Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 827213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2620 : 29 Nisan 2020, 01:08:32 »
@tong yabgu,

Abd, 15 temmuz'da hulusi'nin kafasina silah dayadi cidden. Ben soylemiyorum, mecliste kendi ifadesi boyle.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2621 : 29 Nisan 2020, 05:18:10 »
https://twitter.com/hkilichsword/status/1255265047707860994?s=19
Hakan kılıç bu siteye mı baktı acaba.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2020, 06:48:27 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #2622 : 29 Nisan 2020, 07:27:22 »
https://twitter.com/hkilichsword/status/1255265047707860994?s=19
Hakan kılıç bu siteye mı baktı acaba. Oda artık bıkmış F-35 komplo teorilerinden.

“Bu ülkelerin hepsi baskı altında mı? veya yöneticileri” diye soruyor sanırım.

Forumdaki arkadaşlara da gelsin. Şu an o sayılan ülkelerin Doğu bloku dışında başka bir derdi var mı? O uçağı alacak ve olursa bu blok ülkelerine karşı kullanacak. Herkes sorunsuz. Daha önce onlara tank satıp da şurada kullanamazsın diyen dahi olmamıştır.

Onun dışında Kanadanın Avustralyanın Japonyanın vs gidip de Rafale uçak alma ihtimali hiç geliyor mu aklınıza? Ya da Mig mi alacaklardı. Bugüne kadar Amerika ne gösterdiyse onu aldılar altyapıları da ona uygun yine o marketten alacaklardı F-35 de kötü uçak değil eğer aran iyiyse. Yıllarca İphone alan adamın androide geçmemesi gibi tabiri caizse.

Biz de silme Amerikan takılıyorduk ama son yıllarda siyasi olarak ibre oynadı. O bahsedilen ülkelerden hangisinin komşusuyla arası Amerikadan dolayı bozuldu? Hangisi ikilemde kaldı? Hangisinin içinde terör yuvası var ve Nato ülkeleri o yuvayı besliyor. Baskıdan bahsetmiş ama Japonyanın üzerindeki görünmez Amerikan baskısını es geçmiş.  Ayrıca geçmişteki lokheed martin davasını da unutmuş sanırım. Sadece baskı bile olmadan satış yapma imkanı olur.

Ayrıca ALIS muhabbetinde iki ortak ülkenin programdan çıkarız şeklindeki çıkışı da olay olmuştu. Bir de o uçağı almayan ülkeleri sayalım. Almanya, İsveç, Fransa, İspanya, Brezilya Hindistan vs İstediler alamadılar vs muhabbetini bilemem Ama ülkeleri sayıp da bunlar geri zekalı mı der gibi sorup basite indirgemek de ne bileyim.

