Gönderen Konu: Bağdat'ta ABD operasyonu... İranlı General Kasım Süleymani öldürüldü  (Okunma sayısı 17005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Amerikan Başkanı Trump; ''İran' ın kültürel varlıklarını vururum'' demiş. Bir Amerikan Başkanının bu şekilde tehditler savurması akıl alır şey değil! İnsanın aklına IŞİD' in, Taliban' ın yaptığı vandallıklar geliyor. İŞİD' li teröristler Musul Müzesini basıp; binlerce yıllık tarihi eserleri yerle bir etmişlerdir. Aynı şekilde Taliban' ın tahrip ettiği 1500-2000 yıllık dev buda heykelleri de akıllardan çıkmıyor. Kaya sütunlarına oyulmuş dev Buda heykelini, yüzlerce roketatar mermisiyle delik deşik etmişlerdi. Tam anlamıyla vandallık, tam anlamıyla insanlık suçu...

Hedef tahtasına koydukları İran' ın kültürel varlıklarını inceledim de; yüzlerce yıllık Camiler, Türbeler, Anıt Mezarlar, Köprüler ve hatta Kliseler! Hadi Cami' yi anladık; kafirsin, küfransın -peki Kliseden ne istiyorsun? Bu resmen insanlık suçudur... Üstüne yetmezmiş gibi  tee Pers Kralı I. Darius döneminden kalma Persepolis kentini yerle bir etmekle tehdit ediyorlar mış!

Açıkça söylemek gerekirse, bu kadarını beklemiyordum. Trump ve ekibi çıldırmış olmalı! Kültür mirasından ne istiyorsun kardeşim! Bu şekilde Amerikalılar, resmen teröristliklerini ilan etmiş oldular. Medeniyetler Çatışması çıkartmaya mı çalışıyorsunuz?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Alıntı
Geçtiğimiz cuma günü öldürülen Kasım Süleymani'nin naaşı, bugün defnedileceği yer olan memleketi Kirman'a ulaştı. Efsane komutanı uğurlamak için gelen yüz binler cenaze töreninde izdihama neden oldu. Yaşanan izdihamda 32 kişi öldü 190 kişi de yaralandı. Yaşanan facianın ardından Süleymani'nin defin işleminin ertelendiği belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-suleymaninin-cenazesi-memleketine-ulasti-41413944/1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Süleymani hakettiği şekilde, aşağılanarak öldürüldü. Keza İran da hakettiği şekilde muamele görüyor. Bu gidişle daha da beter şeyler başlarına gelecektir...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Süleymani hakettiği şekilde, aşağılanarak öldürüldü. Keza İran da hakettiği şekilde muamele görüyor. Bu gidişle daha da beter şeyler başlarına gelecektir...

Peki, niye hak ettiklerini de söyleyebilir misin?

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Amerikan Başkanı Trump; ''İran' ın kültürel varlıklarını vururum'' demiş. Bir Amerikan Başkanının bu şekilde tehditler savurması akıl alır şey değil! İnsanın aklına IŞİD' in, Taliban' ın yaptığı vandallıklar geliyor. İŞİD' li teröristler Musul Müzesini basıp; binlerce yıllık tarihi eserleri yerle bir etmişlerdir. Aynı şekilde Taliban' ın tahrip ettiği 1500-2000 yıllık dev buda heykelleri de akıllardan çıkmıyor. Kaya sütunlarına oyulmuş dev Buda heykelini, yüzlerce roketatar mermisiyle delik deşik etmişlerdi. Tam anlamıyla vandallık, tam anlamıyla insanlık suçu...

Hedef tahtasına koydukları İran' ın kültürel varlıklarını inceledim de; yüzlerce yıllık Camiler, Türbeler, Anıt Mezarlar, Köprüler ve hatta Kliseler! Hadi Cami' yi anladık; kafirsin, küfransın -peki Kliseden ne istiyorsun? Bu resmen insanlık suçudur... Üstüne yetmezmiş gibi  tee Pers Kralı I. Darius döneminden kalma Persepolis kentini yerle bir etmekle tehdit ediyorlar mış!

Açıkça söylemek gerekirse, bu kadarını beklemiyordum. Trump ve ekibi çıldırmış olmalı! Kültür mirasından ne istiyorsun kardeşim! Bu şekilde Amerikalılar, resmen teröristliklerini ilan etmiş oldular. Medeniyetler Çatışması çıkartmaya mı çalışıyorsunuz?
Hocam belki biliyorsunuzdur. Ben bir arkeoloji öğrencisiyim ve eğitimim bir parçası olarak kültür varlıklarını korumakta benim bir görevim ancak listeye bakıldığında listedeki kültür varlıkları gayet mantıklı seçilen halkın sevdiği ve değer verdiği yapılar. Bu yapıların vurulması da ciddi bir psikolojik çöküşe sebep olacak yapılar. O yüzden korkunçta olsa gayet mantıklı hedefler büyük Şii camileri, İranlıların atası olan Medlerden Perslerden kalma ve İran'ın büyük ve köklü bir medeniyet olduğunu gösteren persepolis antik kenti vb. Yerler. Düşünsenize Süleymaniye'nin, Sultanahmeti'n, Anıtkabir'in, Efes'in, ulucami'nin vurulup yok olduğunu toplumda yer edinmiş hafıza mekanlarının yok edilmesi ile oluşucak moral çöküşünün etkilerini.
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Arkeolog olacağı biliyorum. Benim de çok sevdiğim bir alan... Sence de alçakça bir eylem yöntemi değil midir? Dünya gücüyüm diyorsun; şu kadar teknolojin, şu kadar uçağın, şu kadar modern silahın var. Çareyi kültür varlıklarını yok etmekte mi buldun yani! Kaldı ki bu kültür varlıkları, insanlığın ortak mirasıdır. Bula bula böyle bir çare buldularsa, demek ki insanlıktan çıkmışlar! Anca insanlığın nefretini kazanırlar. 

