Anket

YPG/PKK konusunda Rusya ile yapılan mutabakattan memnun musunuz?

EVET
2 (18.2%)
HAYIR
9 (81.8%)

Toplam Oy Verenler: 11

Gönderen Konu: Barış Pınarı Harekatı  (Okunma sayısı 85991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Barış Pınarı Harekatı
« Yanıtla #540 : 19 Ekim 2019, 15:24:13 »
Bölgeden Osmanlı Hakimiyetinin gitmesi çok kötü oldu. Tam bir yıkım. Osmanlı hala yaşasaydı gücü altındaki Türkiye, Mısır, Yunanistan'ın bazı konvansiyonel kabiliyet toplamları şöyle :

Hava Kuvvetleri
616 F-16
88 F-4
130 Mirage Serisi
70 Mig-29/Su-27
24 Mirage

Total= 928 Savaş Uçağı.

Saldırı Helikopteri :

74 Apache
56+ Atak T-129
34 Kamov Ka-50

Total: 174

Tank Gücü :
170 Sabra
170 Leopard 2a6
537 Leopard 2a4 Leopard TOTAL : 707
1360 M1a1 Abrams
500 T-90 Ms Tagil
2750 M-60 Serisi
900 Leopard 1
1150 M-48
500 T-62
500 Ramses

Total = 8437

Donanma Potansiyeli :

1 Anadolu Lhd
2 Mistral Lhd Total: 3

10 Type 214
18 Type 209

Total : 28 Denizaltı

1 Freem
1 İ sınıfı
12 Meko 200
12 Perry Sınıfı
9 Elli Sınıfı
2 knox Sınıfı Total: 39

4 Milgem Korvet
4 Gowind Korvet
6 Burak Korvet
2 Descubierta Korvet
1 Pohang Korvet  Total : 17

Total 56

Bölgeye kimsenin burnunu sokmaya cesaret edeceğini sanmıyorum.
Kanımca çok yanlıs bir değerlendirme....Osmanlının son zamanlarında sanayii ve silahlanmada avrupaya oranla geri kaldıgı malum. Osmanlı toprakları bugün olsaydı sadece petrole dayalı bir ekonomi güdülecekti. Çünki Osmanlının egemen oldugu tüm ülkeler eğitim ve ekonomide geri kalmış ülkeler. Petrolden gelecek devasa para yine devasa bir nüfusun beslenme , eğitim , tıp ihtiyaclarını karşılamak zorunda kalacaktı. Nüfusunun %60-70 hatta %80i eğitimsiz bir kitleden oluşacaktı. Mezhepsel ve arap isyanları Osmanlıya hiç huzur vermeyecekti. Buda dış dünyaya sizi güvenliksiz bir hale getirecektir. Bugünün silahlarıyla "bugün olsa" derken o günün sorunlarınıda bugüne uyarlamak lazım. Osmanlıdan bahsederken Arapların , Mısırlıların bizi çok sevdiğini ve dünyayla savaşırken bizle beraber savaşacaklarını sanıyorsunuz. Sandıgımız yüzündende defalarca arkamızdan bıçaklandık araplar tarafından...

Ben zaten o saydığınız etkenlerin aklı başında olup bir birlik altında kalabildiği takdirde olacağını söyledik.

Ancak bir tarihçi olarak Osmanlının sadece petrole dayalı bir ekonomi falan olacağına dair olan öngörüyü kabul etmiyorum. Çünkü tarihi ön yargılar ile yazılmış bir yorum bence hocam .

Osmanlı yenileşmesinin asıl sorunu yenilikler hep yanlış yerden veya yanlış sırayla yapılmasıdır. Şimdiye kadar yapılan tüm yenilikleri destekleyecek bir eğitimsel reform olmadı. Yapılan eğitimsel reformda üstten aşağı yapıldı. E o üst öğretim kurumlarıda alttan yeterli seviyedeki öğrenciyle beslenemediğinden tökezledi.

Yine de bu aslında en başta yapılması gereken ancak en son Abdülhamid zamanında yapılan devrimler bize Türkiye Cumhuriyetini kuran Askeri ve İdari kadroları verdi.

Siyasi olarak da Osmanlı zaten son limanı Cumhuriyete giden bir gemiye binmişti. Tanzimat, Islahat, Kanuni Esasi, I-II Meşrutiyet bu yolun limanlarıydı. Heleki İkinci meşrutiyette padişah'a noter padişah diyorlardı. Zaten elinde sonunda Cumhuriyet ilan edilecekti.

