Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 25563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Sistemi (MİDAS)
« Yanıtla #20 : 20 Şubat 2022, 17:48:30 »
Hocam iyi bile yetişti... Ambargo olmasaydı Mdas Tf-2000'e ancak yetişirdi... Hatta Mdas olmayabilir mk-41'ler ile yola devam bile edilebilirdi...

Ben MK-41 ambargosunu ABD'nin bize yaptığı en aşağılık ambargo olarak görüyorum.
BTÖ'ye yaptığı yardımlardan bile aşağılık bir hareket

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) Projesi
« Yanıtla #21 : 14 Mart 2022, 18:28:32 »
Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, MİLDAS Projesi ile ilgili olarak SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN’e önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre; MİLDAS, çeşitli konfigürasyonlara sahip olacak ve nihai hedef Quad-Pack ile Seyir Füzesi atım kabiliyeti.

TCG İSTANBUL’da Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS) ile birlikte HİSAR-RF’i kullanacağız. MİLDAS Projesi fazlar halinde gidecek. İleri konfigürasyonlarında hem seyir füzesi ve gemisavar füzesi atım hem de Quad-Pack kabiliyetini kazandırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 14 Mart 2022, 20:08:41 »
Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, MİLDAS Projesi ile ilgili olarak SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN’e önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre; MİLDAS, çeşitli konfigürasyonlara sahip olacak ve nihai hedef Quad-Pack ile Seyir Füzesi atım kabiliyeti.

TCG İSTANBUL’da Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS) ile birlikte HİSAR-RF’i kullanacağız. MİLDAS Projesi fazlar halinde gidecek. İleri konfigürasyonlarında hem seyir füzesi ve gemisavar füzesi atım hem de Quad-Pack kabiliyetini kazandırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Denizci uzmanlara göre , kuvvet quad pack olmadıkça MİLDAS’ı istemiyor. Dolayısıyla TCG İstanbul’a entegre edilecek MİLDAS, quad pack olacak.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 14 Mart 2022, 21:00:01 »
Ama fazlar halinde ilerleyecek sözü bana sanki ilk bakışta Quad-Pack olmayabilir izlenimi doğurdu...

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 20 Mart 2022, 13:11:08 »
MDAS'ın bu kadar kısa sürede bitmesi çok iyi. Eğer gecikmeler olursa gayet normal karşılamak lazım. Acaba ilerleyen yıllarda SM-3 gibi bir füze atabilir mi ?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 20 Mart 2022, 14:49:42 »
Ama fazlar halinde ilerleyecek sözü bana sanki ilk bakışta Quad-Pack olmayabilir izlenimi doğurdu...
Fazlar halinde geliştirilecek. Ama TCG İstanbul’a takılacak olan MİLDAS quad-pack olacak. Benim anladığım bu şekilde.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 20 Mart 2022, 15:21:02 »
Quad Pack için füze hariç olmak üzere zorlanılan unsur ne?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 20 Mart 2022, 15:36:46 »
Quad Pack için füze hariç olmak üzere zorlanılan unsur ne?
Çok dar bir hacimdeki kanisterlerden sıcak atımla füze atılacak. Yanan sıcak alev egzozunun emniyetli bir şekilde dışarıya atılabilmesi için gerekli metalurji ve teknik bilgi gerekli. Soğuk atımda bu problem yok ama o da çok emniyetli değil. Kendine özgü sorunları var.
Hazır kullanılmak istenen füzelerin katlanabilir kanatlı olmaları gerekiyor. Hisar RF orijinal atımında katlanabilir kanata sahip değildi. Füzelerin de modifikasyondan geçmesi gerekiyor. Kanatçıklar vasıtasıyla TVC (itki yönlendirme kontrolü) yapılacağı için bunların geometrisi ve yapısal dayanıklılığı da önemli.

https://www.defenceturkey.com/tr/icerik/hisar-rf-agtf-atisi-ve-siper-b1-fuzesi-ile-farkliliklari-4986

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 20 Mart 2022, 16:16:50 »
Özür-1 adet füzeyi atabilmek için gerekli metalurji vb ile dar bir alanda 4 adet füzenin atılabilmesi için gerekli metalurji benzer ya da aynı değil midir? İş sadece yüksek ısıyı dar alanda yönlendirebilme/makine mühendisliği olmaz mı. Burada tabiki füze üzerinde ek çalışma gerekecektir. Anlamadığım füze mi mdas mı bizim için temel kısıt oluşturuyor.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 20 Mart 2022, 19:25:57 »
Özür-1 adet füzeyi atabilmek için gerekli metalurji vb ile dar bir alanda 4 adet füzenin atılabilmesi için gerekli metalurji benzer ya da aynı değil midir? İş sadece yüksek ısıyı dar alanda yönlendirebilme/makine mühendisliği olmaz mı. Burada tabiki füze üzerinde ek çalışma gerekecektir. Anlamadığım füze mi mdas mı bizim için temel kısıt oluşturuyor.
Koca bir kanisterden atılıyor bu füze normalde. Yakınındaki diğer kanisterle arasında boşluk ve hava var. Yanan egzoz gazı aşağıdan dışarı atılıyor. VLS modunda ise 4 kat daha büyük geniş bir hacimde genleşen egzoz gazı yan kanisteri tehlikeli şekilde ısıtmaya fırsat bulamıyor. 4 kat daha dar alanda ateşlendiğinde, VLS parçaları üzerindeki stres ve ısı daha farklı olacaktır. Yanındaki kanisterin etkilenmemesi gerekir. Hem kanister tasarımı (makine mühendisliği açısından) hem de kullanılan malzeme teknolojisinin farklı ve daha sıkı toleranslarının olması gerekir.
MİLDAS VLS işine soyunduklarına göre ve de ESSM atabilecek (quad pack) bir VLS geliştirmiş olduklarını kabul edersek, ana sorunun füzenin VLS’e uygunluğu olarak görünüyor. Ancak ESSM bizim Hisar RF ve Siper füzelerinden çok daha kısa bir füze. (HisarRF, 431cm ;  ESSM, 364cm). Yani Dikey atım sistemine adaptasyonu ve sisteme uyguladığı stres Hisar RF’den daha farklı.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2022, 19:29:23 Gönderen: Yasar »