur, Japon mu olur Kore mi olur onun icinde teknik konular disinda bir suru konu giriyor ama bunu cozmek kadar vericilerin isi.Ellerinin altinda bu kadar uzman, stratejist, siyaset bilimci, teknik eleman var.

Ne zaman, ne sekilde, ne kabiliyette, ne kadar adette gelecegi belli olmayan, gelse bile cok gec kaldigi taktirde maca 1-0 geriden baslayabilme ihtimali olan bir ucak gelene kadar idare ederim demek rasyonel bir strateji olamaz..(eger bu konuda seferberlik ilan edip butun endustriyel, insan ve mali gucunu buna ayirmaya ragzi degilsen)

+1

Uzun zamandır bunları dile getiriyoruz.

F-35 bizim için yeni nesil olmasının avantajıyla oldukça stratejik bir uçaktı. Planladığımız kadar F-35'e sahip olsaydık bölgemizde olduğumuzdan daha güçlü olacaktık. Ancak olmadı. Mevcut siyasi durumla da olacak gibi görünmüyor.

MMU yerli savaşçı. Mutlaka yapılmalı. Fakat ihtiyaç acil ve MMU henüz tasarım aşamasında. Bize bugün görev yapacak yeni nesi uçaklar lazımken yeni geliştirilen bir uçağın göreve başlamasını beklemek son derece tehlikeli ve yanlış bir düşünce. Yeni geliştirildiği için daha pek çok sorunla karşılaşacağı ve takvimin sürekli öteleneceği kaçınılmaz. Pek çok projede bunu zaten gördük, ki MMU hepsinden daha karmaşık, daha teknoloji gerektiren bir proje.

Savaş uçağı açığımızı SİHAlar ile kapatmayı başardık. Gerçekten bu alanda dünyada öncü olduğumuz artık tartışılmaz. Fakat bu harika araçlar henüz hava-hava görevlerine hazır değiller. Muhtemelen MMU gibi onlarında hazır olmaları zaman alacak.

Öte yandan mevcut durumumuza bakarsak Akdeniz'de gerilim, Suriye, Azerbaycan (ki burada iş kolaylaştı) vs zor koşullar altında elimizdeki en iyi imkanlarla mücadele ediyoruz. Rakiplerimizin hiçbirinde bizimki gibi etkili SİHA filoları yok. Ancak hava kuvvetlerini yeni+yeni nesil uçaklarla donatma girişimlerinde bulunuyorlar. Bizim yıllar önce F-35 projesine girerek hedeflediğimiz stratejik üstünlüğe sahip olmaya çalışıyorlar. Eğer bu üstünlüğü ele geçirirlerse kazanımlarımız tehlikeye girecektir. Bu açık. F-35 temini tehlikeye girdiğinden beri alternatif uçak temini üzerinde çalışmamız gerektiğini söylüyoruz bu nedenle. Bazılar kaynakların sadece MMU'ya aktarılması gerektiğinden bahsederken zaman kavramını göz ardı ettiklerinin farkında değiller. Uçak bize şu an lazım! MMU hazır değil ve halen alternatif bir uçak belirlenmemiş.

ABD seçimlerinin beklendiğini bahane edenler de vardı. Beklemek değil, çalışmak gerek. Bekleyerek ancak balık tutulur, acil gereken uçak alınmaz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2935 : 26 Kasım 2020, 09:03:55 »
ABD'den F-16 ; AB'den EF istenir ve verilmezse ki bu uçaklar ahım şahım olmayan 4-4,5 nesil uçaklar , yapılacak birşey yok yeni bir Dünya'ya yöneliriz....
 Demek ki bizi gözden çıkardı bunlar...
Ama biz de zaten bunu istiyoruz gibime geliyor ...::) ::)

