Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 827136 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1390 : 30 Ağustos 2018, 22:22:25 »
F-35 güzel bir uçak ama bir kayıp değil bizim için. Sonuçta bir savunma silahı değil saldırı silahı. Ancak Abd ve müttefiklerine karşı kullanamayacağımız bir araç.

Onu kim dedi?

Hislerim. Zamanında bir exoceet'in kaynak kodlarının ingiltereye nasıl bir avantaj kazandırdığını düşününce.

Nasıl bir avantaj sağlamış?

Ben İngiliz Savunma Bakanın'ın yalancısıyım ;

Falkland adalari savasinda, dönemin ingiltere savunma bakani Sir John Nott:

"Pek çok yönden Mitterrand ve Fransa bizim en büyük müttefikimiz oldu. Catışma başladıktan kisa bir süre sonra Fransa,  Ingiliz harrier pilotlarinin Süper Etendard ve Mirage uçaklarina karşı egitilmesi icin uçaklar sagladi.

Sheffield ve Atlantik gemilerinin batmasina sebeb olan Exocet'leri nasil manupüle edebilecegimiz bilgilerinide Fransa verdi"

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1387576/How-France-helped-us-win-Falklands-war-by-John-Nott.html

Dikkat ettiysen bu konuda İngiliz Savunma Bakanı Kaynak koddan hiç bahsetmemiş! Bu konu daha önce defalarca tartışıldı. O dönem üretilen ve Arjantin'in elindeki  Exocet füzelerinin analog oldukları ve dolayısıyla kaynak koda sahip olmadıkları biliniyor. Bakanın burada bahsettiği kaynak kod değil, füzenin çalışma karakteristiğine göre İngiliz gemilerinin füzeden nasıl kaçınma manevraları yapabileceği vs olabilir. Kaldı ki Arjantin elinde bulunan 5 Exocet füzesi ile 2 ingiliz gemisini vurarak savaş dışı bırakmayı başarmıştı!

Hocam o zamanki silahlar analog du ancak şimdikiler değil ne yazık ki.

Zaten kaynak kodu işin popüler terimi mevzu silahı egale edebilecek her bilgi. 
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı leventkepir

• DefenceTurk
  • *
  • -3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1391 : 31 Ağustos 2018, 10:44:34 »
Adamlar forumları geziyormuş. Haklarında ileri geri konuşanları Person non granata ilan ediyormuş. Devletler arası ilişkilere bu yüzden taş koyuyorlarmış. Birileri öyle dedi. Yazmamak en mantıklısı.

Kaynak kod muhabbetine gelince BOSNA savaşı sıralarıydı gazetede bir türk pilotun hedefi bombalarsa motorlarını durdurmakla tehtit edildiği yazılmıştı. İlk orada başladı bu muhabbet.l

Bilgisayarlarımızın da ezelden beri spectre ve melt down iki açığı vardı. https://www.technopat.net/2018/01/09/islemci-meltdown-spectre-aciklari/ Bilgisayarlar uzun zamandır bizim değil. Hata yapmışlar güya ben de inanıyorum kedi var kedi.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2018, 10:53:21 Gönderen: leventkepir »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1392 : 31 Ağustos 2018, 10:52:39 »
Adamlar forumları geziyormuş. Haklarında ileri geri konuşanları Person non granata ilan ediyormuş. Devletler arası ilişkilere bu yüzden taş koyuyorlarmış. Birileri öyle dedi. Yazmamak en mantıklısı.

:D :D :D
Günün esprisi...
+1

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1393 : 01 Eylül 2018, 08:26:59 »

F-35 Projesinde İngilizlerin iş payı...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1394 : 05 Eylül 2018, 12:19:32 »
Bu da bizim iş payımız...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1395 : 10 Eylül 2018, 17:28:00 »
Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı)’nın, F-35 uçaklarını konuşlandıracağı ilk üs, Malatya’da bulunan, 7. Ana Jet Üs Komutanlığı olacak. Üssün F-35 uçakları için hazırlanması, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Üs Aktivasyonu Projesi kapsamında, HAVELSAN ana yükleniciliğinde gerçekleştiriliyor.

Üs, ilk uçakların, 2019 yılının Kasım ayında Türkiye’ye gelişleri öncesinde hazır olacak.

