Gönderen Konu: Yerli Otomobil  (Okunma sayısı 60513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Otomobil
« Yanıtla #180 : 03 Ekim 2022, 12:13:24 »
"Hibrid Hibrid diyorum başka bir şey demiyorum. Bu arabanın tutmasını istiyorsak hem harici kaynaktan hemde frenleme yönüyle çalışan Plug in Hibritler şart."

evet,  ben de öteden beri hep aynı şeyi düşünüyorum.
madem iki farklı araba var,  bunlardan hiç değilse birisi hibrit veya benzinli olmalıydı.
bu projede iki aracın da sadece elektrikli olması hatadır bence.

bazı projeler,  orta ve uzun vadede bir sanayi projesi olmaktan daha anlamlıdır.
örneğin bu yerli araba konusunu sadece bir sanayi projesi olarak görmemek gerek.
bizim,  kendimi bildim bileli süren bir cari açığımız var,  bu açığı kalem kalem incelediğimizde,  Otomobil  ithalatının bu açıkta  önemli bir payı var.
cari açıkla mücadele konusunda, bizim yıllardır en net  desteğimiz hep turizim olmuş;  ama bu bence yarayı pansuman etmekten farklı bir yaklaşım değil.
cari açık  bir hastalıktır ve bu hastalığı,  kalem kalem çalışarak kalıcı bir şekilde tedavi etmek daha faydalı olacaktır kanımca.
işte,  hastalığın tedavisindeki en önemli başlıklardan birisi de bu yerli araba konusudur.
yerli arabayla,  araba ithalatının  ilk aşamada dörtte birini   engellesek,  bu bile  yanımıza kardır,  zamanla da yerli arabanın payı arttıkça,  ithalat oranı daha da düşer.
kazanılan paranın  tamamının  Türk bankalarına yatırılması demek,  bir taşla birçok kuş demektir.

"Hibrit otomobil satışları bu yıl 34 bin 265 adet olurken, oto gazlı otomobil satışları 6 bin 278 adet ve elektrikli otomobil satışı da 3 bin 283 adet olarak kayıtlara geçti."

https://yesilgazete.org/turkiyede-elektrikli-arac-satislari-uc-kat-artti/

cari açık konusunda bir başlık daha olmalı.
geçen hafta,  bir yakınıma  telefon aldım.
interneti  iyice karıştırdım.
 arkadaşlar,  giriş seviyesi telefonlar  için bile 4000  gibi fiyatlar havalarda uçuşuyor.
 bilinen bir markanın,  giriş seviyesi olarak geçen telefonuna 4799 Lira ödedim.
amiral gemisi telefon değil bu ve bunun bir tık ucuzu 64gb  ise 4500 4600  gibi bir fiyatlaması vardı.
kullanacak olan kişi  oyun filan oynamadığından,  bun en az 5  yıl rahat kullanır  düşüncesiyle yeterli gördüm.
.
fabrikada çalışan bir kişinin bir aylık maaşına yakın  bir fiyata tek bir telefon alınabiliyor.
yirmi yıl önce olsa, "herkesin telefonu olmasına ne gerek?  israf"  filan derdik te,  artık telefon lüks değil ki,  ihtiyaç.
burada,  ülkenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, en az 5 yıl  kullanılabilecek,  ortalama bir telefon ihtiyacı var bence.
arkada   bir tane düzgün  kamera yeter,  parmak izi sensörü olmasa da olur,  işlemcisi 3 veya 4 yıl önce üretilmiş bir işlemci olsa da iş görür...
fiyatı 3000 Lira  altı  olsun ama.

« Son Düzenleme: 03 Ekim 2022, 12:15:29 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #181 : 03 Ekim 2022, 12:29:16 »
Dünyada içten yanmalı araba yatırımı kalmadı arkadaşlar bu son tüplü televizyonlar satıldığı piyasanın çoğunun LCD ekrana geçtiği dönemde televizyon tüpü üretmek için tesis kurmaya benzer. Yeni yatırımı bırak yeni modeller bile artık geliştirilmiyor eskiler makyajlanıyor. 2030 -35 gibi tarihler de benzinli araç satışı yasaklanacak diye bir çok ülke kanun çıkarttı üç beş yıl sonrası yani kırk yıl sonrası filan değil. Hibrit araba dediğinizde benzinli arabadır sonuçta oda yani yasaklanan arabalar sınıfında. Yeni fabrikada bu eski model motorlar üzerine yatırım yapılmaz bunu Almanlar İtalyanlar bile yapmıyor artık. Ayrıca birde teknoloji sorunu var biz ha deyince layığı ile benzinli araç motoru yapamayacakken birde onun üstüne hibritini yani şahane bir benzinli motor ve onu destekleyen elektrikli sistem mi yapacağız. Hibrit i bırak normal benzinli arabayı yapmak bile büyük mesele. Elektrikli aracın böyle bir tercih edilme sebebi de var bir şeyler bir arya getirilip üretilebiliyor. 7 yıl sonra Avrupa da sıfır emisyonlu arabalar sadece satılabilecek Hibrit dediğin benzin motorlu arabadır oda yasaklanacak.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2022, 12:32:17 Gönderen: re »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #182 : 03 Ekim 2022, 13:52:15 »

