Gönderen Konu: ZMA-15 Modernizasyon Projesi  (Okunma sayısı 18014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: ZMA-15 Modernizasyon Projesi
« Yanıtla #30 : 14 Ekim 2020, 16:58:25 »
900 milyon TL fiyatı. Dolar'a çevirince 120 milyon dolar civarı yapıyor.

Allah, Allah, Fırat modernizesi ile arasında pek bir fark yok. (Pulatlar TM modernizesi ile takıldı.) Ancak şu linkte fıratların birim maliyetinin 1.5 milyon dolar olduğu belirtilmiş.

https://www.defenceturk.net/firat-m60t-projesi
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 14 Ekim 2020, 17:03:29 »

Allah, Allah, Fırat modernizesi ile arasında pek bir fark yok. (Pulatlar TM modernizesi ile takıldı.) Ancak şu linkte fıratların birim maliyetinin 1.5 milyon dolar olduğu belirtilmiş.

Burda fiyatı yazıyor. Gayet maliyet etkin olmuş.
https://www.savunmasanayist.com/zma-15-modernizasyonunda-prototip-ortaya-cikti/

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 14 Ekim 2020, 17:12:35 »

Burda fiyatı yazıyor. Gayet maliyet etkin olmuş.
https://www.savunmasanayist.com/zma-15-modernizasyonunda-prototip-ortaya-cikti/

Dur sorun bende, çünkü total maliyetler ve birim maliyetleri ve kurlar tamamen karışmış. Şu sıralar akademik hayatın yanında geçici öğretmenlik de yapıyorum ve 6 saatlik bir online ders + ağır bir spor gününden çıktım kafa vücut gitti her şey karıştı.

Program maliyeti 900 milyon tl / 120 milyon dolar civarı ;

Birim Maliyet 900 bin dolar civarı.

Bu açıdan baktığımızda ben tıpkı ilk iletimde yazdığım gibi ne az ne çok buluyorum çünkü batı ve doğu paktında fiyat farkı aynı kalsa da total birim maliyetleri eskiye oranlar arttı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 15 Ekim 2020, 04:07:22 »
Herkez projeyi yerden yere vurmuş adeta gömmüş benimde itirazım seçilen topun kalibresinde 25 mm topa takılıp kaldık şunu 30yap 35 mm olsun hatta cv90lar gibi 40mm olsun yok nerede o kafa sabitlemişler 25mm'ye başkasını tanımıyorlar halbuki bu ve benzeri forumlarda konuşulmuş zırhlandırılmış işidli zırhlı araçlarına bombalı araçlarına 25mm etki dahi etmiyor denilmişti ihtiyacın daha büyük kalibreli toplar olduğu söylenilmişti ne çabuk unutuldu kısaca senin böyle bir sahadan geri dönüş raporun varken neden yüksek kalibreli top seçilmez anlaşılabilir değil

35 mm lik topu lisans altı üretebiliyoruz yapacağımız tek şey tek namlulu 35mm insansız-insanlı  kule üretmek üstelik aselsan Korhan zma'da 35 mm insansız kule prototipi üretmişken

Sta paletli ve tekerlekli vb araç ihaleleri olduğu sürece herhangibirimiz bu zma'larda eksenel antitank podlarını zor görürüz hatta hayal gibi birşey omtas veya umtas kimse beklemesin umutlanmayın birtek buna benzer kuleyi otokar arma mızrak 30kulesinde lazer umtas ile prototip olarak gösterdi başka cesaret eden olmadı ondanda sipariş veren yok

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 15 Ekim 2020, 11:27:24 »
Eklenenler, adet,maliyet ve zamanlamaya bakilirsa sanirim bir "idare etme" projesi yani stratejik degil, taktik yaklasim..

Altay gelene kadar 250 modernize tanklarla idare etmek, MMU gelene kadar F-16lar ve SIHAlarla idare etmek gibi..(gelirmi gelmez mi o ayri tartisma)

Yeni ZMA olarak birsey dunuyorlarmi bilmiyorum ama, o gelene kadar arayi kapatma projesi gibi duruyor.

Etrafimizdaki olaylara yaptigimiz mudahelelere ve alinan sonuclara bakilirsa zaten genel yaklasim tarzimiz taktiksel..

Halbuki taktiksel basarilar stratejik hatalari telafi etmez..

Neyse sonucta elimizi guclendiriyorlarsa, eldekine oranla bir iyilestirme ise ve 1 askerin bile hayatini kurtariyorsa faydalidir..

Insallah 133 ile kalmaz, soyle bir 250-500 tane yaparlar
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2020, 11:29:55 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 15 Ekim 2020, 13:05:58 »
Yeni ZMA almak için BMC'nin ZMA üretmesini bekliyorlar galiba!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 15 Ekim 2020, 13:31:56 »
Yeni ZMA almak için BMC'nin ZMA üretmesini bekliyorlar galiba!

BMC şu an meşgulmüş. 100000hp gücünde yerli ve milli tank motoru üretiyorlarmış...
Bu yerli ve milli motor MTU883 motorundan 10000 kat daha uzun ömürlüymüş...

Katar,Cezayir şimdiden 1000 Altay siparişi geçmişler...

Sonunda kafayı yedirdi bana BMC...
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2020, 13:33:19 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #37 : 15 Ekim 2020, 22:52:36 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 15 Ekim 2020, 23:48:37 »
Paylasilmis olan fotoda Lazer uyari sistemi gorunuyor ama Pulat goremedim ? " Konu ile ilgili ilk saifedeki fotoda Pulat olacagi belirtilmekte"

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #39 : 16 Ekim 2020, 08:36:37 »
Paylasilmis olan fotoda Lazer uyari sistemi gorunuyor ama Pulat goremedim ? " Konu ile ilgili ilk saifedeki fotoda Pulat olacagi belirtilmekte"

Benim de dikkatimi çekti. Fotoğrafın görüş açısı dışında mı, yoksa sonradan mı konulacak bilemedim. Konulabilecek yer var mı bir de!
Yukarıdaki resimde en üstte görünen şey acaba olabilir mi? Aynısından kule arkasında da var galiba.

« Son Düzenleme: 16 Ekim 2020, 08:47:01 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com