Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 843786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2060 : 12 Haziran 2019, 16:02:43 »

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile yarın telefonda görüşeceğini, ay sonunda ise Brüksel'de bir araya gelmeyi planladıklarını belirterek, Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin "Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz." dedi.
haber metninin boyutu 
haber metnini yazdır
Akar, 7. Azerbaycan- Gürcistan-Türkiye Savuna Bakanları Üçlü Toplantısı'na katılmak üzere Gebele kentine geldi.

Toplantının yapılacağı Haydar Aliyev Kongre Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili'nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz."

"Sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz"

Temasların devam ettiğini vurgulayan Akar, şöyle konuştu:

"Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, TSK'nin bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz."

https://www.cnnturk.com/turkiye/son-dakika-bakan-akardan-abdnin-s-400-mektubuna-cevap

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2061 : 12 Haziran 2019, 16:20:12 »
Son dakika... Bakan Akar'dan sert tepki: Cevabı hazırlıyoruz
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın mektubu ile ilgili olarak, "Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını gördük. Gerekli çalışmaları yapıyor, cevabı hazırlıyoruz" dedi.

http://ww2.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-bakan-akardan-sert-tepki-cevabi-hazirliyoruz-2888186

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2062 : 12 Haziran 2019, 16:27:38 »
Buyrun burdan yakın

''F-35’in bazi bilgilerini ABD’ye gonderen ALIS sistemi sebebiyle 2’den fazla ulke ABD’yi programdan cikmakla tehdit etti.

2019 basinda bunu engelleyen SDM (Egemen Veri Yonetimi) sistemi gelistirilip ortak ulkelerce kullanilmaya baslandi. 2020’de yeni gelismeler de olacak.''

https://www.defensenews.com/smr/hidden-troubles-f35/2019/06/12/two-f-35-partners-threatened-to-quit-the-program-heres-why-they-didnt/?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&utm_campaign=Socialflow+DFN
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2019, 16:35:15 Gönderen: zirfak »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2063 : 12 Haziran 2019, 16:28:04 »
Aynı mektup için daha önce şöyle açıklama yapmışlardı...

Alıntı
MSB’DEN MEKTUP AÇIKLAMASI

ABD’den gelen mektupla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı:

"İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir”
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2064 : 12 Haziran 2019, 17:01:43 »
Çinlilerin bilgilerini çalıp kopyaladıkları bir uçaktan bahsediyoruz. Bu uçak İsrail tarafından Suriye'deki Rus radarlarının menzili içerisinde kullanılıyor. Japonya tarafından Rus kara ve deniz konuşlu radarların menzili içerisinde kullanılıyor. Aynı durum Norveç ve İngiltere için de geçerli. Bunların F-35'leri Rus radarlarının menzili içerisinde uçarken radar bilgileri Rusların eline geçmiyor da, biz kullandığımızda geçecek öyle mi! Ruslar ve Çinliler bu uçağın bilgilerine zaten uzun zamandır sahipler.

Kimse boşuna bize hikaye anlatmasın!

Hocam öylede o senaryolarda F-35 Rus radarlarında bir kuştan ayırt edilemez radar izi bırakıyor. Ama bizim sistemlerin radarında o kuş merhaba ben bilmem kaçıncı filo F-35'i diyecek. Bunu tüm müttefik olduğumuz nato F-35'leride yapmak zorunda. Yoksa Rus uçağını vurduğumuz gibi bir ihlal algılar ve sistem angajmana geçer. Tabi o binlerce radar izi arasında bir sistemin F-35 olduğunu bildirmesi demek Rus'a temiz bilgi demek.

Aslında bu radar işini şöyle anlatabiliriz hocam , üç seviye düşünün Tespit, Teşhis, Tanım. Radar tarama yapar . Rcs izlerini tespit eder. Eğer bu izler iff sistemine cevap veriyorsa dosttur kendini teşhis eder ve f-35, f-16 vs. neyse tanımlar. Eğer düşmansa mevcut düşman rcs kütüphanesinden en yakın olan veri bu uçağı tanımlar.

Şimdi ruslar bu uçağı tespit kısmında radarlarında görüyor ama veri toplaması için onu ayırt etmesi için havadaki binlerce rcs izinden. Ama bizim radarda o iz kendini belli edip ben xxx'diye bildirim yaparsa o iz hakkında veri toplayıp kendisi avantaj sağlayabilir kanısındayım.