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com

Peki, niye hak ettiklerini de söyleyebilir misin?

Çok basit: Başkalarının içişlerine karışmak ve mezhepçi fitne çıkartmak. Bunlar daha iyi günleri İran'ın.

Umarım bizim aklı 1000 karış havada hükumetimiz, yarın bir gün İran coğrafyasından gelecek yığınlara sınırlarımızı açmaz.
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2020, 15:53:34 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Sn Merzifonlu,
Oradan gelecekler Güney Azerbaycan Türkü ise her zaman Suriye’den gelenlerden 100 gömlek iyidir. Seçici olup onlara kapımızı açmamız gerekir derim. Ama aklı 1000 karış havadakiler onları şii diye ötekilerler bakın görün.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com

Çok basit: Başkalarının içişlerine karışmak ve mezhepçi fitne çıkartmak. Bunlar daha iyi günleri İran'ın.

Umarım bizim aklı 1000 karış havada hükumetimiz, yarın bir gün İran coğrafyasından gelecek yığınlara sınırlarımızı açmaz.

Mezhepçilik, İran' ın icat ettiği bir kavram değil ki! 1400 yıldır Müslümanların canını okuyor. İçişlerine karışmak dersek; diğer milletlerin içişlerine karışmayan ülke mi var? Biz bile karıştık... Suriye' nin, Libya' nın iç işlerine karışınca neler olduğunu görmüş olman gerekir. kaldı ki, onu da mezhepçilik adına yaptılar. Neymiş, Müslüman Kardeşler-Sünni Kardeşler! Öyle bir kardeşlik hukuku olmadığını da görmüş olduk. Örnek mi istiyorsun; Mısır' la olan ilişkiler. Hesapda ikisine kahır ekseriyette Sünni memleket! Nerede kaldı kardeşlik!

CB geçen ilginç bir laf etmiş; biz ne Sünni dinindeniz, ne de Şii...! Bizler İslam dinindeniz demiş. Kulağa hoş geliyor:) Peki gerçekle alakası var mı? YOK... İslam' ı din olarak kabul edersek (-ki etmeyenler var; örneğin Felsefeci Prof. Dr. Ahmet Arslan: İslamiyet bir din değildir, site yönetimidir! -diyor. Gerekçeleri de var... Şimdilik o kısmı geçelim.) Hak mezhep kabul edilen 4 mezhep varsa, 4 tane de din var. Bunlar Sünnilerin kabul ettiği mezhepler. Birde Şiilerin mezhepleri var. Aslında CB, bir gerçeğe işaret etmiş. Fakat vicdanen gerçeği kabul edememiş; öylesine bir slogan icat etmiş. Gerçekle alakası yoktur.

Sevgili arkadaşım, İslam dünyasında ki gerçeklik bu şekildeyken ve her Müslümanım diyen kendi mezhebini dayatırken; sanki tek mezhepçilik yapan İran mış gibi konuşuyorsun. Yahu, kendi memleketinde yapılan mezhepçiliğe hiç dikkat ettin mi? Alevi-Sünni birbirine kız vermiyor ya! Sen neden bahsediyorsun? O nedenle bu argümanı geçelim. Bizleri ilgilendiren kısmı zaten burası değildir.

Amerika-İran çekişmesinin bölgeye ve Türkiye' ye yansılamaları ne olur? Jeopolitik konuşacaksak, aradığımız cevap bu. Ötekisi, 1400 yıllık kısır tartışma konusudur. Bir yere varacağı da yoktur. Kıyamete kadar devam eder gider.   

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Arkeolog olacağı biliyorum. Benim de çok sevdiğim bir alan... Sence de alçakça bir eylem yöntemi değil midir? Dünya gücüyüm diyorsun; şu kadar teknolojin, şu kadar uçağın, şu kadar modern silahın var. Çareyi kültür varlıklarını yok etmekte mi buldun yani! Kaldı ki bu kültür varlıkları, insanlığın ortak mirasıdır. Bula bula böyle bir çare buldularsa, demek ki insanlıktan çıkmışlar! Anca insanlığın nefretini kazanırlar.
Evet hocam alçakça bunu zaten belirttim ancak arkasında ki mantığı da anlayabiliyorum.
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR