Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 844970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1680 : 23 Mart 2019, 11:16:35 »
Eğer ABD yapımı uçak sevdamızdan vazgeçeceksek, ABD bize bu konuda yaptırım uygulayacaksa, ABD yapımı motorla uçan Gripen uçağını da unutun derim.

Kendi uçağımızı üretebilecek seviyeye gelene kadar Geçici kısa vadeli çözüm olarak düşünmüştüm. Benim uçağımı almıyorsan gripen sattırmam dediğinde konu İsveçi de ilgilendirmeye başlayacak İsveçin tedarikçilerini de alıcılarını da. Yavaş yavaş bu çift kutupluluğa son vermek gerekiyor  Zaten ki Avrupa birliği ordusu falan biraz da bu hegemonyaya tepki değil mi? Son yıllarda İngiltereyle bile ters düştüğü durumlar oldu Amerikanın. Bu tarz konuları meydanlarda “Eeyyy!” çekmeden sakince ve uzun vadeli pragmatik bir yolla halletmek gerekiyor.

Doğru, katılıyorum ama F-35 konusunda uzun vadeye yayabileceğimiz bir tedarik sürecimiz kalmadı. Bu uçaklar çoğu emekli olan F-4 uçaklarımızın yerine alınıyorlar. Aslında çok önceden göreve başlamaları gerekliydi. Şimdi hiç başlayamama olasılığı söz konusu. Eğer ABD bize S400 veya başka bahanelerle F-35 vermeyecekse, onun yerine alabileceğimiz herhangi ABD üretimi bileşene sahip uçak konusunda da sorun çıkartacaktır.

F-4 şu anda bizim daha çok yer hedeflerine bombardıman için kullandığımız bir uçak. Cehaletimi mazur görün. Aynı performansı sunmasa da iri bir Siha filosu bu açığı kapatabilir mi? Daha az faydalı yük taşıyan daha kalabalık bir iha filosu. Zira radar görünürlüğü hususunda her iki seçenek de F-35 karşısında aynı durumda yani Birebir karşılığı değil. 

Son siha projelerinde hedef bu olabilir. F-4 açığını kapatmak. Hem de Daha ucuz daha emniyetli.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1681 : 23 Mart 2019, 11:17:27 »
2 konuda hatalı yorum yapılıyor. 1. Nokta F-35 almayalım TF-X e odaklanalım. Sen ne kadar odaklanırsan odaklan o proje 2035'ten erken operasyonel olamaz. Kaldı ki 2035'e yetiştirirsek harika bir iş başarmış oluruz. 2. Nokta, alternatif yok. Bu bilinmesi lazim. Olsa bile birim maliyeti 80 milyon dolara inmiş 5. Nesil bir uçak ve 12 milyar dolar firmaların iş payı var. Şimdi bütün bunları bırakıp 100 milyon dolara 4. Nesil EF-2000 almak veya ondan daha pahalıya Rafale almak ne kadar mantıklı ? Üstelik ekonomik anlamda ciddi problemler düşünüldüğünde S-400'lerde direnmenin hiç manası yok. Zaten iş sonunda söylediğimiz noktaya gelecek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1682 : 23 Mart 2019, 11:23:20 »
2 konuda hatalı yorum yapılıyor. 1. Nokta F-35 almayalım TF-X e odaklanalım. Sen ne kadar odaklanırsan odaklan o proje 2035'ten erken operasyonel olamaz. Kaldı ki 2035'e yetiştirirsek harika bir iş başarmış oluruz. 2. Nokta, alternatif yok. Bu bilinmesi lazim. Olsa bile birim maliyeti 80 milyon dolara inmiş 5. Nesil bir uçak ve 12 milyar dolar firmaların iş payı var. Şimdi bütün bunları bırakıp 100 milyon dolara 4. Nesil EF-2000 almak veya ondan daha pahalıya Rafale almak ne kadar mantıklı ? Üstelik ekonomik anlamda ciddi problemler düşünüldüğünde S-400'lerde direnmenin hiç manası yok. Zaten iş sonunda söylediğimiz noktaya gelecek.

