Gönderen Konu: Düşen yolcu uçağıyla ilgili İran ve Boeing'den peş peşe açıklamalar...  (Okunma sayısı 3348 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Düşen yolcu uçağıyla ilgili İran ve Boeing'den peş peşe açıklamalar... "Kazadan kurtulan yok"

İran'dan gelen son dakika haberine göre içerisinde 180 yolcunun bulunan yolcu uçağı düştü. İran'ın başkenti Tahran'dan Ukrayna'ya gitmek üzere havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, kalkışından kısa bir süre sonra düştü. İçerisinde mürettabatıyla birlikte 180 kişinin bulunduğu öğrenilen yolcu uçağından alevler yükselmeye başladı. Boeing şirketinden yapılan açıklamada kazayla ilgili bilgilerin değerlendirildiği belirlendi. İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend ise yolcu uçağından çok az sayıda kişinin sağ kurtulabileceğini söyledi.
Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, İranın başkenti Tahran'ın 40 kilometre güneyindeki İmam Humeyni Havalimanı'ndan, Ukraynanın başkenti Kieve gitmek üzere kalkış yaptı. İçerisinde mürettebatla birlikte 180 kişinin bulunduğu belirtilen uçak, kalkıştan kısa süre sonra irtifa kaybederek Tahran'a yakın Parand bölgesinde düştü.

Uçağın, ilk belirlemelere göre teknik bir arıza sonucu düştüğü öne sürülürken, bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında bulunan 170 yolcu ve 10 mürettebattan sağ kurtulan kimsenin olmadığı bildirildi.

"ÇOK AZ SAYIDA KİŞİ SAĞ KURTULABİLİR"

İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, başkent Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağından çok az kişinin sağ kurtulabileceğini söyledi.

Kulivend, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, PS-752 sefer sayılı uçaktan çok az kişinin sağ kurtulma ihtimallerinin olduğunu ve yolcuların çoğunun hayatını kaybettiğini belirtti.

Kurtarma timlerinin olay yerine ulaştığını ifade eden Kulivend, yangının şiddeti nedeniyle çalışmaların zorlukla yapıldığını dile getirdi.
Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mucteba Halidi de Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağının kısa süre sonra yerel saatle 06.18'de teknik arıza nedeniyle düştüğünü bildirdi.

Uçakta 170 yolcu ve 10 mürettebattan oluşan 180 kişinin olduğunu aktaran Halidi, 22 ambulans ve 2 otobüs ambulans ile kurtarma ekiplerinin olay mahalline nakledildiğini kaydetti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-iranda-yolcu-ucagi-dustu-41414732
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Böyle bir tesadüf olamaz... Büyük ihtimal İran hava savunma sistemleri bu stresli ortamda bir hata yaptı ve yanlışlıkla uçağa kitlenip vurdu...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Kanada Başbakanı: Ukrayna uçağı füzeyle vuruldu
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2020, 08:38:40 »
Kanada Başbakanı: Ukrayna uçağı füzeyle vuruldu

Kanada Başbakanı, Ukrayna uçağının İran'a ait füze ile kazara vurulduğuna dair ellerinde kanıtlar olduğunu açıkladı.

Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağı, İran’ın başkenti Tahran’ın güneybatısındaki Parand kasabasında düşmüştü.

Kazada, 26’sı çocuk olmak üzere 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Uçağın füzeyle düşürülmüş olabileceğine dair spekülasyonlar da gündeme gelirken Kanada Başbakanı'ndan açıklama geldi.

Trudeau, hem kendi istihbaratlarına hem de bazı müttefik ülkelerden elde ettikleri istihbarata atıf yaparak, "Elimizdeki istihbarata göre Ukrayna uçağı karadan havaya bir İran füzesi tarafından düşürüldü ancak bu kasıtsız olabilir." ifadesini kullandı.

Uçağın ne tip bir füze ile ve ne şekilde vurulmuş olabileceğine ilişkin sorulara net yanıt vermeyen Trudeau, ellerindeki çok sayıdaki istihbarattan emin olduklarını vurguladı.

https://www.ensonhaber.com/kanada-basbakani-ukrayna-ucagi-fuzeyle-vuruldu.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Error 404 (Not Found)!!1

Videoda bir cisim olduğu gösteriliyor. Uçağa çarpıp patlıyor. Ama sanki bildiğimiz bir hava savunma füzesi gibi değil, zikzaklar çizerek hareket ediyor gibi. Anlayabilen var mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Sanıyorum uçağı vuran bir SA-2

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Sn Afsar1 Ucak ilgili supheli bir video nun mevcudiyetinden bahsedip dikkatimi cekmisti ,ben Irandaki kaza kirim oranlarini dusunup bu olayinda boyle olabilecegini dusunmek isterken. ABD daha once Iran yolcu ucagini vurma sabikasi oldugundan tekrardan boyle bir yonteme yeltenebilecegine ihtimal vermemistim. Iran ise kendi ucagini tanir diye dusunmustum safca.  Su anda ucagin Iran HSS tarafindan vurulmus olma olasiligi agir basarken boyle bir olayin olusumunda Iran HSS sistemlerinin elektronik karistirmaya maruz kalma olasiligi olabilirmi?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
iran yolcu ucagini düsürmüs  olay bu

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
iran yolcu ucagini düsürmüs  olay bu

Sn Tumucin olayin ozu Ucagin dusmus olmasi . Dusurulmus olmasi yuksek olasilik olsada isbatlanana kadar olasilik. Ancak sizin de ileri surdugunuz gibi Iran ucagini kendisi dusurmus olsa da bunun olusumundaki neden nedir? "HSS komutanligi hata yapip fuzeyi mi atesledi, ucak ucmamasi ereken yerden mi uctu bu nedenle bilerek dusuruldu,  ucagin 737 oldugu radar echosundan anasilamazmiydi yoksa echo karistirmayami maruz kaldi, dusen ucagin IFF sistemi yokmuydu yoksa elektronik karistirmaya mi maruz kalinildi. " Konunun uzmani olmadigim icin aklima gelen olasiliklari siraladim  cunku bolge sorunlu da olsa hic bir ulke bir neden olmadan durup durur iken sivil yolcu ucagini dusurmez.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
İran'dan Ukrayna uçağıyla ilgili flaş açıklama
« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2020, 08:26:05 »
İran'dan Ukrayna uçağıyla ilgili flaş açıklama

İran'ın başkenti Tahran'da düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın "yanlışlıkla" füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının "yanlışlıkla" düşürülmesi nedeniyle özür diledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ukrayna uçağının düşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada "ABD'nin kriz zamanı neden olduğu insan hatası felakete yol açtı. Düşen uçakta ölenlerin ailelerinden özür diliyoruz." dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-irandan-ukrayna-ucagiyla-ilgili-flas-aciklama-41417240