Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 26488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi
« Yanıtla #80 : 05 Aralık 2022, 01:05:56 »

"Sayın Korsan2 ise her füzemizin "dikey fırlatma sistemi kutusu" farklı ebatta - genişlikte olacak dedi anladığım kadarıyla...Hisar kutusu farklı ebatlarda , Siper kutusu farklı ebatlarda , Atmaca kutusu farklı ebatlarda olacak diye anladım ben...
Yani QUAD Pack gibi bir sistem olmayacak , Quad Pack'taki gibi her kutuya 4 füze sığdırmak yerine , büyüklüğü füzeye göre değişecek farklı kutu tipleri mi olacak?"

düzelteyim,  ben öyle olacak demedim,  tahminlerime  dayanan bir yorum yaptım.
uzun bir yazı yazmıştım;  ama sildim.
diyeceğim,  çok değişken var,  daha doğmamış çocuğa don biçilmez.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #81 : 05 Aralık 2022, 02:58:11 »
niye vls doldurmak için bu kadar çaba içine giriliyor ki. kuru yük gemisi ebatlarında güvertesinde  sadece vls olan vls lerin içinde de envai çeşit füze bulunan bir askeri gemi yapılabilir. mesela 400 hücre. görev gücüyle yada savaş zamanında filoya dahil edeceğin bu gemi ile füzesi biten filodaki gemiler için fırlatma işlevi görecek bir konsept daha mantıklı. savaş gemisi kendisinin fırlatmadığı bir füzeyi de güdebiliyor neticede. nasıl f 16 larımız barış kartalından aldığı bilgiyle füze atabiliyorsa burada da aynı prensip geçerli olacak şekilde yapmak daha mantıklı

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 05 Aralık 2022, 09:41:41 »
Her geminin belli bir süre denizde kalabilme zamanı vardır. Hem erzak, hem yakıt, hem mühimmat hem de sık aralıkla bakım ihtiyacını gidermek için gemilerin liman ziyareti şarttır. Denizde ikmal işi sınırlıdır. Bilmem hatırlarmısınız; Arleigh-Burke Sınıfı Stout muhribi rekor kırıp 139 gün denizde kaldıktan sonraki hali ile ; “ yeter beni bakıma alın” diye bağırıyordu.

Savaş gemilerindeki VLS sistemleri içerisindeki füzeler ya hava savunma ya da uzun menzilli seyir füzelerdir. Bazı durumlarda da yüzey saldırı füzeleri olabilir. Geminin ebadına ve savaş tasarımına göre adet ve cinsleri de belirlenmiştir. 3000tonluk fırkateynin taşıyacağı füzeler ile 4500 tonluk fırkateynin taşıyacağı ya da 8000 tonluk muhripin taşıyacağı füze adedi ve çeşitleri mutlaka farklı olacaktır.
Ana görevleri gemiyi ve filoyu korumak olan HSS füzelerine ek olarak RAM tipi ve CIWS tipi kademeli hava savunma sistemi olan bir platformda hangisinden ne kadar mühimmat taşınacağının en uygun olacağına da lojistik uzmanları karar veriyordur zaten.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2022, 10:55:21 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 05 Aralık 2022, 13:38:18 »
bu ilk faz.
Atak helikopterinin erken duhul modeli gibi düşünün.
İstanbul için erken duhul  MİLDAS.

SAGE EDAS  sisteminin Roketsan  modeli.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 10 Aralık 2022, 19:57:17 »
Yunan Medyasında gündem MİLDAS!

Yunanistan'ın yeni gündemi Milli Dikey Atım Lançer Sistemi MİLDAS oldu. Türkiye'nin milli imkanlarla kısa sürede geliştirdiği MİLDAS sistemi Yunanistan'da moralleri bozdu. Sistem sayesinde Türk savaş gemileri ve denizaltılarının seyir füzesi atma kabiliyetine kavuştuğunu belirten Yunan medyası, Ege'ye bir gece ansızın gelebilmek istiyorsak buna cevap verecek sistemleri almalıyız ifadesini kullandı.

Denizaltıları değil de, asıl tehdit, Türkiye'nin yeni MİLDAS seyir füzesi fırlatma sistemi.

Yunan donanmasına, seyir füzesi fırlatma kabiliyetine sahip yeni denizaltılar SATIN ALMAK gerekiyor ki biz de Ege'ye "bir gece ansızın" gidebilelim.

