Gönderen Konu: Türk Eğitim Sistemi  (Okunma sayısı 11409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
Ynt: Türk Eğitim Sistemi
« Yanıtla #50 : 11 Nisan 2023, 05:48:02 »
Seçimleri kazanacak partiye Eğitim önerilerim şöyle.

Eğitimin tam güne çıkartılması şart. İlk okullar sabahtan 14 e kadar orta ve liseler 16 ya kadar eğitim görmeliler.

Açık lisede şu anda 1.5 milyon öğrenci varmış bunların hepsi örgün eğitime alınmalı açık lisede sadece yetişkinler ve hastalık gibi sebepleri olanlar olmalı

Meslek liselerine bireyler kendi kararlarını verecekleri yaşta girilmelidir anne baba kişinin mesleğini seçmemelidir. 11. sınıfa kadar standart lise eğitimi sağlanmalıdır.

Mesleki yeterlilik sertifikası her meslek dalında zorlanmalıdır bir aydan iki seneye gibi zamanlarda mesleğin türüne göre alınabilmelidir.

Meslek eğitimi liseden sonra ağırlıklı olarak mesleğin zorluğuna göre bir aydan iki seneye kadar meslek edindirme kursları veya ön lisans eğitimi ile verilmelidir ve kredi ile desteklenerek ücretli olmalıdır yaş sınırı olmamalıdır krediler ile desteklenmelidir bireylere her yaşta meslek edinme ve meslek değiştirme imkanı ciddi anlamda yaratılmalıdır. Belediyelere ve özel sektöre meslek edindirme okulları kursları açma imkanı sağlanmalıdır. Ara eleman kaynağı sadece bu okullar olmalıdır böylece şimdiki meslek kurslarının meslek liselerine rekabet edememe durumu ortadan kalkar herkes sıkışırsa yeni mesleğini her yaşta seçebilir değiştirebilir ve başka ara eleman kaynağı olmadığı için her yaşta insanın meslek edinmesi piyasada kabul görür.

Lisede meslek eğitimi sadece lise 3 de kişi isterse son seneyi üniversiteye girişte dezavantaja yol açmayacak şekilde tercihen düz lise yerine meslek eğitimine geçebilmelidir.

6. sınıfta herkesin A2 seviyesinde İngilizce bilmesi Liseyi bitirdiğinde ise B2 seviyesinde İngilizce bilmesi sağlanmalıdır

Liseyi bitiren herkes çok iyi derecede bir yabancı dil öğrenmeli bir spor yada sanat yada hobide eğitim almış olmalı. Herkese araç ehliyeti verilmeli yüzme öğretilmeli

Okullarda pedagojik çağdaş eğitim modelleri geliştirilmeli geleneksel çağ dışı kalmış Türk tipi hort zort korku kültürü eğitim modeli bırakılmalı özgür bireyler yetiştirilmeli.

30 yaşın altındaki lise eğitimi alamamış herkes lise eğitimini tamamlaması yolları açık liseler ile yaratılmalı ama bu baştan savma olmamalı sosyal etkisinin de tamamlanması için yıllık makul saat yüz yüze hafta sonu veya akşam eğitimleri gibi örgün eğitim ile de pekiştirilmeli

Türkiye yemeyip içmeyip eğitime odaklanmalıdır bu dediklerimi yapmak için bir kere kafadan bu günkünden iki kat dershaneye ve öğretmene ihtiyaç olacak çünkü okulların tamamı sabahçı öğlenci diye eğitim yağıyor onları tam gün eğitime geçirmek eğitimi iki katı masraflı hale getirmektir iş çok büyük

Yıl olmuş 21. yy biz hala yarım gün lise eğitimi veriyoruz yazık bize çok ayıp bir şey Amerikalı ilk okul çocuğuna bile nerdeyse tam gün eğitim veriyor.

