Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2550 : 16 Nisan 2020, 15:19:27 »
Şeytan’ın Avukatı olayım bir miktar ve değişik bir senaryo yazayım aşağıya:

F35 işine ne zaman girdik ?  Bir bakmak lazım.
http://www.defense-aerospace.com/article-view/release/10841/turkey-joins-jsf-program-(july-12).html
11 Temmuz 2002. Tam fetö’nün birilerinin borazanını  öttürdüğü dönem.
Bu arada bize eurofighter projesine ortak olmamız için ve hertürlü satış vs haklarıyla üretimini de yapabileceğimiz bir teklif getirdiler.
Ama fetöcü/ABD’ci ordu ve yönetim kalktı f35 jsf proğramına girdi.
Bu uçak bir ABD/ FETÖ Truva atıydı.
Bunun 15 Temmuz sözde kalkışması sonucunda farkına varıldı ve s400 alımı ile bu projeden çıkıldı.

Bunu %100 olmadı diyebilecek kaç kişi çıkar?

Bence de şeytan yanılıyor. Eurofighter ile F-35 arasındaki nesil farkı nedeniyle her aklı başında olan F-35'i seçer. Bugün büyük oranda FETÖ'den arınmış olduğumuzu varsayalım. ABD şu an F-35'leri teslim edeceğini söylese büyük bir zevkle kabul ederiz. Bugünün şartlarında sahip olabileceğimiz en stratejik silah olur!  Hele ki V/STOL modeli...

geçmiş yıllarda böyle bir karşılaştırma yapılmıştı ve Sn Skywolf un dediği nedenlerden F-35 seçimi yapıldığı yazılmıştı.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2551 : 16 Nisan 2020, 15:35:02 »
Şeytan’ın Avukatı olayım bir miktar ve değişik bir senaryo yazayım aşağıya:

F35 işine ne zaman girdik ?  Bir bakmak lazım.
http://www.defense-aerospace.com/article-view/release/10841/turkey-joins-jsf-program-(july-12).html
11 Temmuz 2002. Tam fetö’nün birilerinin borazanını  öttürdüğü dönem.
Bu arada bize eurofighter projesine ortak olmamız için ve hertürlü satış vs haklarıyla üretimini de yapabileceğimiz bir teklif getirdiler.
Ama fetöcü/ABD’ci ordu ve yönetim kalktı f35 jsf proğramına girdi.
Bu uçak bir ABD/ FETÖ Truva atıydı.
Bunun 15 Temmuz sözde kalkışması sonucunda farkına varıldı ve s400 alımı ile bu projeden çıkıldı.

Bunu %100 olmadı diyebilecek kaç kişi çıkar?

Bence de şeytan yanılıyor. Eurofighter ile F-35 arasındaki nesil farkı nedeniyle her aklı başında olan F-35'i seçer. Bugün büyük oranda FETÖ'den arınmış olduğumuzu varsayalım. ABD şu an F-35'leri teslim edeceğini söylese büyük bir zevkle kabul ederiz. Bugünün şartlarında sahip olabileceğimiz en stratejik silah olur!  Hele ki V/STOL modeli...

geçmiş yıllarda böyle bir karşılaştırma yapılmıştı ve Sn Skywolf un dediği nedenlerden F-35 seçimi yapıldığı yazılmıştı.

Güzel de , al işte vermiyorum dedi adam. Seni proğramdan attı. Typhoon işine girseydik şimdiye onlarca filomuz aktif olarak uçar durumda olacaktı. Demekki birileri biryerde bayağı yanlış bir adım atmış!!! Geleceği görememiş. Yada bilinçli olarak kişisel vendeta yüzünden memleketin savunmasını zafiyete uğratmış.
Bu işin esasını tartışabilmek ve doğruları görebilmek için siyasi konulara girmek lazım. Onun için bence boş konuşuyoruz.
Bazımız hala f35 de f35 diyor. Bazımız tilkinin asmadaki olmuş üzüme koruk dediği gibi uçan bilgisayarı kötülüyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2552 : 16 Nisan 2020, 15:52:43 »

Güzel de , al işte vermiyorum dedi adam. Seni proğramdan attı. Typhoon işine girseydik şimdiye onlarca filomuz aktif olarak uçar durumda olacaktı. Demekki birileri biryerde bayağı yanlış bir adım atmış!!! Geleceği görememiş. Yada bilinçli olarak kişisel vendeta yüzünden memleketin savunmasını zafiyete uğratmış.
Bu işin esasını tartışabilmek ve doğruları görebilmek için siyasi konulara girmek lazım. Onun için bence boş konuşuyoruz.
Bazımız hala f35 de f35 diyor. Bazımız tilkinin asmadaki olmuş üzüme koruk dediği gibi uçan bilgisayarı kötülüyor.