HAVELSAN, projede, tesisleri; uçak üreticisi Lockheed Martin firmasının belirlediği isterler doğrultusunda hazırlayacak ve anahtar teslim olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına sunacak. Proje kapsamında; Entegre Eğitim Tesisi, uçak bakım hangarları, filo karargâh binaları, uçak sığınakları, lojistik tesisler, sosyal tesisler ve depolar gibi 26 ayrı binanın inşaat, modifikasyon, tefrişat ve bilgi-işlem altyapısı tesis edilmesi işleri gerçekleştirilecek. Bu binaların toplam büyüklüğü, yaklaşık 90.000 metrekare.

İnşaat tamamlandığında, kritik tesisler, Lockheed Martin tarafından akredite edilecek ve akreditasyonu kabul edilen tesisler, hizmete girecek.

F-35 pilotlarının eğitim alacağı simülatörler, Lockheed Martin tarafından sağlanacak ve inşaatı devam eden entegre eğitim tesisinde bulunan, tam görev simülatörü odalarına entegre edilecek. HAVELSAN, simülatörlerin entegrasyon faaliyetlerinde de görev alacak ve daha sonrasında, lojistik destek faaliyetlerini sağlayacak.

Projede, tesislerin altyapı ve üstyapılarına yönelik inşaat projelerinin tasarımı tamamlandı. Hâlen, inşaat yapım faaliyetleri devam ediyor.

HAVELSAN DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK

Malatya’da kurulacak F-35 simülatörlerinin, Hv.K.K.lığının mevcut simülatörleri ile entegre edilmesi de planlanıyor. Ayrıca, tesisin, Orta Doğu’nun en büyük entegre eğitim tesisi olması ve dost ülke pilotlarına eğitim vermesi de hedefler arasında yer alıyor. Böylece, üretiminin yanı sıra ömür devrinin tüm aşamalarında, program ortağı ülkelerin iş birliği ile ilerleyecek olan F-35 programında, Türkiye’nin, eğitim alanında da pay sahibi olması sağlanacak.

Türkiye’de, savunma ve havacılık alanında, simülasyon ve eğitim teknolojileri mükemmeliyet merkezi olan HAVELSAN, bu çalışmalarda da rol almaya hazır. Firma, Hv.K.K.lığı için, daha önce F-16 Simülatörü Tedariki (F16SİM) Projesi’ni gerçekleştirmiş ve F-16 Simülatör Eğitim Merkezlerini, yine anahtar  teslim modeli ile kullanıma sunmuştu. F-16 uçaklarına yönelik Tam Görev Simülatörü (TGS), Silah Taktik Eğiticisi (STE), İleri Hava Kontrolörü (İHK) Simülatörü, Dibrifing Sistemi ve Taktik İzleme Merkezi (TİM)’nden oluşan bu eğitim merkezleri, başarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2708299-turkiyeden-dev-hamle-f-35-icin-harekete-gecildi/?detay=1

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #1396 : 11 Eylül 2018, 15:15:47 »
UÇAKLARI VE PERFORMANSLARINI DETAYLI OLARAK VEREN GÜZEL BİR SİTE FAYYDASI OLUR

https://aviatia.net/saab-gripen-vs-f-35-lightning-ii/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1397 : 12 Eylül 2018, 01:19:10 »
Türkiye ile ABD arasındaki gerilime rağmen F-35 programı eksiksiz ilerliyor. Deneme uçuşları yapan Türk pilotlara uçağın en gizli bilgileri ve verileri açıldı. Savunma Bakanlığı sipariş verdiği 36 uçaktan 10’unun ücretinin büyük bölümünü ödedi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına karşı Amerika F-35 uçaklarını pazarlık unsuru yaparken, siyasi arenada yaşanan gerilim F-35 programına yansımadı. Türkiye’ye teslim edilen F-35 savaş uçağıyla deneme uçuşlarına başlayan Türk pilotlar, diğer program ortaklarıyla eşdeğer şekilde çalışmalarını yürütüyorlar. F-35 programı kapsamında ABD Luke Hava Üssü’nde bulunan Türk pilotlar ve teknik heyet, program ortağı diğer ülkelerin heyetleriyle eşit imkan ve olanaklar dahilinde test sürecini başarıyla sürdürüyor. Türk heyete, gerek uçağın genel sistemine gerekse radar verilerine dair herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor. Savaş uçaklarına dair tüm gizli bilgiler Türk heyete açılmış durumda. Pilotların uçakla ilgili ilk izlenimleri olumlu olurken, ilk grup bakım ekibi eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’ye döndü, yeni bir ekip daha Amerika’ya gönderildi.

