Gönderen Konu: Yerli Otomobil  (Okunma sayısı 60076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Yerli Otomobil
« Yanıtla #210 : 03 Kasım 2022, 11:01:57 »
Herkes halkımız için bu araç çok pahalı olur diyor. Ancak bu çağda tasarlanan yeni bir aracın bu kadar teknolojik özelliklere sahip olması zaten beklenen bir şey. Araç sadece Türk halkı için tasarlanmış da değil ayrıca. Bu aracı dünyaya pazarlamalıyız. Güçlü ekonomi için üretim şart. Üretilen ürünlerin de dünyadaki rakipleriyle boy ölçüşebilecek özelliklerde olması kaçınılmaz. İkinci Dünya Savaşından sonra ayağa kalkan ülkelere bakalım; Almanya, İtalya Japonya vs. Hatta daha sonraki dönemde Güney Kore... Bu ülkelerin ekonomik gelişimde otomotiv sektörü önemli bir bileşen!

Başlangıç için harika bir adım bu. Bu adım başarı sağladığında, her kesime hitap eden çok farklı modellerin de ortaya çıkacağı daha güzel günleri de görebiliriz.

İnşallah bu çalışma sekteye uğramaz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #211 : 03 Kasım 2022, 11:19:21 »
Halkin erisebilecegi bir arabami oncelik  olmali idi  " VW Kaplumbaga " misali.
Yoksa daha luks, ihraca yonelik bir aracmi gerekli ona tam emin degilim.

Memleketin asil ihtiyaci nedir?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #212 : 03 Kasım 2022, 11:46:16 »

Memleketin asil ihtiyaci nedir?

Para...   ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #213 : 03 Kasım 2022, 11:46:24 »
Amarika da hamburgercide işe girince pas pas yapıp ilk maaşında ikinci el ilk arabanı alabiliyorsun. Bunu sağlayan zenginlerin birinci el pazarıdır. Türkiye'de bir araba alan devlete de bir araba parası veriyor. Türkiye de vergiler normalleşse bugün 150 bin tl ye satılan 20 yaşında Fiat Palio almazdınız alamazdınız hurdaya giderdi ama illa da alacam derseniz en fazla 20 000 tl olurdu

Olay bu işte gayet açık

https://www.youtube.com/shorts/uhJvj8CP9X0
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2022, 11:47:58 Gönderen: re »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #214 : 03 Kasım 2022, 12:05:24 »
Vergi sisteminin de mutlaka değişmesi gerek tabi. Devlet şu an bir arabadan üreticisinden daha fazla kazanıyor! Belki de bu nedenle şimdiye kadar kimse otomotiv işine girmedi.

Benim her zaman söylediğim konuyla ilgili düşüncem şöyle;

1-Yerli araçtan çok düşük vergi.
2-Ülkemizde yerli ortaklık yoluyla yerli araç geliştirecek olan yabancı şirketlerden biraz daha yüksek vergi.
3-Ülkemizde yerli ortaklık olmadan üretim yatırımı yapan yabancı şirketlerden, 2. maddedekilere göre daha da yüksek vergi.
4-Üklemize hiçbir yatırım yapmadan sadece ürün satan yabancı şirketlerden en yüksek vergi.

Ekonomi böyle uçurulur!

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #215 : 03 Kasım 2022, 12:46:59 »
 Bana yetki versinler bu sene düzenleme yapayım 3 sene sonra her çalışan karı koca nın 5 sene sonra her çalışanın arabası olur
Devletimizin aklından neler geçiyor kim bilir. Trafik artmasın mı diyorlar petrol ithalatı fırlamasın mı diyorlar araç ithalatı katlanmasın mı diyorlar kim bilir ne diyorlar. Bir ülkenin halkını 21 yy da arabadan mahrum etmek için bu sebepler gerekçe gösteriliyor ise yazık valla. Bir babanın arabası olmazsa çocuğunun eğitimi görgüsü çağdaşlığı mühendisliği doktorluğu öğretmenliği vatandaşlığı bile eksik olur bu çağda. Arabadan bu devletin maaşını çıkartmak bütçesini çıkartmak kadar ayıp bir şey yoktur yazık günah bu halka. Almasın devlet bu kadar vergiyi yıllık vergileri de düşürsün vatandaş bir gezsin tozsun kendine gelsin. Yıl olmuş 21 yy bin kişiye düşen araba rakamımız Gürcistan Arnavutluk kadar ayıp değil mi bizim gibi çalışkan üretken bereketli bir ülke için. Araba bu kadar alınamaz bir araç değil çünkü çabuk modası geçiyor çabuk yıpranıyor birinci eli alamayan ikinci eli her türlü alabileceği bir üründür araba denen aleti ama bizde birinciyi öyle bir kasmışlar ki vergi ile ikinci eller 25 yaşa kadar para ediyor. 25 yaşında ütü olur mu ocak olur mu bazı makineler doğası gereği çabuk ömrü dolar arabada bunların en başında gelir.