Bence Sorun S400 değil! O sadece bir bahane. S400'den vazgeçsek bile bu sefer başka bir şeyi bahane edeceklerini düşünüyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1683 : 23 Mart 2019, 11:29:16 »

Arkadaşım sen konuya direkt tüketici mantığıyla bakıyorsun. Hangisi ucuzda onu alalım koyalım vs. Zaten burada seçim bizde değil adamlar vermeyeceğiz diyor. Biz de forum olarak “çok da büyük bir kayıp değil” diyoruz. O kadar.
S-400 bu alımı mantıklı mıydı? Bana göre hayır o da ani verilmiş fevri bir karardı. Ben o konuda da tamamen yerli bir üretimi savunuyorum ama olan olmuş. Amerikanın hegemonik hareketleri karşısında iyi bile oldu belki dedim. Bazı gizli saklı ayak oyunlarının yüzeye çıkması için gerekiyor demek.

TFX 2035 yılında tam olarak elimize geçecek. F-35 de seneye elimizde olmuş bir uçak değil uzun süre alacak. Ama bunun dışında en büyük korkumuz işte bu kısa vadeli tüketici tavrı. Yıllar önce de hibe vs ile silah üretimimize darbe vuruldu sonra da ambargo ile boynumuza zincir vuruldu. Biz her iki bloka da tam anlamıyla oturmayan bir yapıdayız. Özgür olmamız şart.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1684 : 23 Mart 2019, 11:49:57 »
Ben ucuz olmasına bakmıyorum. Etkin bir caydırıcı olmasından bahsediyorum. Senin mantıkla yürüteydik bugünkü hava kuvvetleri olmazdı. Hava kuvvetleri çağıyla yarışan ve daima en iyi teknolojiye sahip olma düşüncesiyle hareket ediyor. Böyle olmasaydı, sağdan soldan uçak alıp Mısır hava kuvvetleri gibi olurduk. Ve harbe hazırlık oranları facia olurdu, etkin ve caydırıcıda olamazdık. Dünyada şuanda 4. Nesil uçak alan ülkelerin tamamına bak, Mısır, Hindistan, Pakistan vs 5. Nesil uçakları alan ülkelere bak; Norveç, Avustralya, Japonya, Hollanda, Belçika, Italya, Güney Kore aradaki gelişmişlik farkına bak, sonra burada yazı yaz. Mesele ucuzlukmuymuş yoksa başka birşeymiymiş. Millet elinde ki son uretecrği 4. Nesil ucağı satmak içi  enayi arıyor. Bende bu enayi olmayalım da, gelişmiş bir ülke gibi hareket edelim diyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1685 : 23 Mart 2019, 12:03:28 »

Herşey para değil sayın mermi. Önünde senin suriye ve doğu akdeniz gibi iki büyük kriz ve fırsat var. Tamam senin dediğin gibi alalım f-35 leri ve pac-2, pac-3'leri. Doğu akdenizde east med boru hattı sein eez'ni ihlal edecek şekilde kurulduğunda sen bu uçakları nasıl israil unsurlarını tehdit edecek şekilde kulanacaksın ? Kullanamayacaksın. O uçaklar gerektiğinde ya birden düşecek, ya bazı fonksiyonları kullanılmaz olacak geçici süre , ya angajman vs. konularında bir sorun yaşayacak yada en iyi ihtimal içindeki gizli bir verici sayesinde adamlar senin uçakların nerede olduğunu bilirken pat diye sana angaje olacak ve sen onları göremeyeceksin. Bunun dışında bir ihtimal yok böyle bir uçak için.

Gelelim patriotlara bunları mersine koyduğunda akdeniz için etkin bir menzilde değil. Kıbrısa koyduğunda çalışacak mı ? Belirsiz.  Hadi çalıştı diyelim bu füzenin bütün zayıf yönlerini bileceklerinden doğru bir harekat planlamasıyla çok rahat vuracaktır bu makineleri ? F-35 maliyet hesabı yapıyorsunuz ama doğu akdenizde oldu bittiyle çökecekleri haklarımızı düşünmüyorsunuz hocam. Şu an F-16, hawk, rapier,essm vs . Doğu blogu hava unsurlarına angaje olacak bir çok silahımız var ama Amerikanın istemeyeceği bir düşmana atacak hiçbirşeyimiz yok. S-400 bu yüzden önemli.

Unutmayın İran'ın işgal planlarını erteleten ana nedenler iran'ın dağlık coğrafyası ve ellerindeki muhtemel s-300'lerdi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1686 : 23 Mart 2019, 12:15:41 »
Ya hocam Allah aşkına kıbrısta koyacağımız 1 batarya S-400'mü ABD' yı korkutacak ? Veya israil'i ? Israil boşuna mı F-35  alıyor. Sen adamın elinde ki F-35 anca 50 Km' den tespit edebilirdi. Sen kibrisa koymuş sun bütün doğu akdenizi görsen ne yazar. F-35 ile o bataryayı vurması bir kaç dakika sürer adam için.

