Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 844231 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2680 : 03 Haziran 2020, 14:05:01 »
f35 alımına karar veren havacı generallerin neredeyse hepsinin fetuşçu olduğu ortaya çıkmıştı zaten vatan haini denmesi gereksiz.ihanetleri sabit.bu kararı kendi kafalarına göre almadıklarıda bence malumun ilanından başka birşey değildir.f 35 truva atıdır uzaktan kontrol edilebilir bilgileri indirilebilir müdehale edilebilir.dahada komiği uçağı başlatmak için abd den kod almak mecburiyeti.yunanla bir savaşa girdik diyelim ve abd başlatma kodlarını vermedi ne olacak uçaklar yerde savaşı kazanmamıza tezahüratlamı yardım edecekler.kendi kodlarına sahip olmadığın tüm uçaklar bundan sonra tehlikelidir.bu sadece uçak ve silahlar içinde geçerli değil.microsoft tweeter,facebook instagram vs. tüm veri depolayabilen kişisel verilerinize erişebilen her yazılım artık tehlikelidir.biz bağımsızlığımızı mmu ve kendi motorlarımızı ürettiğimizde kazanmış olacağız.inanmayanlar olabilir neden bu uçağı bu kadar ülke almak istiyor diyenler olabilir ama bilmedikleri abd nin nato ülkelerine ve kendi müstemlekelerine bu uçağı dikte ettiğidir.ona rağmen japonya ısrarla kendi uçağına yönelmesi abd yi baya bir sıkıntıya sokacak belliki
Sn Koçak, yukarıdaki yazımı okuyun ltf. Her seferinde kod alma diye bir şey yok.  Ama...
ALIS sistemi asıl tehlikeli olan.
Kaynak kodu Kontrolü sizde olmayan Alet tehlikeli alettir. Doğru!
Buna rağmen F35 ten bir miktar alma taraftarıyım. Harcanmış bir para var. En önemlisi bu uçak için yaptığımız üretim ile kazandığımız teknik beceri ve bilgi akışının durmaması!

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2681 : 03 Haziran 2020, 14:09:05 »
f35 alımına karar veren havacı generallerin neredeyse hepsinin fetuşçu olduğu ortaya çıkmıştı zaten vatan haini denmesi gereksiz.ihanetleri sabit.bu kararı kendi kafalarına göre almadıklarıda bence malumun ilanından başka birşey değildir.f 35 truva atıdır uzaktan kontrol edilebilir bilgileri indirilebilir müdehale edilebilir.dahada komiği uçağı başlatmak için abd den kod almak mecburiyeti.yunanla bir savaşa girdik diyelim ve abd başlatma kodlarını vermedi ne olacak uçaklar yerde savaşı kazanmamıza tezahüratlamı yardım edecekler.kendi kodlarına sahip olmadığın tüm uçaklar bundan sonra tehlikelidir.bu sadece uçak ve silahlar içinde geçerli değil.microsoft tweeter,facebook instagram vs. tüm veri depolayabilen kişisel verilerinize erişebilen her yazılım artık tehlikelidir.biz bağımsızlığımızı mmu ve kendi motorlarımızı ürettiğimizde kazanmış olacağız.inanmayanlar olabilir neden bu uçağı bu kadar ülke almak istiyor diyenler olabilir ama bilmedikleri abd nin nato ülkelerine ve kendi müstemlekelerine bu uçağı dikte ettiğidir.ona rağmen japonya ısrarla kendi uçağına yönelmesi abd yi baya bir sıkıntıya sokacak belliki

Hocam bu ileti biraz da düşene bende vurayım gibi bir ileti olmuş. Amacım Allahsız kitapsız Fetöcüleri savunmak değil ancak amacımız bu sitede mantıklı ve demagojiden uzak bir tartışma ortamı kurmaksa bu iletinize pek katılamayacağım .Bir kere biz bu projeye 2002'de katıldık. Ön çalışmaları kim bilir hangi yıllara dayanıyordu. Biz o zaman nato'nun  en büyük ikinci ordusu olarak bayraktarlık yapan bir ülkeydik. Abd ile bir kaç problemlerimiz olsa da bir kaç yıl önce ırakla birlikte savaşmak istiyorduk yani unutmayalım. Yani aramızda böyle bir düşman algısı yoktu. Azcık hırçın bir uydu kuvvet idik abd için.