Açıkcası ben kişisel düşünce olarak bu ekonomik imtiyazlar ve diğer bazı sorunlarında Osmanlı ikinci Dünya savaşına girmediği takdirde siyasi manevralarla kurtulacağını düşünüyorum.

Tabi Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu süreçte tam bir katalizör görevi gördü. Modern Türkiyeye yol alan Osmanlı gemisine adeta jet motoru taktı bir çok alanda. Ayrıca bunu yukarıda ihtimalini bahsettiğimiz 4 başı mamur demokrasiye ilerleyen bir Osmanlıda yapmadı. Anadoluya sıkıştırılmaya çalışılan Türk devletiyle yaptı. O ayrı bir konu.

Toparlarsak Osmanlı mevcudiyetini korusaydı öyle kukla arap devletleri gibi petrole bağımlı bir devlet olmazdı. Ama tabi günümüzdeki kadar radikal bir demokratik cumhuriyette olmazdı. Sonuçta Cumhuriyeti kuranlarda birinci dünya savaşı olmasa yine üllkede aktif olacaklarda yine aynı kişiler. İttihatçılarla Chp'lilerin bağlantısı hakkında bir kaç makale okuyabilirsiniz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #541 : 19 Ekim 2019, 16:06:46 »
Bölgeden Osmanlı Hakimiyetinin gitmesi çok kötü oldu. Tam bir yıkım. Osmanlı hala yaşasaydı gücü altındaki Türkiye, Mısır, Yunanistan'ın bazı konvansiyonel kabiliyet toplamları şöyle :

Hava Kuvvetleri
616 F-16
88 F-4
130 Mirage Serisi
70 Mig-29/Su-27
24 Mirage

Total= 928 Savaş Uçağı.

Saldırı Helikopteri :

74 Apache
56+ Atak T-129
34 Kamov Ka-50

Tank Gücü :
170 Sabra
170 Leopard 2a6
1360 M1a1 Abrams
500 T-90 Ms Tagil
2750 M-60 Serisi
900 Leopard 1
1150 M-48
500 T-62
500 Ramses

Total = 8437

Donanma Potansiyeli :

1 Anadolu Lhd

10 Type 214
18 Type 209

1 Freem
1 İ sınıfı
12 Meko 200
12 Perry Sınıfı
9 Elli Sınıfı

4 Milgem Korvet
4 Gowind Korvet
6 Burak Korvet
2 Descubierta Korvet

Total 56

Kanımca çok yanlıs bir değerlendirme....Osmanlının son zamanlarında sanayii ve silahlanmada avrupaya oranla geri kaldıgı malum. Osmanlı toprakları bugün olsaydı sadece petrole dayalı bir ekonomi güdülecekti. Çünki Osmanlının egemen oldugu tüm ülkeler eğitim ve ekonomide geri kalmış ülkeler. Petrolden gelecek devasa para yine devasa bir nüfusun beslenme , eğitim , tıp ihtiyaclarını karşılamak zorunda kalacaktı. Nüfusunun %60-70 hatta %80i eğitimsiz bir kitleden oluşacaktı. Mezhepsel ve arap isyanları Osmanlıya hiç huzur vermeyecekti. Buda dış dünyaya sizi güvenliksiz bir hale getirecektir. Bugünün silahlarıyla "bugün olsa" derken o günün sorunlarınıda bugüne uyarlamak lazım. Osmanlıdan bahsederken Arapların , Mısırlıların bizi çok sevdiğini ve dünyayla savaşırken bizle beraber savaşacaklarını sanıyorsunuz. Sandıgımız yüzündende defalarca arkamızdan bıçaklandık araplar tarafından...

Ben zaten o saydığınız etkenlerin aklı başında olup bir birlik altında kalabildiği takdirde olacağını söyledik.

Ancak bir tarihçi olarak Osmanlının sadece petrole dayalı bir ekonomi falan olacağına dair olan öngörüyü kabul etmiyorum. Çünkü tarihi ön yargılar ile yazılmış bir yorum bence hocam .

Osmanlı yenileşmesinin asıl sorunu yenilikler hep yanlış yerden veya yanlış sırayla yapılmasıdır. Şimdiye kadar yapılan tüm yenilikleri destekleyecek bir eğitimsel reform olmadı. Yapılan eğitimsel reformda üstten aşağı yapıldı. E o üst öğretim kurumlarıda alttan yeterli seviyedeki öğrenciyle beslenemediğinden tökezledi.

Yine de bu aslında en başta yapılması gereken ancak en son Abdülhamid zamanında yapılan devrimler bize Türkiye Cumhuriyetini kuran Askeri ve İdari kadroları verdi.