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2936 : 26 Kasım 2020, 09:33:32 »
MMU 2030 yılında bir mucize olurda hazır olsa dahi durum oldukça aleyhimize dönmüş durumda olacak. O tarihlerde bir tarafta kuvvetini 4,5++ ve 5. nesil ile donatmış. Mevcut kadrosunu bu platformlar ile bütünleştirmiş. Mevcut taktiklerini oturtmuş harbe hazır rakip ve hatta bu rakiplerin oluşturduğu ittifak yetmedi birde onlara açıktan ve gizliden destek veren büyük abileri var. Havada dengeyi kuramazsak mavi vatan yalan olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2937 : 26 Kasım 2020, 09:54:27 »
MMU 2030 yılında bir mucize olurda hazır olsa dahi durum oldukça aleyhimize dönmüş durumda olacak. O tarihlerde bir tarafta kuvvetini 4,5++ ve 5. nesil ile donatmış. Mevcut kadrosunu bu platformlar ile bütünleştirmiş. Mevcut taktiklerini oturtmuş harbe hazır rakip ve hatta bu rakiplerin oluşturduğu ittifak yetmedi birde onlara açıktan ve gizliden destek veren büyük abileri var. Havada dengeyi kuramazsak mavi vatan yalan olur.

Kesinlikle +1

Evet, mucizevi şekilde MMU'yu 2030'da üretime hazır hale getirirsek, uçakların üretimi, eğitim vs gibi kriterleri de göz önüne aldığımızda 2040'larda yeterli sayıda kullanmaya başlayacağız. Zaten F-16'lar da o tarihlerde envanterden çıkarlar. Ancak tekrar hatırlatıyorum, bize F-4 uçaklarının yerini almasını planladığımız F-35'lerin yerine şu an yeni uçaklar lazım. 2030-2040 için planlanan farklı.

Bugün F-16 dışında yeni bir uçak almaya karar verdiğimizde dahi, sözleşmenin imzalanması, uçakların üretimine başlanması, alt yapıların hazırlanması, eğitim vs bir çok nedenden dolayı seneler sürecek bir sürecin içerisine gireceğiz. Yani bu işe de daha önce başlamış olmalıydık.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2938 : 26 Kasım 2020, 13:40:05 »
F-16 V .... Bunun dışında hiçbir uçak bizim işimize gelmez MMU gelene kadar...

60 tane F-16V (İptal edilen F-35'ler dolayısıyla  içerideki F-35 için yatırdığımız paramızın varlığı ; biraz da uçağımızı vermedikleri için mahçup hale ge-tiri-lirse ABD ikna olabilir) işimizi görür...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2939 : 26 Kasım 2020, 22:32:26 »
F-16 V .... Bunun dışında hiçbir uçak bizim işimize gelmez MMU gelene kadar...

60 tane F-16V (İptal edilen F-35'ler dolayısıyla  içerideki F-35 için yatırdığımız paramızın varlığı ; biraz da uçağımızı vermedikleri için mahçup hale ge-tiri-lirse ABD ikna olabilir) işimizi görür...

Hocam F-35 için yatırdığımız paranın sipariş değil yatırım olduğu ve bu sebeple mahsuben başka bir uçak verilemeyeceği söyleniyor. Düşün, alamayacağın projeye para yatırıyorsun?!? Saçmalığa bak ama ayak oyunları o biçim.

Böyle aptal yerine konduğumuz; bize silah aldırmak için Yunana helikopter, uçak vs hibe eden sonra da sipariş ettiğimiz silahı vermeyip yine yunana verecek olan bir paktan silah alasım gelmiyor benim açıkçası.

Olası bir Çin Rusya - Nato çatışmasında ülkemizi Nato adına en öne sürmeye çalışan olursa o da vatan hainidir. Silah namına elimize sopa bile vermeyecekler ama sonra siz Nato’nun en büyük bilmem kaçıncı ordususunuz. Haydi yiğitler gelin size silah verelim savaşın dediklerinde kusura bakmayın biz barışçıl politikaları sizden anca öğrendik demeliyiz.

Korede Irakta Suriyede hep kullanıldığımızı görüyorum. Karşılığı hiç. Amerika bizi kolonisi gibi görüyor.