Gönderen Konu: Excalibur Güdümlü Topçu Mühimmatı  (Okunma sayısı 6335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Excalibur Güdümlü Topçu Mühimmatı
« : 09 Temmuz 2009, 10:31:15 »
Güdümlü Top Mermisi Excalibur-1b’nin İlk Atışları yapıldı

ABD’nin Raytheon şirketi 155mm çapındaki yeni güdümlü top mermisi Excalibur-1b’nin ilk atışlarını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. M109 A6 Paladin tipi kundağı motorlu obüs ile yapılan atışların başarılı olduğu açıklandı.

Excalibur-1b’nin GPS/INS güdüm sistemi ve kanatçıkları ile beraber dairesel hata payının 10 metreden daha az olduğu ifade ediliyor. Excalibur-1a’ya göre daha ucuz ve basit yapıda olması beklenen yeni mühimmatın seri üretimine 2016 yılında başlanması bekleniyor. Excalibur-1b çeşitli tapa ve harp başlığı seçenekleri ile geliştirilmeye devam edecek.

http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1257&hid=2
« Son Düzenleme: 10 Mart 2020, 22:44:21 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Lazer güdümlü obüs mühimmatı test edildi
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2020, 23:01:50 »
Raytheon tarafından geliştirilen Excalibur-S Hassas Güdümlü Obüs Mühimmatı, ABD Donanması tarafından hareketli hedeflere karşı test edildi.

ABD Donanması tarafından icra edilen test esnasında Excalibur-S, obüs tarafından ateşlenmesinin ardından GPS’den lazer güdüme geçti ve hareketli hedefi başarıyla vurdu. Yarı aktif lazer arayıcı başlığa (LAB) sahip olan Excalibur-S, hareketli kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirildi. 155mm’lik obüs mühimmatı ile 50+ kilometre menzile sahip olan Excalibur-S, terminal aşamada lazer güdüme geçmesi sebebi ile GPS karıştırmalarından (GPS-Jam) etkilenmeyecek.

Excalibur mühimmatı; M777, M109, M198, Archer ve PzH2000 obüslerine kalifiye edilmiştir. Ayrıca; AS90, K9 ve G6 obüsleriyle de uyumludur.

https://www.savunmasanayist.com/lazer-gudumlu-obus-muhimmati-test-edildi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Topçu 65 Kilometreden Vurdu

Piroteknik teknolojisi, gelişmini sürdürmeye devam ediyor. Mikroelektroniklerin top mermisi içine sığabilecek boyutlara küçülmesiyle birlikte topçu, ultra hassas atışlar yapabilme kabiliyetine kavuştu. Bu iki önemli alanın iş birliği yapmasıyla topçu birlikleri, gelecekte daha uzun menzilde etkili olacak.

Yuma Test Sahası, geçtiğimiz günlerde önemli bir test atışına ev sahipliği yaptı. Amerikan Kara Kuvvetleri, Uzun Menzilli Topçu Sistemi Geliştirilmesi Programı (Extended Range Cannon Artillery / ERCA) kapsamında 6 Mart'ta dört mühimmatlık test atışı gerçekleştirdi. Mermiler, M109'lar üzerinden geliştirilen ve temelde bahse konu platformların 58 kalibre namlulu bir modeli olan XM1299 kundağı motorlu obüs sisteminden ateşlendi. Deneme kapsamında iki adet Excalibur güdümlü mühimmat ve iki adet XM1113 roket destekli top mermisi hedeflere gönderildi. Excalibur'lardan biri hedefine tam isabet kaydederken, diğeri hedefin 1 metre önüne düştü. Süperşarjlı sevk barutu ile ateşlenen XM1113 ise 65 kilometre menzile ulaşarak önemli bir safhayı geride bıraktı.

Deneme safhasının ardından XM1113'ler, Amerikan topçusunun kullandığı mühimmatların menzilini ikiye katlayacak. ERCA Programı ile ABD, yüksek yoğunluklu sahalarda düşman menziline girmeden dost ve müttefik unsurlara ateş desteği sağlamayı hedefliyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/topcu-65-kilometreden-vurdu/9468/1

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Excalibur Güdümlü Topçu Mühimmatı
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2020, 01:01:59 »
Aslında Trg serisi ile kağıt üstünde buna benzer bir kabiliyet edindik.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 12 Mart 2020, 12:52:24 »
Sn Battlestar, bu cümleyi biraz açıp irdelersek;

