Gönderen Konu: Yerli Otomobil  (Okunma sayısı 60103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
Ynt: Yerli Otomobil
« Yanıtla #280 : 08 Nisan 2023, 18:17:24 »
Al işte Türkün gücü.

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 08 Nisan 2023, 21:17:19 »
Bu aracı bugün alamayabilirsin. Ama TOGG gibi markalar senin alım gücünü arttırır, ülkeye döviz kazandırır. Bugün sadece TOGG değil bunun gibi 2-3 marka daha lazım. Biz aslında şu araçları 20-30 yıl önce üretmeye başlasaydık bugün TOGG bir Hyundai olmuş dünyada satılıyordu. Ama iş işten geçti diye düşünmemek lazım. Çin örneği ortada. 20 yılda nereden nereye geldiler. Artık gerek yok demiyorlar pazara sürüyle marka, şirket sunuyorlar.

10 yıl önce Xioami, Oppo, Huawei vs. kim biliyordu? Bugün pazara sundukları otomobil markalarına bakın. 10 yıl sonra Avrupa'da nasıl satacaklarını görün. Geçtim Avrupa'yı yurt içi pazarda bile kendi markaları sayesinde paraları ceplerinde kalıyor. Adamlar ya Avrupa'da Apple var Samsung var telefon markasına ne gerek var demiyorlar. Avrupa'da VW var, Peugeot var, Opel var, Renault var demiyorlar kendi markalarını üretip sunuyorlar. Ben bunu alamam ne gerek var kafası kimse kusura bakmasın tembellik kafasıdır. Bugün alamazsın belki ama böyle markaların çoğaldıkça 10 yıl sonra sende alırsın.

Sen alamasan bile çocukların alır, daha refah bir toplumda yaşarlar. Artık teknoloji çağındayız. Teknoloji de artık birkaç ülkenin tekelinde değil. Zamanında 3-5 ülke otomobil üretirken bugün onlarca ülkenin markası var. 15 yıl önce Avrupa'da ABD'de Nokia'nın yanına yaklaşamazdı kimse şimdi Nokia nerede? Motorola nerede? Ericsson nerede? Çinliler Koreliler ve Amerikalılar pazarı ele geçirdi.

Bugün ben alamıyorum o nedenle beni ilgilendirmez dersek kaybederiz. Dediğim gibi TOGG gibi markalar artarsa gelirin artar, ihracatın artar. Bak Elektrikli araç üretiyoruz ÖTV'sini düşürdüler. 10 yıl sonra belki de bu araçların fiyatları çok daha ulaşılabilir olacak gelirin arttıkça, ihracatın arttıkça. Paran cebinde kalacak, üretim yapacaksın, ülkene döviz girecek, refahın artacak. Önümüzde Çin ve Kore mucizesi varken ben alamıyorsam umursamam bakışı son derece hatalı. 20 yıl önce Çinliler de ben alamam diyordu şimdi dünyanın en büyük ekonomisi oldular. En büyük otomobil pazarı oldular.

Bağımsızlık sadece savunma sanayii ile olmaz. Enerjide, tarımda, üretimde de kendi kendine yetmen lazım. O nedenle ben bir otomobil tutkunu olarak diyorum ki TOGG çok önemli bir projedir. TOGG'un başarısı pek çok büyük Türk şirketinin de iştahını kabartacak. Belki 10 yıl içinde birkaç firma daha çıkacak TOGG gibi. Kimisi belki daha uygun fiyatlarla daha alt gelir grubuna yönelik araçlar üretecek.

Bakın burada bulunsun: 10 yıl içinde Koç kendi otomobil markasını çıkartacak. Sabancı belki de Temsa'nın otomobilini üretecek. Elektrikli araç üretmek içten yanmalı arabaya göre daha kolay. Parça sayısı az, üretim maliyetleri daha düşük. Sonra bir bakmışız 2-3 yerli otomobil markamız var. Alman'a, Fransız'a, Japon'a, Koreli'ye giden paralar ülkede kalmış.

Çin de saydiginiz bütün markalarin arkasında devlet var..

