Anket

YPG/PKK konusunda Rusya ile yapılan mutabakattan memnun musunuz?

EVET
2 (18.2%)
HAYIR
9 (81.8%)

Toplam Oy Verenler: 11

Gönderen Konu: Barış Pınarı Harekatı  (Okunma sayısı 86551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Barış Pınarı Harekatı
« Yanıtla #580 : 22 Ekim 2019, 22:02:30 »
Projede ilk etapta 1 milyon Suriye'linin yaşayacağı  her biri 5 bin nüfuslu 140 adet köy ve her biri 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan bir yerleşim alanı oluşturulacak. Her köy bin konut, 2 cami, 16 derslikli 2 okul, 1 gençlik merkezi ve kapalı spor salonu ile yönetim merkezinden oluşturulacak. 350 metrekare büyüklüğünde arazi içerisine inşa edilecek 3+1 evler 100 metrekare büyüklüğe sahip olacak. Evlere ayrıca hayvancılık için ahır da eklenecek. Köylerde her haneye 1 dönüm tarım yapılabilecek arazi de verilecek.

İlçeler ise 3+1 ve 2+1, 6 bin konuttan oluşacak. İlçelerde birisi merkez camisi olmak üzere 11 cami, 16 derslikli 8 okul, 1 lise, 2 kapalı spor salonu, 5 gençlik merkezi, 1 küçük stat, 4 futbol sahası, sosyal tesisler yer alacak.

2 ilçede 200, 8 ilçede ise 10 yataklı hastane inşa edilecek. Ayrıca projede planlanan küçük sanayi sitesi, üniversite ve teknik altyapı gereksinimlerini karşılayacak yapılar yerleşimcilere hizmet verecek.

Güvenli bölgeye toplam 200 bin konut yapılması öngörülüyor.

Bütün bunların toplam maliyeti 151 milyar TL yani 27 milyar dolar. Dış kaynaklarla desteklenmedikçe Türkiye'nin tek başına bu projeyi karşılaması bence imkansız görünüyor. Ayrupa Birliği, Türkiye tarafından kurulacak bir güvenli bölgeye kaynak ayrılmayacağını açıklamıştı. Bu sadece Rusya ve Türkiye ile olacak işte değil. Bakalım diğer ülkelerle nasıl bir anlaşma yoluna gidilecek.

Bu projeyi bundan 1,5-2 sene öncesinde  bir diğer platformda ilk defa ben ortaya atmıştım. Zeytin Dalı Harekatından önce miydi sonra mıydı... Hangi başlık altındaydı? şimdi hatırlamıyorum ama her zaman olduğu gibi üstüme bayağı bi' gelmişlerdi:)

''Gelin Esad' la anlaşalım, Suriye' nin kuzeyinde yeni yerleşim alanları inşaa edelim. Sığınmacıları buralara nakledelim; Suriye' nin yeniden inşaası konusunda ön alalım; neticede Suriye' nin yeniden inşaası gündeme gelecektir. Gerekiyorsa Suriye' ye uygun krediler verelim, karşılaya bileceğimizden fazlasını diğer ülkelerden temin edelim (Çin olur, Rusya olur; bizimle hareket etmek isteyecek -Katar gibi- diğer ülkeler olur veya ikna edebileceğimiz diğer olasılıklar) ve şu beladan kurtulalım'' demiştim.

O dönemin şartlarında mantıklı bir önermeydi. Savaş bütün şiddetiyle devam ediyordu. Astana Süreci başlamış mıydı, yoksa başlamak üzere miydi hatırlamıyorum gerçi de... yani ortalık yerde Suriye Meselesini çözecek irade henüz netleşmemiş gibiydi. O günün koşullarında Esad' la anlaşalım; Suriye' deki kentlerin büyük bölümü yaşanmaz hale geldiği için yeniden inşaa edelim, bunu da Suriye' nin kuzeyinden başlayarak yapalım ki... hem terör koridorunu engellemiş oluruz hem de YPG/PYD lehine bozulmuş olan demografik yapıyı yeniden düzenleyelim demiştim. Fakat hiçbir zaman; Suriye' nin ve Suriyelilerin bütün yükünü biz çekelim demedim.

