Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 844245 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2000 : 10 Haziran 2019, 10:05:25 »
Lockheed Martin; ABD Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri ve yabancı müşteriler için F-35 Lightning II savaç uçağının Blok 4 modernizasyon faaliyetleriyle ilgili olaraktan Faz 2.3 kapsamında 1.808.545.655 dolarlık sözleşme kazandı.

Ağustos 2026’da tamamlanması planlanan projenin ABD Hava Kuvvetleri %40.5’ini (732.460.990$), ABD Deniz Kuvvetleri %20.54’ünü (371.475.278$), ABD Deniz Piyadeleri %19.13’ünü (345.974.784$) ve yabancı katılımcılar ise %19.83’ünü (358.634.603$) karşıladı.

F-35 Lightning II’nun, Blok 4 modernizasyonu kapsamında birçok yetenek kazanımına ulaşması planlanıyor. Ayrıca bu modernizasyon ile birlikte TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen SOM Seyir Füzesinin ve Hassas Güdüm Kiti’nin (HGK) de F-35’e entegrasyonu gerçekleştirilecek.

https://savunmasanayist.com/2019/06/08/lockheed-martinden-1-8-milyar-dolarlik-f-35-sozlesmesi/

F-35 bu güncellemeyle öldürücülüğünün hat safhasına çıkacak anlaşılan. Gövde içi uzun menzilli bvr füzeleri (300+ km menzilli 100+ km menzilde dead zone'u var. ), Gövde içi kızılötesi güdümlü füze Asraam (50 km menzili var muhtemelen irst sisteminin tespit ettiği su-57 vs. vurmak için sınıfının en uzun menzillilerinden) Gövde içi orta menzilli seyir füzeleri (JSM ve som-j den başka gövde içine sığan yok. Jassm kanat altında kullanılıyor. ) Bakalım abd hangisinden tedarik edecek JSM mi som-j mi? Bence Som-j alacaklar çünkü lockheed martin firması altında kendi sistemleriymiş gibi tanıtıyorlar. Jsm'i de onlar entegre ettiler ama sitelerinde vs. böyle bir durum yok.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2001 : 10 Haziran 2019, 15:47:40 »
Basindanberi bu F35 Taaruz uçagina isinamadim. Anladigim kadariyla bu uçak radara çok düsük iz birakarak uçan, ölümcül bir Laptop. Stealth özelligi kaybolursa elimizde ne kalir diye düsündügümde: Manevra kabiliyeti (SU-35,SU-57 lere göre) düsük, radarlarla tespit edilebilen, ölümcül bir Laptop. Teknik ve teknlojik gelismeleri takip ettigim sitelerden  Stealth uçaklari tesbit edebilen bir radar uzerinde Cin,ABD ve Rusyanin senerden beri çalistigini ögrendim. Su anda Cin 100km mesfeden Stealth uçak tesbit edebilen bir radarin testlerini basariyla gerçeklestirmis.
Bu radar Quantum Fizigin de bilinen "quantum entanglement" (türkçesini bilmiyorum) prensibine dayaniyor.
Ayrica bu prensiple çalisan bir radara ET yapma imkani da imkansizlasiyor.
Uç bes seneye kalmaz bu radarlari sahada aktif olarak görebiliriz diye düsünüyorum.
F35 uçaginin satin alim, kullanim(update vs..) masraflari, Entegre Lojistik Paketi (ABD ye bagimlilik) gibi mahsurlari disinda çok yakinda Stealth özelliginide kaybedecegini düsünürsek, bize F35 satmazlarsa karli çikmazmiyiz diye düsünmekteyim.