Bir Amerikalı üniversiteye başladığında bizden iki kat daha çok okula gitmiş oluyor.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2023, 06:25:26 Gönderen: re »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #51 : 26 Eylül 2023, 22:39:28 »
Bu video yalanmı doğrumu orta okulda haftada 16 saat din eğitimimi başladı. Bana inandırıcı gelmedi doğrusu

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2023, 22:47:08 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 27 Eylül 2023, 12:24:21 »
Liselerde 4 saat oldu. 2 saat zorunlu 2 saat zorunlu seçmeli...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #53 : 27 Eylül 2023, 12:52:14 »
normalmiş
bu tv lerde hiç akıllı adam kalmadı galiba 16 saat din dersi haberi yaparken insan azıcık düşünür günde 3 saat cumaları 4 saat mi olacak. Tam gün eğitim yapan imam hatipte bile haftada 30 saatmiş
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2023, 12:56:19 Gönderen: re »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #54 : 25 Şubat 2024, 16:14:55 »
Türkiye'nin IQ suda düşmüş
,

Toplam 115 ülke vatandaşları arasında 1 milyon 691 bin 740 kişinin zeka testine dayanılarak hazırlanan raporda, Türkiye IQ (zeka seviyesi) sıralamasında 105 ülke arasında 73'üncü oldu.

Türkiye’nin IQ’su son bir yılda 1.5 puan düştü ve 95.63 oldu. Buna karşılık özellikle Avrupa ülkeleri ve Doğu Asya ülkeleri halklarının IQ’larında artış görüldü.

Tam gün eğitim sistemine bir an önce geçmemiz lazım yarım gün okul eğitimi yakışmıyor bize artık.

https://www.sozcu.com.tr/iq-siralamasinda-geriye-dustuk-carpici-arastirma-p25182
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2024, 16:15:36 Gönderen: putty »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 25 Şubat 2024, 16:27:44 »
Tahminimden iyiymiş Türkiye'nin IQ ortalaması...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 25 Şubat 2024, 18:31:01 »
IQ'yu çok takmayın, mesleki kariyer ve ekonomik başarı oranları 90 ila 120 IQ arasında. Altında da üstünde de başarı oranı azalıyor. Yine IQ standartları bazen farklı. Boksör Muhammed Ali ile 76 IQ diye dalga geçiyorlar ama adamın katıldığı talk showlara vs bakıyorum gayet güzel akıllı sohbetleri var, yine zenci zekası ile dalga geçiyorlar ama adamların spor, dans, müzik alanlarında yaratıcılıkları gayet üst seviyede. Yine niyet, hayata bakış açısı vs de çok önemli . Disiplin, çalışkanlık, doğru yönelim vs. Öte taraftan ülke IQ haritasına bakarsanız ülke ortalamasını da Güney Doğu ve Doğu Anadolu'nun düşürdüğünü görürsünüz. Ancak bu da yanıltıcı olabilir, zannedersem Pisa esas alınıyor bu hesaplamalarda, eğitim yöntemi, soru tarzı çok etkilediği gibi bu bölgelerde okula ve eğitime çok çocuklu aileler bakımından etkin ulaşım da sıkıntı. Bunun sanıra kapalı toplum da bir diğer kültürel etmen gibi. Türkiye'nin güneyinde ve doğusunda da düşmeye devam ediyor İQ

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 25 Şubat 2024, 19:01:51 »
Centro gofret esprisi yapayım mı?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 25 Şubat 2024, 19:11:51 »
Arkadaşlar IQ testinin felsefesi matematik mi? Bilmediğim için soruyorum yaptırmadım ..

Hani şunun için söylüyorum bence bir insanın zeki olduğunu gösteren başka testlerde vardır.başka methotlar var,çalışma dalları vardır?

Kişinin neye yatkın ve hangi yönlerinin gelişmiş olduğunu bulabiliriz bence.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 25 Şubat 2024, 19:22:41 »
Türkiye'nin doğusu ve güneyi derken, Ermenistan, Gürcistan Azerbaycan, İran, Ortadoğu demek istedim, cümlede ifade hatası olmuş , ama bu da kapalı toplum yapısının, batı standartları IQ konusunda sıkıntılı olduğunu gösteriyor