Gönderen Konu: Simülasyon ve Yapay Zeka  (Okunma sayısı 4256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yapay Zeka.
« Yanıtla #10 : 29 Kasım 2022, 23:39:58 »
Alıntı
YAPAY ZEKA MİLLİ TEKNİK KOMİTESİ KURULDU

Yapay zeka alanındaki standardizasyon çalışmalarına bilişim sektörünün ve paydaşlarımızın katılımını sağlamak için MTC 195 Yapay Zeka Milli Teknik Komitesini kuruldu.

https://mobile.twitter.com/Keremhok

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yapay Zeka.
« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2023, 22:07:17 »
Alıntı
Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından AR-GE çalışmaları yapılan yeni nesil Yapay Zeka ve Kuantum Teknolojileri.

https://mobile.twitter.com/Defence_Turk/status/1612713143792197632

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Bilim dünyasını heyecanlandıran yapay zeka açıklaması
« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2023, 00:08:09 »
Google'ın yapay zeka program geliştirme şirketi DeepMind, yapay zeka kullanarak insan DNA'sında hastalıklara yol açan genlerin tespitini hızlandırıyor.

DeepMind’ın yapay zekayla ilgili açıklamaları bilim dünyasında heyecan yarattı. DeepMind tarafından kullanılan yapay zeka programı DNA’daki değişimleri tanımlayabiliyor.

AlphaMissense adı verilen yeni sistem, insan DNA ipliklerindeki bileşenlerin sırasını kontrol ederek çalışıyor. Sıralamadaki yanlışlık, vücut hücreleri ve dokularının düzgün şekilde üretilemediği ve bunun da hastalığa yol açabileceğine işaret ediyor.

DeepMind’dan Pushmeet Kohli, yeni sistemle DNA’daki tüm önemli mutasyonların yüzde 89’unu belirlediklerini belirtti.

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı Genel Müdür Yardımcısı Prof. Ewan Birney, gelişmeyi büyük adım olarak niteleyerek “Bu, klinik araştırmacıların hastalığa neden olabilecek yerleri bulmak için nereye bakacaklarına öncelik vermelerine yardımcı olacak.” ifadesini kullandı.

Gelişmenin tanıyı hızlandırması ve daha iyi tedavi arayışlarına yardımcı olması bekleniyor.

DeepMind geçen yıl yapay zeka aracılığıyla insan vücudundaki neredeyse tüm proteinlerin şeklini çözmüştü.

AlphaMissense aracılığıyla yapılan çalışma, “Science” dergisinde yayımlandı.

(AA)

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
Ynt: Simülasyon ve Yapay Zeka
« Yanıtla #13 : 19 Mart 2024, 20:50:10 »
Türkiye yemeyip içmeyip yapay zekaya makine öğrenmesine yatırım yapmalı. Yıllar değil aylar hızında bunu yapmak gerekiyor yıllarca zamanımız yok bu yaz en az on bin yapay zeka için çalışan adamı çalıştırmaya başlamamız lazım. Seneye kadar beklersek dünya değişecek geç kalacağız ona göre. Uçaklar google lar uberler amazon lar microsoftlar apple lar bunlar hepsi fasa fiso artık yepyeni bir dünya geliyor bir gün bile kaybedecek zamanımız yok bu hafta toplanıp pazartesiden geçi olmaz çalışmaya başlama kararı alınmalı. Her gün yeni haberler alıyoruz yapay zeka chip leri şirketleri kod yazan yapay zekalar yıl değil aydan aya katlanıyor bu alan. Vallahi zırzıbıdık kalırız ortalıkla önümüzdeki bir kaç senede böyle gidersek. Dijital devrim daha başlamadı yapay zeka öncesi her iş uberler uygulamalar yazılımlar filan kumda oynama yıllarıydı büyük resimde bu güne kadarki yapılanların esamesi okunmayacak. Vallahi çok geç kalıyoruz makine öğrenmesine yılda on bin mühendis mezun etmeliyiz. Chipleri yapmaya başlamamız lazım bunları vermeyecekler bize Nvidia filan ekran kartını martını ilgisini bıraktı yapay zeka chiplerine yükleniyor gümbür gümbür geliyor bu teknolojiler. 2030 da şunu diyeceğiz biz nasıl bir taş devrinde doğmuşuz yazık bize. 2025 de olacakları görünce putty demişti deyin bunlar daha hiç bir şey ama 2030 değil gelecek sene bunu hatırlayın buraya yazıyorum bir sene sonra görüşürüz bu iş logaritmik büyüyor
« Son Düzenleme: 19 Mart 2024, 20:53:24 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 19 Mart 2024, 22:10:38 »
Önemli tabii ama ben böyle "aşırı teknolojik" diye adlandiracagim şeylere fazla yüklenmeyi askeri açıdan riskli görüyorum....

Biri çakacak bir virüs, elektromanyetik dalga, kesecek ağlarını vs hersey demir yığınına dönecek kalacak ortada...

Çok mu basit düşünüyorum acaba....
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 19 Mart 2024, 22:26:27 »
Ben daha once de yazdim ama tekrar yazayim. Bu yapay zeka dediginiz isin buyuk cogunlugu akademik su anda. Yani aslinda eger bu alana deger vermek istiyorsaniz okullarinizin kalitesini artirmaniz gerekiyor. Buna yonelik egitim mufredati gelistirmek gerekiyor.

Gecen gun Temel Bey'in videosunda herkes zaten videosundan herkes istedigi noktalari aldi. Benim icin en onemli kisim ise "Rusya'nin motor sanayisinde eleman sikintisi yok cunku sirf bu is icin universite var" dedi. 30 bin kisilik imis. Sayin Marmara da bize daha detayli aciklama yapar.

Yani arkadaslar bu is zaten pratigine sahip oldugumuz fuze gelistirme, motor gelistirmeden biraz farkli. Su anda Huggingface sitesine girip, en populer modellere yada yeni makalelere bakarsaniz bircogunun Cin'den geldigini goreceksiniz.

Eger bu alana yatirim olacak ise en az 1-2 bin kisilik bu ise ozel bir universite kurulmali. Ogretmenleri gerekirse yurtdisindan getirmeli. Ulkemizdeki en degerli hocalari burada ders vermek icin degerlendirmeli.

Bu isin ayni zamanda bir de motor, gomulu sistemler, elektronik dizayn gibi alanlari da olmali. Bize en az bu alandan mezun her sene birkac bin kisi hep lazim.

Vizyonumuzu genis tutalim.