Gönderen Konu: Toyota tamamen elektrikli VTOL pazarında  (Okunma sayısı 1257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Toyota tamamen elektrikli VTOL pazarında
« : 23 Ocak 2020, 20:14:01 »
TOYOTA ve Joby Aviation eVTOL Aircraft şirketi uçan otomobil projesi için imza attı. Tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş ( eVTOL) uçakları pazarına bir dünya devi girerken, bu yıl içinde uçuş test ve sertifikasyonunu tamamlanması hedefleniyor. Hızlı, sessiz ve uygun fiyatlı hava taşımacılığı hizmetleri sunmak için tecrübelerini Joby havacılık şirketi ile işbirliğine giden Toyota, aracın 5 kişilik olduğunu açıkladı.

5 KOLTUK KAPASİTELİ

Hava taksi hizmeti vermek veya özel sahiplenme için dünya devleri eVTOL pazarına girmeye başladı. Bu durumda bir- iki yıl içinde bu tarz hava araçlarına talebin artacağı ve her şehirde kullanılacağı anlamını çıkarabiliriz.

Şirket geçen yıl uçağın ilk uçuşunu takiben sertifika test programlarını tamamlamak üzere. Mevcut prototip, 5 koltuklu tamamen elektrikli eVTOL uçağıdır. Trafikte kalma sorunu, iyi bir araba fiyatına ortadan kalkması planlanmış durumda.

Toyota motor ; kentsel hava hareketliliği pazarının toplumun gelişen ihtiyaçlarını karşılamadaki uzun vadeli potansiyelin farkında olduklarını açıkladı.

Toyota Motor Corporation Başkanı ve CEO'su Akio Toyoda, “Hava taşımacılığı Toyota için uzun vadeli bir hedef oldu ve otomobil sektöründeki çalışmalarımıza devam ederken, bu anlaşma şirketimizi gökyüzüne taşıyor” dedi. “Gelişmekte olan eVTOL alanında yenilikçi olan Joby ile birlikte , gelecekteki ulaşım ve yaşamda devrim yapma potansiyeline sahibiz. Bu yeni ve heyecan verici çaba sayesinde, müşterilere her yerde, karada ve şimdi gökyüzünde  keyif özgürlüğü sağlamayı umuyoruz. ” dedi.

Joby havacılık 590 milyon usd. e-Vtol hava aracı için bugüne kadar yatırım yapmış durumda idi. Toyota ortaklığı sonucu 394 milyon usd. daha ek yatırım yapılarak piyasanın en büyük pazar hakimiyetine sahip olmak istiyorlar. Prototip uçak ve üretim planlarına ilişkin daha fazla ayrıntı daha sonraki bir tarihte duyurulacak.

TOYOTA'NUN GÜCÜ ARTIK HAVACILIKTA

Joby Aviation'ın kurucusu ve CEO'su JoeBen Bevirt şunları söyledi: “Toyota ile yapılan bu işbirliği, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden biri için bu yeni endüstri için VTOL teknolojisine  yatırım taahhüdü bizleri sevindirdi. Toyota ile detaylara, üretim süreçlerine titizlik göstererek ürünlerinin kalitesi ve güvenilirliği ile dünya çapında tanınmak ilk amacımız. Toyota'nın mühendisliğini ve üretim gücünü, E-VTOL ile işe gidip gelme zamandan tasarruf etmesine yardımcı olma hayalimize doğru götürmekten heyecan duyuyorum. ” açıklamasını yaptı.

Joby, helikopter ve küçük uçakların unsurlarını birleştiren, yüksek güvenilirlik, sıfır emisyon, hızlı ve sessiz operasyonlar gibi avantajlar sunan eVTOL uçaklarının geliştirilmesinde liderdir. Şirket Toyota sayesinde daha düşük işletme maliyetleri, daha düşük bakım maliyetleri ve gelişmiş güvenlik özellikleri sunacağını açıklamaktadır.

http://www.kokpit.aero/toyoto-ucan-otomobil