Diğebilirsiniz o zaman bildirim yapmasın bizim f-35'ler o zamanda kendi uçaklarımız belirli menzillerde düşman kategorisine sokarız. Düşman stealth uçakları ve F-35'lerimizi karıştırır kanısındayım.

Tabi bu benim kendi düşüncem hocam. Siz size mantıklı gelene inanmakta her insan gibi serbestsiniz.
f35lerin stealth özelliği(yaygarası)ile satış yaptığı muhakkak ama 1-2 seneye kalmaz bu stealth uçakların da foyasını ortaya çıkaracak gelişmeler yaşanacaktır. Dolayısıyla abd mümkün olduğunca çok biran önce siparişlerini çoğaltmaya çalışacaktır ve tam da yukardaki anlattığın nedenlerden dolayı bizim gibi farklı 2 sisteme sahip olmak isteyen ülkeleri cezalandıracaktır.

Radara yakalanmama olayının foyasının çıkması zor. O iş öyle kolay olsaydı Amerika tüm filosunu manevra kabiliyeti ve hız kabiliyeti bu kadar vasat bir uçağa bağlamazdı. İrst ve Ir güdümlü füzelerin gelişmesiyle taktik üstünlükleri kırılabilse de uzun süre avantajlarını sürdüreceklerdir. F-117 havalandığından beri 38 sene geçti hala çözemediler.

Bir kaç gün önce Quantum Radar hakkinda gözüme çarpan bilgileri bu forumda bu konuda  iletmistim. Stealth platform tanima konusu ABD,Rusya,Cin için  çok yakinda (5-6 sene)  tarihe karisacak. Ancak bizim gibi ülkeler için tehlike devam edecek.
Quantum kanusunda yerli ne bir deney, nede bir arastirma makalesi vs bulamadim. Belki çok gizli oldugundan yayinlamiyor (Insallah). Konuya meraki olanlar Internetten Quantum Radar hakkinda bilgi alabilirler. Cinliler Stealth uçaklari 100km den taniyan Quantum Radari 2016 da basariyla test etmisler.

https://www.youtube.com/watch?v=r2jJKGrQ_vI
https://www.nextbigfuture.com/2017/02/more-technical-details-about-chinas.html

Çevrimdışı Denizci

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2065 : 12 Haziran 2019, 17:32:19 »
Bu forumu yeni teknolojilerle doldurmak istemiyorum ama konu F35 olunca dayanamiyorum. Cinlilerin, çok yeni, Stealth uçak taniyan radarindan bahsediliyor. Bu radar klasik radar gibi çalisiyor, ancak dalga boyu çok uzun. Neticede bazi frekanslarda görünmez olan uçak bu tip   frekanslarda görünür oluyor.  Konunun uzmani degilim ama ,bulundugumuz teknolojik seviye bize bu tip radarlari kisa bir sürede yapma imkani verebilir diye düsünüyorum
Tabi, Quantum Radara yapilamiyan   Elektronik Taaruz bu tip radarlara yapilabiliyor.

https://www.businessinsider.fr/us/china-says-new-radar-can-spot-stealth-fighters-at-range-2019-6

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2066 : 12 Haziran 2019, 17:39:27 »
Adamlar bombalamış yav :) Anti F35 haberi dolmuş site :)
Buyrun burdan yakın

''F-35’in bazi bilgilerini ABD’ye gonderen ALIS sistemi sebebiyle 2’den fazla ulke ABD’yi programdan cikmakla tehdit etti.

2019 basinda bunu engelleyen SDM (Egemen Veri Yonetimi) sistemi gelistirilip ortak ulkelerce kullanilmaya baslandi. 2020’de yeni gelismeler de olacak.''

https://www.defensenews.com/smr/hidden-troubles-f35/2019/06/12/two-f-35-partners-threatened-to-quit-the-program-heres-why-they-didnt/?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&utm_campaign=Socialflow+DFN