Ayrıca F-35 hiçte bizim açımızdan kumpasla istenebilecek ve abd içinde dayatma olacak bir uçak değil. Kara saldırısı üzerine, hava üstünlük uçaklarının eskortluğunda görev yapması planlanan 3 farklı  konfigürasyondaki bir uçak. Üstünde çok iyi bir motor ve devasa bir radar var, tamamıyla sayısal tabanda, entegre sensör ve veri ağına sahip, batı paktının f-22'den sonra en iyi tespit ve saldırı kabiliyetine sahip uçağı. Hız, irtifa ve manevra kabiliyeti kendine biçilen role uygun sayılır bir uçak. Üstüne üstlük F-35B gibi alternatifsiz olanakları da var.

Uçağın çalışma ve görev yapması için gereken prosesler konusuna gelirsekte, abd bu uçağı kendi için geliştiriyor. Türkiye kendi çıkarları için güvenli bir şekilde kullansın diye değil. Bunlar zaten bilinen şeyler. F-16 içinde emin olun zamanında aynısı söylenmiştir.  Şöyle bir laf vardır. Silah seçmek pakt seçmektir diye. O zaman için bizim paktımız belliydi ve onu seçtik, şu an için mantıklı değil. Ama tabi Rusya ile de boğuşmamızdan mütevellit ihtiyacımız olanda bir uçak . O yüzden önce paktımızı netleştirmemiz lazım ki ben tekrardan batıya kaydığımızı hissediyorum. Belki %30-35 ihtimal gelecekte 2-3 filo F-35 alabiliriz bence.

Diğer yandan Japonya F-35'i istemediğinden ve güvenmediğinden yerli uçağını yapmıyor. F-22 isteyip alamadıklarından ve abd'nin f-35, F-22 melezi yeni bir uçağın yapılmasının kendi uçaklarını yapmalarıyla nerdeyse aynı bedele maal olacağından böyle bir seçim yaptılar.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #2682 : 03 Haziran 2020, 15:02:36 »
Sn Koçak, yukarıdaki yazımı okuyun ltf. Her seferinde kod alma diye bir şey yok.  Ama...
Buna rağmen F35 ten bir miktar alma taraftarıyım. Harcanmış bir para var. En önemlisi bu uçak için yaptığımız üretim ile kazandığımız teknik beceri ve bilgi akışının durmaması!

+1

Tam bu yüzden bu ucaklari edinmemis sart. Benim agizimda artik tüy bitti bunu söyleyerek. Ilaki 120 adet olmasi sart degil ama bu yeni jenersyon hakkinda tecrübe edinmemiz icin bir miktar elimizde olmasi lazim

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2683 : 03 Haziran 2020, 15:13:13 »

+1

Tam bu yüzden bu ucaklari edinmemis sart. Benim agizimda artik tüy bitti bunu söyleyerek. Ilaki 120 adet olmasi sart degil ama bu yeni jenersyon hakkinda tecrübe edinmemiz icin bir miktar elimizde olmasi lazim

+1 de benden. Alabileceğimiz en iyi uçak F-35. Artık vermiyorlar o ayrı bir konu.
F-35 hakkında dillendirilen iddialar, adı üzerinde, iddia...
Bu iddialarda ibre her geçen gün gerçeklik tarafına doğru ilerliyor.
Belki bu iddiaların hiç biri gerçek bile değildir! Ancak ülkenin savunması için alınan stratejik bir silah sistemi hakkında bu tip çekincelerin olması son derece mide bulandırıyor. Dediğim gibi bu iddialar artık modern bütün sistemler için geçerli olabilir. Yakın gelecekte bu iddiları doğrular derecede yeni teknolojik gelişmelerle karşılaşabiliriz. Bu nedenle ya kendi sistemlerimizi geliştireceğiz, ya da güvenilir ortaklıklar kuracağız. Sadece ABD veya başka bir ülkenin çıkarları için değil, tüm ortakların çıkarları için hizmet verebilecek ürünler geliştirmek şart!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2684 : 03 Haziran 2020, 18:29:05 »
Ben , "ABD istemediği zaman F-35'leri uçurmaz" saçmalığına inanmıyorum. İnananlara da fazla komplo teorisi içeren filmler izlememesini tavsiye ediyorum...

