Gönderen Konu: Türk Eğitim Sistemi  (Okunma sayısı 11509 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Eğitim Sistemi
« Yanıtla #30 : 31 Mart 2020, 00:41:59 »
Sayın hocam, büyük Atatürk diyor ki; Milletin istiklalini ancak milletin azmi ve kararı kurtaracaktır. İki yol var; ya millet yeter artık! diyecektir ya da alttan gelen devrimci bir kadro hareketiyle Atatürk devrimi tamamlanacaktır. Aksi mümkün değil. Hiç kimse kimseye; sen yakışıklısın, sen güzelsin, sen her şeyin en iyisine layıksın diyerekten bir takım haklar bahşetmez. Bunu tarihte bir tek Atatürk yaptı, zaten onu da yaptığına pişman ettiler. Adamcağız kim vurdu ya gitti. Dediklerine göre; Ata' nın Rakısına arsenik yedirip içirtmişler. Bu ne biçim rakı! boğazımı deldi geçti -demiş yav... Hain her yere sızmış hocam. Hain içeride olunca, kapı kilit tutmaz oğul! demişler. 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 31 Mart 2020, 11:14:27 »
Hocam ben biyolojik evrim kuramına inanmam ama toplumsal evrim kuramına inanırım. Şuna inanın ki yukarıda örneğini verdiğiniz , bunlara oy veren,inanan (bir bölümüde gerçekten samimi ama duyguları istismar edilmiş müslüman)kitle güngeçtikçe azalıyor emin olabilirsiniz.Zaten bunları destekleyenlerin yarısı da çıkarı için bunlara yanaştı, asalaklıkları bitince bunlardan uzaklaşıp baska partiye yanaşacaklar.
İnsanlar artık bunların gittiği yolun , yol olmadığını anlamaya başladı( tüm büyük,nüfusu fazla belediyeleri kaybetmeleri buna kanıttır)

"Bazı İnsanları Her Zaman Kandırabilirsiniz, Herkesi Bazen Kandırabilirsiniz Ama Herkesi Her Zaman Kandıramazsınız"
(Abraham Lincoln)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #32 : 31 Mart 2020, 11:19:22 »
Lütfen konuyu yine siyasi tartışmaya çevirmeyelim arkadaşlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 31 Mart 2020, 11:43:41 »
Türk Eğitim sisteminin nasıl şekillendireceğini kim belirliyor? Siyasiler...

Sen ne kadar bilimsel öneri getirirsen getir kararı yine tepedeki karar verici , siyaset belirliyor...
O tepedeki siyasinin kafa yapısı,dünya görüşü,bu siyasinin oy aldığı kitlenin bu kararlara vereceği tepkinin karara etkisi  birinci belirleyici faktör... Tabiki konu siyasete kayacak...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #34 : 31 Mart 2020, 12:01:07 »
Bazı toplumlarda siyaset en büyük bölücüdür. Pkk gibi örgütlerden bile tehlikelidir. At gözlüğü takmış insanlar sürekli birbirlerinin kuyusunu kazmakla meşguller. Birinin siyah dediğine diğeri diğeri inatla beyaz der. O renk siyah veya beyaz olmasa bile! Durmadan birbirlerini kötülerler. Konu ne olursa olsun kendi ideolojilerini sütten çıkmış ak kaşık olarak ortaya sürer, diğerlerini yerin dibine sokarlar.

Bu nedenle, böyle bir ortamda hiç bir soruna çözüm bulunamaz! Çünkü tartışılan sorundan uzaklaşıp kişilere veya gruplara yönelir. Sorun aynı yerde beklerken, tartışılan falanca şunu yaptı, filanca bunu yaptı şeklinde çok şiddetli hale dönüşür. Kimse çözüm üretmez! Kimse bir diğerini bilinçlendirmez. Hep geçmişte yaşadıkları için her zaman geçmişten örnekler verir, bugünü suçlarlar. Gelecekte neyin en iyi olabileceğini kimse düşünmez. Suçlamak en kolayı nasıl olsa! Ne de olsa çözüm üretmek yerine çözüm üretmesi gerekenleri suçlamak sorumluluktan kurtulmak gibi bir his vermekte bireylere...

