Gönderen Konu: BARBAROS SINIFI FIRKATEYN YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU PROJESİ  (Okunma sayısı 33399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: BARBAROS SINIFI FIRKATEYN YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU PROJESİ
« Yanıtla #50 : 17 Ağustos 2020, 19:58:35 »
Sevgili devlet büyüklerimiz, komutanlarımız ve uzmanlarımız bunu düşünmüştür. Demek ki halen gemilerimiz çağın gereksinimlerini karşılayan modern gemiler o yüzden modernizasyon tarihi ertelendi. İ sınıfı gemilerin de gelmesine halen 3 sene var demek ki herhangi bir aciliyet yok.

-1 😡😡😡 İnşallah kinaye yapıyorsunuzdur ...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 17 Ağustos 2020, 20:19:54 »
2018 model makam arabasını eski gören yetkililer donanmanın 60 senelik hava savunma füzesi kullanmasına göz yumuyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 17 Ağustos 2020, 20:50:33 »
2018 model makam arabasını eski gören yetkililer donanmanın 60 senelik hava savunma füzesi kullanmasına göz yumuyor.
+1
Olayı özetlemiş Sn Battlestar.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 17 Ağustos 2020, 21:07:32 »
Sonuç olarak 2022'ye kadar böyle devam.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 17 Ağustos 2020, 23:05:30 »

Sayın BATTLESTAR, olanı biteni benden iyi biliyorsunuz. Hava savunma füzesi olayında bence kuvvetlerin (Hava ve Deniz Kuvvetleri) öngörüsüzlükleri olayın asıl sorumlusu.

Çok zenginler(!) ki her biri ayrı telden çaldı. Baştan müşterek HSS geliştirilseydi, belki de şimdiye kadar Siper HSS envanterdeydi.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2020, 23:06:40 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 17 Ağustos 2020, 23:38:02 »
Para yok ama otellere yardım paketi veriyoruz. Hemde 34-40 milyon TL arası neyse ya para yok. Biz savaş mavaş çıkmadan akıllanmayız.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 17 Ağustos 2020, 23:55:31 »
Para yok ama otellere yardım paketi veriyoruz. Hemde 34-40 milyon TL arası neyse ya para yok. Biz savaş mavaş çıkmadan akıllanmayız.

Oteller iflas edip de yabancı sermayenin eline geçerse, çok ah vah ederiz sonra ama. Yahu anlamıyorum, niye askeri projelerdeki her gecikme sivil iktidarın kusuru olsun? Olaylara daha objektif bakmak gerekmiyor mu?

Ha iktidarın kusuru yok mu? Çok var. En başta dış politikayı iç politikaya meze edip, dışarıda yalnızlaşma olgusu var. Ayasofya olayı buna en güzel örnektir.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2020, 23:59:35 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 18 Ağustos 2020, 00:15:47 »

Oteller iflas edip de yabancı sermayenin eline geçerse, çok ah vah ederiz sonra ama. Yahu anlamıyorum, niye askeri projelerdeki her gecikme sivil iktidarın kusuru olsun? Olaylara daha objektif bakmak gerekmiyor mu?

Ha iktidarın kusuru yok mu? Çok var. En başta dış politikayı iç politikaya meze edip, dışarıda yalnızlaşma olgusu var. Ayasofya olayı buna en güzel örnektir.

Hani şu fiyatları geceliğine 500-600 TL yapan oteller mi batsınlar yıllardır kendi halkına şey muamelesi yapıyorlar. Yabancı gelince aman efendim falan yahu 2-3 gece 2000 TL bune. Neyse konuya dağıtmadan bunlara para varsa diğer şeylere de var burada yazsam bitmez syn Merzifonlu daha neler var nereye para aktarılıyor.

Çevrimdışı Eray537

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 18 Ağustos 2020, 00:54:51 »
Askeri projelere ve savunmaya ayrılan bütçe ekonomi içerisinde geri kazanılamaz. Direk olarak bir kayıptır. Hatta alınan her ekipmanın ilk alım maliyetinin yanında senelik bir masrafı vardır. Bunu sadece geminin modernizasyonu için düşünmeyin. Yapılan eğitimler ciddi masraflardır. Eski bir deniz personeli, bir kılıç sınıfı hücumbot ile yaptıkları tatbikattaki sadece bir aşama olan baş topu ile hava savunma eğitimi esnasında 70bin liralık mühimmatın 1 dakikadan daha kısa bir sürede harcandığını söylüyordu. Bir ekipmanın idame edilmesi ciddi masraflar ve bu para ekonominin dönen çarkının içerisinde değil. Otellere yardım yaparsınız ama onun yanında bir dolu alt ekosistem de beslenir. Konunun uzmanı değilim ancak yıllık bütçenin hep belirli bir kesiminin savunmaya aktarılmasına kızamıyorum. Bu alana ilgi duyan bizlerin ülkemizin mısır gibi suni olarak orduyu büyütmesini bekliyoruz fakat ekonomi çok farklı konunun uzmanı bir ekonomist arkadaşımız var ise açıklamasını okumaktan keyif duyarım.   

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #59 : 18 Ağustos 2020, 01:10:53 »

Hani şu fiyatları geceliğine 500-600 TL yapan oteller mi batsınlar yıllardır kendi halkına şey muamelesi yapıyorlar. Yabancı gelince aman efendim falan yahu 2-3 gece 2000 TL bune. Neyse konuya dağıtmadan bunlara para varsa diğer şeylere de var burada yazsam bitmez syn Merzifonlu daha neler var nereye para aktarılıyor.

Birbirine 1-2 km paralel giden duble yol ve otoyollar
Hiç bir derde deva olmayacak olan Kanalistanbul
Yurtdışındaki cami inşaatları ve sanırım oralara görevli personel...

Bildiğim kadarıyla yatırımların yarısından fazlası beton ve asfalta gidiyor.

Otellerin yerliliği konusuna gelirsek çok daha ciddi bir başka konudan örnek vereyim. Tüvtürk isimli kuruluşun %66’sı yabancı ortaklı. Her bir otomobilden 340 lira alıyor ve ülkemizde 23 milyon araç var. Her yıl milyarlarca lira dandik bir araç muayenesinden yurt dışına gidiyor. Aman aman teknik bir bilgi de gerekmiyor. Yazık.