Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 852160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2750 : 12 Haziran 2020, 00:11:10 »

Bu arada birkaç gündür espiri niyetine de olsa benimle  hafiften dalga geçen Skywolf hocama da aylardır "Merak etmeyin hem F-35 hem de S-400 gelecek " öngörüsünün boşa çıkması nedeniyle gülücüklerimi gönderiyorum 🤗🤗🤗

Vallahi bravo, hafıza sağlam.
Bize F-35 gelebilmesi için epey bir değişkilik olması lazım. İpler neden koptu düşünürsek değişklikten kastımın ne olduğunu anlayabilirsiniz. Sorun S400 değil. Alakası bile yok!
Bu aşamadan sonra o değişikliğin olması zor. O değişiklik olursa sadece demokratik yollarla olur.
Ama olursa gülücüklerini iade ederim. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2751 : 12 Haziran 2020, 00:12:54 »
ABD Senatosu, Türkiye'ye satılan 6 adet F-35 savaş uçağının ABD hava kuvvetlerinim kullanımı için modifiye etme yetkisi verdi. 

— Reuters

son dakika haberi mi bu öyle ise başımızın çaresine bakarız yeter ki bizi siyaset ve ekonomi olarak tehdit etmesinler ambargo ,swift para transferi yasağı, yaptırım vesair tehdit etmesinler sonuçta biz uçağı almıyoruz demedik kendileri teslim etmedi...

Bunu unutmasınlar sonuçta uluslararası ortağı idik
Ayrıca tai ve tei'nin hatta kale vb ortakların bence küresel ekonomik rekabet adına ve müttefiklik ilkesince parçaları üretip teslim etmeye devam etmeli siyaset ne karar alırsa alsın...

Sonuçta serbest piyasa ekonomisi

S400 konumuz değil ama

Zaten onunda tam anlamıyla teslim edilip edilmediği belli değil..

F-16 lı f-f4 lü tatbikatta sürekli dönen

91H6E arama radarı

İle birlikte

96L6E irtifa radarı

Vardı

En önemli yanı olan

92N6E Angajman radarını ortada görmedik o yüzden teslimat tam tamamlandı mı emin değilim yada bilemiyoruz

92N6E radarı hedefe ayçiçeği gibi döner ay çiçeğinin güneşi takip etmesi gibi yavaş yavaş salınımlar ile.

91H6E yada 96L6E radarı gibi süratle dönerek değil.

Belki bu yüzden abd ses çıkartmıyor diye düşünmüştüm sebebi demek ondan değilmiş.

Ama bizim için yerinde bir karar olur ambargo kartını uygulamıyacaksa.

Bakalım tfx'in general motors f110 ge 129 motoru için ne karar alcaklar en çok bu yöndeki adımına iyi bakmalıyız gözetlemeliyiz

Sonuçta burda da abd'ye denk geliyoruz yada çakılıyoruz bu yöndeki tavırları bize karşın düşüncelerini yada ne yapmak istediklerini ortaya çıkmasına sebep olacaktır.Tfx projesine yansımasına iyi bakalım.

Sonra bir bakmışız havacılık kabiliyetimiz başka ülkenin yetenekleri buluşuyor yada ihtiyacımız bu yönde kararla karşılanıyor hiç şaşırmayalım olcağı ve gideceği yer bu.

Çin rusya fransa ingiltere kökenli motorlar ve platformlar şeklinde

Ve f110 ge 129 ile ilgili bir şehir efsanesini ortadan kaldırmak isterim sözüm meclisten dışarı.

F110 ge 129 motorunun denendiği ve abd'nin boeing f15 E strike eagle karşı kaybeden f16 xl yani delta kanatlı sürtünmesi az taşıma kabiliyeti yüksek fakat ABD'de derin darbe uçağı yarışmasında f15 E strike eagle karşı ihaleyi kaybetmiş olan uçak..

Bu uçağın özelliği 80-90 model f110 ge 129 motoru ile supercruise (yani süper seyir özelliğini yakalamış olması.

Yani formlarda dolaşan f110 ge 129 ile uçağımız süper seyir yapamaz şeklinde algıdan yada önyargıdan kurtarmak adına belirttim.

S400 daha stratejik önemini tabiki bir savaş uçağına göre değil ama gerek ordu sistemi içerisinde eksikliğinin getirdiği dezavantajlar gerek darbe girişimi olursa o zaman anlaşılır önemi ve kabiliyeti...

