Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tommiks

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #150 : 16 Ekim 2010, 19:23:43 »
f 35 projesine TSK nasıl bakıyor,çok önemlidir.nasıl? TSK JSF projesini ef 2000 alternatifi olarak değil en iyi seçim olarak bakıyorsa ki öyle;bu projeden çıkmak söz konusu olamaz.Ama alınacak uçak sayısı belki 100 +16 değil de, 60+16 olarak sipariş edilir.yani kesin siparişler verilmiş değildir.Sonrası f 35 kullanılmaya başlanır ve hakimiyetinini kabul ettirir ve diğer katılımcı olmayan ülkelerden teklif gelirse üretim maliyeti de düşer ve bizde ikinci etapta sipariş verebiliriz.Peki geç mi kalınır?Kesinlikle hayır.neden?yunanistan dahi şimdilik 5.nesil uçak projesine hangi uçağı seçeceğini belirtmemiştir.Ekonomik sorunları da varken ve de TSK tehdit algılamasını Yunana göre (hava kuvvetlerinde)belirlerken neden bu projeden çekilmek çıkmak gibi terimler gelir aklı selim insanlara...saygılar (bu arada forumdaki ilk mesajımdır herkese bilgi paylaşımı için teşekkürler)

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #151 : 16 Ekim 2010, 19:34:41 »
f 35 projesine TSK nasıl bakıyor,çok önemlidir.nasıl? TSK JSF projesini ef 2000 alternatifi olarak değil en iyi seçim olarak bakıyorsa ki öyle;bu projeden çıkmak söz konusu olamaz.Ama alınacak uçak sayısı belki 100 +16 değil de, 60+16 olarak sipariş edilir.yani kesin siparişler verilmiş değildir.Sonrası f 35 kullanılmaya başlanır ve hakimiyetinini kabul ettirir ve diğer katılımcı olmayan ülkelerden teklif gelirse üretim maliyeti de düşer ve bizde ikinci etapta sipariş verebiliriz.Peki geç mi kalınır?Kesinlikle hayır.neden?yunanistan dahi şimdilik 5.nesil uçak projesine hangi uçağı seçeceğini belirtmemiştir.Ekonomik sorunları da varken ve de TSK tehdit algılamasını Yunana göre (hava kuvvetlerinde)belirlerken neden bu projeden çekilmek çıkmak gibi terimler gelir aklı selim insanlara...saygılar (bu arada forumdaki ilk mesajımdır herkese bilgi paylaşımı için teşekkürler)
İlk önce hoş geldiniz.Zaten bu projeden çekilmez Türkiye.Ortada bagıranlara bakmayın siz işte''Ey halkım sizin paranız gidiyor işte boşa harcanıyor küçük bir ilerleme olmayan projelerde kazık atıcaklar bize bunlar boşa harcanıyor paramız diyen'' gazeteciler yorumcular sadece zamanında Devrim Arabasında da oldugu  gibi işte bu yürümez ki diyenler gibiler aslında birşeyden çakmayan gerzekler bilmiyorlarki kıçımızın dibinde Rusya uçak geliştiriyor Yunanistan Hava kuvvetlerini geliştiriyor her nekadar krizde olmasına ragmen Fransızlar yapıyor ee biz neyapcaz birşey olunca ucunu kestirmeden kazık atıyorlar ama F-4 lerin halini görseler işte sadece bir uçakla olmaz darbe atıcı uçaklar degil artık çok yönlü uçaklar kendini gösteriyor her ne kadar hava üstünlügü her zaman degeri tartışılmaz olsada sonuçta hava üstünlügü olupta stealth olmayana karşı kullanıcaksın
bu uçaktan adam daha kalkmadan imha ediceksin daha hava da karşılaşmadan füzeyi yiyecek sadece tehtidi yunanistan olarakta karşılamak diyede düşünmemeliyiz.Ama bu projeden de çıkmayız büyük ihtimal .Ama hava üstünlügü için tartışımaz aga  rus uçakları ...Saygılar

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #152 : 16 Ekim 2010, 22:25:57 »
Dış siyasette bu şekilde ilerlemeye gidersek artık rakip olarak Yunanistan, İran, Suriye gibi ülkeleri değil, İsrail gibi bir mikrosüpergücü seçtiğimiz için tehdit algılamamızda farklı askeri tedariklere yönelmemiz ve hatta silah artırımı bile yapabilmemiz söz konusu olabilir. İlerleyen günler ne gösterecek hep beraber izleyeceğiz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tommiks

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #153 : 16 Ekim 2010, 23:27:01 »
Sayın Davutoğlu nun politikaları ile devam edeceksek ki görünen o;şimalden aslanın uyandığı gün,tartanın aşdota çekildiği gündür.şeklinde geçen tevrat ın şifreleri adlı kitabı israilliler de bilmekte ve de olayların sonunda israilin akıbetinin yine TÜRKLER ve nuh un torunları diye bahsedilen diğer millet belki(ermeniler)olabilir son bulacağı onlara şimalden(kuzeyden) gelen kırgın ile cezalandırılacağı belirtiliyor.neyse özetle;
israil artık iyi biliyor ki TÜRKLER artık düşmanlarıdır.onların inanışlarına görede zaten olayların dizilişi öyledir ve ondan dolayı bu olaylara müdahale ederek engellenebileceğine inanırlar. 

