Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 852033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2650 : 12 Mayıs 2020, 21:59:49 »
ABD Kongresi'ne sunulan F-35 raporunda dikkat çeken detay: Türkiye'nin çıkarılması riskleri daha da artıracak

ABD Hükümeti, Hesap Verebilirlik Ofisi'nin hazırladığı F-35 tedarik raporunda, Türkiye'yi F-35 programından çıkarma girişiminin programın aksayan üretim ve tedarik sürecini daha da sekteye uğratabileceğine dikkat çekildi.

ABD Hükümeti, Hesap Verebilirlik Ofisi'nin (GAO) hazırladığı F-35 tedarik raporunda F-35 programı üretim standartlarını karşılayamadığı ortaya çıktı. Raporda, üretilen 10 bin uçak gövdesinden sadece 3 bini belirlenen tasarım standartlarını taşıdığı tespit edildi.ABD Kongresi için denetim, değerlendirme ve soruşturma hizmetleri sunan GAO'nun F-35 raporunda, uçağın test ve parça üretiminin Kovid-19 nedeniyle önemli ölçüde sekteye uğradığı belirtildi.

KORONAVİRÜS DOLAYISIYLA PROGRAMDA 9 AYLIK GECİKME SÖZ KONUSU

Raporda, 2019'da planlanan testlerin büyük bir kısmının yapıldığını ancak Kovid-19 salgını dolayısıyla programın bir kısmında 9 aylık gecikme söz konusu olduğu kaydedildi.Yaşanan gecikme ile uçağın tam kapasite üretiminin gelecek marta sarkabileceği ifade edilen raporda şu ifadelere yer verildi:"F-35 programı, üretim oranını artırıp, uçaklar için düşük maliyet müzakereleri yaparken, üretim süreçleri GAO tarafından belirlenen başat üretim uygulamaları standartlarını karşılamıyor. Özellikle de yüklenicinin gövde üretim sürecinde tedarik ettiği 10 bin gövdeden sadece 3 bini ürün kalitesi için belirlenen tasarım standartlarına uyuyor. Aynı zamanda, piste indirilmiş 500'den fazla uçak hala programın güvenilirlik ve idame edilebilirlik hedeflerine erişmiş değil. Yüklenici, bu sorunları çözmek ve etkinliği artırmak için üretim süreçlerini değiştirse de daha yapılacak çok iş var. Program ofisi bu başat üretim uygulamalarına yönelik riskeleri değerlendirmediği sürece (ABD) kuvvet komutanlıkları ve uluslararası ortaklar satışta belirlenen kalitede uçaklar teslim alamayabilir."

TÜRKİYE'NİN ÇIKARILMASI RİSKLERİ DAHA DA ARTIRACAK

Raporda Türkiye'nin programdan çıkarılmasının söz konusu riskleri daha da artıracağına yönelik değerlendirme dikkat çekti.GAO raporunda, "Türkiye'nin Temmuz 2019'da Rus savunma ekipmanı almasından kaynaklı kaygılar nedeniyle programdan çıkarılması üretim risklerini daha da artıracak. Program Türk tedarikçiler tarafından üretilen 1005 parça için yeni kaynak belirledi ancak şu anda 15 parça istenilen oranda üretilemiyor." ifadesi kullanıldı.

"BLOK 4" MODERNİZASYONUNUN MALİYETİ 12,1 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Uçağın donanım ve yazılımlarının güncellenmesi için yapılan "Blok 4" modernizasyonunun da maliyetleri 1,5 milyar dolar artırarak 12,1 milyar dolara çıkardığı belirtildi.

https://www.haberler.com/abd-kongresi-ne-sunulan-f-35-raporunda-turkiye-13215912-haberi/
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2020, 22:04:23 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2651 : 14 Mayıs 2020, 23:19:00 »
Trump'tan F-35 açıklaması: ‘Şimdi Erdoğan ile iyi ilişkilerimiz var, ama ya olmasa ne olacak?’ - https://bundle.app/8ddvwcl2

