Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 26521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi
« Yanıtla #70 : 04 Aralık 2022, 21:54:46 »
İçi nasıl küçücük anlamadım gemilerin. Dışı büyük içimi küçük bizi kandırıyorlar mı dışı ile
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2022, 21:55:41 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 04 Aralık 2022, 22:04:20 »
İçi nasıl küçücük anlamadım gemilerin. Dışı büyük içimi küçük bizi kandırıyorlar mı dışı ile

Hocam füzelerini bitirdin VLS'deki... Sonra bu resimdeki modülleri geminin içinde nerede depolayacağız da ne zaman yükleyeceğiz savaş ortasında hocam ?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #72 : 04 Aralık 2022, 22:15:29 »
Her şeyi ben çözemem onları da mühendisler düşünsün inovasyon biraz zor bir işi çözmektir zaten. Ben size 8 VLS li gemiyi 32 vls li gemi gibi kullanma fikri sunuyorum biraz zorlamak lazım olsun diye hemen olmaz derseniz zaten şu anda olmuyor ilginç olmazsınız o zaman

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 04 Aralık 2022, 22:22:03 »
Her şeyi ben çözemem onları da mühendisler düşünsün inovasyon biraz zor bir işi çözmektir zaten. Ben size 8 VLS li gemiyi 32 vls li gemi gibi kullanma fikri sunuyorum biraz zorlamak lazım olsun diye hemen olmaz derseniz zaten şu anda olmuyor ilginç olmazsınız o zaman

Hocam tam dediğinizi anladığımdan emin olmadığım için sordum...

Siz gemideki yüklenmiş VLS haricinde ayrıca geminin içinde yedek depolanmış  " dikey fırlatma kutuları" olsun , yüklenmiş füzeler bitince bu yedek fırlatma kutuları yükleniversin demek istediniz galiba?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 04 Aralık 2022, 22:28:21 »
Tonajlar belli, yük belli, hız ve yakıtı belli, ona göre motor gücü seçiliyor. Biten mühimmat dışarıdan dolduruluyordur lojistik gemileriyle, o da ne kadar güvenilir ve pratik soru işareti.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #75 : 04 Aralık 2022, 23:27:13 »

Ben anladım seni sayın re; çünkü benzer alternatifleri ben de düşünürken aklıma gelmişti. Mk41’in yaptığı işi çoğu gemide daha önce mk13 isimli sistem yapıyordu. Altta bulunan mühimmatı teker teker yukarı çekip atan bir sistem. Mk41 daha hızlı ve mekanik olarak daha sade bir sistem olduğu için tercih edilmiş. Ama 32 vls varsa hepsini de aynı anda atmıyorsun sonuçta. Dediğiniz gibi güvertede 8 veya 16 adet kapak olur ama altta raylı bir sistem her atıştan sonra o hücreyi otomatik doldurucu ile doldurursa yine aynı hız kazanılabilir. Hacim aynı hacim ama güvertede yüzeyden de yer kazanılabilir hem. Mk13 gibi çalışmasına gerek yok ama aşağıda ayrı bir depolama alanı düşünmek adına paylaştım. Daha hibrit olabilir.   

Mk13 için videolar

https://youtu.be/ErWkoQ8AMtY

https://youtu.be/e4zfsN4Ndd8
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2022, 23:43:09 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 04 Aralık 2022, 23:46:31 »
Olası bir mekanik arıza da MK-13 dışında atıcı yoksa gemi kolay av olur...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #77 : 04 Aralık 2022, 23:55:51 »
Diğer bir dezavantaj da o evet. Re ve benim dediğimiz ise biraz daha farklı. Güvertede bir kapak ve altta hücre olduğunu düşünün. Yine onun yanında diklemesine bekleyen bir sıra mühimmat aynı tabancadaki şarjör gibi mühimmat atıldıkça kaydırılarak hücreye yandan sokulur. Atılan ve bekleyen mühimmatlar arası koruyucu bir kapaklı mekanizma olur. Atıştan sonra açılır ve yeni mühimmat yuvaya girer. Neden olmasın. Havaya doğrultulmuş bir tabanca gibi düşünün şarjör güverte altında uzanıyor.

Bunun gibi 8 tane yan yana olsa mk13 gibi tek atıcı riski de olmaz.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 05 Aralık 2022, 00:00:32 »
Bizim 4 adet Gabyada Mk-13 lançeri halen kullanılıyor diye biliyorum. Diğer 4 adet Gabyada ise Mk-13, Mk-41 vls sistemi ile değiştirilmişti.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #79 : 05 Aralık 2022, 00:35:40 »
Aşağıdan değil de şimdiki gibi yukarıdan doldurmanın büyük avantajı var. Aşağıdan yapmak derinlik arttırır sistemde oda gemilerde büyük sıkıntı.  Yani kısacası denizde cephanelikten mühimmat getirip VLS ye koymanın şu anki mevcut tasarımı hiç değiştirmeden yapmanın pratik kolay yolları geliştirilmeli o zaman VLS sayısı şimdiki kadar kritik olmaz dert olmaz. İlla çok otomatik olmak zorunda da değil personel kontrolünde ama kolay olsun. Benim hayal gücüm ile bu iş 30 saniye de çok otomatik de başarılır beş dakikada manuel de başarılır bence ikisi de iyidir limana gidip ikmal yapmaktan
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2022, 00:37:01 Gönderen: re »