Kendisi hangi uçağın hangi menzilde hangi mühimmatı taşıyacağı veya bir bakışta hangi versiyon olduğunu bilebilir belki ama radara yakalanmama konusunda bu kadar emin konuşması için umarım elektronik veya uzaktan algılama konularında yeterli birikimi vardır.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2623 : 29 Nisan 2020, 14:04:53 »
Ace hocam tek cevap   AL - MAN - YA  neden almadı? hava kuvvetleri komutanını harcadılar. Neden sadece nükleer mühimmat ve sead için f18 alıp, gerisini yine ef2000 aldılar da inatla yine f35 almadılar. isteseler f35 alıp, üzerine aargm mühimmatını ve ecm podlarını entegre ettirebilirlerdi. ama inatla yapmadılar!
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2020, 14:12:14 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2624 : 29 Nisan 2020, 15:29:53 »
 Hakan Kılıç üstadı tanırım iyi arkadaşımdır arada telefonla da görüşürüz kendisiyle.Tabi F-35 alanlar gerizekalı olmadığı gibi almayanlara da gerizekalı denemez.Herkes kendi şartlarına çıkarlarına göre en iyi seçimi yapmak durumunda sonuçta.İtalya alır Almanya almaz Hollanda alır Fransa almaz örnekler çoğaltılabilir.Beni kimin ne aldığından çok kendi şartlarımız ve bu uçağın bizim şartlarımıza ne derece uyup uymadığı daha çok bağlar.
Yukarıda Sn.Ace gayet güzel açıklamış durumu üstüne fazla ekleyecek birşey yok aslında.Biz bu projeye ortak olurken bu kadar abd ile sorunlu değildik ve karar vericiler F-35 in bu kadar abd kontrolünde ve bilgi aktaran bir uçak olduğunu düşünemediler.Ama sonradan bir uyanış oldu artık biliniyor bu durum.Bu uçağı alan hiçbir ülkenin abd ile bizim kadar çıkar çatışması bulunmamakta.Hiçbirinin sınırlarının dibinde ona silah doğrultan ayrı bir devlet kurup bölmeye çalışan bir terör örgütü yok.İngiltere-IRA İspanya-ETA örnekleri verilebilir belki ama hiçbiri de pkk ile karşılaştırılamaz bugün için.Ayrıyeten hiçbiri başka bir Nato ülkesiyle bizim yunanistanla olduğumuz gibi kanlı bıçaklı ve çözülmesi çok zor kronik sorunlara sahip değil bir Kıbrıs sorunları yok.Hal böyleyken bizim derdimiz ve tehdit algımız sadece Rusya İran gibi doğu bloku ülkeleri değil.Hatta başta yunanistan İsrail Mısır Rum Kesimi tehdit algısında çok daha ileride bu ülkelere göre.Çünkü içimizde fetöyü yerleştiren ruslar değil ypg yi silahlandırıp üstümüze salan ruslar değil D.Akdenizdeki haklarımızı gaspetmeye kalkan ruslar veya İran değil.O yüzden F-35 gibi bir uçağı alırken bu sorunlardan ayrı düşünmek yanlış olur.
Bana göre yapılması gereken F-35 leri az sayıda almak asla Türk Hava Kuvvetlerinin belkemiğini bu uçaklardan oluşturmamaktır.Yanılmıyorsam bizim 2023'e kadar kesinleşmiş 30 adet siparişimiz vardı bunun üstüne çıkılmamalı.20 adet de 2 adet LHD için B modeli alınsa toplam 50 adet uçak yeterlidir.Daha fazlası zarardır saçmalıktır.Bu uçağı alırken daha çpk 5.nesil teknolojiyi tanıyıp aşina olmak MMU projesi için deneyim ve bilgi birikimi elde etmek önde gelen amaç olmalıdır.Tabi birgün İran veya Rusya ile kötü olursak operasyonel kabiliyetlerinden de yararlanılır ancak bunun dışında çok da faydalanabileceğimizi sanmıyorum.İşin özü bizim şartlarımıza çok da uyan bir uçak değil ama yine de bir miktar alınmalı bahsettiğim sebepler üzerine.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #2625 : 29 Nisan 2020, 15:45:23 »
Hakan Kılıç üstadı tanırım iyi arkadaşımdır arada telefonla da görüşürüz kendisiyle.Tabi F-35 alanlar gerizekalı olmadığı gibi almayanlara da gerizekalı denemez.Herkes kendi şartlarına çıkarlarına göre en iyi seçimi yapmak durumunda sonuçta.İtalya alır Almanya almaz Hollanda alır Fransa almaz örnekler çoğaltılabilir.Beni kimin ne aldığından çok kendi şartlarımız ve bu uçağın bizim şartlarımıza ne derece uyup uymadığı daha çok bağlar.
Yukarıda Sn.Ace gayet güzel açıklamış durumu üstüne fazla ekleyecek birşey yok aslında.Biz bu projeye ortak olurken bu kadar abd ile sorunlu değildik ve karar vericiler F-35 in bu kadar abd kontrolünde ve bilgi aktaran bir uçak olduğunu düşünemediler.Ama sonradan bir uyanış oldu artık biliniyor bu durum.Bu uçağı alan hiçbir ülkenin abd ile bizim kadar çıkar çatışması bulunmamakta.Hiçbirinin sınırlarının dibinde ona silah doğrultan ayrı bir devlet kurup bölmeye çalışan bir terör örgütü yok.İngiltere-IRA İspanya-ETA örnekleri verilebilir belki ama hiçbiri de pkk ile karşılaştırılamaz bugün için.Ayrıyeten hiçbiri başka bir Nato ülkesiyle bizim yunanistanla olduğumuz gibi kanlı bıçaklı ve çözülmesi çok zor kronik sorunlara sahip değil bir Kıbrıs sorunları yok.Hal böyleyken bizim derdimiz ve tehdit algımız sadece Rusya İran gibi doğu bloku ülkeleri değil.Hatta başta yunanistan İsrail Mısır Rum Kesimi tehdit algısında çok daha ileride bu ülkelere göre.Çünkü içimizde fetöyü yerleştiren ruslar değil ypg yi silahlandırıp üstümüze salan ruslar değil D.Akdenizdeki haklarımızı gaspetmeye kalkan ruslar veya İran değil.O yüzden F-35 gibi bir uçağı alırken bu sorunlardan ayrı düşünmek yanlış olur.
Bana göre yapılması gereken F-35 leri az sayıda almak asla Türk Hava Kuvvetlerinin belkemiğini bu uçaklardan oluşturmamaktır.Yanılmıyorsam bizim 2023'e kadar kesinleşmiş 30 adet siparişimiz vardı bunun üstüne çıkılmamalı.20 adet de 2 adet LHD için B modeli alınsa toplam 50 adet uçak yeterlidir.Daha fazlası zarardır saçmalıktır.Bu uçağı alırken daha çpk 5.nesil teknolojiyi tanıyıp aşina olmak MMU projesi için deneyim ve bilgi birikimi elde etmek önde gelen amaç olmalıdır.Tabi birgün İran veya Rusya ile kötü olursak operasyonel kabiliyetlerinden de yararlanılır ancak bunun dışında çok da faydalanabileceğimizi sanmıyorum.İşin özü bizim şartlarımıza çok da uyan bir uçak değil ama yine de bir miktar alınmalı bahsettiğim sebepler üzerine.