Siyasi olarak da Osmanlı zaten son limanı Cumhuriyete giden bir gemiye binmişti. Tanzimat, Islahat, Kanuni Esasi, I-II Meşrutiyet bu yolun limanlarıydı. Heleki İkinci meşrutiyette padişah'a noter padişah diyorlardı. Zaten elinde sonunda Cumhuriyet ilan edilecekti.

Açıkcası ben kişisel düşünce olarak bu ekonomik imtiyazlar ve diğer bazı sorunlarında Osmanlı ikinci Dünya savaşına girmediği takdirde siyasi manevralarla kurtulacağını düşünüyorum.

Tabi Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu süreçte tam bir katalizör görevi gördü. Modern Türkiyeye yol alan Osmanlı gemisine adeta jet motoru taktı bir çok alanda. Ayrıca bunu yukarıda ihtimalini bahsettiğimiz 4 başı mamur demokrasiye ilerleyen bir Osmanlıda yapmadı. Anadoluya sıkıştırılmaya çalışılan Türk devletiyle yaptı. O ayrı bir konu.

Toparlarsak Osmanlı mevcudiyetini korusaydı öyle kukla arap devletleri gibi petrole bağımlı bir devlet olmazdı. Ama tabi günümüzdeki kadar radikal bir demokratik cumhuriyette olmazdı. Sonuçta Cumhuriyeti kuranlarda birinci dünya savaşı olmasa yine üllkede aktif olacaklarda yine aynı kişiler. İttihatçılarla Chp'lilerin bağlantısı hakkında bir kaç makale okuyabilirsiniz.
Sanayileşmeyi bir anda tüm osmanlı cografyasına yayamazsınız. kaldıki size düşman bir Avrupa var. Bu devasa büyüklükte Rusya bile bize en düşman ülkelerin başında gelirdiki bölgede en büyük tehdit olarak bizi görecekti.. Böyle bir durumda tek geçim kaynagı petrol kalıyor. Arap cografyasında olmayan tarım ve haycanılıkla insanların kendilerini idame ettirmelerini imkansız. herhangi bir sanayileşme gerektirecek ürün potansiyelide yok. Arabistana ne fabrikası kurabilirsiniz mesela ? Atıyorum Ürdüne , Filistine buralara sanayiinin gelişmesi için önce nitelikli insan kaynagı ve sanayi hammadesi lazım. Arap cografyasının eğitim seviyesinin yükselmesi dahi en az 100 yıl sürerdi. Japonya 1905lerde bir sanayi atılımı yaptı lakin 1905te japonyada okuma oranı %90lar civarındaydı. Arap cografyasında bu oran 2019  yılında %10larda geziyor. Siz bir tarihcisiniz tabiki sizden iyi bilemem lakin bu cografyayı eğitim ve sanayide ayaga kaldırmak en az 100 yıllık bir problem. Bakın Çanakkale savaşında kaybettiğimiz genç okumuş neslin yoklugunu kaç yıl çektik. Bugün Osmanlı o devasa topragın sahibi olsaydı birçok ülkeyi Anadolu üzerinden besleyecektik. Birde bugün arap cografyasına baktıgımızda petrol üreten ülkelerin liderleri kaymagı yiyor halk acından ölüyor. Şimdi kimse babamın oglu değil Osmanlının muhteşem padişahları oldu lakin berbat padişahlarıda oldu. Bugün Osmanlının başındaki şahsın Suud ailesi gibi olmayacagının garantisini bir tarihci olarak verebilir misiniz ?
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2019, 16:08:08 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #542 : 19 Ekim 2019, 18:10:52 »

Hava Kuvvetleri
616 F-16
88 F-4
130 Mirage Serisi
70 Mig-29/Su-27
24 Mirage

Total= 928 Savaş Uçağı.

Saldırı Helikopteri :

74 Apache
56+ Atak T-129
34 Kamov Ka-50

Tank Gücü :
170 Sabra
170 Leopard 2a6
1360 M1a1 Abrams
500 T-90 Ms Tagil
2750 M-60 Serisi
900 Leopard 1
1150 M-48
500 T-62
500 Ramses

Total = 8437

Donanma Potansiyeli :

1 Anadolu Lhd

10 Type 214
18 Type 209

1 Freem
1 İ sınıfı
12 Meko 200
12 Perry Sınıfı
9 Elli Sınıfı

4 Milgem Korvet
4 Gowind Korvet
6 Burak Korvet
2 Descubierta Korvet

Total 56

Sen yine iyi ayirtedebilmissin. Ben bu karisik corbadan halen cikamadim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #543 : 19 Ekim 2019, 19:15:49 »
1.Dünya savaşı sonunda hangi imparatorluk ayakta kaldı ki Osmanlı o cücük ekonomisiyle ayakta kalacaktı...