Forumda konuların siyasete kaymasını istemiyorum. Çok ciddi gerekçelerim var. At gözlüklü insanların ruha halinin kötülüğünde zirve yapmış o kadar zavallı var ki! Burada konu siyasete dönüştüğünde açıkladığım kargaşa başlıyor. Sonra bazı ruh hastası seviyesindekiler çeşitli yollardan mesaj atıyor. Şu konuda şunlara, bunlara hakaret edildi (eleştirmek onlara göre hakaret) savcılığa suç duyusunda bulunuyorum. Falancaya söyle özel harekat onu evinden alacak vs...

Bence bu tip ileri seviye at gözlüklü insanlar anlayamadıkları konularda başkalarını suçlayacaklarına, psikolojik tedavi görmeyi kabul ederlerse topluma daha faydalı olurlar. Kendilerine cidden yardımcı olmak isterim ama psikolojik tedavi bizim uzmanlık alanımız değil!

Lütfen forumdaki konuları siyasi tartışmaya çevirmeyin.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2020, 12:01:52 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 31 Mart 2020, 12:51:44 »
Sayın hocam, büyük Atatürk diyor ki; Milletin istiklalini ancak milletin azmi ve kararı kurtaracaktır. İki yol var; ya millet yeter artık! diyecektir ya da alttan gelen devrimci bir kadro hareketiyle Atatürk devrimi tamamlanacaktır. Aksi mümkün değil. Hiç kimse kimseye; sen yakışıklısın, sen güzelsin, sen her şeyin en iyisine layıksın diyerekten bir takım haklar bahşetmez. Bunu tarihte bir tek Atatürk yaptı, zaten onu da yaptığına pişman ettiler. Adamcağız kim vurdu ya gitti. Dediklerine göre; Ata' nın Rakısına arsenik yedirip içirtmişler. Bu ne biçim rakı! boğazımı deldi geçti -demiş yav... Hain her yere sızmış hocam. Hain içeride olunca, kapı kilit tutmaz oğul! demişler.

Sn Partikul hocam." Yatip kalkip yazdiklarinizi bir miktar daha sakin kafa ile dusunup anlamaya calistim"
Yazdiklarinizdan ben sunu cikariyorum ya bir yerde millet bu gidisata yeter diyecek ,ya da Ataturk ilkelerine bagli devrimciler bu isin altindan gelecekler.Bu belirtmis olduklariniz olasi bircok olasiliktan bazilari evet katiliyorum ancak baska olasiliklar da mevcut  ki bunlar risk icermekte o nedenle goz ardi edilmemesi gerekir yalniz konumuz olmadigi icin deginmiyecegim.Türk Eğitim Sistemi veya Milli egitim stratejik bir plan ve bu plan carcevesinde ancak hedeflenmekte olan hedefe millet olarak ulasip ulasamayacagimizin ana belirleyicisi oldugu kesin. Bu hedefin belirlenmesi uygulanmasi veya bukulmesi yozlastirilmasi ise tamami ile devleti yoneten siyasi organlarin elinde yani bizlerin cocuklarimizin gelecegini siyasilerin alacagi karalar neticesinde belirlenir. malesef siyasilerimiz arasinda gorus farkliliklari oldukca derin ancak ben umudumu kaybetmedim ,yolumuz uzun ve dikanli olsa da bir gun Türk Eğitim Sisteminin dogru yola girecegine inaniyorum. TC halen genc bir devlet bu devletin kurulusunda egitim sistemimiz ile direk baglantisi olan harf devrimi yapildi bu devrimlere ozumsemeyen kabullenmek istemeyenler de oldu ancak artik geriye donus olamayacagini onlar da biliyor ,eskiden egitim sadece okullarda kitaplar araciligi ile ogrenilebiliniyordu ancak artik okuma yazma bilmeyenlerin de dunyadaki gelismelerden bir nebze haberdar olabilecegi baska organlar da gelismekte ,insanlar baska diyarlardan gelen yabancilari gorup kafalarinda sorular olusabilmekte yani artik dunya kapali bir kutu degil insanlarin talepleri gun gectikce artacak kendilerince mevcut sistemi sorgulamaya calisacaklar bizler neden boyle kaldik, soyleyiz diyorsunuz ama gercekle alakasi yok ben halen umutluyum.Halkimizin gun gelecek Türk Eğitim Sisteminin eksikliklerinin onemini anlayacagini ve siyasilerimizden onlarin taleplerine cevap vermek zorunda kalacaklar burada bizlerin gorevi mevcut sistemin aksakliklarini tabanin anlayabilecegi sekilde anlatabilmek olmali.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 31 Mart 2020, 14:09:08 »
Hocam İmam hatip,imam hatip deyip duruyorsunuz ama emin olun ki bu imam hatip okullarına talep inanılmaz   düşük seviyede...
Çünkü artık bu siyasilerin bu okullara girdiği zaman ki dünya eski de kaldı...
İnsanlar teknoloji sayesinde neyin ne olduğunun farkında. Çocuklarınızı imam hatiplere gönderin diyen siyasilerin çocuklarının özel okullarda , yurt dışında okuduğunu çoğu insan farkında.
Şimdi bunu bildiklerinden artık gündem "İmam hatip Fen liseleri"