Benim de anlatmaya calistigim tam iste bu. F- 35 hakkinda deneyim olursa özgün MMU proje hizlanir ve kabiliyet taktik hakkinda tecrübe ve bilgi birikimiz olmasinin  önemini hep vurgulamisimdir. Illaki 120 adet olmasi sart degil ama bir miktar bulunmasi bence zorunlu.Israil bir kac basarilli deneyimi oldu. Yunanin elinden gelse daha dünden almaya razi culsuz. Konjüntür yarin bize ne gösterebilecegini kimse kestiremez.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2626 : 29 Nisan 2020, 17:06:37 »
Alabildiğimiz kadar F-35 almalıyız bence...
Zaten son yabancı uçağımız olacak F-35...
Sömürebildiğimiz kadar sömürelim ABD'yi de F-35'in üzerindeki teknolojileri de....
Truva atı masalına da inanmıyorum. Hollywood etkisi fazla sarmış bazı arkadaşları... ABD, bir düğmeye basacakmış da uçağı düşürecekmiş.. Tövbe tövbe😆😆😆
Kedi erişemediği ciğere murdar dermiş. Takılmayın bu safsatalara... Bakın ABD , F-35'i versin ,F-35 tukaka diyen medya anında fırıldak gibi döner başlar F-35'i övmeye...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2627 : 29 Nisan 2020, 18:30:13 »
Su F-35 siparislerimizi azaltip , F-35B ye cevirsek nasil olur ?  Boylelikle TCG Anadolu icin (V/STOL) lumuz  olmus olur.

