Gönderen Konu: Tsk Yoğun Bakımda, Acil Eylem Planına İhtiyacımız Var.  (Okunma sayısı 26134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tsk Yoğun Bakımda, Acil Eylem Planına İhtiyacımız Var.
« Yanıtla #50 : 09 Kasım 2019, 23:35:01 »
Hocam bunları envantere alınmasını herkes istiyor fakat işin en önemlisi para.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 10 Kasım 2019, 00:26:03 »
Çok güzel ürünlerimiz var ama sağolsun başımızdakiler siyasi nedenlerle ve işbilmezlikleri yüzünden ordumuzu böyle araçlardan mahrum bırakıyorlar. Ondan sonra buralarda kendi kendimize yırtınıyoruz maalesef.

Fnss Pars amerikalı bir şirketin gpv diye bir aracından geliştirildi o araçta bu.

Error 404 (Not Found)!!1

Günümüzün savaş ortamları " genel" olarak videodaki gibi. Bu ortamda en gelişmiş savunma sistemleri ve en gelişmiş zırhla donatılmış tank gibi hantal araçların hiç şansı yok. O nedenle tankların devri sona erdi. Ana görevleri artık destek sağlamak. Hava savunma, diğer topçu vs destek birlikleri, hava tarruz birimleri ve piyade biririmleri ile birlikte birbirlerini koruyarak görev yapabilirler. Onun dışında bir tank birliğinin düşman tank birliğine süvariler gibi saldırması neredeyse olmayacak bir şey. Çünkü arazi artık neredeyse yok ve türlü tehditlerle dolu. 

Hocam 1970 malı çıplak bir tanka rpg-29 gibi bir anti tank atıyorlar. Bırakında yandan delsin. Ama o tankta kompozit + era+nera olsa o tanka birşey olmazdı. Veya aks. Bu tankın suçu değil.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #52 : 10 Kasım 2019, 11:28:05 »
Çok güzel ürünlerimiz var ama sağolsun başımızdakiler siyasi nedenlerle ve işbilmezlikleri yüzünden ordumuzu böyle araçlardan mahrum bırakıyorlar. Ondan sonra buralarda kendi kendimize yırtınıyoruz maalesef.

Fnss Pars amerikalı bir şirketin gpv diye bir aracından geliştirildi o araçta bu.

Error 404 (Not Found)!!1

Günümüzün savaş ortamları " genel" olarak videodaki gibi. Bu ortamda en gelişmiş savunma sistemleri ve en gelişmiş zırhla donatılmış tank gibi hantal araçların hiç şansı yok. O nedenle tankların devri sona erdi. Ana görevleri artık destek sağlamak. Hava savunma, diğer topçu vs destek birlikleri, hava tarruz birimleri ve piyade biririmleri ile birlikte birbirlerini koruyarak görev yapabilirler. Onun dışında bir tank birliğinin düşman tank birliğine süvariler gibi saldırması neredeyse olmayacak bir şey. Çünkü arazi artık neredeyse yok ve türlü tehditlerle dolu. 

Hocam 1970 malı çıplak bir tanka rpg-29 gibi bir anti tank atıyorlar. Bırakında yandan delsin. Ama o tankta kompozit + era+nera olsa o tanka birşey olmazdı. Veya aks. Bu tankın suçu değil.

Katılmadığım bir nokta var o tankta komozit + era vs olduğu taktirde emin ol o zırhı delecek silah kullanıcaklardır. O yüzden İHA'ların önemini daha önce vurguladım. Bugün Türk ordusuna parasıyla satılmayan silahları terör örgütleri rahatlıkla edinebiliyor. Unutmayın Türkiye bir dönem PKK ile daha etkin savaşabilmek için IRAK'daki silah pazarlarından silah temin etmek zorunda kalıyordu. Bence günümüzde önemli olan o silahın ateşlenmesini engelleyebilmek.. İsrail - Suriye savaşında İsrail yüzlerce Suriye tankını nasıl etkisiz hale getirdi bi incelemek lazım.. (Üstelik Kefaret Günü Savaşı iki düzenli ordunun yaptığı bir cephe savaşıydı)
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #53 : 10 Kasım 2019, 15:46:21 »

