Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 852131 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2670 : 03 Haziran 2020, 07:57:52 »
Şimdi düşünüyorum da, sadece cep telefonları ağı alt yapısı rakip ülke tabanlı diye f35 i başka bir ülkeye sokmak istemeyen, bunun için çekince belirten, bunda siber tehlike gören abd, acaba üreticisi olduğu bu uçağa, biz aldığımızda kendisi neler yapabilir.

Yani uçan bilgisayar denen, sürekli bi network ağa bağlı olacak denen, hatta bu ağın bir ucu abd lakhidmartin olacak denen bu uçak alsak, ne kadar siber güvenli olabilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2671 : 03 Haziran 2020, 08:34:06 »
Şimdi düşünüyorum da, sadece cep telefonları ağı alt yapısı rakip ülke tabanlı diye f35 i başka bir ülkeye sokmak istemeyen, bunun için çekince belirten, bunda siber tehlike gören abd, acaba üreticisi olduğu bu uçağa, biz aldığımızda kendisi neler yapabilir.

Yani uçan bilgisayar denen, sürekli bi network ağa bağlı olacak denen, hatta bu ağın bir ucu abd lakhidmartin olacak denen bu uçak alsak, ne kadar siber güvenli olabilir.

+1
Sadece F-35 değil artık. Teknoloji ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor. Hangi sistem olursa olsun benzer riskler içeriyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #2672 : 03 Haziran 2020, 09:49:51 »

+1
Sadece F-35 değil artık. Teknoloji ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor. Hangi sistem olursa olsun benzer riskler içeriyor.

F35 için benim başından beri çekincem bu işte...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2673 : 03 Haziran 2020, 10:39:15 »
Bu forumdaki bizler öğrenci,öğretmen,mühendis,bakkal,beyaz eşyacı vb. mesleklere sahibiz. Yani F-35 ,Abd'nin müdahalesine açık mı değil mi bilecek uzmanlığa sahip değiliz.
Şunu demek istiyoru. TŞK bünyesinde F-35 alımına karar veren uzmanlar bu alıma karar verdi.Demek ki uzmanlarımıza göre bu söylenti şehir efsanesi...
Bu söylenti doğruysa 2 seçenek var;
1-Bu alıma bu gerçeği bilerek karar verenler vatan hainidir.
2-Bu alıma karar veren ( İngiliz,İtalyan,japon, Koreli,norveçli, hollandalı ,belçikalı ,Türk) mühendis ve komutanların hepsi alanlarında  yetersiz uzmanlardır.
Karar sizin...
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2020, 10:42:13 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2674 : 03 Haziran 2020, 11:51:43 »
Bence , ABD’nin bu uçağı istediği gibi uzaktan devre dışı bırakması, üzerindeki uçuş bilgilerine ulaşması biraz paranoyak bir masal ürünü.
Yapabilir mi? Mümkün. Ama bunu yapacak olsa İran’ın elindeki f14 lere de yapardı. Böyle bir şeyin kokusu çoktan çıkardı.
F35’deki ALIS, laptop büyüklüğünde bir alet. Her uçuş öncesi tüm uçuş bilgileri bu alete yükleniyor ve bu alet götürülüp bir kart gibi F35’in kokpitindeki yerine sokuluyor. Uçağın çalışabilmesi için bu kartın kokpite takılması lazım. İşte bu olmazsa F35 çalışmıyor. Bazen (bilhassa İngilizlere ve ABD li pilotlara olmuş) yerine takıldığında da uçağın çalışmadığı durumlar olmuş. Bu durumda pilotlar LM merkezi arayıp uçağı çalıştıracak “by-pass” şifresini almak zorunda kalmışlar. Sonunda çok komplike bir bilgisayar uçurdukları. Bazı proğram takılması olayı olağan.
Yalnız ALIS sisteminin uçuş bilgilerini LM merkezi ile paylaşması bir güvenlik açığı. Norveç ve benzeri ülkeler bunun giderilmesi için çalışıyorlardı zaten.
ABD’nin uçakları uzaktan kontrol edip devre dışı bırakmasına gerek yok. Yedek parça vermezse uçak zaten uçamaz. Uçsa da f16’dan daha geri bir uçak olarak uçar. (İran f14 leri)
Sonra ABD’nin kullandığı ve ihracaat için ürettiği uçaklarda farklıdır.
Asma daki ulaşamadığımız üzüme ekşi demek bence yanlış.
FETÖ güdümlü füzeyle Rus uçağını düşürüp, akabinde bu olayı affettirmek ve 15 Temmuz kalkışmasının ön haberini verdiği için teşekkür için alınan S400 ler le bu uçaklardan olduk. Bu bir hataydı.
Bu hatayı devam ettirmenin de bir anlamı yok.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2675 : 03 Haziran 2020, 12:47:51 »
Bence , ABD’nin bu uçağı istediği gibi uzaktan devre dışı bırakması, üzerindeki uçuş bilgilerine ulaşması biraz paranoyak bir masal ürünü.
Yapabilir mi? Mümkün. Ama bunu yapacak olsa İran’ın elindeki f14 lere de yapardı. Böyle bir şeyin kokusu çoktan çıkardı.
F35’deki ALIS, laptop büyüklüğünde bir alet. Her uçuş öncesi tüm uçuş bilgileri bu alete yükleniyor ve bu alet götürülüp bir kart gibi F35’in kokpitindeki yerine sokuluyor. Uçağın çalışabilmesi için bu kartın kokpite takılması lazım. İşte bu olmazsa F35 çalışmıyor. Bazen (bilhassa İngilizlere ve ABD li pilotlara olmuş) yerine takıldığında da uçağın çalışmadığı durumlar olmuş. Bu durumda pilotlar LM merkezi arayıp uçağı çalıştıracak “by-pass” şifresini almak zorunda kalmışlar. Sonunda çok komplike bir bilgisayar uçurdukları. Bazı proğram takılması olayı olağan.
Yalnız ALIS sisteminin uçuş bilgilerini LM merkezi ile paylaşması bir güvenlik açığı. Norveç ve benzeri ülkeler bunun giderilmesi için çalışıyorlardı zaten.
ABD’nin uçakları uzaktan kontrol edip devre dışı bırakmasına gerek yok. Yedek parça vermezse uçak zaten uçamaz. Uçsa da f16’dan daha geri bir uçak olarak uçar. (İran f14 leri)
Sonra ABD’nin kullandığı ve ihracaat için ürettiği uçaklarda farklıdır.
Asma daki ulaşamadığımız üzüme ekşi demek bence yanlış.
FETÖ güdümlü füzeyle Rus uçağını düşürüp, akabinde bu olayı affettirmek ve 15 Temmuz kalkışmasının ön haberini verdiği için teşekkür için alınan S400 ler le bu uçaklardan olduk. Bu bir hataydı.
Bu hatayı devam ettirmenin de bir anlamı yok.