ABD şunu mu düşünüyor ;   "Ben bir uçak yapayım , bu uçağı sattığım ülke bana karşı gelirse uçaklara  ABD'den müdahale edip uçakları uçurmayayım"  ... Ya gerçekten çok çok çok absürd bir düşünce bu...

ABD ; doların fiyatını bir artırdı , iktidardakilerin mal varlığını açıklarım dedi neler olduğunu gördünüz... Böyle komplo teorilerine ne gerek var , adamın her türlü gücü var ki zaten... 
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2020, 18:29:52 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2685 : 03 Haziran 2020, 18:50:56 »
f 35 ler ister inanın ister inanmayın start code ile çalıştırılmakta.hatta haberleri bile yapıldı.iskandinav ülkelerinden birinde pilotun birisi açılış kodunu yanlış girince yeni kod beklendiği ve bunun ülkedeki siyasetçiler tarafından sorgulandığına dair.siz şimdi komplo teorisi diye kendi hayal dünyanızda retoriklere saplanmışsınız.yahu hem uçan bilgisayar diyorsunuz hemde dışardan müdahale edilmesini gerçekçi bulmuyorsunuz.demezlermi bune perhiz bu ne lahana turşusu diye.alis sistemine daha hiç girmedim bile.abd 5g şebekesi kuruldu diye ingilterede f 35 konuşlandırılmaması gerektiğini tartışırken uçan bilgisayar olduğu söylenen bir uçaktan kontak anahtarı ile çalıştırıldığına inanılmasını beklemek basit bir tanımla saftoriklik olur

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2686 : 03 Haziran 2020, 19:01:30 »
bu arada devamlı bağlantıda kalan bir uçağın abd uydularıyla sürekli veri alışverişi yapamayacağını kim iddia edebilir.her harekat planı rotası kalkıştan inişe tüm detaylar ve pilotların konuşmalarının belirli merkezlere aktarılmadığından nasıl emin olacaksınız.adı üstünde uçan bilgisayar ve içini açıp inceleyemediğin kodlarına erişim imkanın olmadığı her tür elektronik aksamın en ufak arızada komple değiştiği bir uçakta gömülü yazılım dahil her türlü code lar dan nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz.ben sizin şu fikriyatınızın tarihte bir örneğini görmüştüm.şu an çanakkalede o heykel sergilenmekte hikayeside film olarak güzeldi.brad pitt iyi oynamıştı filmde.kalene böyle bir atı sokarsan gelecekte aynen seninde filmini çekerler

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2687 : 03 Haziran 2020, 19:04:16 »
f 35 ler ister inanın ister inanmayın start code ile çalıştırılmakta.hatta haberleri bile yapıldı.iskandinav ülkelerinden birinde pilotun birisi açılış kodunu yanlış girince yeni kod beklendiği ve bunun ülkedeki siyasetçiler tarafından sorgulandığına dair.siz şimdi komplo teorisi diye kendi hayal dünyanızda retoriklere saplanmışsınız.yahu hem uçan bilgisayar diyorsunuz hemde dışardan müdahale edilmesini gerçekçi bulmuyorsunuz.demezlermi bune perhiz bu ne lahana turşusu diye.alis sistemine daha hiç girmedim bile.abd 5g şebekesi kuruldu diye ingilterede f 35 konuşlandırılmaması gerektiğini tartışırken uçan bilgisayar olduğu söylenen bir uçaktan kontak anahtarı ile çalıştırıldığına inanılmasını beklemek basit bir tanımla saftoriklik olur

Selçuk kardeş F-35 alımına karar verenler senin tabirinle fetuşçu... Tamam öyle olsun.
Peki şimdi ABD ile F-35 versin diye müzakereler yapan  Tayyip Erdoğan, fetö darbesinde kafasına silah dayanan Hulusi Akar niye hala F-35 istiyor...? Onlar da mı Fetuşçu?
Onu da geçtim F-35 uçağı isteyen ecnebi ülkeler de mi fetuşçu , cemaatçi ?Onların uzmanları , kurmayları da mı senin bakış açından SAFTORİK?
Niye bu kadar manipuleye açıkta herkes istiyor bu uçağı?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2688 : 03 Haziran 2020, 19:22:02 »
Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35A Lightning II’nun, düşman hava savunmalarının bastırılması (SEAD) ve düşman hava savunmalarının yok edilmesi (DEAD) kabiliyeti geliştirilecek.