Üretilen şarj istasyonları DC özellikli olmalı ki çok daha hızlı şarj edebilsin. Bu istasyonlar daha çok şehirlerarası yolculuklar için kullanılabilir. Garajı veya müsait yeri olanlar şarjı evlerinde bile yapabilmeli! Her evde elektrik var. Petrol depolayarak patlama riski oluşturmuyor. Ayrıca bu kadar büyük olmasına da gerek yok. Sokaklara parkomat şeklinde bile yerleştirilebilir yakın gelecekte.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #183 : 03 Ekim 2022, 17:22:16 »
Acaba büyük istasyon daha mı hızlı şarj ediyor?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TOGG'DA GERİ SAYIM.
« Yanıtla #184 : 27 Ekim 2022, 21:43:11 »
Alıntı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı @TCSanayi

TOGG'DA GERİ SAYIM

Ülkemizin küresel mobilite markası, Türkiye’nin vizyon projesi @Togg2022’nin seri üretiminin gerçekleştirileceği Gemlik Kampüsü, Cumhurbaşkanı
@RTErdogan'ın katılımıyla, 29 Ekim'de açılacak.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli otomobilin ilk seri üretim aracı banttan iniyor.
« Yanıtla #185 : 29 Ekim 2022, 22:14:31 »
Alıntı
Togg tesisi ilk kez TRT Haber'de.

60 yıllık hayal gerçek oluyor, yerli otomobilin ilk seri üretim aracı banttan iniyor. @trthaber açılışa saatler kala Togg'un üretileceği tesisi görüntüledi. #TOGG2022
youtu.be/Cmy5-bSxezU

https://trthaber.com/haber/gundem/togg-gemlik-tesisi-ilk-kez-trt-haberde-719773.html

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN: "Tüm kamu ve özel banka sektörümüzün temsilcilerine vatandaşımızın TOGG’u rahat satın alması için çağrıda bulunmak istiyorum. Madem TOGG’a Türkiye’nin otomobili diyoruz öyleyse bunun gereğini hep birlikte yapalım."#TOGG

TOGG:İlk akıllı cihazımız C-SUV’u banttan indirirken, sizi çalışmaları planlarımız doğrultusunda devam eden C-Sedan ve C-X Coupé ile tanıştıralım istedik
#TOGG

TOGG İLK OLARAK BÜYÜKELÇİLİKLERE GÖNDERİLECEK

#TOGG’un banttan inen ilk partisi yurt dışındaki Türk büyükelçilere gönderilecek, bu sayede  tüm dünyada tanınması sağlanacak.

İlk partide 18 bin adet TOGG C-SUV üretilecek. Büyükelçiliklerden sonra  kamuda kullanımı başlayacak.

Şarj altyapısının yaygınlaştırılması amacıyla 81 ilin tamamında bin 500’ün üzerinde hızlı şarj ünitesi kuracak bir projeyi hayata geçiriyoruz.

Togg da kendi markası Trugo ile 81 ilimizdeki 600’den fazla noktada bin adet hızlı şarj cihazını hizmete sunuyor.

Recep Tayyip Erdoğan @RTErdogan
https://mobile.twitter.com/RTErdogan/status/1586410055993200640?cxt=HHwWgMCo-c3ih4QsAAAA

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #186 : 31 Ekim 2022, 12:39:47 »
Projeyi destekliyorum ama birazda gerçeklerden bahsetmek gerekirse gayri resmi açıklanan fiyatları ile bu araba halkın çok az kısmına hitap ediyor. Bu sebeple 81 ile şarj istasyonu kurmak çok maliyetli bir iş bu maliyeti çıkarmak için toggun satış rakamlarının oldukça yüksek olması lazım.
Gösteriş ve kolaya kaçma huyundan dolayı bu aracın hibrid ve daha az maliyete sahip hatcbach modelleri yapılmalıydı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #187 : 31 Ekim 2022, 12:53:20 »
En çok da fakirler sevindi bu 900 bin'lik yerli otomobile...

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #188 : 31 Ekim 2022, 13:57:06 »
en son ne zaman bir galeriye gittiniz?
piyasadaki sıfır araç fiyatlarına baktığımızda,  yeni üretime başlamış bir araç için pek şaşırtıcı değil bu maliyetler.
fakat,  ithal  donanımlar nedeniyle de,  kur dalgalanmalarından olumsuz etkileneceği tahmin edilebilir malesef.

önceden de yazmıştım,  ben bu işin sahibi olsam,  Türkiye'de  satış az olsun diye elimden geleni yapıp,  Avrupa'ya satışı  öncelikli hedef olarak benimserdim.
bizim sanlar için de,  hem donanım alanında,  hem yazılım alanında,  ciddi bir sivil pazara giriş kapısı olabilir.
sanların  bu araç üzerinde donanım  ihracatına başlaması, ,  "bakın biz de araba yaptık"  ötesinde,  ülke ekonomisine ciddi katma değer yaratacaktır.
bu katma değer,  yerli otomobilin kendisinden daha kıymetli belki de.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #189 : 31 Ekim 2022, 14:11:39 »
Kapı başlarına büyük bela olacak keşke klasik açılan bir kapı yapsalardı