Bu konuda Internette çok yazi makale vs var:
https://danwoolsey.com/chinas-latest-quantum-radar-could-help-detect-stealth-planes-missiles/
https://eandt.theiet.org/content/articles/2019/04/could-quantum-radars-expose-stealth-planes/
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_radar
https://actualite.housseniawriting.com/science/physique/physique-quantique/2016/05/01/lintrication-quantique-expliquee-de-maniere-simple-enfin-presque/15437/
http://www1.jinr.ru/Proceedings/Burdik-2004/pdf/shumovsky.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=gmfbjZsmc_c

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2002 : 10 Haziran 2019, 21:05:47 »
Japonya Savunma Bakanı Takeşi Ivaya, nisan ayında  Pasifik Okyanusu'nda eğitim uçuşu sırasında düşen F-35 savaş uçağının teknik arıza nedeniyle değil pilot hatası sonucu düştüğünün sanıldığını bildirdi.

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, Savunma Bakanı  Takeşi Ivaya, 2 ay önce Pasifik Okyanusu'nda düşen uçağın, "pilotun yaşadığı vertigo (baş dönmesi) nedeniyle yön duygusunu yitirmesi  sonucu" meydana geldiğinin tahmin edildiğini açıkladı. Kazanın ardından durdurulan F-35 uçuşlarının yeniden başlatılacağını  belirten Takeşi, Japonya Öz Savunma Hava Kuvvetlerinin (ASDF) eldeki 12 adet F-35 savaş uçağının yanında yeni alımlar yapacağını, toplamda 105 adet F-35 savaş uçağının envantere alınmasının planlandığını ifade etti.

Kazanın ardından Misava Hava Üssü'nde görevli 12 uçak üzerinde yapılan  teknik incelemenin titizlikle sürdürüldüğünü kaydeden Takeşi, pilotların yön  duygusunu yitirmelerini önleyecek eğitimlere odaklanacaklarını vurguladı. Kazayla ilgili basın mensuplarını bilgilendiren ASDF yetkilisi de 3  uçakla birlikte eğitim uçuşu yapan uçağa diğer uçaklarla birlikte irtifasını  azaltması talimatı verildiğini, 20 saniye alçaldıktan sonra 36 kilometre ileride  seyreden ABD savaş uçağından uzaklaşması için dümenini sola çevirmesinin  istendiğini aktardı. Alçalmaya devam eden uçağın 15 saniye sonra radardan kaybolduğu  belirtildi. Uçağın saatte 1100 kilometre hızla okyanus yüzeyine çakıldığı tahmin ediliyor.

http://www.milliyet.com.tr/japonlar-vertigo-dedi--dunya-galeri-2887337/?PAGE=1

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2003 : 11 Haziran 2019, 07:23:41 »
Ya da dedirtildi !!!
Milyon tane kodu olan uçağın vertigo ya karşı pilotun yararına bir sistem eklenmemiş olması çok garip !
Arabalar da bile yorgunluk vb sistemler mevcutken.
Bunu atlamış olan bir firma düşünemiyorum...

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2004 : 11 Haziran 2019, 07:24:41 »
Bu arada Türk pilotların uçuşları durdurulmuş sanırım.
31 temmuz beklenmemiş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2005 : 11 Haziran 2019, 08:50:03 »
Türk pilotlarının F-35 eğitimi sonlandırıldı

Türk pilotların ABD'de devam ettirilen F-35 eğitiminin sonlandırıldığı açıklandı.

Pentagon yetkilileri, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını bildirdi.

PİLOTLAR UÇUŞ YAPMIYOR
Pentagon sözcüsü Albay Mike Andrews'ın Reuters'a verdiği demeçte, eğitim programının sonlandırıldığı belirtildi. Andrews, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar." dedi.

