Gönderen Konu: ZMA-15 Modernizasyon Projesi  (Okunma sayısı 17872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: ZMA-15 Modernizasyon Projesi
« Yanıtla #20 : 14 Ekim 2020, 13:14:20 »
Kuleyi büyük yapmışsın, kulenin sağına veya soluna ya da iki yanına da 1 veya 2'şer adet anti tank veya sığmazsa cirit atıcısı koyaydın ya. Ama olmaz hala ne amaçla üretildiğini anlamadığım STA projesine para harcanması lazım...
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2020, 13:19:40 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #21 : 14 Ekim 2020, 13:24:27 »
Kuleyi büyük yapmışsın, kulenin sağına veya soluna ya da iki yanına da 1 veya 2'şer adet anti tank veya sığmazsa cirit atıcısı koyaydın ya. Ama olmaz hala ne amaçla üretildiğini anlamadığım STA projesine para harcanması lazım...

Tam yazacaktım, sen yazmışsın. Belki önden bakıldığında sağ tarafına tanksavar eklenebilir. Kule büyük mü, yoksa konumundan dolayı mı öyle görünüyor anlayamadım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 14 Ekim 2020, 13:24:39 »
Sovyetlerin IS sinifi tanklarina benzemis, kucuk govedeye dev gibi bir top..

Neyse, is yapsinda gerisi hikaye..

Herhade eldeki tum ZMAlari bu hale getirmeyecekler?

Kac tane elden gececek..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 14 Ekim 2020, 13:30:33 »

Kac tane elden gececek..

İlk etapta 133 adet zma'nın modernize edilmesi düşünülüyor. Tabi ileride bu sayının artma ihtimali var ki, artacak gibi görünüyor...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 14 Ekim 2020, 13:42:28 »

Kac tane elden gececek..

İlk etapta 133 adet zma'nın modernize edilmesi düşünülüyor. Tabi ileride bu sayının artma ihtimali var ki, artacak gibi görünüyor...

Cok az bir sayi degil mi? 2000+ yok mu bundan elde?

Bari yuvarlak rakam 250 -500 falan olsaydi..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 14 Ekim 2020, 13:57:15 »

Kac tane elden gececek..

Cok az bir sayi degil mi? 2000+ yok mu bundan elde?

Bari yuvarlak rakam 250 -500 falan olsaydi..

900 milyon tutmuştu pahalı diye sanırım yapmayacaklar yada part part gelecek.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 14 Ekim 2020, 15:27:35 »
Zma-15 ; 350/400 hp
Bradley ; 650 hp

Fark burada yatıyor zaten...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 14 Ekim 2020, 15:38:19 »
Yanlis dusunuyorum olabilir ancak  bahsedilmekte olan araclar her ne kadar da ordumuzda bol miktarda bulunmakta olsalarda modernizasyon veya uzerlerine top monte etmek ne kadar dogru?

Bu ZMA araclarinin yaslari  neresinden baksak 15-20 en azindan. Zirh korumasi sadece hafif silahlara karsin,suratleri tekerlekli araclara gore daha yavas . Muharebe alani yakinina kadar dorse uzerinde tasinmasi gerekli..... evet amfibik oluslari avantaj, Amfi tugayi icin uygunlar.

Bu cerceveden bakarsak 0 Km  yerli tekerlekli ZMA araclarina yonelinmesi ,ve yeni araclarin orta vadede getirecegi tasaruf ve durgun ekonomimize is sahasi aciminda daha iyi olmazmi?  Eldeki paletli ZMA da peyderpey envanterden satmak veya mumkunati var ise hibe yolu ile azaltmak ne derece doggru olur?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 14 Ekim 2020, 15:56:14 »
Bir kehanetimin daha doğru çıktığını görmek beni mutlu etti. Daha önce bir kaç platformda modernize edilecek platformların acv-s veya m-113 olabileceğini söylemiştim. Şu an görünen acv-s devşirilmiş.  Ancak artan ağırlığın motor performansından çalmaması için amfibik özellik kaldırılmış bu sebepten  öndeki dalgakıran kaldırılmış.

Benim fikrim bu proje, K.Irak, Suriye'ye yapılan sayısız harekat ve eğer yollanmışsa libyaya gidenler ve buralarda zarar görenlerle bir çok acv-300 kaybettik. Muhtelen bu projede acil ihtiyaca binaen olabildiğince fiyatı düşük tutarak bir zma projesi yapılmış.  Ben nişancı veya komutan periskopu göremedim. O bile ortak kullanılan ve basit duran bir periskop koyulmuş.

Fiyatı arkadaşlar 900 bin dolar birim maliyeti hesaplamışlar buna şaşırmamak lazım. Eskiden tanklar 4-6 milyon dolarken zma'lar 1.5 milyon dolar civarıydı. Şimdi tanklar aldı başını gitti, e haliyle zmalarda , bu kapsamda bir modernize de bu maliyet normaldir.

Ancak yine de çok ciddi bir taktik hata yapılmış. Bu aracın zırh koruması 14.5 mm'ye kadar. En azından rpg'ye karşı slat armor ve 2'li anti tank podu olmalıydı. Ne güzel doldurmak için kapakta açıkta var ne güzel. Yani ne bileyim böyle bir aracı 9 askerle doldurup arka arkaya 3 tanesini delebilecek tankların, 20 mm'ye bile dayanamayacağı coğrafyalara en azından uzun menzilden anti tank füzesi atabilme kabiliyeti olmalıydı.

Sen sağda solda çatır çutur, roket motorsuz l-umtas olan mam-l yi atıyorsunda şu içinde 9 adet asker taşıyan adamlar ve kara konuşlu atgm'leri kullanmanın en etkili yolu olan bu yolu neden kullanmazsınki anlamam.  Neyi bekliyorlar Lazer güdümlü omtasmıdır nedir, bilemiyorum. Hayır yani çatal ayaklı eldeki tow ve korneti atacak bir basit aksam bile taksalar iyidir. 30-40 kiloluk atgm ve atıcısını piyadeye yük etmekten ne anlıyorlar anlamıyorum.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2020, 17:13:37 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 14 Ekim 2020, 16:03:47 »
900 milyon TL fiyatı. Dolar'a çevirince 120 milyon dolar civarı yapıyor.