10’DAN FAZLA UÇAK İÇİN ÖDEME YAPILDI

F-35 programı kapsamında 100 adet savaş uçağı almayı planlayan Türkiye, şu ana kadar 36 uçak için sipariş verdi. Siparişler kapsamında ödemeler de yapılmaya başlandı. 10’dan fazla uçak için ciddi miktarda ödeme yapıldı. Bunun da yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ödeme olduğu belirtiliyor. ABD ile yaşanan kriz kapsamında henüz ek sipariş vermeyen Türkiye, halen deneme uçuşlarına devam eden ilk uçağın tüm mülkiyet haklarına da sahip oldu. Kongre talebi doğrultusunda ABD Savunma Bakanlığı’nın rapor hazırlığı devam ederken, bu sürecin ilk uçakların Türkiye’ye teslim edilmesine ilişkin sorun oluşturması beklenmiyor.

BİR BUÇUK YIL AKSATIR

Sadece Türkiye değil, F-35 program ortağı diğer ülkeler için de ABD’nin tavrı endişe yaratmış durumda. Çok sayıda F-35 savaş uçağı almış ve çok sayıda da sipariş vermiş olan Avrupa ülkeleri, program ortaklığına dair herhangi bir değişikliği reddederken bunun ihtimali bile tedirginlik yaratıyor, programa dair güven sarsıyor. Bu da ABD Savunma Bakanlığı üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Dolayısıyla, şu ana kadar gündeme yansıyan her türlü gelişme siyasi olmanın ötesine geçemeyecek mahiyette görülüyor. Üstelik Türkiye’nin ciddi bir program ortağı olduğu düşünüldüğünde, programdan çıkarılmasının çok da basit olmadığı vurgulanıyor. Uzmanlar, halen uçağa ciddi manada parça katkısı sağlayan Türkiye’nin programdan çıkarılmasının uçak teslimatlarında en az 1.5 -2 yıllık aksamaya sebep olacağını belirtiyor.

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2708861-f-35in-gizli-verileri-turk-pilotlarda

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1398 : 12 Eylül 2018, 13:57:43 »

Arkadaşlar uzmanları daha iyi bilir ama Tf-x gibi bir proje varken 132 ( 100 a 16+16 anadolu-trakya) F-35 almak ne kadar mantıklı ? Hatta wikipedia da ki F-35 proje yönetiminin düzenlediği ve yanlış bilgiyi düzelttiği bir yerde 120 A ve 32 B olarak geçiyor.

Tamam F-35 dünyanın en gelişmiş uçaklarından birisi ve Tf-x' den daha gelişmiş olacak olabilir. (Radar,eh,e-o).

Savaşın başlarında düşman hava savunmasını susturmak, kritik tesislerini vurmak konusunda da oldukça kabiliyetli bir uçak olacağına da kuşku yok.

Amma velakin bu görevleri tf-x de yapabilecek olmakla birlikte bu görevlerden sonraki evreleri rahatlıkla götürebilecek daha yüksek irtifa, daha geniş gövde, daha yüksek hız, daha geniş gövde içi silah istasyonları, dahili elektro optik hedefleme ve dahili elektronik harp ve destek sistemleri ve muhtemelen daha ucuz bir birim maliyetine sahip bir uçak olacak.

Bu şartlarda 132-152 arası f-35 almaktansa ;

Doğu ve batı için 2 filo (32-40 arası) ilk başta f-4 ler yerine stop-gap daha sonraları da sead filosu amaçlı kullanılacak, 32 adette (16+16) Anadolu ve Trakya için 70-80 civarı F-35 alıp

4-5 filo fazladan Tf-x yapmak daha mantıklı değil mi ?

Eğer ikisini birlikte kullanabildiğimiz bir savaş senaryosu olursa f-35'leri önden f-117 ler gibi ön susturma amaçlı kullanır operasyonun geri kalanında hava-yer ağırlıklı tf-x kullanırız.

Oldu ki f-35 kullanamadığımız bir senaryo oldu , olsun TF-X lerde aynı görevi yapabilir. İyi veya Kötü.