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 31 Mart 2020, 16:13:17 »
...Yazdiklarinizdan ben sunu cikariyorum ya bir yerde millet bu gidisata yeter diyecek ,ya da Ataturk ilkelerine bagli devrimciler bu isin altindan gelecekler...

Hocam bunun başka yolu yok.

Eğitim konusunda gündeme getirdiğimiz çözüm önerilerini devlet yetkilileri akıl edemiyor mu? Böyle bir şey düşünülebilir mi yani..! Elbetteki hayır. Şuna inanın ki, devleti yöneten insanlar bizden daha akıllı ve daha zekidirler. O halde herkesin bildiği ve yapması gereken doğruları niye yapmıyorlar? Çünkü bu bir tercih meselesidir. İmkanların ve kaynakların ne zaman ve nasıl kullanılacağını ideolojiler belirler.

İdeolojisiz devlet yoktur ve olamaz hocam. Olanlara da zaten KABİLE DEVLETİ diyoruz. Onlar devletten sayılmıyor. Medeni ülkelerin tamamına bakın, hepsinin bir ideolojisi vardır. Liberal ülkeler, kapitalist ülkeler, sosyalist ülkeler, İslam cumhuriyetleri veya totaliter rejimler... Dolayısıyla politikalarda bu kavramlar üzerinden şekilleniyor. Örneğin sosyalist devletlerde; parasız ve nitelikli eğitim esas alınırken, liberal ekonomilerde paralı ve nitelikli eğitim esas alınabilir. Veya İslam cumhuriyetlerinde medrese eğitimi; eğitim hayatının temelini teşkil ederken, karma ekonomilerde karma eğitim modeli tercih edilebilir. İşte bunu belirleyen şey ideolojilerdir. İdeolojisiz toplum nereye savrulacağı belli olmayan yaprak gibidir. Bir rüzgar eser şu tarafa savurur, başka bir rüzgar gelir beriki tarafa savurur. Türkiye' nin içine düşürüldüğü durum aynen bu şekildedir. O nedenle eğitim sistemi bir türlü dikiş tutmuyor. Her yeni gelen kendine göre bir sistem dikte ediyor. Memleketin bu bakış açısıyla ulaşabileceği güzel bir gelecek yoktur.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 31 Mart 2020, 16:56:47 »
Devam ediyorum;