Trump, ortamı mı hazırlıyor?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2652 : 14 Mayıs 2020, 23:36:49 »
Trump herzaman ortamı hazırlamaya çalıştı. ABD F-35'leri vermek istiyor. Ama S-400 konusunu çözmek istiyorlar. S-400 olmasaydı gene vermezdi söylemine katiyyen katılmıyorum. Pilotlar gitmiş eğitim alıyor hala vermeyecekti falan çok saçma. Zaten 4 uçak bizim üzerimize. Ay yıldız bayrak dahi koyulmuştu üzerlerine. S-400/F-35 uyuşmazlığı buda ABD palavrası. Öyle birşey yok varsa zaten dedik işte Nato aracı olsun çözelim diye yanaşmıyorlar. Geçende sn ismail demir açıkladı bakım ekibi Türk olacak. Rus personel sisteme dokunamayacak dedi. Anlaşmalar var. Mesele tamamen S-400 almamızı istemiyorlar. Aslında Rusya ile stratejik anlamda yakınlaşmamızı istemiyorlar. Buda gayet normal. Biz nasıl Ypg'den rahatsızsak onlarda Rusyadan rahatsız. Hak veriyorum. Ama onlar başlattı.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #2653 : 15 Mayıs 2020, 00:32:13 »
Trump herzaman ortamı hazırlamaya çalıştı. ABD F-35'leri vermek istiyor. Ama S-400 konusunu çözmek istiyorlar. S-400 olmasaydı gene vermezdi söylemine katiyyen katılmıyorum. Pilotlar gitmiş eğitim alıyor hala vermeyecekti falan çok saçma. Zaten 4 uçak bizim üzerimize. Ay yıldız bayrak dahi koyulmuştu üzerlerine. S-400/F-35 uyuşmazlığı buda ABD palavrası. Öyle birşey yok varsa zaten dedik işte Nato aracı olsun çözelim diye yanaşmıyorlar. Geçende sn ismail demir açıkladı bakım ekibi Türk olacak. Rus personel sisteme dokunamayacak dedi. Anlaşmalar var. Mesele tamamen S-400 almamızı istemiyorlar. Aslında Rusya ile stratejik anlamda yakınlaşmamızı istemiyorlar. Buda gayet normal. Biz nasıl Ypg'den rahatsızsak onlarda Rusyadan rahatsız. Hak veriyorum. Ama onlar başlattı.

Bu söyleme kesinlikle katilabilirsin cünkü dogru. S-400 lerin sadece ihtiyaci degil siyasi mesaj barindiriyor ve bu karardan tek adim bizimkiler taviz vermediler. Ucaklarin sevkiyatina en cok karsi cikan yunan ve yahudi lobileriydi. Yunan askeriye olarak cürürken Türkiyenin güclenmesini istemiyor ve arkalarina Israili aldilar. Israil basta tamamen karsiydi ve en büyük sebeblerden biri onlardi.

Ancak bugünlerde Israilde güzel seyler oluyor. Yunanistan ve Rum kesimi bir Akdeniz dolduracak kadar gözyasi döküyorlar.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2654 : 15 Mayıs 2020, 00:45:13 »
4 yıl öncesini ne çabuk unuttuk. Adamlar fetöye darbe yaptırdılar.Mevcut hükumetle anlaşmak istedelerdi en başta darbe yaptırmaya kalkismazlardi.
Darbe de boşuna yaptırılmadı. Türkiye'nin kendi milli bağımsız politikaları özellikle Suriye konusunda rahatsız etti. Siz bakmayın Suriye politikasının Amerikayla paralel gittiğine Türkiye politikayı yürütürken ısrarla Amerika'yla da kendi milli bağımsız politikası konusunda israrciydi. Adamların hoşuna gitmedi böyle bir durumda S 400 sadece bahane oldu .Amaç ilişkileri germek Türkiye'yi F 35 üzerinden hizaya çekmek. Pentagon adı gibi biliyor S400 radar lar açıkken bizimkilerin F 35leri kullanmayacağıni ve teknik işlerini bizimkilerin yürüteceğini.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2655 : 15 Mayıs 2020, 02:07:35 »
Peki şimdi ne olacak! Abd, s400 konusunda teknik güvence aldık deyip f35 leri verecek mi? Karşılığında, israil gazını avrupaya mı taşıyacağız? Yakın zamanda geçen tüm gerginlikler unutulup, beyaz sayfa mı açılacak?

Yoksa, bu beyanatın sebebi, italyan herıyırlarıi mı? Abd artık Türkiye nin başka yerden uçak alıp, kendi işini kendi göreceğini mi gördü?