Iran örneğide çok alakasız olmuş. 1 batarya 36 füzesi olan S-300 ilemi irana saldırıyı ertelemişler. Çok güldüm buna yanlız. Trump bir gece zevk için suriyeye 59 Tomahawk fırlattı. Bir gecede zevk için irana firlatır. Olur biter bukadar iranda ki S300 USAF için 5 Dkk sürmez bile 10 dkk falan sürerse yazıklar olsun Amerikaya.

Ama dağlık bölge konusuna katılıyorum. Zor bir çoğrafya ve 80 milyon nüfusu var. Işgal etmesi çok zor. O S-300, hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri hepsi ABD için bir kaç günlük mesele sadece. Ama iş sonrası kara harekatı yapmak zorundasın. Sadece hava ve deniz güçlünü bitirerek bırakamazsın. Sonra hepten bela olur başına devamlı surette sağdan soldan füze bulur atar Israil'e, Suudi arabistana heryere mecbur kalırsın kara harekatı yapıp tam hakimiyet sağlamaya ve buda çok maliyetli olur. O nedenle pek karışmıyorlar. Ambargo uyguluyorlar.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2019, 12:40:53 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1687 : 23 Mart 2019, 13:53:42 »
 Kıbrısa S400 konuşlanma imkanı 0 olasılığa yakın. Nasıl GKRY ne  S300 konuşlandıramadı ise bize de konuşlandırmazlar. İlerde kendi sistemlermiz konuşlanabilir.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1688 : 23 Mart 2019, 17:16:14 »
Kıbrısa S400 konuşlanma imkanı 0 olasılığa yakın. Nasıl GKRY ne  S300 konuşlandıramadı ise bize de konuşlandırmazlar. İlerde kendi sistemlermiz konuşlanabilir.

Adadakilerin kocalari hamam kavgasina izin vermez. Yanlis hedefe kitlenirler mazallah.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1689 : 23 Mart 2019, 17:53:22 »

Bence Sorun S400 değil! O sadece bir bahane. S400'den vazgeçsek bile bu sefer başka bir şeyi bahane edeceklerini düşünüyorum.

Sayın SKYWOLF; bu krizin başından beri "rahat olun hem S-400 hem de F-35 gelecek" diye yorumlarınızı takip ettim ki bu konuda sizden rahat kimsenin olmaması özellikle dikkatimi çekmişti.Şimdi fikrinizin yavaş yavaş değiştiği emarelerini görüyorum . Özellikle şu alıntıladığım  yorumunuz benimle birebir aynı görüşü yansıtıyor....

ABD olaya global bakıyor...Kim benim yanımda ;İsrail,Mısır,Suudiler,BAE vb... Kim benim karşımda ; Türkiye, vs...vs...
Şu an kendi politikalarına tamamen ters bir Türkiye var karşısında... Adam niye en gizli derin darbe uçağını politikasına muhalif olan bize versin ki? Zaten bu proje başında biz bu muhalif politikayı izleseydik adam başta bizi JSF  projesine bile almazdı...

Kasım ayına kadar ki kısa vadede  bu politik anlaşmazlık çözülemeyeceğine göre bu iş yatar... Şimdiye kadar ben de S-400 den F-35 için vazgeçilebilir mi acabasından olaya iyimser bakmak istedim ama olay S-400 boyutunu aştı...Bunun arkası da gelir...

Bazı arkadaşlar "S-400'den vazgeçersek  geri vites yaparsak ,ABD F-35 vermeye mecbur kalır , NATO da bu durumda yanımızda olur" diyor ama ABD şu anda bir akıl hastası tarafından yönetiliyor. S-400 vazgeçsek bile sizin dediğiniz gibi bu sefer de Suriye'de ki kürtlere kullanırsınız diye vermiyorum diyebilir...Yunanistan silah dengesini bozarsınız yine vermem diyebilir...Der de der bu ABD...

Ben olsam Rusya ile gizli bir anlaşma yapar F-35 olayı soğuyana kadar ödenen para saklı kalmak koşuluyla S-400 alımını gizlice ertelerim...

Ama yok ben ; ABD blöf yapıyor ben de bu blöfü görüyorum derseniz orasını bilemem....