Anket

Eğer A-129 Olmasaydı?

AH-64D Longbow Apache
2 (11.1%)
AH-1Z King Cobra
11 (61.1%)
PAH-2 Tiger
0 (0%)
CSH-2  Rooivalk
3 (16.7%)
Ka-50-2 Erdoğan
2 (11.1%)
Mi-28 Havoc
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 18

Gönderen Konu: Eğer A-129 Olmasaydı?  (Okunma sayısı 5480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Eğer A-129 Olmasaydı?
« : 12 Temmuz 2009, 22:12:59 »
Eğer ATAK ihalesi ve sonucu olarak A-129 helikopteri olmasaydı TSK envanterinde hangi saldırı helikopterini görmek isterdiniz ve nedenlerini belirtiniz.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2010, 16:04:44 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı dreamlistan61

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: Eğer A-129 Olmasaydı?
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2009, 01:12:52 »
King Cobra tabikide ::)

Çevrimdışı free36

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2009, 02:50:03 »
ah cobra ah alamdık seni. ;D
Başkasının atına binen tez zamanda yaya kalır.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2009, 08:34:22 »
Rooivalk...çok iyi bir alet olmasının yanında tabii kiamerikalılardan daha fazla teknoloji tranferi vaatleri ve abd nin sürekli burun kıvırmasından bıktığımız için.. Ancak Rooivalk ta özellikle motorun fransız olması tereddüt yaratsa da G. afrikalı lar bu konuda güvence vermişlerdi hatta yanılmıyorsam motorda değişiklik yapılabileceğini de söylemişlerdi.

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2009, 09:56:18 »

"Erdoğan" sözcüğünü atarsak tabiii ki de KA-50...

Motoru çok güçlü ve silah taşıma kapasitesi fazla...

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı Siyah

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 14 Temmuz 2009, 02:43:17 »
Diplomatik sebepler yuzunden olamayacagini bile bile  Ka-50..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 14 Temmuz 2009, 17:48:21 »
İlk saldırı helikopteri ihalesinde beklentim artık ABD sistemlerinden koparak farklı sistemlere yönelmemizdi. Bunun için ihalede Ka-50 gibi güçlü bir aday da bulunmaktaydı. İhale sonuçlanıp da Ka-50 ikinci sırada kalınca epey hayıflanmıştım. Ancak ihalenin teknik şartnamesine baktığımızda Ka-50'nin ikinci sırada bile olması büyük bir başarıydı. İlk sırayı alabilmesi için herhalde aşağıdaki resimdeki gibi birşey olmalıydı.

Mesela Şartnameye göre helikopter tandem yerleşime sahip iki kişilik ekiple kullanılmalıydı. Biri helikopteri, diğerleri silahları...
Ancak Ka-50 tek kişilik bir helikopterdi.
Yine şartnameye aykırı olarak her  yöne dönebilen bir burun topu yoktu.
Ruslar bütün bu eksiklikleri gidermeye yönelik bizim ihalemiz için bu helikopteri bizim şartlarımıza uydurmaya çalıştılar. Sonuçta ortaya Ka-50-2T Erdoğan helikopteri çıktı.

Bu helikopterin yan tarafında bulunan topu, havadayken aşağığa sarkarak her yöne yönelebilecek bir düzeneğe sahipti. Ancak birkaç maketi dışında hiçbir zaman uçan bir örneği görülmedi.

Ka-50 helikopterinin bazı videolarında açık bir şekilde, güçlü motorlar tarafından  ters istikamette döndürülen iki ana rotorun yarattığı titreşim problemi görülmekte.

Bugün iki kişilik Ka-52 Alligator modeli de dahil olmak üzere sadece prototipleri olan bu helikopter seri üretime geçilemeden havacılık tarihinin ilginç araçları arasındaki yerini alacak sanırım.

En meşhur saldırı helikopteri olan Apache'de kuvvetli adaylar arasında. Özelikle Longbow modeli modern kara savaşlarında keşif helikopteri ihtiyacına gerek duymadan kendisinden beklenilen görevleri yeterince yerine getirebilecek özelliklere sahip görünüyor. Ancak görünüş aldatabiliyor. Mesela Yunanistan'ın sürekli sorun çıkardığı için uzun süre uçamayan Apache helikopterleri, Körfezdeki savaşlarda düşen Apacheler, düşük harbe hazırlık oranları vs ve bütün bunlara karşılık yüksek fiyatı... Tüm olumsuzluklara rağmen Apache herhalde her ülkenin ordusunda görmek isteyeceği bir helikopter...

Tiger helikopteri de İlk ihalede yer alan araçlardandı. Ancak testler sırasında yanılmıyorsam yetersiz görüldü. helikopterin sayısal kokpiti o dönem için oldukça ilgi çekiciydi. :) Mevcut saldırı helikopterleri içerisinde en yeni olanlardan...

İkinci ihalenin favorisi olan Kızıl Şahin ise Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Fransızlardan destek görerek geliştirdikleri bir araç. İhalede sunduklarıyle epey avantaj sahibiydiler. Ancak helikopterin motorunda Fransız yapımı parçaların kullanıldığı söylentisi ne kadar gerçek veya yalan bilemem ama, sedece birkaç örneği olan bu güzel helikopterin ihalede seçilmemesi, savunma sanayi meraklıları arasında epey bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

Mi-28 Havoc
. Tam bir Rus ayısı. :D Uçan tank. Bazıları ona mastının üzerindeki radar nedeniyle Rus Apachesi de derler.Hantal görünümüne rağmen özellikle etkili topu ve zırh koruması bu helikopteri ülkesindeki rakibi Ka-50 helikopterine  karşı baskın kılmışa benziyor.

Diğer bir helikopter olan AH-1Z King Cobra, dostumuz ve müttefikimiz ABD'nin biz NATO'nun üvey evladına reva görmediği  güçlü aday. Vietnam'dan Körfez savaşına kadar pek çok operasyonda başarıyla kullanılmış, pek çok ülkenin ordusu tarafından tercih edilmiş Cobra helikopterlerinin en son ve geliştirilmiş modeli. İlk saldırı helikopteri ihalesinin galibi. Teknik özellikleri göz önüne alındığında, bizim ihtiyaçlarımıza en uygun olan helikopter. Silah yükü, etkili burun topu, zırh koruması, tandem yerleşimi, ince görünümü, güçlü motorları, kullandığımız  helikopterlerle pek çok parçasının ortak olması, pilotlarımızın fazla yabancılık çekmeyecek olmaları, özellikle terör operasyonları için bölge coğrafyasında sorunsuz çalışabilecek yetenekte olmaları,yüksek harbe hazırlık oranı vs vs. Ne diyelim; Allah'ım sen beni dostlarımdan koru, düşmanlarımı ben hallederim. ;D ;D

« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 14:12:53 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com