Oradaki konu 1970 model bir tanka RPG-29 atılması değil! Günümüzdeki savaşların nasıl ortamlarda gerçekleştiği. Tankların gelişim hızı, tanksavarların gelişim hızının çok altında. Orada en yüksek korumalı tanklar olsaydı, onu imha edebilecek başka silahlar olacaktı. Trophy sistemli Merkava tanklarının da imha edildiği çatışmalar oldu geçmişte. Böyle  bir ortamda her yerden tehdit geliyor. Çatılardan, pencerelerden, duvarların ardından, her yerden roket, mermi, patlayıcı vs yağıyor. Aracın üzerinden geçtiği rögar kapağının altına, yol kenarındaki çöp kutusuna vs uzaktan kumanda edilebilen yüksek etkili patlayıcılar yerleştiriliyor. Tank binalar arasına sıkışıp kalıyor. Göremediği tehditlerden , ihalardan, helikopterlerden, uçaklardan füzeler yağıyor. Kocaman açık hedefler halindeler. En yüksek korumalı aracın içindede olsanız bu kaos ortamında bulunmak istemezsiniz! Afganistan'da, Irak'da, Suriye'de, Ukrayna'da vs savaşın olduğu her yerde artık durum bu. Artık bir ana muharebe tankının ana tehditi düşman ana muharebe tankı değil! Tankların kütle halinde düşmana saldırıp yıkıma neden olmaları bu çağda artık geçmişe ait bir hikaye!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #54 : 11 Kasım 2019, 08:51:24 »

Oradaki konu 1970 model bir tanka RPG-29 atılması değil! Günümüzdeki savaşların nasıl ortamlarda gerçekleştiği. Tankların gelişim hızı, tanksavarların gelişim hızının çok altında. Orada en yüksek korumalı tanklar olsaydı, onu imha edebilecek başka silahlar olacaktı. Trophy sistemli Merkava tanklarının da imha edildiği çatışmalar oldu geçmişte. Böyle  bir ortamda her yerden tehdit geliyor. Çatılardan, pencerelerden, duvarların ardından, her yerden roket, mermi, patlayıcı vs yağıyor. Aracın üzerinden geçtiği rögar kapağının altına, yol kenarındaki çöp kutusuna vs uzaktan kumanda edilebilen yüksek etkili patlayıcılar yerleştiriliyor. Tank binalar arasına sıkışıp kalıyor. Göremediği tehditlerden , ihalardan, helikopterlerden, uçaklardan füzeler yağıyor. Kocaman açık hedefler halindeler. En yüksek korumalı aracın içindede olsanız bu kaos ortamında bulunmak istemezsiniz! Afganistan'da, Irak'da, Suriye'de, Ukrayna'da vs savaşın olduğu her yerde artık durum bu. Artık bir ana muharebe tankının ana tehditi düşman ana muharebe tankı değil! Tankların kütle halinde düşmana saldırıp yıkıma neden olmaları bu çağda artık geçmişe ait bir hikaye!

Aynen katılıyorum. Kastım şuydu bazı arkadaşlarımız mehmetçik yürüyen tabutlarla suriyeye gönderiliyor diyor. Tanklarımız Dünya'nın en iyi tankı olsa sanki vurulamayacakmış gibi bir hava yaratıldı.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 11 Kasım 2019, 10:51:33 »

Aynen katılıyorum. Kastım şuydu bazı arkadaşlarımız mehmetçik yürüyen tabutlarla suriyeye gönderiliyor diyor. Tanklarımız Dünya'nın en iyi tankı olsa sanki vurulamayacakmış gibi bir hava yaratıldı.

Hocam o kadar avrupa ülkesi israil, Amerika, Rusya hepsi aptal hiçbir şey bilmiyorlar. O kadar modern tank yapılır mı ? Nasıl olsa vurulup içindeki herkes ölüyor. Siz haklısınız.

Ben daha bu konuda kimseye itiraz etmiyeceğim konuyu ne kadar farklı yönlerden anlatmaya çalışsamda kaç kere ön yargı fikirleri değiştiremiyoruz.

Tek savunma 1970 model tanka atılan anti tank videosu.

Konu kilitlensin.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #56 : 11 Kasım 2019, 12:09:43 »
Tek savunma sadece bir video değil. O videoda yaşanan olaylar gibi onlarcası, belki de yüzlercesi var. Bu artık günümüzün gerçeği. Tabi ki modern tank yapacaklar. Tabi ki savunma sistemlerini geliştirecekler. Vurulma olasılığını azaltacaklar. Bu olmazsa olmaz bir şey gelişim için. Buna kimse karşı çıkmıyor ki! Bu konuyu neden kişisel algıladığını anlamıyorum.