Örneğin ne yaptılar; her ile bir üniversite veya parası olana vakıf üniversitesi açma yetkisi verdiler. Bizim zamanımızda belli başlı 60-70 tane üniversite vardı ve üniversiteler gerçek anlamda nitelikli eğitim vermeye çalışırdı. Eğitim kadrosu da ona göreydi. Akademik ünvanlar hak edene verilir; yani prof. gerçek anlamda prof. doçent de gerçek anlamda doçentti. Birde şimdiki duruma bakın! profesör diye, doçent diye T.V. lara çıkarttıklar insanlara bakın; eğitimi kalitesi düştüğü yetmezmiş gibi akademik yeterlilik sahibi insan sayısı da düştü. Artık eşi, dostu, ahbabı olana akademik unvan verilebiliyor. Hatta unvan sahibi olabilsinler diye yasa değiştirir hale geldiler! Biliyorsunuz, doçent olamayacak pek çok kişi bu yasa değişiklikleriyle doçent olmaya hak kazandı.

İşte bunların hepsi birer tercih meselesidir. Ve bu tercih sahiplerinin kendilerine göre bir dünya görüşü vardır. Toplumu o dünya görüşüne göre dönüştürmek istiyorlar. Örneğin mevcut iktidar diyor ki, ben dindar bir nesil yaratacağım. Bunu yapabilmek için ne yapmam lazım; okullarda din derslerini zorunlu hale getirmeliyim, müfredattan Evrim Teorisini kaldırmalıyım, çocuklara Atatürk devrimlerini öğretmekten vazgeçmeliyim, tarikatlara ve cemaatlere okul ve yurt açma yetkisi vermeliyim, İmam hatip liselerini yaygınlaştırmalı ve mümkünse herkesi İmam Hatipli yapmalıyım. İşte bu bir tercihtir... Kısaca diyor ki, ben dindar bir nesil yetiştireceğim ve bunun için ne gerekiyorsa yapacağım! Bir diğer kesimde diyor ki; arkadaş ben çocuğumu İmam Hatip liselerine göndermek istemiyorum. Özel okula gönderecek param da yok; o halde benim çocuğumun geleceği ne olacak? diyor.

Görüldüğü üzere, ideolojileri gündeme getiren kişi sadece ben değilim. Birbiriyle anlaşamayacak iki kafa yapısı 150-200 yıldan beridir birbiriyle mücadele ediyor. Bunlardan birine medrese kafası, diğerine üniversite kafası diyebiliriz. Atatürk döneminde üniversite kafası hakim durumdayken, Atatürk sonrası ve öncesi dönemde medrese kafası hakimdi. Bu iki  kafa yapısının anlaşıp, uzlaşabileceği hiçbir taraf yoktur. Analizler farklı, çözüm önerileri farklı, pratikleri farklı... Bu işin sonunun nereye varacağını hep birlikte yaşayarak göreceğiz.   

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 31 Mart 2020, 20:43:13 »
Görüldüğü üzere, ideolojileri gündeme getiren kişi sadece ben değilim. Birbiriyle anlaşamayacak iki kafa yapısı 150-200 yıldan beridir birbiriyle mücadele ediyor. Bunlardan birine medrese kafası, diğerine üniversite kafası diyebiliriz. Atatürk döneminde üniversite kafası hakim durumdayken, Atatürk sonrası ve öncesi dönemde medrese kafası hakimdi. Bu iki  kafa yapısının anlaşıp, uzlaşabileceği hiçbir taraf yoktur. Analizler farklı, çözüm önerileri farklı, pratikleri farklı... Bu işin sonunun nereye varacağını hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

Sn Partikul Hocam son iki gunde bu konu uzerine uzun ama gercekci aciklamalarda bulundunuz elinize saglik.
Butun olumsuzluklara karsin sizin de zaman icerisinde bir umut kapisinin acilabilir olabilecegini red etmiyorsunuz " Bu işin sonunun nereye varacağını hep birlikte yaşayarak göreceğiz. " Aksi haled bu is coktan  de bitti diyebilirdiniz . Herhalde benimki de zugurt tesellisi oldu ;) tesekkurler.