Bir düzine F16 yı yıllardır alamayan Bulgaristan neden bizim iki katımız araba var

« Son Düzenleme: 03 Kasım 2022, 12:50:16 Gönderen: re »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #216 : 03 Kasım 2022, 13:22:37 »
"Memleketin asil ihtiyaci nedir? "

memleketin asıl ihtiyacı dövizdir.
en önemli kısımları ithal olan bir otomobil üretiyorsan,  bu arabanın çoğunu iç pazara satmak ne sonuç doğurur?
bunu düşüneniniz yok hala.
Lira ile kazanıp,  döviz ile  ara mal ithal etmek zorunda kalırsın,  yani cari açığı kapatmak yerine,  cari açığı patlatırsın.

böyle vahim bir sonuç yaratmamak istiyorsan iki seçeneğin var.
ya satışların çoğu ihracat olacak,  bu şekilde ara mal ithalatı için gereken dövizi iç piyasadan çekmek yerine kendi kasandan alacaksın;
ya da araç önemli oranda yerli olacak,  bu şekilde ara mal  ithalatı düşük olacak,  önemli oranda Lira ile  üretilmiş bir araba olacak,
bu seçenekte,  araçların çoğunu iç pazara vermekte sakınca yok,  kur dalgalanmalarından da  çok daha az etkilenir.
iç pazar aşağı yukarı belli,  yıllık 8000 veya 10000 araba üretecek ufak bir fabrikayla başlanır,  içeride ve dışarıda marka faliyetleri yavaş yavaş  yürütülürdü.
buna paralel,  İstanbul ve Ankara,  İstanbul ve İzmir,  İstanbul ve Bursa gibi ana  güzergahlar belirlenir ve istasyon noktaları  çoğalır,  servis kurulumu tamamlanırdı.

benim gönlümden geçen ikincisi tabi; ama şimdilik  benim gönlümden geçenden çok uzakta  nedense?

not:  ara sıra merkez bankası döviz rezervlerine bakın.
bize ara mal ithalatını azaltacak bir sanayi modeli gerekiyor,  yani katma değeri yüksek bir sanayi,  katma değeri yüksek bir ihracat.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #217 : 03 Kasım 2022, 14:07:55 »
Ufak bir ekonomi hilesi tüyosu size, ithalat millî gelirde eksi kalemdir, ama  ithal mala maliyetinden fazla vergi koyarsanız, harcama ve ithalatçı karı dolayısıyla oluşacak milli gelir artışı ithal maliyetinin eksi etkisinden fazla olacaktır.  Buna ithalatla büyüme denir, cari açık olmadıkça ve yerli üretim çok baltalanmadıkça çok sıkıntı değil
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2022, 23:23:13 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #218 : 03 Kasım 2022, 15:18:35 »
Ülkeyi soyan hükümetler ve zenginler yüzünde para yetmiyor. O da millete vergi olarak dönüyor, bu kadar basit.

Doğru düzgün bir ekonomi yönetimi, vergi adaleti ile çok daha yerlere gelebilir. Bizde fairden alıp zengine veren bir sistem var, zenginin vergi kaçırması çok kolay. Zenginlere vergi affı artık rutin olmuş.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #219 : 03 Kasım 2022, 15:56:19 »
baryshx i tanımıyorum ilk defa burada gördüm üstümüze bir ihale kalmasın