Böylece ;

+ Daha az düşmana bağımlılık
+ Daha ekonomik
+ Daha milli bir çözüm olur.

diye düşünüyorum...
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1399 : 12 Eylül 2018, 14:27:57 »
Türkiye ile ABD arasındaki gerilime rağmen F-35 programı eksiksiz ilerliyor. Deneme uçuşları yapan Türk pilotlara uçağın en gizli bilgileri ve verileri açıldı. Savunma Bakanlığı sipariş verdiği 36 uçaktan 10’unun ücretinin büyük bölümünü ödedi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına karşı Amerika F-35 uçaklarını pazarlık unsuru yaparken, siyasi arenada yaşanan gerilim F-35 programına yansımadı. Türkiye’ye teslim edilen F-35 savaş uçağıyla deneme uçuşlarına başlayan Türk pilotlar, diğer program ortaklarıyla eşdeğer şekilde çalışmalarını yürütüyorlar. F-35 programı kapsamında ABD Luke Hava Üssü’nde bulunan Türk pilotlar ve teknik heyet, program ortağı diğer ülkelerin heyetleriyle eşit imkan ve olanaklar dahilinde test sürecini başarıyla sürdürüyor. Türk heyete, gerek uçağın genel sistemine gerekse radar verilerine dair herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor. Savaş uçaklarına dair tüm gizli bilgiler Türk heyete açılmış durumda. Pilotların uçakla ilgili ilk izlenimleri olumlu olurken, ilk grup bakım ekibi eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’ye döndü, yeni bir ekip daha Amerika’ya gönderildi.

10’DAN FAZLA UÇAK İÇİN ÖDEME YAPILDI

F-35 programı kapsamında 100 adet savaş uçağı almayı planlayan Türkiye, şu ana kadar 36 uçak için sipariş verdi. Siparişler kapsamında ödemeler de yapılmaya başlandı. 10’dan fazla uçak için ciddi miktarda ödeme yapıldı. Bunun da yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ödeme olduğu belirtiliyor. ABD ile yaşanan kriz kapsamında henüz ek sipariş vermeyen Türkiye, halen deneme uçuşlarına devam eden ilk uçağın tüm mülkiyet haklarına da sahip oldu. Kongre talebi doğrultusunda ABD Savunma Bakanlığı’nın rapor hazırlığı devam ederken, bu sürecin ilk uçakların Türkiye’ye teslim edilmesine ilişkin sorun oluşturması beklenmiyor.

BİR BUÇUK YIL AKSATIR

Sadece Türkiye değil, F-35 program ortağı diğer ülkeler için de ABD’nin tavrı endişe yaratmış durumda. Çok sayıda F-35 savaş uçağı almış ve çok sayıda da sipariş vermiş olan Avrupa ülkeleri, program ortaklığına dair herhangi bir değişikliği reddederken bunun ihtimali bile tedirginlik yaratıyor, programa dair güven sarsıyor. Bu da ABD Savunma Bakanlığı üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Dolayısıyla, şu ana kadar gündeme yansıyan her türlü gelişme siyasi olmanın ötesine geçemeyecek mahiyette görülüyor. Üstelik Türkiye’nin ciddi bir program ortağı olduğu düşünüldüğünde, programdan çıkarılmasının çok da basit olmadığı vurgulanıyor. Uzmanlar, halen uçağa ciddi manada parça katkısı sağlayan Türkiye’nin programdan çıkarılmasının uçak teslimatlarında en az 1.5 -2 yıllık aksamaya sebep olacağını belirtiyor.

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2708861-f-35in-gizli-verileri-turk-pilotlarda

Senin F 35 savaş uçağına ısınamadım belli.  Kaygılarında ve önerilerinde haklılık paylarım çok ancak ben bu Tedariğini başka bir alternatif uzun vadede göremiyorum.  Şu andaki durumumuzu da dijital konfigürasyon ve yazılım işlerinde güzel çalışmalar var ama bu ancak bana şuan yetersiz geliyor ve gerçeği de bu. F 35 savaş uçağının üzerinde uzun tecrübe yaşamadan ben TFX özgün savaş uçağımızı şimdilik hayal olarak görüyorum. Ve bahsı geçildiği gibi 2023 senesinde kesinlikle yetişmez olsa olsa bir mockup yapabilirler.  Özgün savaş uçağımız üretimine başlasıya ve yeterli sayıya ulaşasıya kadar bunu seneler alır ve o arada açığımızı yüksek sayıda tedarik edilen F35 Savaş uçakları ile açığı mecburuz kapatmaya.