Ve ayrıca abd o uçağı tek bir tuşla bloke eder şeklinde görüşe ilişkin olarak;
Teknoloji her ülkeye bu kabiliyeti veriyor sadece abd'ye has değil

Yalnız abd size hegomoni ve baskı kuramıyorsa her dediğini kabul ettirmiyorsa ve yine her dediğinin dışana çıkmayan bir ülke haline getirmiyor ise o uçağı size teslim etmez
Mutlaak itaat şart onun için abd'nin politikaları sorun çıkaran yada sorun çıkaracak bir ülke için bu uçakları teslim etmez

Baştan nasrettin hocanın çeşmeden su almaya giden kızını suyu dökmesin diye dövmesi gibi sizi döver sorun çıkartmaz hale getirir ondan sonra teslim eder politikalarına karşı. Şayet bunu yapamıyor ise teslim etmez.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2020, 00:28:23 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2752 : 12 Haziran 2020, 00:42:21 »
ABD Senatosu, Türkiye'ye satılan 6 adet F-35 savaş uçağının ABD hava kuvvetlerinim kullanımı için modifiye etme yetkisi verdi. 

— Reuters

Biz 2 sayfadır bu habere kendi yorumlarımızı yaptık.
Esas bizim Ankara bu habere ne tepki verecek?
Spektaküler bir yanıtımız olur mu sizce?
" 2. S-400 bataryası siparişi verildi" türünden bir cevap mesela...

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2753 : 12 Haziran 2020, 00:43:38 »
F-35 illa gelsin süperdir demiyorum da, F-35'ten ülkeye girecek para neredeyse çıkacak paraya yakındı.

Hocam girecek parayla çıkacak para nasıl yakındı birbirine anlayamadım.Bu paralar uzun vadede gitecekti kasaya.Üstelik şunu unutmayalım ki F-35 hizmette kaldığı süre boyunca güncellemesi bakımı idamesi eğitimi derken en az 3 katı masrafı olacaktı ilk alım masrafından.Yani bir uçağa yaklaşık 80 milyon USD ödeyeceksek hizmet süresi boyunca o uçak bize 240 milyon USD ye mal olacaktı.Bunu 100 uçakla çarparsak en az 24 milyar USD lik bir maliyet çıkar ki bu da en iyimser şekilde.Yani öyle çok da ucuza mal olmazdı bize

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2754 : 12 Haziran 2020, 01:36:21 »
benim kafama takılan soru şu:senato 6 adet f 35 in modifiye edilerek orduya alınmasını kararlaştırdı cümlesindeki modifikasyonun ne olduğu ne olabileceği ve dolayısıyla diğer devletlere satılanların eksik yada düşük seviyeli ve aynı uçak olmadığının ortaya çıktığının delili olduğunu düşünüyorum.yani bize eksik bir uçak satılmış kendilerine devrederken o eksikleri tamamlayarak kabul edecekler.bence hayırlısı olmuş gelmemesi

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2755 : 12 Haziran 2020, 01:53:16 »
Bize hadim ucak satmislar yani. Biz anlayip refuse edince de kendilerine uygun hale getirecekler yani. Oradaki f15'ler, f22'ler dovmesin garibi diye!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2756 : 12 Haziran 2020, 03:28:00 »
Battle star hocam, f 35 den gelecek para anca direk alım parasını karşılıyor diye biliyorum. Alt yapı eğitimler ve ömür devir maliyeti bizim bütçeye açık yazıyor. 100 uçak için bu açıkda en az 50 milyar $ diye hesaplanıyordu bazı yerlerde. Ki zaten bu uçağa karşı çıkış nedenlerinden biride bu maliyet konusu idi. Bu uçak, kuvvetin en az 30-40 yıllık bütçesini tek başına götürecek, başka yatırım yapılamayacak diye şikayet ediliyordu nette.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2757 : 12 Haziran 2020, 11:10:27 »
Aylardır F-35 gelecek mi , gelmeyecek mi diye kafamız ağrıdı...
Boşverin hocam şimdi de gelmeyen uçağın maliyetini mi konuşacağız😡😡😡

Magnum dondurmasının Porsche çekilişine katılıp daha kazanmadan "Porsche çok benzin yakar , benzin işini nasıl halledebilirim acaba ? " diye düşündüm dün akşam saf saf.

Siz de verilmeyen F-35'in 30 yıllık maliyetini hesaplamaya çalışıyorsunuz yahu 😏😏😏

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2758 : 12 Haziran 2020, 11:30:56 »
F-35 yalan olduğuna göre artık önümüze bakacağız MMU için motorda sıkıntı çıkmasın yeter. F-35'i Battlefield 4'de kullanmaya devam ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2759 : 12 Haziran 2020, 11:44:57 »
F-35 yalan olduğuna göre artık önümüze bakacağız MMU için motorda sıkıntı çıkmasın yeter. F-35'i Battlefield 4'de kullanmaya devam ;D

+1