Sayın Battlestar da bunun farkında ama o kendince Şu anki Osmanlı yerinde olan Türkiye,Mısır,Yunanistan silahlı kuvvetlerinin mevcudunu sayısal olarak toplamış... Biraz fantazi yapmış 8)

Saydığı silah gücünün tamamının da bugün Osmanlı yaşasaydı halkın diyeceği şekilde " Gavur " üretimi olması bu fantazinin boyutunu sergiliyor zaten...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #544 : 19 Ekim 2019, 19:44:23 »
1.Dünya savaşı sonunda hangi imparatorluk ayakta kaldı ki Osmanlı o cücük ekonomisiyle ayakta kalacaktı...

Sayın Battlestar da bunun farkında ama o kendince Şu anki Osmanlı yerinde olan Türkiye,Mısır,Yunanistan silahlı kuvvetlerinin mevcudunu sayısal olarak toplamış... Biraz fantazi yapmış 8)

Saydığı silah gücünün tamamının da bugün Osmanlı yaşasaydı halkın diyeceği şekilde " Gavur " üretimi olması bu fantazinin boyutunu sergiliyor zaten...

Aynen öyle ben sadece potansiyeli göstermek istedim.Konu farklı algılandı.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #545 : 19 Ekim 2019, 20:08:19 »

Farklı algılamadım aslında.

Farklı algılamadım. Sadece sosyolojik ve ekonomik açıdan böyle bir silahlanmaya sahip olamayacagımızı anlatmaya çalıştım. Mısır ve Yunanistanın bugünki silahlara sahip olma nedenleri Türkiye :)) yani biziz. Mısırın silahları tamamen suud-bae fonlaması. Normalde bu silahlanmaya ayıracak parası yok ne Mısırın nede Yunanistanın... Ben olaya gerçekçi baktım .
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2019, 20:34:31 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #546 : 19 Ekim 2019, 20:34:52 »
Suudlar ilk önce bir kendi ordularına bir çeki düzen versinlerde sonra baksınlar diğerlerine. O kadar modern silahları var ama askerleri beceriksiz. Husilere diş geçiremeyip rezil oldular. Gelsinlerde harekat, operasyon nasıl yapılıyormuş bizden öğrensinler. Barışpınarını ders olarak askeri okullarında göseterebilirler...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #547 : 19 Ekim 2019, 20:45:22 »
Suudlar ilk önce bir kendi ordularına bir çeki düzen versinlerde sonra baksınlar diğerlerine. O kadar modern silahları var ama askerleri beceriksiz. Husilere diş geçiremeyip rezil oldular. Gelsinlerde harekat, operasyon nasıl yapılıyormuş bizden öğrensinler. Barışpınarını ders olarak askeri okullarında göseterebilirler...
hocam ben kültür denen şeyin varlıgına hissine inanan biriyim. Birşey kültürünüzde yoksa kolay kolay edinemiyorsunuz. Bunun eğitimle-ekonomiylede alakası yok. Alakasız olacak belki ama bakın İngiltere futbolun beşiğidir ama basketbolda berbatlar. Sırbistan ise açlıktan nefesleri koksa bile hep finallerde olurlar bu biraz o kültürle alakalı. Türklerinde kültüründe savaş - kahramanlık hep olmuştur. Bazı yabancı basın organlarında "Türkler savaşmayı unutmamışlar" laflarını duyarsınız. Bu tamamen kültürle alakalıdır. Bazende bu kültür kaybolur. Japonyada oldugu gibi... Amerika Japonyayı karadan işgal etmemiştir çünki işgal etse Japonlar asla teslim olmayacak ve buda 200-300 bin amerikan askerinin ölümü demektir. Peki Bugün Japonya işgal edilebilir mi ? evet. Çünkü o ruh/kültür yok artık Metroda liseli kızlara tecavüz edilirken izleyen bir topluma dönüştüler. Araplarda bu şekilde. Araplarda tarih boyunca savaştılar ama bizimkisi gibi savaşcı bir toplum olarak savaşmadılar. Ben bu kültürün kaybolmaması yanlısıyım. gerekirse belirli okullarda askeri(militarist eğitimler verilmeli. Artık endüstri meslek lisesinde mi olur bilemem ama kesinlikle bu ruh aşılanmalı.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #548 : 19 Ekim 2019, 20:55:17 »

Farklı algılamadım aslında.