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2067 : 12 Haziran 2019, 17:53:48 »
Eminönü'nden Topkapi'ya kadar hali bombardiman yapmis. Sika sika gitmiş 😀
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2068 : 12 Haziran 2019, 19:34:07 »
İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, S-400'ler üzerinden ABD ile Türkiye arasında yaşanan F-35 krizine dair bir analiz yayımladı. Krizi İsrail açısından ele alan gazete, Türkiye'nin projedeki önemini vurgulayarak, jetlerin teslimatının durdurulması halinde Ankara'nın Ortadoğu'daki statüsünün etkileneceğini ve bu sebeple İsrail için de gelecekteki "potansiyel tehlikelinin" ortadan kaldırılmış olacağını yazdı.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, mevkidaşı Hulusi Akar'a yazdığı mektubunda, 31 Temmuz'a kadar Rusya'dan alınan S-400'lerin satışından vazgeçilmemesi durumunda, Türkiye'ye karşı ciddi adımlar atmayı düşündüğünü ve ABD'de F-35 eğitimi alan personelin sınır dışı edileceğini yazmıştı.

Bu açıklamalardan sonra Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, "Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşları durduruldu. Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" açıklamasını yaparak ABD'nin kararını duyurmuştu.

HAARETZ: ABD BU KARARI ALIRSA İSRAİL İÇİN POTANSİYEL "TÜRKİYE TEHLİKESİ" ORTADAN KALKACAK

İsrail'in dünyada da bilinen saygın gazetelerinden Haaretz, ABD ile Türkiye arasındaki krizi İsrail açısından değerlendirdi. Yaşanan gerilimi aşama aşama anlatan gazete, ABD'nin F-35'leri vermemesi durumunda, Türkiye'nin Ortadoğu'daki statüsünün etkileneceğini ve İsrail için de gelecekteki "potansiyel tehlikenin" ortadan kaldırılmış olacağını yazdı.

HAARETZ: SATIŞ DURDURULSA İSRAİL'DE KİMSE ÜZÜLMEZ

ABD'nin satışı durdurması halinde "İsrail'de buna kimsenin üzülmeyeceğinin" aktarıldığı analizde, "İsrail'in perspektifinden bakıldığında, Türkiye'ye jetlerin arzının durdurulması kötü bir gelişme olmaz" denildi.

HAARETZ: TÜRKİYE'NİN PROJEDEKİ ROLÜNÜ İSRAİL ÜSTLENEBİLİR

Analizin devamında ise, Türkiye'nin projedeki konumu, üstlendiği görevler ve katkısı hatırlatıldı. Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılması durumunda, Türk firmalarından boşalacak üretim alanını İsrail firmalarının doldurabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN F-35'LERİNE POLONYA TALİP OLMUŞTU

ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimden faydalanmak isteyen Polonya, Türkiye'nin F-35'lerine talip olmuştu.

İKİ ÜLKE DE ABD'Yİ TEHDİT ETTİ

Defence News'in haberine göre, proje ortağı olan iki ülkenin, F-35'lerde kullanılan Autonomic Logistics Information System-ALIS'de (Otonom Lojistik Bilgi Sistemi) yaşadıkları endişe sebebiyle ABD'yi projeden çekilmekle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Haberde bu ülkelerin kim olduğu belirtilmezken, ABD'nin zamanında partner kaybetmekle karşı karşıya kaldığı belirtildi. 2019 yılının başınnda bunu engelleyen SDM (Egemen Veri Yönetimi) sistemi geliştirilip ortak ülkelerce kullanılmaya başlanmıştı.

ALIS NEDİR?

Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS) ile F-35 uçaklarının tüm bilgileri ABD'de ve jetleri üreten Lockheed Martin şirketinde toplanıyor. Mevcut durumda F-35 uçağı uçuran ülkelerin ihtiyacı olan tüm lojistik destek ABD'den sağlanıyor. F-35 uçağı üretimi ve kullanan ülke sayısı yeterli düzeye geldiğinde, ülkeler arasında kurulması planlanan sistemde yine ana üs ABD olacak. Farklı ülkelerdeki F-35 birliklerinde ve ikmal depolarında stoklanan parçalar, yine ABD şirketinin kontrolündeki ülkeler arasında transfer edilecek.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2868618-turkiyeyi-tehdit-eden-abdyi-tehdit-ettiler-israilden-f-35-cikisi/?detay=2

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2069 : 12 Haziran 2019, 19:50:20 »
Haaretz saygin falan degil, mossad'in basin bultenidir.

Burada hukumetin elini rahatlatma amaci seziyorum.  Ama kafam guzel de olabilir.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''