Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 25570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi
« Yanıtla #50 : 03 Aralık 2022, 18:53:35 »
Çin destroyerlerinde yatay atım kapsülü göremiyorum. Çinliler anti gemi füzelerini VLS'den mi atıyorlar acaba?

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 32
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 03 Aralık 2022, 18:54:46 »
Roketsan başkanı önce Hisar D-RF  ardından da Siper , Atmaca MDAS 'tan atılacak dedi...

Siper hele de Atmaca büyük-geniş füzeler değil mi? MDAS'tan farklı büyüklükte lancherler mi oluyor içinde?

Aynen hadi siper neyse de hiç vls'den atılan anti gemi füzesi görmedim ya da dek gelmedim herhalde. Birde Atmacanın vls'den atılmasına ne gerek var ki zaten gemide ve ya karada ayrı bir lançerden atılabiliyor/atılacak.
ABD tarafından kullanılan Standard missile serisi pek çok mühimmat VLS içinden ateşlenip gemi batırabiliyor. Tomahawk'ların da anti-gemi versiyonları vardı ama 1994'de onu kullanmayı bıraktılar, şimdi yeniden değerlendiriyorlar. yeni geliştirdikleri LRASM da VLS içinden kullanmak üzere test edildi. ama ABD genelde gemi batırmak için uçak kullandığından bunları pek aktif kullanmıyorlar.

Çin de ABD'nin kullandığı doktrini yakından takip edip kullanmaya çalıştığı için onların da VLS içinden atılabilen anti-gemi füzeleri var. ama onlar da ayrı lançer tercih ediyor gibi gözüküyor.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2022, 19:00:36 Gönderen: Heartbang »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 03 Aralık 2022, 23:54:56 »
Kara atmaca veya onun bir varyantı atılmak isteniyor olabilir. Gezgin kullanmanın pahalı kaçacağı durumlar için

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 04 Aralık 2022, 10:19:17 »
Çeşitli mecralarda Türkiye'nin Kore'ye SOM seyir füzesinin teknolojisi vererek Kore'den VLS teknolojisini aldığı, yani bir nevi teknoloji takası yapıldığı söylentileri yayılmaya başlamış. Yalandır demiyorum ama bunların bu kadar hızlı üretilip ortaya atılıyor olması şaşırtıcı. Bu projenin beklenenden (2026-27) erken ortaya çıkması da bu söylentiler için pasta üzerindeki çilek oluyor.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 280
« Yanıtla #54 : 04 Aralık 2022, 10:56:18 »
Elimizde MK41 li gemi varken ondaki VLS yi ölçüp biçip benzerini yapmak neden bu kadar zor olsun. Güzel bir iş yerlileşmesi güzel oldu ama bence abartılacak bir yanı yoktur o kadar zorlanma anlamında
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2022, 10:58:01 Gönderen: re »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #55 : 04 Aralık 2022, 11:40:06 »
Elimizde MK41 li gemi varken ondaki VLS yi ölçüp biçip benzerini yapmak neden bu kadar zor olsun. Güzel bir iş yerlileşmesi güzel oldu ama bence abartılacak bir yanı yoktur o kadar zorlanma anlamında

Daha önce ben de dile getirdim; fırlatıcı vs atla deve değil niye bu kadar problem oldu anlamıyorum. Ürünü yapmışsın da ambalajında takılı kalmışsın gibi…

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 04 Aralık 2022, 12:57:59 »

Daha önce ben de dile getirdim; fırlatıcı vs atla deve değil niye bu kadar problem oldu anlamıyorum. Ürünü yapmışsın da ambalajında takılı kalmışsın gibi…
Defalarca kullanılabilecek, kısıtlı bir alan ve hacim içerisinde oluşan alev topunu sisteme ve etrafına zarar vermeden dışarı atabilecek bir egzos tasarımı yapabilmek çok ta kolay değil.
Evet doğru söylüyorsunuz soyup soyup meyveyi yiyecek hale getirmişiz füzeyi ve onu yönlendiren sistemleri oluşturduktan sonra. Ama ısırdığımız meyvenin de suyunun, üstümüzü başımızı batırmaması lazım.
Kapakların açılması, ateşleme sisteminin düzgün çalışması, füzenin alevlerinin emniyetli bir şekilde füze haznesi kenarlarındaki kanallardan dışarı yönlendirilmesi ve bu işlemlerin defalarca aynı sistem tarafından tekrarlanabilmesi için malzeme ve mühendislik işinin eksiksiz yapılması.
Bravo Roketsan’a!

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 04 Aralık 2022, 13:11:26 »
Kore ne alaka?
dün başlayıp bu gün bitmiş bir sistem değil bu,  yılların projesi.
üstelik bitmiş mi ki?

en önemli şey gemi yönetim sistemine entegrasyon ki,  GENESİS'ten beri  bu cepte zaten.
magazinleştirecek olursak,  zor olan ABD  usulü  çoklu paketleme,  o da sonra ki iş.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 04 Aralık 2022, 13:20:09 »
Çeşitli mecralarda Türkiye'nin Kore'ye SOM seyir füzesinin teknolojisi vererek Kore'den VLS teknolojisini aldığı, yani bir nevi teknoloji takası yapıldığı söylentileri yayılmaya başlamış. Yalandır demiyorum ama bunların bu kadar hızlı üretilip ortaya atılıyor olması şaşırtıcı. Bu projenin beklenenden (2026-27) erken ortaya çıkması da bu söylentiler için pasta üzerindeki çilek oluyor.
Öyleyse baya iyi, Kore ile bizlik bir şey olmaz ilerisi için, bu yüzden sorun olmaz. Başka konularda da aynı işbirliğinie gidilebilir. Zaten, sadece Kore, Pakistan v.b. ülkeler bizimle böyle bir ilişkiye girebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 04 Aralık 2022, 13:47:56 »
Roketsan başkanı önce Hisar D-RF  ardından da Siper , Atmaca MDAS 'tan atılacak dedi...

Siper hele de Atmaca büyük-geniş füzeler değil mi? MDAS'tan farklı büyüklükte lancherler mi oluyor içinde?

SYLVER VLS yani Fransızların kullandığı dikey atış sistemi...Farklı büyüklük ve genişlikteki füzeler için farklı farklı modüller var ...

MK41 'den Tomahawk bile fırlatılıyor , boyuna bakar mısınız? Maşallah...

Bizim MİDLAS'ta bu şekilde olur muhtemelen....
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2022, 13:53:52 Gönderen: serkan1976 »