Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 849344 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2810 : 15 Haziran 2020, 18:51:12 »
Beklemeyip de ne yapsınlar hocam?
Başka Stealth uçak yok ki ?

Ne alacağız? Ya stealth al ya da hiç uçak arama ya da F-16 al.

Ben diyorum ki MMU 'ya yüklenelim...

Alacağımız uçağın illa 5.nesil olması mı gerekiyor? Kendi MMU muz bile ilk etapta 4,5+ olacak.Önemli olan hava kuvvetlerimizin gücünü daima ileriye taşımak.Hava kuvvetlerinin ne kadar önemli olduğunu dün gece bir kez daha gördük K.Irak harekatında.Bölgede İsrail dışunda kim 5.nesil uçak kullanıyor da biz illa 5.nesil olsun diye tutturuyoruz? Herşeyden önce bize elimiz kolumuz artık Libyaya da ve diğer uzak bölgelere uzandığı için çift motorlu yüksek harekat yarıçapına sahip yüksek taşıma kapasiteli ağır bir uçak gerekiyor F-15X gibi.Tam bir 5.nesil uçak daha Rusya ve Çinde bile yok
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2020, 18:51:49 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2811 : 15 Haziran 2020, 18:59:45 »
Arkadaşlar o f35 ler artık gelmez herhal. Çünkü bütçe yasasında, tadil edilip amerikan hava kuvvetlerine alınması için madde var. Yani iş bitti gibi. Geriye kaldı paralarımız.

Abd nin nakit para vereceğini sanmam. Onlar öncelikle mal satmak ister. Hemde fahiş fiyatla. Çünkü biz alacaklıyız ve uçak sözleşmesinde ne tazminat nede mahkeme yolu gibi bi madde yok. Bu yüzden mal yada satış ile fitleşmek isterler bence.

Ama en kötü alım f 16 alımı olur. Çünkü yine bize yamuk yapan adamın işimize tam yaramayacak malını almış olacağız. F 16 da alsak, f 110 motorda alsak, yine adamların eski teknoloji malını almış olacağız!

Bu yüzden en iyisi, nakit para alıp, kendi tercihimizi kendimizin yapması daha iyi. F 16 almaktansa s 500 al daha iyi, aster 30 al daha iyi. Su 35 al daha iyi. Hatta ef 2000 al daha iyi. Hiç değilse avrupadan bişeyler koparırız.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2020, 19:01:36 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2812 : 15 Haziran 2020, 19:16:50 »
Bence 5. Nesil ülkeden ülkeye değişik parametreler ile üretiliyor abd için durumsal farkındalık ve network ağ merkezli harp 5.nesil'in temel yapı taşını oluşturur iken doğu bloğu ülkelerde ise 5. Nesil'i 5 nesil yapan şey dahili istasyonların olması yeterli imiş gibi konseptleri sözkonusu. Pakfa yada su 57 de durumsal farkındalık ve sensör füzyon yönetiminden yada f35 teki gibi çeşitli optik kızılötesi sensörlerin varlığından yanak radarları kanat radarları l bandı ile uhf bandı olan bu radarlar ile oldukça iyi bir sensör füzyon uçağına benziyor.

Çin ise uçak teknolojisinde geride olmasına rağmen gerek batılı ülke firmalar ile derin ilişkileri gerek teknoloji casusluğu sayesinde oldukça iyi yerlere geldi 5. Nesil stealth uçak yapımında hatta j20 yi envantere yavaş yavaş alarak rusları da bu alanda geçtiği söylenebilir.Her ne kadar kapalı toplum olsalarda dışa bilgi verme konusunda abd den sonra stealth uçak üretmede ikinci sıraya yerleştiler.
Keza bizim için j31 ile f35 benzeri bir alternatif sunabilirler en azından 5. Nesil alternatifi bir uçak yok diyerek haksızlık etmeyelim çekik gözlülere

Bana göre çin ve rusya'nın tek eksiği 5.nesil uçak üretiminde eski tip nozelle egsoz çıkışı tercih etmeleri tıpkı f22 gibi bir nozelle egsoz çıkışı tercih yapabilirdiler gerçi bu f22 ye özgü f35 de bile yok mevcut değil birde madalyonun bu boyutundan bakmalı.

Yanı uzun lafın kısası f35'e alternatif stealth uçak yok diye birşey yok

Ama f35 gibi deep strike yani derin darbe yapıcak olan uçak pakfa yani su57 ile j20 dir, geniş dahili silah istasyonu ile bunuda belirtmek lazım

Birde geçmişe bakınca ef2000 konsorsiyum üyesi olsaydık italya ve ispanya'nın teklifine evet deseydik nasıl bir konsorsiyum üyesi ve nasıl bir envanterimiz olurdu diye insan düşünmeden edemiyor onlarda bizi tehdit edermiydi acaba...
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2020, 19:21:57 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2813 : 15 Haziran 2020, 20:10:41 »
Çin'e yönelmeyi ben de savundum ama şöyle de bir durum var:

Ben üniversite sınavına gireceğim. Kötü bir öğrenciyim. Kopya çektim Tıp 'ı kazandım. Kazansam bile kapasitem olmadığı için mezun olamam,ittire kaktıra mezun olsam da iyi bir doktor olamam.

Çin ne kadar teknoloji casusluğu yapsa da , elinde teknoloji altyapısı,arge yapacak adam yoksa bir noktada batı teknolojisiyle yarışmasında geri kalır...
Casusluk ve kopyalamaya bir yere kadar gidersin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2814 : 15 Haziran 2020, 20:38:44 »
1.4 milyar dolar yerine 30 tane F-16V Block 70 versinler fitleşelim...

Ya da 250 adet F-110 motor alım garantisi versinler... Bu motorlarla 5 filo MMU üretilir ; yedek motorlar da hem MMU hem de F-16'larda kullanılır...

Bu ticaret sonunda ABD ile aramızda muharip uçak alım-satım işi de inşallah bitmiş olacak...

MMU+Hürjet+Hürkuş hava kuvvetlerimizin muharip güçleri olacak...

Not:Yukarıda Hürjet, Hürkuş dedim ama şu MMU için de  Hür... ile başlayan bir isim bulalım bence

Hürturbofan  ;D ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2815 : 15 Haziran 2020, 20:58:54 »
Uzun olmuş... Hürrem nasıl?

Hürkuş-Hürjet-Hürrem

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2816 : 15 Haziran 2020, 21:13:26 »
Uzun olmuş... Hürrem nasıl?

Hürkuş-Hürjet-Hürrem

+1
 ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2817 : 15 Haziran 2020, 21:33:19 »
Hem biliyorsunuz doğada avlanma görevini genelde dişi canlılar üstlenir...

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2818 : 15 Haziran 2020, 21:38:33 »
Yok tofaş kuş üçlemesi yapalım, doğan, şahin, kartal. İlk blok da kartal s olsun :)

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2819 : 15 Haziran 2020, 22:50:30 »
Adı muhtemelen Anadolu Kartalı numarası da F22'nin Türk muadili olduğu için TF-23 olur bence