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #154 : 17 Ekim 2010, 14:29:30 »
TSK apache yi de istiyordu A-129 adı bile anılmıyordu.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #155 : 17 Ekim 2010, 14:42:09 »
İlk önce hoş geldiniz.Zaten bu projeden çekilmez Türkiye.Ortada bagıranlara bakmayın siz işte''Ey halkım sizin paranız gidiyor işte boşa harcanıyor küçük bir ilerleme olmayan projelerde kazık atıcaklar bize bunlar boşa harcanıyor paramız diyen'' gazeteciler yorumcular sadece zamanında Devrim Arabasında da oldugu  gibi işte bu yürümez ki diyenler gibiler aslında birşeyden çakmayan gerzekler bilmiyorlarki kıçımızın dibinde Rusya uçak geliştiriyor Yunanistan Hava kuvvetlerini geliştiriyor her nekadar krizde olmasına ragmen Fransızlar yapıyor ee biz neyapcaz birşey olunca ucunu kestirmeden kazık atıyorlar ama F-4 lerin halini görseler işte sadece bir uçakla olmaz darbe atıcı uçaklar degil artık çok yönlü uçaklar kendini gösteriyor her ne kadar hava üstünlügü her zaman degeri tartışılmaz olsada sonuçta hava üstünlügü olupta stealth olmayana karşı kullanıcaksın
bu uçaktan adam daha kalkmadan imha ediceksin daha hava da karşılaşmadan füzeyi yiyecek sadece tehtidi yunanistan olarakta karşılamak diyede düşünmemeliyiz.Ama bu projeden de çıkmayız büyük ihtimal .Ama hava üstünlügü için tartışımaz aga  rus uçakları ...Saygılar
ABD nin projesini bizim devrim arabasının hikayesiyle örneklendirmişsin f-35 bizim ABD ye bağımlılığımızı artırıyor devrim arabası onun tam tersi...Eleştirilerdeki amaç maliyet etkinlik analizinin güncellenmesi başka görünmez uçak yok mu?
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #156 : 17 Ekim 2010, 16:08:17 »
Alıntı yapılan: boxer

Ben bunu uzun suredir duyuyorum.. Ama TSK'da bir karsiligini buamadim.. Yani, bu kabullenmenin epey kasitli sekilde zamaninda yayildigini saniyorum..
TSK'nin A-129 ile ilgili cok yetkin tecrubelerinin olmadiginda hemfikirim, ama Apache'nin de oyle sitayisle anildigini gormedim.. Iyidir, hostur.. Ama..

..ama

TSK madem istiyordu o kadar, 90'da da Apache alirdi, ATAK I'de de gider Boeing ile masaya otururdu, Bell ile degil..

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #157 : 17 Ekim 2010, 16:46:55 »
ABD nin projesini bizim devrim arabasının hikayesiyle örneklendirmişsin f-35 bizim ABD ye bağımlılığımızı artırıyor devrim arabası onun tam tersi...Eleştirilerdeki amaç maliyet etkinlik analizinin güncellenmesi başka görünmez uçak yok mu?
Ben bagımlılıkla ilgili birşeyden bahsetmedim zamanında bu bizim için kötüdür diyen bazı şebelek yazarladan bahsettim.Bu uçagı almazsak ne olcak he  sonra f-4 lerlerle mi savaşcaz he zamanında mig-29 karşıladıgımız gibi karşılarız artık onlarda gel abicim ben seni vurmucam derler artık.Ben devrimi deki yazarları eleştirdim.Eger o zaman basın  o haltı yemeseydi şuanda türkiye'nin otomotiv sanayinde gelişmiş devlerden birisi olacaktı ve almanya gibi 4 trilyon dolar gibi bir gsym bir durum olcaktı.Her zaman dış siyaseti yükseklere taşımalıyız ve bunları desteklemeli medya  tutupta ey halkım sizin paranız harcanıyor diyipte bazı kesimleri galeyana getirmenin luzumu yok.Burda bagımlılıklla bir durumu bahsetmiyorum sadece yapılan kararları düzgünce eleştirip dogrularını önerip yada desteklemek.Bide başka görünmez uçak yokmu derken varmı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #158 : 17 Ekim 2010, 22:50:48 »

Ne zaman?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #159 : 18 Ekim 2010, 11:05:33 »
arkadaşlar teslimat parça parça alınacak deniyor, ama üretici  maliyet hesabı yaparken bizim  uçakların teslimatı yapılmadan üreticiye sunulacak 11 milyar dolar ücrete karşılık hesap yapılmıştır, şimdi ise bu paranın 20 milyar dolara yükseleceği söyleniyor  yani bir üretici olarak göründüğümüzden önce 30 tane alayım onun parasını ödeyeyim lüksüne sahip olduğumuzu sanmıyorum , ve bu uçakların teslimatı 2017 gibi düşünülüyorsa bukadar parayı 2017 ye kadar ödememiz gerekiyor  ayrıca ortak olmadığımız halde f16-blok50+ uçaklarını teslim almamış olmamıza rağmen yıllar önce bu uçaklar için uçak başına 55 milyon dolar para ödemişizki bu projedede almayı düşündüğümüz ve ortaklığa girerken vereceğimizi söylediğimiz miktarın hepsini vereceğimizi düşünüyorum  ve bunun dışında daha az ödemeyi kabul edeceklerini sanmıyorum
*farklı bir taraftan baktığımda bir f15 in gelişmiş modellerinin 100 milyon dolar oluyorken  , çok daha avantajlı (saldırı üstünlüğü fazla ve radar izi düşük) olan bir f-35 in 150 milyon dolar olması pekte uçak bir maliyet değil  tabi 150 milyon dolarda kalırsa değil.
kısacası söylemek istediğim '' ben 50 tane f-35 alayım daha sonra fiyatı düşünde 50 tane daha alırım'' diyebileceğimizi sanmıyorum uzman değilim biraz amatörce fikir yürütmüş olabilirim  sizce yalnış mı düşünüyorum?