Ajansa ismini vermeden konuşan ikinci ABD'li yetkili ise, Luke Hava Üssü'ndeki bir komutanın, güvenlik gerekçesiyle geçen hafta Türk pilotların ve teknik ekiplerin buradaki eğitiminin durdurulmasına karar verdiğini söyledi.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK
Pentagon Sözcüsü ayrıca, "Türk politikasında bir değişiklik olmaksızın, F-35 programına katılımlarını düşürmek için müttefikimiz Türkiye'yle yakın çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

F-35 programında dört pilot, iki eğitmen ve ayrıca eğitim alan yaklaşık 20 bakım personeli bulunuyor.

https://www.ensonhaber.com/turk-pilotlarinin-f-35-egitimi-sonlandirildi.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2006 : 11 Haziran 2019, 08:50:57 »
F-35 projesi tehlikeye girdi

ABD'nin Türk pilotlara eğitimi kesmesi projenin çökmesine yol açabilir.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, F-35 eğitimi kapsamında Amerika'da bulunan Türk pilotların Arizona'daki hava üssünde artık uçmadığını duyurdu.

S-400'ler alımını gerekçe göstererek bu kararı duyuran ABD, Türkiye'yi F-35 programından çıkarması halinde zor durumda kalacak.

MİLYAR DOLARLIK PROJE ÇÖP OLABİLİR
Ülkenin önemli uçak sanayi firmaları, F-35'in en kritik parçalarını üretip ihraç ediyor. Bu noktada Türkiye'ye uygulanacak bir yaptırım, milyar dolarlık projenin çöp olması manasına geliyor.

Türkiye'nin önde gelen uçak, uzay ve savaş sanayii firmaları ABD'nin gururlu F-35'lerine parça üretiyor. Türkiye 5'i kritik toplanda 937 parça üretiyor. Bu parçalar her ne kadar dışardan temin edilebilecek gibi olsa da, Türkiye bu pazarda tek ve lider konumunda.

BLOOMBERG TÜRKİYE'NİN ÖNEMİNİ YAZMIŞTI
ABD merkezli Bloomberg Businessweek, Türkiye’nin F-35 projesindeki kritik rolünü tüm dünyaya hatırlatan bir haber yayınlamıştı.

''Türkiye havacılık mamullerinin üretiminde küresel bir lider'' değerlendirmesinde bulunan Bloomberg, yayınladığı “Lockheed’in F-35’lerinin Türkiye problemi var” başlıklı makalede 'F-35'in 12 milyar dolar değerindeki parçalarını 10 Türk şirketi imal ettiği, kokpit, ekranı teçhizatı gibi bazı parçaların ise dünyadaki tek kaynağının Türkiye olduğunu belirten ifadelere yer vermişti.

https://www.ensonhaber.com/f-35-projesi-tehlikeye-girdi.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2007 : 11 Haziran 2019, 09:45:12 »
Hiçbirşey olmaz İsrail zaten aç kurt gibi bekliyor Türkiye'yi projeden çıkarsalar da parça üretimini biz alsak diye bizimkiler anca böyle kendilerini avutuyorlar. Zaten pilotlar ve diğer personelin eğitimide durduruldu. Tekrar yazıyorum TSK'nın personelini acilen ABD'den çekip gerekli en sert tepkiyi göstermesi gerekmektedir.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2008 : 11 Haziran 2019, 11:19:14 »
Hiçbirşey olmaz İsrail zaten aç kurt gibi bekliyor Türkiye'yi projeden çıkarsalar da parça üretimini biz alsak diye bizimkiler anca böyle kendilerini avutuyorlar. Zaten pilotlar ve diğer personelin eğitimide durduruldu. Tekrar yazıyorum TSK'nın personelini acilen ABD'den çekip gerekli en sert tepkiyi göstermesi gerekmektedir.
Şuan bu hamleyi yapılmamamısı lazım köprüleri biz atarsak geri dönüşü olmaz ama onlar atarsa u dönüşü yapabilirler. Parlamentolarından geçen yeni yasa ile Kıbrıs'ta bizi işgalci olarak tanımlamaya başladılar bile bu durum bakılırsa doğu Akdeniz için de bir hamle ABD nin bizi işgalci olarak tanımlaması ile doğu Akdeniz'de çok zor durumda kalırız.
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2009 : 11 Haziran 2019, 11:38:55 »
Bu arada bizim F-35'lere ABD'nin kukla devleti Polonya talip olmuş. Alsın tepe tepe kullansınlar :)