İyi de aynı durumun, Eurofighter'ı seçsek başımıza gelmeyeceğinin garantisi yok ki! ALTAY tankı için motor vermiyorlar mesela!
Hem böyle bir saçmalığın o dönem öngürülebilmesi çok zordu! Ayrıca şimdiye kadar yeni savaş uçağı alımlarımızda hep mevcut uçaklarımızdan daha gelişmiş olanları tercih ettik. Mantık buna daha fazla yöneliyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2553 : 16 Nisan 2020, 16:07:13 »

İyi de aynı durumun, Eurofighter'ı seçsek başımıza gelmeyeceğinin garantisi yok ki! ALTAY tankı için motor vermiyorlar mesela!
Hem böyle bir saçmalığın o dönem öngürülebilmesi çok zordu! Ayrıca şimdiye kadar yeni savaş uçağı alımlarımızda hep mevcut uçaklarımızdan daha gelişmiş olanları tercih ettik. Mantık buna daha fazla yöneliyor.
Sizin o “saçmalık” dediğinize ben başka şeyler söylemek istiyorum ama dilim varmıyor.
O günkü mantıkla doğru olan yapılmış olabilir. Ama arkasından gelen olayların açtığı, açılım, iç savaşa doğru gidiş, fetö, Suriye politikası vs derken elimizdeki dünyanın en gelişmiş uçağından olduk. En azından bu uçağın bize kazandıracağı bilgi kaynağından olduk.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2554 : 16 Nisan 2020, 17:20:47 »

Sizin o “saçmalık” dediğinize ben başka şeyler söylemek istiyorum ama dilim varmıyor.
O günkü mantıkla doğru olan yapılmış olabilir. Ama arkasından gelen olayların açtığı, açılım, iç savaşa doğru gidiş, fetö, Suriye politikası vs derken elimizdeki dünyanın en gelişmiş uçağından olduk. En azından bu uçağın bize kazandıracağı bilgi kaynağından olduk.
ABD emperyalist, yahudi güdümünde bir devlet olduğunu hepimiz biliyoruz. Savunulacak hiçbir  tarafı yok. Emin olun hiçbir devlet 'te ABD den haz etmez ama herkesin derdi kullanmak. Bizde kullanalım diyoruz. Fetö ABD destekledi ama yahu bu ülkede alnı secdeli diye Fetö'yü kim palazlandırdı ? Günde 20 saat Fetö'yü dinliyorum. Çorbama gözyaşı aktı diyenler kimler ? Bütün itirazlarımıza rağmen çözüm sürecini başlatan diyarbakırda Barzo ve şifan perver teröristi ile törene katılan kimler ? Terör partisi HDP halen mecliste yahu bu milletin meclisinde terör partisi var biz kime ne diyoruz. Sen kendi kendine bu zulmü yaparken alın ABD si ne yapması 'nı bekliyoruz ? ABD nin sunduğu imkanları kullan ama gözünü aç. Bizde bunu diyoruz. ABD ile kurduğun ilişki YPG 'yi  bombalamaya engel değil. Kuzey ırak'ı bombalamaya engel değil. Fetö'yü içeri almaya engel değil. Doğu Akdeniz de haklarımızı savunmaya engel değil. Libya da asker göndermeye engel değil. Ama sen oyunu kuralına göre sunamazsan S400'ler alıp işi farklı yine çekersen oda kuralı bozar. Parasını ödediğim sistemi vermez sana bu çok normal. Hükümetin ABD ile S400 hariç yaptığı herşeyi destekledim. Suriye operasyonları, Fetö operasyonları tümünü destekliyoruz. Ama kuralları değiştirmeyelim. ABD büyük bir ülke o çok zarar görmez. Işte sana satacağı F-35'i polonyaya satar Kore daha fazla alır. Olmada Suud' a gelir gel F-35 vereyim sana der. Senin 80 milyon dolardan alacağın uçağı 200 milyon dolarda Suud alır. Olan bize olur yani. Öyle Ahaberin dediği gibi projeden çıkınca proje çökmez. Ulan milleti böyle kandırdılar. Benim eniştem bile geldi bana F-35 satmasın o proje çökecek bizde Su-57 alırız Türkiye eski türkiye değil dedi  ;D Adama diyecek söz bulamadım. Nereden başlayacaksın ki anlatmaya. CB ne derse halk tamam diyor. Sende yanlış olduğunu söylediğinde işin doğrusu başka öyle değil dediğinde Amerikancı ilan ediliyorsun.