Yoksa korona sonrası bozulan ekonomiler için saflar mı sıklaştırılıyor?

Yoksa, bağımsızlık arayan Türkiyenin ihtiyaçlarına ab den karşılık gelmesi, ihtiyaçlarını ab den bir grup ülkenin gidermesi, abd yi yağlı müşteri kaçıyor yakala atağına mı kaldırdı?

Yoksa, son gelişmelerden sonra (baharat yolu ile beraber ab-abd ayrışması), abd en sonunda okyanus ötesinde yanlız kaldığını sonunda anlamaya mı başladı?

Yoksa, abd-israil birlikteliği tıkanan bop planının önünü açmak için, karşıt iran-çin-rusya birlikteliğini kırmak amacıyla, İran a yapılacak bi operasyon öncesi bölgede safları mı sıklaştırmak istiyor?

Denklem çok! Ama hangisi?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2656 : 15 Mayıs 2020, 19:27:16 »
F-35'te 'nükleer bomba' planları yetişmiyor
F-35 Lightning II Blok 4'ün nükleer silah taşıması için yapılacak bazı geliştirmeler 9 ay ertelendi.

Hükümet Sorumluluk Ofisi (GAO), tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, F-35 çok amaçlı savaş uçağının Blok 4 yükseltmesi 9 ay ertelendi. Blok 4 için, Eylül 2020 ve Mart ayları arası için yapılan planların, 2021'e ertelendiği belirtildi.

Blok 4'le, Deniz Saldırı Füzeleri, Meteor ile SPEAR füzeleri ve çeşitli lazer güdümlü bombalar F-35'in repertuarına ekledi. Silahlardan bir kısmı entegre olsa da, bunların en önemlisi B61 nükleer bombaları, olan F-35'in iç silah bölmesine sığacak.

F-35 Blok 4 aracılığıyla, nükleer paylaşım anlaşmaları sayesinde, ABD'nin nükleer silah verdiği NATO ortakları, nükleer saldırı konusunda daha da güçlenecek.

Ancak Panavia Tornado uçağının çoğu Avrupalı müttefik tarafından kullanılmaması ve F-35 Blok 4'teki gecikme, özellikle İtalya, Hollada ve Belçika başta olmak üzere, NATO'nun nükleer yeteneklerinde bir boşluğa neden olabilir. Bunun yanı sıra, gecikme ve yükseltmelerle programın bütçesi de sınırlarını aştı.

GAO raporuna göre, Blok 4 yükseltmesinin büyüklüğünün, F-35 için zaten devasa bütçedeki maliyetleri artırdığını da kaydetti. 2019'da, Blok 4 nedeniyle 8 milyar dolarlık bir temel artış öngördüğünü belirten GAO, Salı günkü raporunda, güncellemenin geliştirme ve satın alma maliyetleriyle şu anda 13,9 milyar dolar olduğu tahmin ediyor.

Raporda, F-35'nin 66 yıllık döngü içerisinde işletme ve bakım maliyetleri 1,2 trilyon dolar olarak hesaplanırken, F-35 programının toplam maliyetinin 1,6 trilyon doların üzerine çıktığı belirtildi.

star.com.tr

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2657 : 20 Mayıs 2020, 08:53:49 »
ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-35A tipi savaş uçağı Florida'da düştü.

ABD'nin Florida eyaletinde Eglin Hava Kuvvetleri Üssü'nden yapılan açıklamada, 58. filoya bağlı F-35A uçağının rutin bir uçuş sırasında yerel saatle 21:30 sularında inmek üzere iken düştüğü kaydedildi.

Uçağın pilotunun koltuk fırlatma yöntemi ile kurtulduğu belirtilen açıklamada, kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2976581-abdde-f-35-ucagi-dustu

İlk önce bir F-22, sonrasında bir F-35 hayırdır inşallah?
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2020, 08:59:56 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2658 : 20 Mayıs 2020, 12:30:19 »
ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-35A tipi savaş uçağı Florida'da düştü...

Kesin içimizden birinin işi bu  :)

Kıtalar arası balistik beddua

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2659 : 20 Mayıs 2020, 15:38:21 »
ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-35A tipi savaş uçağı Florida'da düştü...

Kesin içimizden birinin işi bu  :)

Kıtalar arası balistik beddua

F22'nin dusmesini kacirmisim. Oyleyse kaldi 190.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''