Ancak bu bir ana muharebe tankının öncelikli tehdidinin düşman tankı olmaktan çıktığı, tanka karşı tankın kullanım olasılığının dramatik olarak düştüğü gerçeğini değiştirmiyor. Tanklar bir zamanlar kara savaşlarında savaş alanının kralıydılar. Ancak artık değiller. Senaryodaki rolleri artık başrol değil!. Bu gerçek nedeniyledir ki orduların envanterlerindeki tank sayısı (Rusya, ABD, İsrail vs aptal değiller...) yakın geçmişe göre ciddi seviyede azalma eğilimindedir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 11 Kasım 2019, 12:09:57 »
Yorumsuz....

<a href="http://youtu.be/B1yTb3vF35M" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/B1yTb3vF35M</a>
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2019, 12:15:57 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 11 Kasım 2019, 12:37:24 »
[quote author=SKYWOLF link=topic=8804.msg101578#msg101578 date=157346
Ancak bu bir ana muharebe tankının öncelikli tehdidinin düşman tankı olmaktan çıktığı, tanka karşı tankın kullanım olasılığının dramatik olarak düştüğü gerçeğini değiştirmiyor. Tanklar bir zamanlar kara savaşlarında savaş alanının kralıydılar. Ancak artık değiller. Senaryodaki rolleri artık başrol değil!. Bu gerçek nedeniyledir ki orduların envanterlerindeki tank sayısı (Rusya, ABD, İsrail vs aptal değiller...) yakın geçmişe göre ciddi seviyede azalma eğilimindedir.
[/quote]

+1

Ben zamanında (yani 3 yıl kadar önce) TRMilitary forumunda şunu savunmuştum: "Top taşıyan kuleler tankı hantallaştırıyor, bu nedenle bizim Altay tasarımını değiştirmemiz ve insansız kuleyi ATGM fırlatıcısı + 35 mm Atom top formuna çevirmemiz gerekiyor. Bu tarz bir değişlik ayrıca (zırh korumasından ödün vermeden) tankı 10 ton kadar hafifletir ve bizi MTU+Renk mahkümu olmaktan da çıkartır. Kısa vadede de sahada görebileceğimiz bir çözüm olur. Ayrıca tankların rolleri değişiyor artık, tanklar uzaktan atış istasyonlarına evriliyorlar." demiştim.

Uzman geçinen ve ismi lazım olmayan birileri burunlarından kıl aldırmamışlardı. Onlara göre topsuz tank olamazdı. Şimdi yeni yeni bu dediğime geliyorlar, geç olsun güç olmasın!

Altay konusunda hem siyasi iktidarın, hem de askeri otoritenin büyük aymazlıkları oldu. Hiç aciliyeti olmayan helikopter gemisine onca para bağlamak ama acil olan tank üretimini yandaşa vermek siyasi iktidarın kuısuruydu. Askeri taraf ise "İlle de yerli Leopard isterim de isterim!" diye tutturdu durdu. Gelecek öngörüsü hak getire!

Bu safhadan sonra bizim ihtiyacımız olan "yoğun bakım" bence şudur: Keşif gözetleme sistemleri, güç kaynakları ve muhimmatlarda bir an önce yerli/milli imkanlarla ve büyük miktarlarda üretim yapabilecek duruma gelmek. Düzenli ordulara karşı bu alanlarda büyük miktarlarda üretim yapabilmek önem kazandı. 1-2 Adet Atmaca gemilerin özsavunma sistemlerince belki durdurulur, ama aynı anda gelen 20 Atmacayı durdurmak marifet ister.

Bu saydıklarımı büyük miktarda üretelim demiyorum, gerektiğinde üretim miktarını çok büyük adetlere çıkarabilecek duruma gelelim diyorum. Bu ayrıntı önemli.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2019, 13:12:53 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #59 : 11 Kasım 2019, 13:46:40 »
Yiyici tayfaya ihale ciksin diye halftrack almayi oneriyorum. 2. Dunya savasinda terkedilmis bir konsept ama olsun. Gözü doymaz tayfayi beslemek milli gorevimiz nasil olsa. Onlar mercedesle bmwyle gezebilsin diye en kupon araziler onlara tahsis edilsin. Vatandas karton apartmanlarin altinda kalsin.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''