Çok mu zor S-400'leri katar olur, Libya, Azebaycan, zsomali, Pakistan o kadar çok ülke var ki gönderebileceğimiz. Birine göndermek bu kadar mı zor. ABD eğer sözünde durmazsa getirirsin geri ülkene kimse de sana itiraz etmez. Hatta destekleriz bile. Ama yok yapamaz çünkü çok büyük laflar etti. Proje çöker, versen nolur vermesen nolur, sen kimsin ya, Eyyyyyyyy Amerika falan. Ülkeni seviyorsan bunu yaparsın ama yok kendi itibarını düşünüyorsan ülke çıkarlarına hiç uymayan 40 askerimizin katili Rusya 'dan gider 2. S400 sistemini de alırsın.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2020, 17:34:22 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2555 : 16 Nisan 2020, 17:40:51 »
Mermi kardeş öncelikle o *ULAN* ifadesini sana iade ediyorum. Yazdıklarına hitap etmeyi örenene kadar cevap vermeye değer  bulmuyorum.

Fikirleri beğenir yada beğenmezsiniz o ayrı, fakat hitap ve cümle sizin deerinizi belli eder karşı tarafın değil!

Arkadaşlar, f 35 için abd de ilk grup bakımcı ve pilot grubu eğitimi aldı. Yani artık biz uçağın ne olduğunu biliyoruz. Zaten bir sürü de parça üreten ortak ülkeyiz. Bu nedenle uçakdan öğreneceimi öğrenmişizdir.

İkinci olarak f35 in bize katacağı yeteneklere bakarsak; Ağ destekli hava harbi. bunu zaten Meteksan Kement projesi ile halletti. abd den eksiğimiz bi link 21 kaldı oda aselsan ve meteksan yakında bitirecek zaten. f35 alsaydık bile abd den diğer hava araçlarının network özellikli olanını yada mühimmatı alamazsan yine link 21 işe yaramayacak zaten. Düşük görünürlülük derseniz Ram boya Aselsanda da var deniyor. Rcs tasarım, kaplama, kompozit malzeme, rcs ölçüm kabiliyeti hepsi savunma sanayimizde var. Geriye bi AESA uçak radarı kalıyor onuda zaten ÖZGÜR projesi için Aselsan yapıyor. Hatta Akıncı siha da bile aesa radar olacakmış daha ne olsun.

Ez cümle, Bu bilgilerden sonra f35 için bunca parayı, tavizi abd ye vermeye gerek var mı? siz kendi yorumunuzu yapın.

Ben MİUS projelerini zaten hava yer görevleri için söylediğimi belirtmiştim. Hava üstünlüğü için Tfx uçağımızı bekleyeceiz. Hatta tai nin mius undan daha haber yok, belki de X47 gibi kallavi bi canavar çıkar belli mi olur. Bi bakmışsın Tcg Anadolu dan inip kalkmaya başlamış. Herşey hayal etmekle başlar!

Ayrıca, F35 den beklenti ne idi, F35 yer hedefine görünmeden iyice yaklaşacak, klasik mühimmatla olmadı lazer güdümlü yada jdam gibi ucuz bombalarda hedefler en minumum masrafla imha edilecekti. Peki ne oldu, İsrail f35 leri Rusya s 400 leri kapatmadan radar karıştırmasıyla bile Suriye ye giremedi, en son akdeniz üzerinden füzelerle vurmaya başladılar. Özellikle Aesa tipi yeni radarların sinyal yoğunluğu ve frekansları yüksek olduğu için 5. nesil uçakların Rcs değerleri beklenen sonucu verememiş deniyor. Tabi bide Termal algılayıcı sistemlerin özelliklede 3-5 mikron dalga boyutunda kilerin kabiliyetleri ile tespit edilmeleri çok kolaylaşmış oldu.

Netice olarak, hava yer görevinde kendi yaptığımız bi mius abd nin cilalayıp reklamı nı yaptığı f35 den çok daha iyidir bence.

Hava hava görevleri için ise, manevra olarak f 16 dan bi farkı yok deniyor nette. Artısı aesa radarı idi, artık çim jf 17 de bile aesa radar olacaı için pek bi avantajı kalmadı. Düşük görünürlülük ise havada ki radarlarda farkedilmeleri yer radarlarına ve ıır termal algılayıcılara göre daha geride kalıyor deniyor. Dircm ve dahili radar tespit ve karıştırma sistemi olan bi yurofaytır trench 3 ile ne kadar baş edebilir yakında belli olur.

Arkadaşlar neden f35 i seçtik? O zamanlar abd ne yaparsa onu almak zorunda idik. Çünkü Natocu paşalar ne derse o olmuyormuydu o zaman.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2556 : 16 Nisan 2020, 17:43:54 »
Mermi sende nasıl bir mantık var anlamak güç. Çok mantıklı  şeyler söylüyorsun. Arada o kadar mantıksız bir şey ekliyorsun ki mantıklı olanlar da çöpe gidiyor.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2557 : 16 Nisan 2020, 17:55:13 »
Mermi sende nasıl bir mantık var anlamak güç. Çok mantıklı  şeyler söylüyorsun. Arada o kadar mantıksız bir şey ekliyorsun ki mantıklı olanlar da çöpe gidiyor.  ;D
Hocam , merak ettim o mantıksız şeyi. Bileyimde belki düzeltirim hata mı ?
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2020, 17:55:48 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2558 : 16 Nisan 2020, 18:16:29 »
Hocam , merak ettim o mantıksız şeyi. Bileyimde belki düzeltirim hata mı ?

