Gönderen Konu: YAKIN TARİHTEKİ ASKERİ OLAYLAR  (Okunma sayısı 2509 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
YAKIN TARİHTEKİ ASKERİ OLAYLAR
« : 19 Mayıs 2020, 01:35:40 »
Bu başlığın altında yakın askeri tarihte yaşanmış önemli olayların paylaşılması için açtım. Her günde yeni bir olayı paylaşacağım.
(Bu başlığı forumda ki hocalara sormadan açıyorum onlar açsa daha iyi olurdu ama istenirse silinsin)

Alıntı
   Yıl 1963. Dünyanın en önemli casusluk operasyonlarından birisi başlamak üzere. İsrail’in kuruluşunun üzerinden yaklaşık 15 yıl geçmesine rağmen bölgedeki stres devam ediyor. Yaşanabilecek en ufak kıvılcıma benzin dökmek için bekleyen binlerce uyuyan hücre tetikte. İsrail, Arap komşularıyla kıran kırana bir mücadelenin içerisinde varlığını sürdürmek için dört gözle dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı hazır bekliyor... Ancak yaşanan gelişmeler İsrail devleti için süreci hiç de kolay olmadığını ortaya koyuyor... Mısır, Suriye ve Irak karşı cephede yaşanan tüm gelişmeleri takip ediyor...
Tam bu sırada tarihin en önemli casusluk operasyonunun fitilini ateşleyecek ilk hamle İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Ezer Weizman’dan geliyor... Haftalardır kara kara düşünen, yaşanabilecek olası bir savaş nedeniyle uykuları kaçan Weizman’ın zihnini çok yaratı bir fikir işgal ediyor. İsrail Gizli Servisi MOSSAD’ın patronu Amit’in kulağına eğilen Weizman, kendisinin bile duymakta zorlanacağı bir ses tonuyla “Bana Bir Rus savaş uçağı ayarlayabilirsen büyük iş başarırsın” diyor.
Weizman, MOSSAD’tan dönemin en gelişmiş silah ve savaş teknolojilerini bünyesinde barındıran Rusların efsane savaş jeti MİG-21’den sadece bir adet kaçırmasını istiyor.
MİG-21, İsrail’in o dönemki kadim düşmanları; Mısır, Irak ve Suriye’nin hava kuvvetleri envanterlerine de kayıtlı.
İsrail gizli servisi tarafından ele geçirilecek bir MİG-21, Rus askeri teknolojisinin deşifre olmasına ve İsrail’in kadim düşmanlarının sırlarına vakıf olmasına neden olacaktı. İşin daha da ilginci soğuk savaşın son hızıyla devam ettiği bu günlerde Amerika Birleşik Devletleri de ( ABD) Rusların MİG-21’leri hakkında bir bilgiye sahip değildi. İşin bir de Amerika ayağı vardı.
MOSSAD’ın patronu Amit, İsrail’in geleceği için bu operasyonun ne denli önemli olduğunun farkındaydı... Uzun süre bu planı düşündü. Kurmaylarıyla görüştü. Rus savaş uçağı nasıl kaçırılacaktı?
Gizli servis elemanları, kendi aralarında günlerce operasyon planı hakkında kafa yorarken Irak ordusu içerisinden bir pilot ayarlanması fikri ağır bastı. İsrail, MİG-21 savaş uçağını ele geçiremezse bu bir beka sorununa dönüşebilirdi. Herkes, tehlikenin farkındaydı. Rusların sır savaş teknolojisi bir şekilde ele geçirilmeliydi.
MOSSAD Karargahında günlerce planlanan harekat planı ile Focus operasyonu artık başlıyordu.
İsrail gizli servisi MOSSAD, Iraklı pilotlarla temas ederek uçağın kaçırılmasını planlamıştı. Ve ilk temas gerçekleşti. Iraklı pilottan MİG-21 savaş jetinin kaçırılması istendi. Ancak pilot teklifi reddetti. Temasa geçilen ikinci pilot da İsrail’le bu operasyonu yapmaya yanaşmıyordu.
Yaşanan bu gelişmeler, İsrail devletine strese neden oluyor, üst kademe operasyonun bir ana önce nihayete erdirilmesi için gereken her şeyin yapılmasını emrediyordu.
Yoğun ikna çalışmalarının ardından nihayet üçüncü girişim işe yaramış, Irak Hava Kuvvetlerinde pilot olan Münir Redfa plana sıcak bakmıştı. Hıristiyan bir ailenin çocuğu olan ve ailesi Bağdat’ta yaşayan Redfa, MİG-21 filosunda komutan yardımcısı olarak görev yapıyordu.
Bölgede Hıristiyan ailelere yapılan baskılar nedeniyle zor günler geçiren Redfa, plana ilgi duyunca MOSSAD’ın patronu Amit, Roma’ya uçarak bir otel odasında Redfa ile pazarlık yapan İsrail gizli servis elemanlarını yan bitişikteki odadan izliyordu.
Redfa, ailesinin Bağdat’tan çıkarılması ve hesabına bir milyon dolar para yatırılması karşılığında MOSSAD’la anlaştı... Ve nefes kesen operasyon başladı.
Takvimler 1966 yılını gösteriyordu... Musul’daki askeri üsten eğitim uçuşu için havalanan Iraklı pilot, Akdeniz üzerinde İsrail Hava Kuvvetleri pilotlarıyla buluştu ve bir daha kesinlikle Irak’a dönmedi... Bu sırada MOSSAD, Redfa’nın ailesini çoktan Irak’tan çıkarmıştı...
MOSSAD, Son savaş teknolojileriyle donatılmış Rus yapımı MİG-21’i nefes kesen bir operasyonla kaçırmayı başarmıştı. MOSSAD’ın bu hamlesi Rusları çılgına çevirdi...
Rusların ne yapacağını bilemeyen İsrail, savaş uçağını büyük abi Amerika’ya gönderdi... ABD, en stratejik düşmanı Rusya’nın çok önemli bir savaş teknolojisini artık ele geçirmişti.
İsrail’in Amerika’ya altın tepside sunduğu bu jest karşılıksız kalmadı. CIA ve MOSSAD ilişkileri bu operasyondan sonra pekişti ve güçlenerek devam etti...
Focus operasyonunun ardından 1967 yılında patlak veren savaşta İsrail Hava Kuvvetleri, Suriye ve Mısır ordusu envanterinde bulunan MİG-21’lerin tek tek avlayacaktı..!   
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2020, 01:40:40 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: YAKIN TARİHTEKİ ASKERİ OLAYLAR
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2020, 12:38:38 »
Güzel paylaşım. Ancak kurallar gereği bu bilgileri aldığınız kaynağı da belirtmeniz gerekiyor.

DEFENCETURK.COM ÜYELİK SÖZLEŞMESİ VE KURALLARI

B – Bunun dışında sitede yayınlanan haberler, makaleler vs için yapılan alıntılarda mutlaka kaynak belirtilmesi gerekir. Kaynak gösterme eğer kaynak bir internet sitesiyse kaynağın site içindeki tam adresi, basılı süreli yayın ise yayın ismi, tarih ve sayfa numarası, basılı ve süresiz bir yayın ise yayın ismi, yazar ve sayfa numarası bilgileri şeklinde olmalıdır. Kaynağı belirsiz (anonim) yazı, belge, e-posta vb materyal, kaynak olarak kabul edilmeyecektir.  Ayrıca Wikipedia gibi bilgileri kolaylıkla değişen ve sağlıklı olmayan kaynaklar kabul edilmeyecektir.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com