Gönderen Konu: ABD’de T-38 pistte takla attı, 2 pilot öldü  (Okunma sayısı 2090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
ABD’de T-38 pistte takla attı, 2 pilot öldü
« : 22 Kasım 2019, 20:57:37 »
ABD’de Oklahama Eyaleti’ndeki Vance Hava Üssü’nde meydana gelen kazada iki pilot hayatını kaybetti. Olay, iniş sırasında T-38C tipi jet eğitim uçağının pistte takla atmasıyla meydana geldi.

KOCO5 TV Kanalı’nın haberine göre, kolda iniş eğitimi yapan uçaklar, pist içinde çarpışma tehlikesi atlattı. Kolda iki numara olarak uçan T-38C’deki pilotlar pist dışına doğru kaydı. Bu sırada uçağın takla atması ile ters dönen T-38C’deki iki pilot hayatını kaybetti.

DİĞER UÇAK DA PİST DIŞINA ÇIKTI

Olay sırasında lider olarak uçan bir numaralı T-38C ise ancak pist dışında durabildi. Uçuş ekibinin durumunun iyi olduğu ancak T-38C’de hasar meydana geldiği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Modernize edilen T-38C tipi eğitim uçaklarının önümüzdeki yıllarda Boeing tarafından tasarlanan T-7 Red Hawk’lar ile değiştirilmesi hedefleniyor. İlk uçuşunu 1958 yılında yapan T-38 uçakları, ABD Hava Kuvvetleri’nde 1961’den bu yana görev yapıyor. Uçak, Türk Hava Kuvvetleri’nde de ileri jet eğitiminde kullanılıyor.

http://www.kokpit.aero/t38-abd-kaza-2-pilot-oldu

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
T-38 uçağı icin TEI tarafından geliştirilen J85 Egzoz Sistemi.
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2020, 20:06:39 »
Alıntı
ABD Donanması ve ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan yaklaşık 600 adet T-38 uçağı, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen J85 Egzoz Sistemi  kullanılıyor.
https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1340623962057879552

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Alabama’da T-38 kazasında iki pilot öldü
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2021, 17:37:36 »
Northrop T-38 Talon tipi askeri jet tekamül uçağı, geçtiğimiz saatlerde Alabama’da inişe geçtiği esnada çakıldı. Düşen uçaktaki iki pilot, hayatını kaybetti.

Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF), bugün yaptığı açıklamada; bir Japon Hava Kuvvetleri subayı ile bir ABD Hava Kuvvetleri eğitmen pilotunun, Alabama’da meydana gelen kazada hayatını kaybettiğini söyledi.

Japon Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada; Japon teğmen ve ABD’li eğitmenin içinde bulunduğu T-38’in, Montgomery Havaalanı’na inmek üzere olduğu esnada çakıldığı belirtildi. Japon Teğmenin, savaş pilotu olmak için ABD Hava Kuvvetleri’nde eğitim gördüğü öğrenildi.

Kazayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

T-38’ler, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da pilot eğitimleri için aktif olarak kullanılıyor. İzmir’de T-38 ile eğitim gören pilotlar, başarılı olmaları durumunda F-16 ve F-4E tipi savaş uçaklarına geçiyorlar.

https://www.savunmasanayist.com/alabamada-t-38-kazasinda-iki-pilot-oldu/