Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 25566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) Projesi
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2021, 19:52:35 »
👍👍👍Bence de siper çok çok zor... Hisar olabilir mi acaba söylemek istediği füze?
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2021, 19:53:20 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) Projesi
« Yanıtla #11 : 14 Ocak 2022, 16:09:34 »
Alıntı
Cumhurbaşkanı Erdoğan:

TF-2000’in ihalesine yakında çıkıyoruz. Dikey atım sistemini bugüne kadar dışardan alıyorduk, artık milli ve yerlisine sahibiz.  İnşası süren İstanbul ve ihalesine çıktığımız diğer üç adet fırkateynimizde yerli ve milli dikey atım sistemi ile yerli ve milli hava savunma füzelerimiz olacak”

https://mobile.twitter.com/SSDergilik

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 35
« Yanıtla #12 : 14 Ocak 2022, 19:37:00 »
acaba siper mi yoksa hisar mı koyulacak

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 14 Ocak 2022, 20:51:11 »
Siper çok çok zor dedim ama ibre yavaş yavaş Siper'e doğru kayıyor...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 35
« Yanıtla #14 : 14 Ocak 2022, 20:54:10 »
Hisarın biraz büyüyüğü siperin biraz küçüğü alsana naval - siper  ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 15 Ocak 2022, 09:50:07 »
Hisarın biraz büyüyüğü siperin biraz küçüğü alsana naval - siper  ;D

Çok açıklayıcı oldu 👍👍👍

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 16 Ocak 2022, 18:17:32 »
Selamlar,
Dikey atım sistemimiz hayırlı olsun. Testler dahil çok başarılı. Yakında servis edilir..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 16 Ocak 2022, 18:26:41 »
Yükseklik belli mi?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Milli Dikey Atım Sistemi (MİDAS)
« Yanıtla #18 : 20 Şubat 2022, 16:11:38 »
Roketsan MİDAS’tan HİSAR-RF Atışına Hazırlanıyor

Roketsan, Milli Dikey Atım Sistemi (MİDAS)’nden HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi atışına hazırlanıyor. MİDAS + HİSAR-RF kombinasyonu, TCG İSTANBUL Firkateyni’nde kullanılacak.

Bilindiği üzere Türkiye, MİLGEM Projesi’nin ilk fazı kapsamında 4 adet ADA Sınıfı Korvet üretmiş ve hizmete almıştı. MİLGEM’in ikinci fazı kapsamında ise 4 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn’in üretilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda inşa ve donatım faaliyetleri devam eden ilk İSTİF Sınıfı Firkateyn olan TCG İSTANBUL (F-515)’un, 2023 yılında hizmete alınması planlanıyor.

İSTİF Sınıfı Firkateynler, ADA Sınıfı Korvetlerden farklı olarak dikey atım sistemi ve orta/uzun menzilli hava savunma füzeleriyle teçhiz edilecek. Bu doğrultuda Türkiye, Türk Donanması’nın da uzun yıllardır kullanmakta olduğu Mk-41 Dikey Atım Sistemi (VLS) tedariki için ABD’ye talepte bulundu. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yetkililerinin açıklamalarına göre ABD, İSTİF Sınıfı Firkateynlerde kullanılacak Mk-41 VLS’nin satışına izin vermedi ve Türkiye’ye ambargo uyguladı.

Bu doğrultuda, Roketsan’ın bir süredir yürütmekte olduğu Milli Dikey Atım Sistemi (MİDAS) Projesi’nin hızlandırılması kararlaştırıldı. Normalde 2027 yılında hizmeti alınması planlanan MİLGEM TF-2000 Muhriplerinde kullanılması planlanan MİDAS’ın projesi, 2023 yılında hizmete alınacak olan İSTİF Sınıfı Firkateynlerde hizmete alınması üzerine tekrar yapılandırıldı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Roketsan, MİDAS’ın karadan atışlı testlerine bu yıl içerisinde başlayacak. Gerçekleştirilecek atışlı testlerde, yine milli imkanlarla geliştirilen ve 35-40 km menzile sahip HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi kullanılacak. Testlerin başarılı geçmesi durumunda ise MİDAS + HİSAR-RF kombinasyonu, TCG İSTANBUL Firkateyninde kullanılacak. Böylelikle Roketsan, Türk Donanması’nın acil bir ihtiyacını karşılamış olacak.

MİDAS’ta Nihai Hedef: Quad-Pack
Yine edindiğimiz bilgilere göre Roketsan, MİDAS’a nihai aşamada “Quad-Pack” yeteneğini kazandırmak istiyor. Bilmeyenler için kısaca Quad-Pack’i şu şekilde anlatalım; İSTİF Sınıfı Firkateynler, 16 hücreli dikey atım sistemine sahip olacaklar. Dikey atım sisteminin “Quad-Pack” yeteneğine sahip olması durumunda her hücre, 4 adet hava savunma füzesiyle teçhiz edilebiliyor. Bu sayede de atışa hazır 16 adet yerine 64 adet hava savunma füzeniz bulunuyor. Tabii ki burada kullanılan hava savunma füzesinin boyutlarının da önemi büyük. Türk Donanması, Mk-41 VLS + ESSM kombinasyonu ile halihazırda BARBAROS ve GABYA Sınıfı Firkateynlerde bu yeteneğe sahip.

Roketsan, acil ihtiyaç kapsamında İSTİF Sınıfı Firkateynler içini ivedi olarak geliştirdiği ilk MİDAS’ın ardından bu yöndeki çalışmalarını sürdürecek. MİDAS’ın zamanla yeni konfigürasyonlarının geliştirilmesi ve çok çeşitli füzeleri atım kabiliyetine erişmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan MİLGEM Projesi, STM ana yükleniciliğinde yürütülüyor.

https://www.savunmasanayist.com/roketsan-midastan-hisar-rf-atisina-hazirlaniyor/

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 253
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Sistemi (MİDAS)
« Yanıtla #19 : 20 Şubat 2022, 16:31:10 »
Geç bile kaldılar.