155mm HE mermisi ~8kg patlayıcı ve 35kg şarapnel taşır.  35km Max menzillidir. Base-bleed ile 42km menzili vardır.
Excalibur 155mm güdümlü mermi 55000+ dolarlık bir silahtır.
TRG300 blok 2 ise 190kg harp yükü yani Çelik bilye ve patlayıcı taşır. 90km menzili vardır.
Trg122 ise 18.4kg harp yükü yani Çelik bilye ve patlayıcı taşır. 35-40km menzillidir. Era zırhı delici gücü vardır.
155mm obüs mermisi, taşıdığı “fuze” cinsine göre 500-1000 dolar arası maliyetli bir mermidir. Base-bleed mermiler 2000+ dolar civarıdır.
Trg122 ‘nin fiyatı güdümsüz ise 1000 dolar civarıdır ama güdümlü olduğu için fiyatı daha fazladır. Ama excalibur’dan çoook daha ucuzdur.
Trg300 ise zaten çok daha ayrı bir kategoride silahtır. güdümsüz fiyatı 5000+ dolardır.  Asıl fiyatı arttıran güdüm ne kadar ek getirir ama....

Bu mantık ile trg serisi üzerine odaklanmak daha doğru olacak gibi görünüyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 12 Mart 2020, 13:19:13 »

155mm HE mermisi ~8kg patlayıcı ve 35kg şarapnel taşır.  35km Max menzillidir. Base-bleed ile 42km menzili vardır.
TRG300 blok 2 ise 190kg harp yükü yani Çelik bilye ve patlayıcı taşır. 90km menzili vardır.
Trg122 ise 18.4kg harp yükü yani Çelik bilye ve patlayıcı taşır. 35-40km menzillidir. Era zırhı delici gücü vardır.
155mm obüs mermisi, taşıdığı “fuze” cinsine göre 500-1000 dolar arası maliyetli bir mermidir. Base-bleed mermiler 2000+ dolar civarıdır.
Trg122 ‘nin fiyatı güdümsüz ise 1000 dolar civarıdır ama güdümlü olduğu için fiyatı daha fazladır. Ama excalibur’dan çoook daha ucuzdur.
Trg300 ise zaten çok daha ayrı bir kategoride silahtır. güdümsüz fiyatı 5000+ dolardır.  Asıl fiyatı arttıran güdüm ne kadar ek getirir ama....

Salvo kabiliyette cabası. Böyle bir kabiliyet olmasa veya planlanmasa şimdiye kadar güdümlü 155mm topçu mühimmatı geliştirirdik sanırım. Yalnız bu olay hem pahalı olmasından hemde namlu basıncına güdüm sistemlerinin mukavemeti hususu bir nebze engelleyici ve aşılması mesai isteyen bir mevzu.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 12 Mart 2020, 14:08:57 »

Salvo kabiliyette cabası. Böyle bir kabiliyet olmasa veya planlanmasa şimdiye kadar güdümlü 155mm topçu mühimmatı geliştirirdik sanırım. Yalnız bu olay hem pahalı olmasından hemde namlu basıncına güdüm sistemlerinin mukavemeti hususu bir nebze engelleyici ve aşılması mesai isteyen bir mevzu.

MKEK hali hazırda güdümlü 155mm mühimmat için çalışma yapıyor diye biliyorum. En güzelini İsrail yapmış.
Bizim hgk gibi bir kiti harp sahasında gereken hedefler için mermiye takıp kullanıyorlar. Söylediklerine göre çok da hesaplı imiş.

https://www.iai.co.il/p/topgun

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 12 Mart 2020, 14:35:47 »
Ben namludan atılan güdümlü mermilerin menzilini artırmak için aşağıdaki ARI'yı düşünmüştüm...  ::)

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2020, 15:24:06 »
70 km gidebilmesi ve nokta hedefe gidebilmesi çığır açar.  Trg300 ile atacağın mühimmat kısıtlı genelde hava üslerini ve sabit hedefleri baskı altına almak için kullanılır. Bahar kalkanı harekâtı esnasında Sabit büyük hedefleri halepteki hava üssünü baskı altına almak için kullanıldı. Bizim için ani çıkan fırsat hedefler için kullanılabilecek mühimmat lazım excalibur bu iş için biçilmiş kaftan. 55 bin dolar ne ki devlet için. 100 excalibur 5.5 milyon dolar yapar. 100 firsat hedefi vurman demek duşmana çok buyuk darbe vurman demek.
« Son Düzenleme: 12 Mart 2020, 15:29:19 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 12 Mart 2020, 15:30:46 »
Ben namludan atılan güdümlü mermilerin menzilini artırmak için aşağıdaki ARI'yı düşünmüştüm...  ::)

Hocam tanka olan inancınızı kaybetmediğiniz zamanlardan herhalde.