« Son Düzenleme: 22 Ekim 2019, 22:03:19 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #581 : 22 Ekim 2019, 22:05:06 »
karsilanacaktir bizim tarafimizdan biraz katar verir bizdede insaat isciligi süper

yollarinada duble yapariz

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #582 : 22 Ekim 2019, 22:45:38 »
ABD ile varılan mutabakat kapsamında YPG'ye verilen 120 saatlik süre doldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Verilen sözler yerine getirilmedi. Taviz verirsek terör örgütünün önünü açmış oluruz" ifadelerini kullandı.

120 SAATLİK SÜRE DOLDU

Barış Pınarı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG'ye verilen 120 saatlik sürenin sonuna gelindi.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile anlaşma çerçevesinde YPG'li teröristlerin bölgeden çekilme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada mutabakat çerçevesinde YPG/PKK'lı teröristlerin bölgeden çıkarılmasına ilişkin sürecin yakından takip edildiği, bölgeden 136 aracın çıkış yaptığı belirtilmişti.

Bakanlık açıklamasında saat 22.00'den sonra karşılaşılan teröristlerin etkisiz hale getirileceği vurgulandı.

42 TACİZ ATIŞI GERÇEKLEŞTİ

TSK tarafından güvenli bölgenin tesisine yönelik mutabakata tam uyulduğu, YPG/PKK'lı teröristlerce şu ana kadar 42 taciz/ihlal yapıldığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında "Taciz ve ihlallere karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerlidir. Yapılan ihlal ve tacizler ABD ile anlık olarak paylaşılmaktadır" ifadesine yer verildi.

775 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Barış Pınarı Harekatı kapsamında 775 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, "Harekat bölgesinde 2 bin 200 kilometrekare alan kontrol altına alınırken bu kapsamda bugüne kadar 40 mayın, 222 el yapımı patlayıcı (EYP) etkisiz hale getirildi" denildi.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2908726-sure-doldu-cumhurbaskani-erdogandan-ilk-aciklama

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #583 : 23 Ekim 2019, 00:55:25 »
Suriye konusunda; çıban başı ABD'den çok Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve Suriye halkının geleceğini düşünen ülkelerin en başındakiyle bir mutabakata varmak, tüm bölgeye barş getirmek için çok önemli bir adım

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
En başından beri Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini dile getirenlerden biri olarak diyebilirim ki, bunun ülkemizin güvenliği için  zorunlu olduğunu, bu kargaşada yaşamını yitiren binlerce insana, yerinden edilen milyonlarca insana, milyarlarca dolar zarara rağmen anlamayanlar zaten hiç bir zaman anlamayacaktır.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
Sadece kendi çıkarlarını düşünen Amerikalılar gibi sadece Işid ile değil, aynen o mtabakatta tepki gösterdiğim şekilde tüm terör örgütleriyle mücadele konusunda anlaşmak gerekliydi. Anlaşılmış görünüyor.

3. Bu çerçevede,Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
444 km uzunluğundaki alanın tüm kontrolü bizde olmasa da, barışı getirmek içim mücadele ettiğimiz ve bu uğurda şehitler verdiğimiz harekat alanındaki yerleşimimizin değiştirilmemesi de istikrar açısından önemli.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
Suriye sınırları içerisinde gerçekleştiridğimiz üç harekatı da Adana Anlaşması'na uygun şekilde gerçekleştirdik. Bu anlaşma haklarımızı korumak için bizlere yasal yolları açık tutuyor. Bu anlaşmanın uygulanması konusunda ortaya engeller konulmaması da olumlu bir gelişme.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren,Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

Bize tehdit oluşturan Suriye'deki terör örgütleri ile mücadelede sorumluluk Suriye rejimine aittir. Suriye rejimi bu konudaki yükümlülüklerini yerine getiremediği için Adana Anlaşması'nı uygulayarak tehditle biz mücadele ettik. Bu mutabaka ile Suriye rejimi ve Rusya yükümlülüklerini yerine getirmeyi taahhüt ediyorlar. Daha önce kendilerine çekilmeleri için 120 ssat süre tanınan terör unsurlarının ısrar etmesi durumunda Türkiye harekata devam edecek mi? Yoksa Rusya ve Suriye ordusu silahlı müdahale de mi bulunacak?

