Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 843650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #100 : 21 Ağustos 2010, 11:53:28 »

İsrail tipi F-35 için yeşil ışık

Israil Hava Kuvvetleri için öteden beri Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35  tedarik edilmesinin istendiği malumken, İsrail’in özel istekleri doğrultusunda bir kaç yıldır süren, zaman zaman da tıkanan zorlu pazarlıklar nihayet sonuçlandı ve İsrail Savunma Bakanlığı ilk etapta 20 adet olmak üzere, uzun vadede opsiyonlarla birlikte toplamda 75 adet F-35A uçağı almaya karar verdi.

JSF‘nin konvansiyonel kalkış/iniş modeli F-35A‘dan ilk aşamada 20 adet alınmasına dair hükümet kararı bizzat en yetkili ağızdan, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından bir kaç gün önce kamuoyuna duyurulmuştu ve söz konusu karar İsrail Parlamentosu Knesset tarafından Eylül ayında onananacaktır ki buna zaten kesin gözüyle bakılıyor.

Aslında ABD İsrail’e F-35 satılmasını ısrarla kendisi istiyordu ve bu doğrultuda ABD Savunma Bakanlığı 2008 yılı sonunda İsrail’e 25 adet F-35A + 50 opsiyon satışını tek taraflı olarak onaylamıştı.

Fakat İsrail, F-15I ve F-16I örneklerinde de olduğu gibi bu yeni nesil uçağın kaynak kodlarını da istemiş, bu yüzden de beklenen anlaşma sağlanamamıştı. Hatta geçtiğimiz yıl İsrail mevcut F-15 ve F-16 serisi uçaklarını gerekirse kapsamlı olarak modernize etmeyi dahi ciddi anlamda düşünmeye başlamıştı.

F-35 uçağının kaynak kodlarının, ABD‘nin en yakın geleneksel müttefiği İngiltere de dahil olmak üzere, hiç bir F-35 müşterisine verilmesine, ABD ve uçağın üretiminden sorumlu ana yüklenicisi Lockheed Martin yanaşmıyorlardı. İsrail konusundaysa, İsrail’in istediği derecede olmasada, kısmen taviz verilerek İsrail tarafından tedarik edilecek F-35A uçaklarına ulusal sanayiisinin geliştirip üreteceği, İsrail’e özgün özel elektronik harp donanımlarının entegrasyonu ve bununla bağlantılı olarak kısmen kaynak kodları konusunda da kolaylık ve işbirliği sağlanması hususu da kabul edildi.

Zaten bu yüzden İsrail için üretilecek olan bu uçakların kodlaması da F-35A değil, geçmişte en son temin edilen F-15E ve F-16D (Blok 52) örneklerinde de olduğu gibi (F-15I/F-16I) F-35I şeklindedir.

Alınan bu son kararla İsrail’in mevcut eskiyen F-16‘larını modernize etme planları da rafa kaldırıldı. Zaten İsrail, ABD‘den sonra dünyanın en büyük ve önemli F-16 kullanıcısı konumundadır. Sadece 2003-2009 yıllarında tedarik edilen ve öncel görevleri taarruz/taktik bombardıman olan 102 adet tamamı çift koltuklu F-16I uçakları son derece sofistike ve gelişmiş modeller olup, İsrail Hava Kuvvetleri’nin muharip gücünün belkemiğini oluşturan bu uçaklar muhtemelen aktif olarak 2040′lı yılları dahi görebileceklerdir.   

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak İsrail’in ABD‘den sonra ilk F-35 kullanıcısı ve test edici ülkeleri arasında yer alacağını ima edercesine, söz konusu 20 uçağın 2015-2017 yıllarında teslim alınmasının planlandığını da dile getirdi.

20 adet F-35I uçağının İsrail’e maliyeti 2.7 milyar dolar olup, bu teorik olarak birim başına 135 milyon dolar anlamına gelmektedir. Fakat söz konusu bu maliyet İsrail için hiç bir sorun teşkil etmemektedir. Nitekim dünyada ABD‘den en çok nakit para şeklinde askeri yardım alan ülke yılda 3 milyar dolarla İsrail’dir ve ABD‘nin tek şartı İsrail’in bu parayla ABD silahları alması mecburiyetidir.

Kaynak:  http://www.savunmasanayi.net/israille-ozgun-f-35-icin-abd-jesti/israille-ozgun-f-35-icin-abd-jesti/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #101 : 21 Ağustos 2010, 12:01:17 »
Bu çifte standarta acaba diğer ortaklar nasıl bir tepki gösterecekler? ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #102 : 21 Ağustos 2010, 13:57:33 »
Tepki gösterenler ucaksiz, tanksiz, silahsiz ve gelecekte yalniz kalirlar.. Eger türkiye böyle bir milli yazilim önkusulu koysadi bize gülerlerdi.
Bizim politikacilarda ve silahalimlarindaki karar mercilerinde is yok. Illede milli yazilim diye bastirmalari gerek. Sadece bu projede degil, her projede. Yoksa böyle israile imreniriz.

Çevrimdışı Bertazoo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #103 : 04 Eylül 2010, 19:27:12 »
eurofıghter bizim için daha iyi olmazmı
adamlar %20 ortaklık sunuyorlar ???

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #104 : 04 Eylül 2010, 20:21:57 »

EF projesi iyi bir proje ama JSF çok daha iyi bir uçak yani her hangi bir saldırıda egede çok rahat üstünlük kurarız.Daha EF ler bizim JSF görmeden Ege'nin seri ve mavi suların dibini boylayacaktır.
Bu çifte standarta acaba diğer ortaklar nasıl bir tepki gösterecekler? ::)

Hocam sanırsam bir tepki gelmiyecek.

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #105 : 05 Eylül 2010, 19:59:41 »
İngiltere bir tepki koyabilir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #106 : 05 Eylül 2010, 20:45:44 »

Pek bişey farketmez

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #107 : 06 Eylül 2010, 14:28:14 »
Birini al ötekine çarp sonuç aynı sesini çıkaramazlar.Zaten amerikan piyasası onlar için resmen bir tehlike aslan inine tek kişi girmek gibi bir şey.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #108 : 06 Eylül 2010, 15:59:53 »
Evet bu saatten sonra kesinlikle tercih edilmemeli çünkü aldıkça bağımlılığımız artıyor düşünsenize biz f-35 den çekilsek başka bir projeye girsek ve bu zaman zarfında bir miktar f-16 almak istesek %90 satmazlar.Ben ilk zamanlar bu projeyi destekliyordum ama artık sonlanmasını istiyorum batmakta olan bir ülke düşmanımız ve biz onu batmaktan kurtarmak için 11 milyar dolar veriyoruz ki bizim çekilmemiz bu projeyi büyük ihtimalle sonlandırır , bahanemizde var İsrail in ayrıcalığı.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #109 : 07 Eylül 2010, 00:16:44 »
İngiltere bu kaynak kodları konusunda baya yaygara koparmıştı hala o konuda problemler çözüldümü çözülmedimi bilmiyorum ama bu israil olayından sonra gene ortaya çıkabilir.