Ayrıca dışarıdan gelen markalara inanılmaz vergi var, nüfusuda hesaba kattiginizda orta vadede hem iç pazari koruyorlar hemde disariya icabinda maaliyetine satip pazar ele geçiriyorlar.. onlarca Çinli araba markası var adamlar bildiğiniz bati modellerini kopyalayip ismini degistirip kendi pazarlarinda sıradan vatandasa satiyorlar, yollar onlarla dolu

Uzun lafin kisasi devlet sahiplenmeden böyle markalar cikmaz..Her makam aracinin örneğin zamanla TOGG olmas lazim

Örnek vestele bir akıllı telefon yaptirip bütün diğerlerini yüzde 500 vergi koyarsaniz sizin de zamanla is yapan yerli telefonunuz olurdu..onun yerine burada cinliliere cep telefonu fabrikasi kurdurup parayı cinlilere veriyoruz..

Inşallah TOGGu zamanla yabancilara satmazlar, teslaya ya da cinliliere falan

Çin'in sistemi böyle. Biz de ise devlet özel sektörü destekliyor. Bugün Erdoğan olmasa çok net söylüyorum ortada bir TOGG falan olmazdı. Adam adeta zorla bu şirketleri bir araya getirdi ve bu aracı ürettirdi. 2011'den 2017'ye kadar 6 yıl babayiğit deyip durdu.

Vergi konusuna gelirsek vergi bizde de var. Gümrük birliğine üye olduğumuz için AB ülkelerinden gelen ürünlere bir vergi koyamıyoruz ama işte geçen ay Çin'den gelen otomobillere %40 gümrük vergisi getirildi. ABD'den gelecek araçlara %60 gümrük vergisi getirildi. Yine AB dışından gelen otomobiller için ülkeye göre %20 ile %40 arasında gümrük vergileri var.

Asıl bundan sonrası daha kolay. TOGG'a olan talebi gören şirketler anında bu sektöre girecekler. İnşaat, savunma sanayi vs. hepsinde aynısı oldu. Bir şirket ilk başta bir ürün koyuyor, başarısı gören diğerleri anında o işe giriyor. 10 yıl içinde 2-3 yerli marka daha çıkacak bu kadar iddialı konuşuyorum.

Yabancıya satılacağını sanmıyorum. Her şey bir yana millet markayı çok benimsedi. Her görüşten insan TOGG'un milli marka olduğunu kabullendi. Yabancıya satılacağını sanmıyorum. Telefon işiyle bir değil otomobil işi.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli Otomobil Togg...
« Yanıtla #282 : 14 Nisan 2023, 22:51:03 »
Alıntı
Togg Viyana'da… 🚘

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg ile yapacağı görüşmeye Togg ile gitti.

youtu.be/D5a9K6Vk6sk
https://trthaber.com/haber/gundem/togg-viyanada-bakan-cavusoglu-gorusmeye-togg-ile-gitti-760677.html

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli Otomobil
« Yanıtla #283 : 16 Nisan 2023, 22:16:00 »
Alıntı
Gemlik'te tırlara yüklenen TOGG'lar, sahipleriyle buluşmak üzere yola çıkarken.

https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #284 : 17 Nisan 2023, 17:53:47 »
Türkün gücü

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #286 : 06 Mayıs 2023, 18:49:07 »
Harika olmuş

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli Otomobil
« Yanıtla #287 : 09 Mayıs 2023, 23:52:14 »
Alıntı
Togg SUV'lar İstanbul Zeytinburnu Togg Deneyim ve Teslimat Merkezinde.

https://twitter.com/yerlimilli_tr

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #288 : 10 Mayıs 2023, 12:14:35 »
Samimiyet testi olarak görüyorum bunları. Araçların en az yarısı değişirse o zaman görevini tamamlamış derim. 2 tane göstermelik koyuyorlar. Politikacılar halen en lüks arabalara biniyorlar. Hem de Alman arabaları.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 10 Mayıs 2023, 12:31:56 »
Yazdım yazdım sildim...

Togg  güzel araba , Mercedes'in tek artısı zırhlı olması