Gelen bilgiler, Türklerin yeni fırlatma sistemini yeni nesil MİLDEN denizaltılarına ve tüm balistik füze yelpazesini (BORA-ATMACA-TAYFUN) fırlatabilecek diğer yüzey gemilerine kurmaya hazırlandığını gösteriyor.

Sadece Yunan donanmasına değil,adalarımıza ve anakaraya yönelik büyük bir tehditten bahsediyoruz, çünkü görünmez Türk denizaltıları gelecekte Yunan topraklarına seyir füzeleri fırlatabilir.

Ayrıca onca muhalefetimize rağmen Almanlar Türklerle denizaltı yapımına devam ediyor.

Ülkemizin cevabı, adalara, yüzey birimlerine ve ayrıca mevcut Yunan Type-214'e seyyar seyir füzesi sistemlerinin konuşlandırılması olacaktır. Belki çok paraya mal olan bir program, ama Türkler hareket halindeyken dramatik bir şekilde gerekli olacak.

Birkaç yıl önce ABD, MİLGEM'lerin beşinci fazı olan TCG İstanbul firkateyninde kullanılacak Mk-41 Dikey Atım Sistemi'nin satışına onay vermeyince, Türk mühendisler yerli imkanlarla kendi sistemleri olan MİLDAS'ı geliştirdi.

Türk savunma sanayinden bir kaynak ise MİLDAS'ın 8 metre uzunluğunda, yani Mk-41’den 30 cm daha uzun olduğunu belirtti. Sistem, HİSAR ailesi ve ATMACA füzeleri dahil olmak üzere yerli füzeleri fırlatabilecek.

Reis sınıfı ilk Türk denizaltısının da önceki gün deniz denemelerine başladığı görüldü.

Vurguluyoruz: Peki bu Türkler, bilinmeyen bir bilgi birikimi ve yardımla, nasıl oldu da birdenbire ihtiyaç duydukları sistemler için, kendi karşılık gelen sistemlerini üretmeye başladı?

Kaynak: https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7136244_den-einai-problima-proto-ypobryhio-klasis-reis-alla-i-apeili

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #85 : 10 Aralık 2022, 20:45:43 »
Yunan Medyasında gündem MİLDAS!

Yunanistan'ın yeni gündemi Milli Dikey Atım Lançer Sistemi MİLDAS oldu. Türkiye'nin milli imkanlarla kısa sürede geliştirdiği MİLDAS sistemi Yunanistan'da moralleri bozdu. Sistem sayesinde Türk savaş gemileri ve denizaltılarının seyir füzesi atma kabiliyetine kavuştuğunu belirten Yunan medyası, Ege'ye bir gece ansızın gelebilmek istiyorsak buna cevap verecek sistemleri almalıyız ifadesini kullandı.

Denizaltıları değil de, asıl tehdit, Türkiye'nin yeni MİLDAS seyir füzesi fırlatma sistemi.

Yunan donanmasına, seyir füzesi fırlatma kabiliyetine sahip yeni denizaltılar SATIN ALMAK gerekiyor ki biz de Ege'ye "bir gece ansızın" gidebilelim.

Gelen bilgiler, Türklerin yeni fırlatma sistemini yeni nesil MİLDEN denizaltılarına ve tüm balistik füze yelpazesini (BORA-ATMACA-TAYFUN) fırlatabilecek diğer yüzey gemilerine kurmaya hazırlandığını gösteriyor.

Sadece Yunan donanmasına değil,adalarımıza ve anakaraya yönelik büyük bir tehditten bahsediyoruz, çünkü görünmez Türk denizaltıları gelecekte Yunan topraklarına seyir füzeleri fırlatabilir.

Ayrıca onca muhalefetimize rağmen Almanlar Türklerle denizaltı yapımına devam ediyor.

Ülkemizin cevabı, adalara, yüzey birimlerine ve ayrıca mevcut Yunan Type-214'e seyyar seyir füzesi sistemlerinin konuşlandırılması olacaktır. Belki çok paraya mal olan bir program, ama Türkler hareket halindeyken dramatik bir şekilde gerekli olacak.

Birkaç yıl önce ABD, MİLGEM'lerin beşinci fazı olan TCG İstanbul firkateyninde kullanılacak Mk-41 Dikey Atım Sistemi'nin satışına onay vermeyince, Türk mühendisler yerli imkanlarla kendi sistemleri olan MİLDAS'ı geliştirdi.