Ayrıca keşke devriye alanı 10 km değil, 30 km olsaydı.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
Bu da bir önceki maddede açıklamaya uygun bir gelişme. ABD tarafından, Suriye'nin ve aynı zamanda Türkiye'nin toprak bütünlüğüne karşı silahlandırılan ve eğitilen terör örgütü, Fırat'ın batısında da, Türkiye sınırından 30 km'den uzak olmalı.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
Bu konuda işbirliği de iyi bir gelişme.

8.Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
Mültecilerin dönüşleri için Türkiye tarafından önerilen planın maliyeti Birleşmiş Milletler tarafından sağlanan bir fon ile karşılanabilir.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
ABD ile imzalanan muhtıra gibi amatörce değil, titizce hazırlanmış. Yapılacak işlerin kontrolü şart!

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.
Suriye'de barışın kalıcı olabilmesi için değişim şart. Suriye halkının tamamına eşit yaklaşacak, gerçek demokrasiyi hayata geçirecek ve düzeni sağlayacak adil bir anayasa herkesi beklentisi. 
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #584 : 23 Ekim 2019, 01:06:32 »
Herşey güzelde Suriye konusunda Suriye ile anlaşmak daha mantıklı değil mi ? Bakın Suriyede ister Amerika ile anlaşın istersenizde Rusyayla , Suriye ile anlaşmadıgınız sürece her zaman "acaba" diye düşüneceksiniz... Esada istediğiniz kadar katil diyin , katil değil demem. Lakin Rusya geldiğinden bu yana Suriyede ölen 10 kişiden 6-7si Rus bombaları yüzünden ölüyor. İdlibi Rusya bombalıyor , Halepte taş üstünde taş bırakmayan Rus uçakları... Şimdi bir tarafa katil diyip diğer tarafa dostum dediğinizde benim aklım almıyor. E diğeride katil. Binlerce çeçenin katili , Binlerce Suriyelinin katili bizzat Ruslardır... Eğer ülkelerarası ilişkilerimizi katillik üzerinden yürütüyorsak -ki esada katil dediklerine göre öyle o halde Rusyada katil babacım. Ama Rus lidere dostum diyorlar. Demekki neymiş katil seçiyormuşuz. Demekki neymiş senin katilin benim katilim olayı varmış. Hep avrupaya sesleniyoruz ya terör ayırmayın diye hah işte katilde ayırmayacaksın.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #585 : 23 Ekim 2019, 01:14:33 »
DONNIEBRASCO
BÜTÜN YAZDIKLARININ ALTINA İMZAMI ATARIM.
BRAVO!
+1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #586 : 23 Ekim 2019, 08:26:02 »
Herşey güzelde Suriye konusunda Suriye ile anlaşmak daha mantıklı değil mi ? Bakın Suriyede ister Amerika ile anlaşın istersenizde Rusyayla , Suriye ile anlaşmadıgınız sürece her zaman "acaba" diye düşüneceksiniz... Esada istediğiniz kadar katil diyin , katil değil demem. Lakin Rusya geldiğinden bu yana Suriyede ölen 10 kişiden 6-7si Rus bombaları yüzünden ölüyor. İdlibi Rusya bombalıyor , Halepte taş üstünde taş bırakmayan Rus uçakları... Şimdi bir tarafa katil diyip diğer tarafa dostum dediğinizde benim aklım almıyor. E diğeride katil. Binlerce çeçenin katili , Binlerce Suriyelinin katili bizzat Ruslardır... Eğer ülkelerarası ilişkilerimizi katillik üzerinden yürütüyorsak -ki esada katil dediklerine göre öyle o halde Rusyada katil babacım. Ama Rus lidere dostum diyorlar. Demekki neymiş katil seçiyormuşuz. Demekki neymiş senin katilin benim katilim olayı varmış. Hep avrupaya sesleniyoruz ya terör ayırmayın diye hah işte katilde ayırmayacaksın.

Evet öyle. En başından beri öyle de olması gerekirdi. Ama olmadı nedense(!)

Bu mutabakat Rusya ile imzalandı. Bizimkilerin inadı mı desek ne desek bilemedim, Suriye rejimini tanımıyorlar ya ondan herhalde. Ama Suriye'de Suriye rejiminden çok Rusya'nın sözü geçiyor. