Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 844554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1670 : 23 Mart 2019, 10:17:51 »
F-35'lerin birim maliyeti şuanda 85 milyon dolar seviyesinde. Ve 2020 sonrası 80 milyon dolar olması bekleniyor. Bize tahminen 100 + 20 savaş uçağına 10, 11 milyar dolar gibi maliyeti var. Bizim şirketlerimizin ise 12 milyar dolar iş payı var. Yani ülkemizden çıkan döviz aynen bize geri gelecek. Ayrıca bize operasyonel anlamda boyut atlatacak. Yepyeni bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu teknolojiden bu kadar hesaplı bir şekilde sahip olabiliyorken kesinlikle alınmalı. 100 + 20  uçak alalım mı derseniz. Sayı belki düşürülebilir. Havkk icin 60 civarı dzkk için 20 civarı olabilir mesela. 30 uçak Eskişehir, 30 uçak Malatya olabilir.

Hocam F-16 block 60'ın bile birim fiyatı 60-100 milyon arası olmuşken F-35 80 çok az. Birde uçağın birim maliyeti sadece o uçak için cebinizden çıkacak para olmuyor. Eğitim, Altyapı, Yedek parça vs. bunlarda çok ciddi maliyetler. Birde o bizim 12 milyarlık iş payı direk alacağımız uçakları ödeyecek kuruma yani ssb gitmeyecek. Bu iş payını kazanacak şirketlerin üzerinden alınacak vergiler ssb'ye dönecek belkide yani uçakların devlet adına bedavaya geldiği yok. Ben açıkcası alınacaksa bir fio sead için iki filo'da lhd'ler için alınması taraftarıyım. Dahası zarar.

Hocam, ben zaten devlet bedavaya alacak demiyorum. Döviz ülkede kalacak diyorum. Misal uçağı sanki Aselsan, Tai ve diğer firmalardan almış gibi olacağız. ABD 'ye giden 12 milyar dolar oradan bizim şirketlere geri gelecek.

Uçağın birim fiyatına ait link atıyorum.
http://www.kokpit.aero/f35-fiyat-ucuzladi

Hocam açıkcası ben benim istediğim gibi kullanamayacağım bir uçağı ne kadar avantajlıda olsa istemem. Sadece stop-gap alma gerisini mmu'ya yatırma taraftarıyım. Hem o zaman komple para cepte kalır hemde daha ÖZGÜR ve kapasiteli bir uçak olur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1671 : 23 Mart 2019, 10:27:35 »

Yinede F15 (X - EH) işini düşünelim. Bizim neyimiz eksik? Hele UG'ye indirip kaldırabilsek fena olur. Daha uzun pist gerekir heralde. Pisti uzatan ekstra bir bölme yaparız kendi UG'mize. Kullanılmadığında uzun pist aşağı katlanır veya sürgülü biçimde pistin altına girer.

ABD bize F-35 vermiyor diye F-15 alalım almasına da, F-15 de ABD yapımı bir uçak!

Hocam Japonya satacak diye biliyorum. Eldeki uçakları yenilerken ek maddi karşılama için. F35 için.

Hatta bakın şimdi aklıma geldi. Bize gelecek F35 ler onlara yönlendirilsin. Bizde Japonyadan F15 tedarik edelim karşılığında.

Hem 12 milyar dolarlık katkıda ülkemizde kalır. Hem radar izi derdi olmaz. Kimse zarar görmez.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2019, 10:29:23 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1672 : 23 Mart 2019, 10:31:04 »

Yinede F15 (X - EH) işini düşünelim. Bizim neyimiz eksik? Hele UG'ye indirip kaldırabilsek fena olur. Daha uzun pist gerekir heralde. Pisti uzatan ekstra bir bölme yaparız kendi UG'mize. Kullanılmadığında uzun pist aşağı katlanır veya sürgülü biçimde pistin altına girer.

ABD bize F-35 vermiyor diye F-15 alalım almasına da, F-15 de ABD yapımı bir uçak!

Hocam Japonya satacak diye biliyorum. Eldeki uçakları yenilerken ek maddi karşılama için. F35 için.

Hatta bakın şimdi aklıma geldi. Bize gelecek F35 ler onlara yönlendirilsin. Bizde Japonyadan F15 tedarik edelim karşılığında.

Hem 12 milyar dolarlık katkıda ülkemizde kalır. Hem radar izi derdi olmaz. Kimse zarar görmez.

Ama ABD buna izin vermez ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1673 : 23 Mart 2019, 10:34:25 »
Hocam ben kendi görüşümü söyleyeyim. TSK ve Hükümetin yerinde olsam. S400'ler ülkeye geldikten sonra muhtemelen ABD F-35'leri yollamayacak ve CAATSA devreye girecek. İnşAllah böyle olmaz tabi. Farzedelim oldu. S-400'leri doğrudan Katara yollarım. Ve ABD ile Doğrudan anlaşma yaparım.

F-35, Patriot, Pac 3 dahil, Donanmada SM-2 ER, Javelin ve TF-X için F-100 motor garantisi 3. Ülkelere ihracında garanti. Thaad isterdim ama ekonomik degil Pac 3 her türlü balistik fuzelere karşı bize yeter. Gan teknoloji radarda dahildi son hazırlanan pakette.Bu sartlar altında S-400'leri Katara yollarım.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2019, 10:40:08 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1674 : 23 Mart 2019, 10:43:55 »
Hocam ben kendi görüşümü söyleyeyim. TSK ve Hükümetin yerinde olsam. S400'ler ülkeye geldikten sonra muhtemelen ABD F-35'leri yollamayacak ve CAATSA devreye girecek. İnşAllah böyle olmaz tabi. Farzedelim oldu. S-400'leri doğrudan Katara yollarım. Ve ABD ile Doğrudan anlaşma yaparım.

F-35, Patriot, Pac 3 dahil, Donanmada SM-2 ER, Javelin ve TF-X için F-100 motor garantisi 3. Ülkelere ihracında garanti. Thaad isterdim ama ekonomik degil Pac 3 her türlü balistik fuzelere karşı bize yeter. Gan teknoloji radarda dahildi son hazırlanan pakette.Bu sartlar altında S-400'leri Katara yollarım.

Bu kesinlikle çözüm değil. Hem ABD için de iyi bir seçenek değil. Çok memnun etmez.
Bence gripen falan da olur. Amerika bu satıştan vazgeçerse tümden amerikan uçapı sevdamızı rafa kaldırmalıyız. F-15 falan bile değil. Bu iptalin sonuçlarını biraz da onlar düşündün.

Şu an kullandığımız F-16 dan bile kötü olsun ama bizim olsun. MMU’ya kar zarar hesabını ikinci plana atıp; herhangi bir ideoloji farketmeksizin tam destek vermek gerekiyor. Teknolojik değeri düşük olan otoyol ve köprülere milyarlar veriyorken arge anlamında hiç para harcamayışımız canımı sıkıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1675 : 23 Mart 2019, 10:47:07 »
Eğer ABD yapımı uçak sevdamızdan vazgeçeceksek, ABD bize bu konuda yaptırım uygulayacaksa, ABD yapımı motorla uçan Gripen uçağını da unutun derim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1676 : 23 Mart 2019, 10:58:07 »
Eğer ABD yapımı uçak sevdamızdan vazgeçeceksek, ABD bize bu konuda yaptırım uygulayacaksa, ABD yapımı motorla uçan Gripen uçağını da unutun derim.

Kendi uçağımızı üretebilecek seviyeye gelene kadar Geçici kısa vadeli çözüm olarak düşünmüştüm. Benim uçağımı almıyorsan gripen sattırmam dediğinde konu İsveçi de ilgilendirmeye başlayacak İsveçin tedarikçilerini de alıcılarını da. Yavaş yavaş bu çift kutupluluğa son vermek gerekiyor  Zaten ki Avrupa birliği ordusu falan biraz da bu hegemonyaya tepki değil mi? Son yıllarda İngiltereyle bile ters düştüğü durumlar oldu Amerikanın. Bu tarz konuları meydanlarda “Eeyyy!” çekmeden sakince ve uzun vadeli pragmatik bir yolla halletmek gerekiyor.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1677 : 23 Mart 2019, 11:03:33 »

Peki Rus ve Çin haricinde ABD menşeli aksam kullanılmayan hangi ülkenin uçağı mevcut? '' Fransız uçakları 100% yerlimi''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1678 : 23 Mart 2019, 11:06:00 »

Kendi uçağımızı üretebilecek seviyeye gelene kadar Geçici kısa vadeli çözüm olarak düşünmüştüm. Benim uçağımı almıyorsan gripen sattırmam dediğinde konu İsveçi de ilgilendirmeye başlayacak İsveçin tedarikçilerini de alıcılarını da. Yavaş yavaş bu çift kutupluluğa son vermek gerekiyor  Zaten ki Avrupa birliği ordusu falan biraz da bu hegemonyaya tepki değil mi? Son yıllarda İngiltereyle bile ters düştüğü durumlar oldu Amerikanın. Bu tarz konuları meydanlarda “Eeyyy!” çekmeden sakince ve uzun vadeli pragmatik bir yolla halletmek gerekiyor.

Doğru, katılıyorum ama F-35 konusunda uzun vadeye yayabileceğimiz bir tedarik sürecimiz kalmadı. Bu uçaklar çoğu emekli olan F-4 uçaklarımızın yerine alınıyorlar. Aslında çok önceden göreve başlamaları gerekliydi. Şimdi hiç başlayamama olasılığı söz konusu. Eğer ABD bize S400 veya başka bahanelerle F-35 vermeyecekse, onun yerine alabileceğimiz herhangi ABD üretimi bileşene sahip uçak konusunda da sorun çıkartacaktır.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #1679 : 23 Mart 2019, 11:08:16 »
İki gece önce Habertürk deki tartışmada prof. dr Hasan koni hocamızın bile "ABD nin F-35 dışında başka yaptırımlara hazırlıklı olmalıyız" lafsı beni ürküttü. Stratejik ve jeopolitik konularda duayen üstatlar bile bir beklenti içerisinde. Yine ekonomik "swift" saldırısını ile Türkiyenin dolayısıyla ortadoğunun yeni bir dalgalanmaya maruz kalabileceğini ima etti.

Meselenin S-400 olmadığını az çok forumdaki arkadaşlar anlamışlardır. Ben ABD nin sonuna kadar diretip son raddede f-35 leri serbest bırakacağını düşünüyordum. Ama Hasan hoca gibi öngörülü uzmanın Arda yı tasdik etmesi işin basit bir blöf olmadığını gösteriyor.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..