Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 26545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi
« Yanıtla #120 : 04 Haziran 2023, 15:04:03 »
bu gemide 16 atmaca olacak

Bir saldırıda Atmaca tek mi ateşleniyor , 2'li salvo şeklinde mi ateşleniyor normal bir fırkateyn hedefe karşı?
İdeal olarak ve kesin sonuç için arkası arkasına 2-4 adet arası ateşlemek gerekir. Denizi yalayarak giden bu füzeleri fırkateynin radarında görmesi 25-30km arası mesafededir. Bu da fırkateyne yeterli öz savunma zamanını verir. 450-700 milyon dolar değerindeki bir fırkateyne her biri 1 milyon dolardan 6 tane atmaca yollayıp kesin sonuç almak varken işi şansa bırakmak pek akıllıca olmaz derim.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 04 Haziran 2023, 18:10:07 »
Ben 45 km en yakın tespit edebilme mesafesi diye biliyordum  sn Yaşar oda dünyanının yuvarlaklığından ötürü....

Radarı ne kadar yükseğe koyar isek o kadar daha  uzaktan gelen  seyir füzelerini yada yüzeyi yalayarak gelen antigemi füzelerini fark edebiliriz diye biliyorum yanlışım var ise düzeltin ..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #122 : 05 Haziran 2023, 02:50:43 »
Ben 45 km en yakın tespit edebilme mesafesi diye biliyordum  sn Yaşar oda dünyanının yuvarlaklığından ötürü....

Radarı ne kadar yükseğe koyar isek o kadar daha  uzaktan gelen  seyir füzelerini yada yüzeyi yalayarak gelen antigemi füzelerini fark edebiliriz diye biliyorum yanlışım var ise düzeltin ..

Uzun uzun işin matematiğine girmeden size kolay hesap yapmanızı sağlayacak formülleri vereyim;

Çıplak gözle denizde ufuk çizgisi : gözün yüksekliği metresinin kare kökü  x 3.5 = km olarak görüş mesafesi
Yani göz hizanız 2m’de ise ; 1.4x3.5=5km dedir ufuk
Bir geminin kaptan köşkü platformu 25m ise ; 5x3.5 = 17.5 km dedir ufuk.

Radar ufuk mesafesi farklıdır.
Bunun formülü ise : radar pozisyonu yüksekliğinin kare kökü x 4.2 = km olarak görüş mesafesi
Yani radar oturum platformu 36 metre yüksekliktiyse ; 6x4.2 = 25.2km dir radarın görüş mesafesi.
İngiliz type45 destroyerinin radar platform yüksekliği 40metredir.
Yani bu geminin radarı, deniz seviyesinden 5 m yukarıdan uçan bir atmaca füzesini;
40 +5 = 45’in kare kökü = 6.7 x 4.2 = 28 km ‘den tesbit eder.

O geminin helikopteri ise 1000m yükseklikte uçuyorsa
1000+5=1005 in kare kökü = 31.7x4.2 = 133km’den Atmaca füzesini tesbit eder
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2023, 11:21:34 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 05 Haziran 2023, 07:48:23 »
Teşekkürler sayın Yaşar

Şöyle radar 150 m yukarda olsa ne olurdu diye hesap yaptım

150 kare kök 12.45 civarı 12 diye alıyorum

12x4,2=48,96 m gibi rakam çıktı.. vay be radarı yukarı bile kaldırsak uzaktan tespit mesafeleri kolay değil
O zaman süper Sonic yani
mach3 civarı uçan füzeler
Hypersonic yani
5 mach civarı uçan füzeler

Nerdeyse durdulamaz anlamına geliyor bu hızlarda yüzeyi yalayan füzeler

25 km de fark ederseniz ne yapabilirsiniz ki

Acaba piri ırst yada ESM sistemleri  bir antigemi füzesini kaç km den tespit ediyor bunların cevabını bulmak gerekir...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #124 : 05 Haziran 2023, 11:35:20 »
Teknoloji varsa yeter o kadar mesafeler füzeyi durdurmak için. Tanklar bir kaç metrede füzeyi durduruyor . Radar görecek füze vuracak radarın işini yapması milisaniyeler kadar sürüyor füzede üstüne geleni vuruyor bir şeye yetiştiği yok ki. Yani teorikte önleme mümkün pratikte değilse demek ki yeterince çalışılmamıştır. Tankların aktif korumasını da insanlık daha yeni yaptı bence daha çok çalışmak lazım bu öz savunma işlerine. Radar vardı füze vardı bilgisayar vardı akkor gibi sistemler neden 1970 de yapılmadı aklım almıyor şimdi olup o zaman olmayan neydi

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 05 Haziran 2023, 11:38:27 »
Sn Denizci16,
3mach hızla uçan yani saniyede 1 km hızla hedefine giden bir Brahmos anti gemi füzesini 25-30 km den tesbit ettiyseniz 25-30 saniye zamanınız var demektir. ESSM füzeleri ve RAM füzeleri Brahmos’u durdurabilecek kabiliyette savunma füzeleridir. Kademeli olarak bunların durduramadığı tehlikeyi CIWS sistemi durdurmak zorunda kalabilir. Ancak o hızdaki 3 tonluk füzenin taşıdığı kinetik enerjiden dolayı 1km’nin altında bir mesafede CIWS vurursa, füzenin parçaları gemiye ulaşabilir ve gemiye hatırı sayılır bir zarar verebilir.

Burada gemi savunma sistemlerinin reaksiyon zamanı çok önemlidir. Tabii helikopter, Awacs, İHA gibi gemi sistemleri ile konuşan uçar platformlardan alınacak sensör bilgileri ile bu tip füzeleri çok daha uzaktan tesbit etmek mümkün olacaktır.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #126 : 05 Haziran 2023, 12:36:33 »
Sn re'ye cevap verecektim size soru sorcaktım sn yaşar bilginiz için yada verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler...