" Nasil olsa (V/STOL) alternatifi yok su an icin .
ABD nin benimsemeyecegi bir operasyona kalkistigimiz zaman F-35B in anahtari dediginiz gibi ABD nin elinde olduguna emin isek , oyle bir durumda da TCG Anadoluya elimizdeki Sihalardan konuslandiriveriz."
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2020, 19:06:32 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2628 : 29 Nisan 2020, 19:42:02 »

...Truva atı masalına da inanmıyorum. Hollywood etkisi fazla sarmış bazı arkadaşları... ABD, bir düğmeye basacakmış da uçağı düşürecekmiş....

Bu argüman belki F-16' lar için geçerli olabilir, ya F-35 (!) Uçan bilgisayar diyoruz... eee bilgisayar ortamında yapılamayacak iş olmadığına göre BEN İNANIYORUM. Kim bilir sistemin ne tür arka kapıları var? Amerikalının cennetten düşmüş huri olmadığını da hesaba katarsak, mutlaka bu uçağın içinde bir hin oğlu hinlik vardır:)

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2629 : 29 Nisan 2020, 20:54:45 »
Alabildiğimiz kadar F-35 almalıyız bence...
Zaten son yabancı uçağımız olacak F-35...
Sömürebildiğimiz kadar sömürelim ABD'yi de F-35'in üzerindeki teknolojileri de....
Truva atı masalına da inanmıyorum. Hollywood etkisi fazla sarmış bazı arkadaşları... ABD, bir düğmeye basacakmış da uçağı düşürecekmiş.. Tövbe tövbe😆😆😆
Kedi erişemediği ciğere murdar dermiş. Takılmayın bu safsatalara... Bakın ABD , F-35'i versin ,F-35 tukaka diyen medya anında fırıldak gibi döner başlar F-35'i övmeye...
Katılıyorum. Bakmayın benim F-35 istediğime ben son uçak olarak istiyorum. F-35 sonrası ithal uçak defterini kapatmalıyız. Bu iş böyle gitmez. ABD 'den alacağımız büyük çaplı son platform olmalı. Eskişehir ve Malatya Ana jet üslerine 1'er filo toplamda 50-60 uçak. Deniz kuvvetleri için 16-20 uçak yeterli. Ve dediğim gibi hava kuvvetlerinin son ithal savaş uçaği olmalı. Zaten F-35 dediğin uçak bizim ana vurucu gücümüz değil ki. Şuan F-16 gelecekte de MMU olacak. Kardeşim şuan da alabileceğin en iyi uçak. Hatta bazı özellikler F-22 den dahi iyi. Su-57 ile hiç karşilaştirmayin. F-35 onu çok önce tespit eder Su-57' nin motoruna bile baksanız RCS değerlerinin F-35 ile yarışamayacağını anlarsınız. Rusya da dahi olmayan kapasite bizde olacak. En son idlib de neler olduğunu tekrar hatırlatmak istemem. F-35 truva atı değil de S-400'lerin Nato içine sokulmuş Truva atı olduğu kesin. Ruslar söylüyor. S-400 satarak Nato'nun güney kanadına darbe vurduk ve 2.5 milyar dolar kazandık diyorlar ben söylemiyorum. Üstelik Rusya da bile olmayan teknoloji kazanımlarimizida baltaladılar. Bir S-400 satarak oldu bunlar bundan daha büyük Truva atı yoktur diye düşünüyorum. F-35 gelsin başka bir ABD uçaği alımina destek vermeyeceğim. Benim derdim ABD uçağı değil o kapasiteye ülkemi ulaştırmak. Çin' de varsa oradan alalım sorun değil. J-20 satıyorsa F-35 almayalım. KF-X uçsaydı hemen gidelim onu alalım. Zerre F-35 muhabbeti yapmam. Tempest olsa zaten F-35 kötülerim o derece. Ama yok işte alternatifi yok ben ne yapayım. Ülkemin15 yıl 4. Nesil uçaklara mahkum kalmasını istemiyorum.