ABD nin sunduğu imkanları kullan ama gözünü aç. Bizde bunu diyoruz. ABD ile kurduğun ilişki YPG 'yi  bombalamaya engel değil. Kuzey ırak'ı bombalamaya engel değil. Fetö'yü içeri almaya engel değil. Doğu Akdeniz de haklarımızı savunmaya engel değil. Libya da asker göndermeye engel değil. Ama sen oyunu kuralına göre sunamazsan S400'ler alıp işi farklı yine çekersen oda kuralı bozar. Parasını ödediğim sistemi vermez sana bu çok normal. Hükümetin ABD ile S400 hariç yaptığı herşeyi destekledim. Suriye operasyonları, Fetö operasyonları tümünü destekliyoruz. Ama kuralları değiştirmeyelim. ABD büyük bir ülke o çok zarar görmez. Işte sana satacağı F-35'i polonyaya satar Kore daha fazla alır. Olmada Suud' a gelir gel F-35 vereyim sana der. Senin 80 milyon dolardan alacağın uçağı 200 milyon dolarda Suud alır.

ABD ile kurduğun ilişki yukarıda saydıklarının hepsine engel. Türkiye operasyon düzenleyip ypg teröristlerini (hani ABD tarafından silahlandırılan) önüne katmış gidiyorken ABD engel olmak için başkan yardımcısını gönderdi. Demek ki engelmiş!

S400 aldık diye F-35 vermediler diyorsun halen. Patriot vermedikleri, her konuda kırk dereden su getirdikleri için S400 aldık. NOKTA!

ABD ile oyunu kuralına göre oynamak! Mevcut hükümet mi yapacak bunu? Hani şu ABD'nin arkasında olduğu örgütün darbe yaparak devirmeye çalıştığı hükümet! Oyunu kuralına göre oynamak derseniz o zaman bizimkiler de ABD'de gizli bir örgüt kurup ABD devletinin her yerine sızdırıp canları istediğinde darbe vs  yaparak oradaki hükümeti devirsinler. Mantıklı mı?

Olayları neden-sonuç ilişkisine bağlayarak yorumlamaya çalışıyorsun. Ancak başından değil, ortasından başlıyorsun! Neden bilemiyorum.

Bu arada özel mesajla belirttiğim konuyu ben hallettim.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2559 : 16 Nisan 2020, 18:46:47 »
ABD Mike'i gönderdi 120 km genişlik 30 km derinlik aldık. Ö bölge öyle bir bölge ki zaten nüfusun çok büyük bir kısmı orada. M4 yolunun altı çok resmen. Yetkililer CB, Dışışleri bakanı, ibrahim kalın hepsi istediğimizi aldık dedi. Devam da edebilirsin ABD askerler mı gönderecekti. Mevcut yaptırımlar devam edecekti. Oda hulusi akar için falan getirmişler. Malvarlığına el koyma gibi gibi. Adamın zaten ABD de malvarlığı yok ki nesine engel koyuyorlar ;D devam edebilirdik bizimkiler isteidğimizi aldığı için devam etmediler.

Patriot vermedi diye S400 aldık diyorsun doğru ama Patriot vermediyse F-35 veriyodu. Bende onu diyorum. Patriot , S400 neki F-35 yanında. Üstelik o S400 ile balistik füze vuramıyordun. E ben balistik füze vuramayacaksam en acil olarak Suriye'ye karşı kullanamayacaksam ne için aldım ben onu ?

ABD devletini heryerine sızdırıp darbe yapmaktan bahsediyorusnuz yapabiliyorsan yap zaten. Ama herkes biliyordur Petmnragon gibi bir kurumun içine Fetö gibi bir yapıyı sokamayacagimızı istesek bile yapamayız bunu. Bu o kadar kolay olsa Yunan dibimizde. Bu sadece bize has bir durum. Çünkü biz alnı seçmeli diye göz yumduk. Ben muhafazakâr bin insanım. Ona rağmen söylüyorum. Alnı secdeli çok munafik var. Bu kuranda bile geçer. Hiç bir gelişmiş ülke böyle yapmaz. Bu sadece 3. Sınıf ülkelerde görüyor. O nedenle ABD ülkelerin içine adamlarını sokuyor ama onlar aynı karşılığı veremiyor.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2020, 18:47:30 Gönderen: Mermi »