Sn.re peki sn yaşar 'ın dediğine göre type 45 muhribi 40 metre yükseklikteki radarı ile 25 km'ye kadar yüzey'den gelen antigemi füzelerini fark edebilir...

Şimdi bu gemiye 5 mach hızında hypersonic füze fırlatıldığında
1 mach=340 m/sn
5 mach=1700 m/sn

Yani sn'de 1.7 km hareket eden füze

25 km ye varış süresi yaklasık 15 sn

1.7x15=25.5 km

Şimdi hangi gemi savaş yönetim sistemi son14-15 sn'de fark edebilceği füzeye tepki gösterebilir k..

3 mach dediğiniz gibi belki vurulabilir
 sonuçta;
ram3 mach
Essm 4 mach
Yani füze hızı yeterli
Zaten karşılayan füze kesişim noktasına gideceği için hasım füze kadar hızlı olmasına gerek yok.
Örnek 4 mach'lik önleyici ile 6 mach'lik hasım füze vurulması gibi...(buda ek bilgi dursun)

Kısaca sn. yaşar işin özeti 5 mach'lik yüzeyi yalayarak gelan (5 metre irtifa) bir hypersonyc füzenin son 14-15 sn de fark edilebildiği ortamda vurulma şansı nedir....denizdeki dalga bile bu füzeleri saptamayı zorlaştırıyor buda unutulmasın.

Şimdi böyle bir füze var mı diye sorarsanızaklıma ilk gelen çin'in hj12 füzesi var; ağır bombardıman uçağından bıraktığı..

Yani işin özeti şu sistem son 14-15 sn'de nasıl reaksiyon gösterir..
Birde son karar verici düğmeye basan personel var ise ...

Benim aklımdan geçen zaslon (Ukrayna)tipi bizdeki devşirmesi pulat.. gibi sistem peki böyle birşeyi yapınca hedefin 5-10 metre uzağında patlayan 200-250 kg harp başlığı hedefe çarpmasa bile ne gibi hasar vericek onuda ben düşünmek istemiyorum.

Saygılarımla

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #127 : 05 Haziran 2023, 14:35:20 »
Alıntı
Şimdi böyle bir füze var mı diye sorarsanızaklıma ilk gelen çin'in hj12 füzesi var; ağır bombardıman uçağından bıraktığı..
Bu füze anti tank füzesi. 4km menzilli.
Hipersonik olarak iddia edilen Rusların Mig31K’dan bıraktığı (İskander füzesinin havadan atılan versiyonu) Khinzal füzesi var. Vuruş hızının hipersonik olup olmadığı münakaşa götürür.
Siz herhalde YJ-12 Ramjet tahrikli füzeyi kastettiniz. (Çin’in Brahmos1’e cevabı) Bunun da üst hız sınırı 4 Mach.

Yüksek ısı ve alçak atmosfer uçuşlarındaki manevra vs gibi problemlerden dolayı hipersonik hızda uçan füzeler hala geliştirme aşamasında.

Hipersonik silah olarak 2 ana grup var:

1. HGV - Hypersonic Glide Vehicle : bunlar bir balistik füze tarafından taşınarak uzaya atılan ve atmosfer dışından yüzeye bırakılan ve yüksek hızda süzülerek ve manevra yaparak hedefine tahriksiz olarak uçan silahlardır. Hala geliştirme safhasındadırlar.

2. HCM - Hypersonic Cruise Missile : bunlar tüm uçuşları boyunca hava soluyan bir tahrik sistemi ile (Scramjet) hedefine uçan füzelerdir. Rusların Zircon ve Hindistan’ın Brahmos-2 füzeleri bu tip silahlara birer örnektir. Rusların iddia ettikleri 8 mach’lık hız henüz doğrulanmış değildir.  Hindistan’da hala Brahmos-2’yi devreye sokamamıştır.

Şu an için kullanımda olan ve gemiler için en tehlikeli ve hızlı füze Brahmos-1 dir.  Denizi yalayarak gittiğinde maksimum hızı 2.5 Mach tır. Yüksek irtifadan uçarak tepeden geldiğinde 3-3.5 mach’a ulaşır bu füzenin hızı.

Not: Aşağıda bu konu ile ilgili iyi bir makale var. Eğer İngilizce anlamak sorunsa, Google translate ile tercüme edip okunabilinir.

https://www.sipri.org/commentary/topical-backgrounder/2022/matter-speed-understanding-hypersonic-missile-systems
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2023, 14:41:54 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #128 : 05 Haziran 2023, 15:25:15 »
Evet sayın yaşar;çin h6 bombardıman uçağından atılan yj12 antigemi füzelerini kastediyorum doğrudur.

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #129 : 05 Haziran 2023, 15:34:09 »
Sn Yaşar'ın dediği gibi reaksiyon zamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında Mk 41'in ESSM ve tabi MİDLAS'ın Hisar D'nin peş peşe (salvo) atış sıklığı (füze sayısı/zaman) nedir? Hatta RAM'ın peş peşe RIM 116 fırlatma sıklığı nedir? Bunları bilmiyorum. Hiç bir yerde de bulamadım.
Bu süreler çok kısa ise peş peşe 6 Atmaca atmak bile yeterli olmayabilir. Ancak satürasyon saldırısı (gemideki füzeler bitince) ile gemiyi vurmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.
Tabi bu sorunu çözmenin bir yolu da Çakır füzesine ilerde kazandırılacağı söylenen sürü halinde salsırma yeteneği.
Belki Sn Yaşar bu konuya açıklık getirebilir.