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) programının ana yüklenici olan Lockheed Martin şirketi; F-35A Lightning II savaş uçağının, düşman hava savunmalarının bastırılması (SEAD) ve düşman hava savunmalarının yok edilmesi (DEAD) kabiliyetlerinin geliştirilmesi için bir sözleşme kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a göre söz konusu sözleşme, ABD Hava Kuvvetleri’nin Lot 14 ve Lot 15 F-35A Lightning II savaş uçakları için SEAD ile DEAD çözümü geliştirmek ve doğrulamak için gerekli olan mühendislik çalışmalarını içeriyor. Ağustos 2022’ye kadar tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında Lockheed Martin’e aktarılacak fon, 26 milyon 784 bin ABD Doları.

F-35’in klasik iniş-kalkış versiyonu olan ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından da tercih edilen F-35A, Ağustos 2016’da SEAD/DEAD görevleri için kısıtlı kapasiteye ulaşmıştı. Bazı hava-yer mühimmatlarının entegrasyonu ile kısıtlı SEAD/DEAD kapasitesine ulaşan F-35A’in bu kapasitesi, son sözleşmeyle daha da arttırılacak. Bu sözleşme ile Lockheed Martin F-35A, Stand-in Attack Weapon (SiAW) ve AGM-88E Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM) gibi anti-radyasyon görevlerinde kullanılan/kullanılabilen silah sistemlerine kavuşacak.

https://www.savunmasanayist.com/f-35a-icin-sead-dead-sozlesmesi/

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2689 : 03 Haziran 2020, 19:24:57 »
Orta yolu bulmaya calisalim..

Yaziliminda kendilerine karsi kullanilmasini engellemek yahut nerede ne zaman kullanildiginin hesabini tutmak icin gizli bir arka kapi olabilir, bunu ispat etmek zordur, ispat etsende ulu orta kimse soylemez. Cok fazla komplo gibime gelmiyor sahsen.

Ama, eger bu ucagi ve genel olarak silah satmak istiyorsa, bunu hergun kullanip ta bir cuval inciri berbat etmez herhalde Amerika. Dendigi gibi elinde ucagi kullandirtmamak veya kullanmanin bedelini cok agir yapacak yeteri kadar diger olanak var.

Herhalde Ingiltereye ya da Iskandinav ulkesine sattigi F35 kalkip "bu sabah Washingtona bir fuze salliyim" demicegine gore, boyle birsey varsa da kullanmaz. Diyelimki tam fantezi yapiyoruz, dedi...sistemi kullanilmaz hale getirip bir daha silah satamayacak duruma gelecegine, ucagi dusurur..

Uzun lafin kisasi, boyle bir sistem olabilir, ama baska caresi kalmayana dek (milyarda bir diyelim) kullanmayacagi ya da kullanmak istemeyecegi icin olsa ne yazar olmasa ne yazar.

Onun icin F35i alacaktik ama adam kilitler diye almamaya karar verdik biraz asiri tepkisel bir yaklasim diye dusunuyorum.

Almamak icin teknik, siyasi, ekonomik vs baska bir suru sebep olabilir o ayri mesele. Artisi eksisi hesabini yapar kararini verirsin, herkesin karari duruma gore farklilasabilir.

Sahsi dusuncem, etrafimizda bu kadar olay varken ve MMU isi uzun sureceginden , veriyorlarsa 100 civari alinmasidir

Bu ayni zamanda tum F16larin artik en son block ne ise ona gore modernize edilmesi ve MMU icin seferberlik haline gecilmesine engel degildir.

Kaynak nereden diyeceksiniz, daha once baska bir konuda da ifade etmistim bu tip olum kalim meselelerinde kaynak muhabetti yapilmaz...Herseyden kesilir, bunlardan kesilmez. Bu gibi konularda  " Kaynak yok" demek, bulamiyoruz degil, baska seylere kaynak bulmak istiyoruz demektir, o zaman da demekki bunu hayati olarak gormuyorsun demektir

« Son Düzenleme: 03 Haziran 2020, 19:47:43 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?