Türk savunma sanayinden bir kaynak ise MİLDAS'ın 8 metre uzunluğunda, yani Mk-41’den 30 cm daha uzun olduğunu belirtti. Sistem, HİSAR ailesi ve ATMACA füzeleri dahil olmak üzere yerli füzeleri fırlatabilecek.

Reis sınıfı ilk Türk denizaltısının da önceki gün deniz denemelerine başladığı görüldü.

Vurguluyoruz: Peki bu Türkler, bilinmeyen bir bilgi birikimi ve yardımla, nasıl oldu da birdenbire ihtiyaç duydukları sistemler için, kendi karşılık gelen sistemlerini üretmeye başladı?

Kaynak: https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7136244_den-einai-problima-proto-ypobryhio-klasis-reis-alla-i-apeili
Vallahi hasta bu adamlar.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 10 Aralık 2022, 20:53:40 »
Türkiye ile ilgili devasa bir yanılgı içindeler. Teknolojik üretim yapamayacağımıza eminler. İnanamıyorlar kendilerinin yapamayacağı şeyleri tek başımıza yaptığımıza. Siyasi olarak ta (burası bize çok benziyor) sığ komplo teorileriyle kurgulanmış yorumlarla mutlu ve mesut bir hayat sürüyorlar.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #87 : 10 Aralık 2022, 22:16:10 »

Vallahi hasta bu adamlar.
[/quote]

Aslında o kadar suçlular ve bunu da biliyorlar ki derin bir paranoya içindeler. Nüfuslarının yarısı gibi bir kısmı Türklere yapılan soykırımlarla, mezalimlerle övünüyor aslen.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : 10 Aralık 2022, 23:02:38 »
Aslında o kadar suçlular ve bunu da biliyorlar ki derin bir paranoya içindeler. Nüfuslarının yarısı gibi bir kısmı Türklere yapılan soykırımlarla, mezalimlerle övünüyor aslen.
Aynen öyle. Yunan milliyetçisi bir, Hint milliyetçisi de iki eder bu hususta. Farz-ı misal:

Erdoğan'ın son BM genel kurulunda yaptığı konuşmadan:

"Hindistan ve Pakistan'ın, bağımsızlıklarını kazanmalarının üzerinden geçen 75 yıla rağmen aralarında hala güçlü bir barış ve iş birliği tesis edilememiş olmasından üzüntü duyuyoruz. Dileğimiz, Keşmir'de adil ve kalıcı barış ve huzura ulaşılmasıdır."

Ne kadar kaliteli bir cümle. Ne kadar tatlı bir temenni.
Hindistan buna nasıl bir cevap veriyor? Dışişleri bakanını Rum kesimine gönderiyor. Yunan ile askeri işbirliği konuşuyorlar.

"Nush ile uslanmayanın hakkı tekrir, tekrir ile uslanmayanın hakkı kötektir"

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 10 Aralık 2022, 23:10:52 »
Bırakalım silahlansınlar. Yakın dönemde büyük bir ekonomik krize girmeleri an meselesi. Bir kez daha Avrupa'nın kapısına gidip para dilenecekler ama bu sefer kendisi de krizde olan Avrupa olacak karşılarında. Aldıkları silahları yiyip karınlarını doyursunlar. Etlerine butlarına bakmadan kendilerinden 8,5 kat daha büyük bir ülke ile sidik yarıştırma derdindeler. Dünyanın milli gelire oranla en çok harcama yapan ülkesi oldular neredeyse. NATO'da bu konuda liderler. Ama kötü olan attıkları mermiler bile ithal.

Karşılarında kendi gemisini, mühimmatını, SİHA'larını üreten bir ülke var. Yakında tankını, 5. nesil uçağını üretmiş bir ülke olacak. Akılları olsa yahu biz niye bu kadar silaha para gömüyoruz, harcadığımız her kuruş ABD'nin, Almanya'nın, Fransa'nın cebine gidiyor. Bunları neden zengin ediyoruz diyeceklerine yaptığımız her ürüne karşılık gidip bir silah alma peşindeler. Bunun sonucu malum. Yıllar önce de silahlanmaya milyarlar ayırıp krize girdiler yakında yine girecekler.

Eşekler adam olur bu Yunanistan adam olmaz. Kullanamayacakları silahlara milyarlar ödüyorlar parayı sokağa atıyorlar.