Önceleri ben de böyle düşünüyordum. Ancak şimdi olabilir diyorum. İran'ın F-14'leri ile F-35 arasında müthiş bir teknolojik uçurum var. Bugün artık yapay zekadan bahsediyoruz. İnsanların özel hayatına bile erişimden söz ediyoruz. Belki bazılarınız fark etmiştir, mesela bir ortamda bir konu hakkında konuştuktan bir süre sonra, internet ortamında konuştuğunuz konularla ilgili reklamlar gözünüze sokulur!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2676 : 03 Haziran 2020, 12:57:03 »
Hocam haftalardır dolaylı olarak yazıyorum da cevap alamıyorum. Doğrudan sorayım.
Niye F-35 alıyor herkes? Madem müdahaleye bu kadar açıksa...Bu güvenlik açığı varsa neden tüm Dünya hala bu uçağa talep yağdırıyor?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2677 : 03 Haziran 2020, 13:17:34 »
Hocam haftalardır dolaylı olarak yazıyorum da cevap alamıyorum. Doğrudan sorayım.
Niye F-35 alıyor herkes? Madem müdahaleye bu kadar açıksa...Bu güvenlik açığı varsa neden tüm Dünya hala bu uçağa talep yağdırıyor?

F-35 dışındaki modern uçaklarda durumun farksız olacağının garantisi yok ki!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2678 : 03 Haziran 2020, 13:27:27 »
S-400 de F-16 da ESSM de Eurofigter da manipüle edilebilir o zaman bu hesapla...
Bu işin sonu yok ki... Bu kafayla hiçbir silah sistemi almamak gerekir

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2679 : 03 Haziran 2020, 13:43:20 »
f35 alımına karar veren havacı generallerin neredeyse hepsinin fetuşçu olduğu ortaya çıkmıştı zaten vatan haini denmesi gereksiz.ihanetleri sabit.bu kararı kendi kafalarına göre almadıklarıda bence malumun ilanından başka birşey değildir.f 35 truva atıdır uzaktan kontrol edilebilir bilgileri indirilebilir müdehale edilebilir.dahada komiği uçağı başlatmak için abd den kod almak mecburiyeti.yunanla bir savaşa girdik diyelim ve abd başlatma kodlarını vermedi ne olacak uçaklar yerde savaşı kazanmamıza tezahüratlamı yardım edecekler.kendi kodlarına sahip olmadığın tüm uçaklar bundan sonra tehlikelidir.bu sadece uçak ve silahlar içinde geçerli değil.microsoft tweeter,facebook instagram vs. tüm veri depolayabilen kişisel verilerinize erişebilen her yazılım artık tehlikelidir.biz bağımsızlığımızı mmu ve kendi motorlarımızı ürettiğimizde kazanmış olacağız.inanmayanlar olabilir neden bu uçağı bu kadar ülke almak istiyor diyenler olabilir ama bilmedikleri abd nin nato ülkelerine ve kendi müstemlekelerine bu uçağı dikte ettiğidir.ona rağmen japonya ısrarla kendi uçağına yönelmesi abd yi baya bir sıkıntıya sokacak belliki