Farklı algılamadım. Sadece sosyolojik ve ekonomik açıdan böyle bir silahlanmaya sahip olamayacagımızı anlatmaya çalıştım. Mısır ve Yunanistanın bugünki silahlara sahip olma nedenleri Türkiye :)) yani biziz. Mısırın silahları tamamen suud-bae fonlaması. Normalde bu silahlanmaya ayıracak parası yok ne Mısırın nede Yunanistanın... Ben olaya gerçekçi baktım .

Ya hocam yanlış anlama beni o kadar kesin ve iktidari konuşuyorsun ki ortadaki farazi bir konu ben askeri tarih üzerine yüksek ihtisas yapan ve siyasi ve ekonomik tarihle de uğraşan birisi olarak senin kadar net konuşmuyorum. Tamam son rafale, t-90 , freem suud fonlaması olsun ama 1300 abrams, 1000 eifv 200+ f-16'da mı bae fonlaması ? Değil.

Ayrıca hiç merak etme öyle bir ülke olsa yine en az bu kadar silahlanılır. Neden ? Kontrol etmen gereken alan ve nüfus ? Onun dışında sırf rus tehlikesi bile yeter.

Kaldı ki böyle bir şey de var.

---------------------------------------------

Bu konu fazla uzamadan benim orada anlatmak istediğim "Koca Osmanlı Coğrafyasında sırf bu üç devletin bile o kara parçasının değerleriyle (sosyolojik, ekonomik) bu kadar askeri güç muhafaza edebildikleri. "

Olay budur yani.

Ha gel gelelim şu gavur silahı muhabbetine. Sakın osmanlıyı son dönemlerini vs. hiç silah üretmeyen dıştan alan bu konuda sıfır bir ülke sanmayın. Açın biraz zeytinburnu silah fabrikasını , İmalat-ı Harbiyenin kökenlerini , Tersane-i Amirenin son dönem faliyetlerini, Haliçteki buharlı gemi motoru fabrikalarını , kurulması düşünülen tayyare fabrikasını vs. bir araştıralım. Birinci dünya savaşındaki ordunun vasat durumu 17 Sene içinde girilen 5 tane savaşın sonucudur.

Merak eden olursa özelden yazsın bu konuya daha iyi bir şekilde girebiliriz. Ama konuyu amacından çıkartmayalım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #549 : 19 Ekim 2019, 21:13:06 »
Biz öyle uzun süre  eğitimle  meğitimle  uğraşacak kadar sabırlı  ; sabırlı olsak da o planlamanın arkasında duracak kadar dirayetli konjektüre sahip bir millet-ülke-kültür-coğrafya değiliz....

Önce bunu kabul edelim... Atatürk cumhuriyet kurulduktan sonra yapacağı reformları halkın arzusuna-hazırlığına bıraksaydı , bugün en fazla Tunus gibi bir ülke olurduk... Atatürk akıllıydı milletin yapısını bildiği için  yeni devletin örgütlenmesini , kendi zihin yapısına uygun bir üst yönetici kadrosuyla tepeden - aniden yaptı...

Avrupa'dan hazır uçak alamaz mıydı ama o ileri görüşlülüğüyle yerli uçak fabrikası açtı... Atatürk'ten sonra gelenler " yahu siz uçağı 5 liraya yapıyorsunuz kapatın bu fabrikayı ben size aynı uçağı 2 liraya vereyim" deyince sazan gibi atladılar bizimkiler . Fabrika kapanınca-alt yapı gidince aynı adamlar 2 liralık uçağı 10 liraya kakaladılar...Bizimkilerin aklı başına geldi ama artık o uçak fabrikası gaz ocağı fabrikası olmuştu çoktannnn

Yani yapılacak şey akla-ilme-fenne yatırım yapmaktır...Halkın seviyesinin yükselmesini bekleyerek vakit kaybetmeyeceksin... Hindistan'da halk maymun boku yiyor yan tarafta hintli bilimadamları Ay'a araç gönderiyor...(Başarısız oldular ama olsun)

4 tane üniversitelerle birlikte çalışacak büyük  araştırma enstitüsü açacaksın.... 1 tanesi hava ,1 tanesi kara,1 tanesi deniz , 1 tanesi uzay-uydu . sistemleri geliştirecek bölüm . Bunlara kaynak ayırıp teknoloji gerçekleştireceksin... Sokakta eski karısını görüp bıçaklayan öküzü bilinçli-kültürlü hale getirmeyle uğraşırsak 100 yıl daha Trump gibi manyakların tehditlerine muhattap oluruz...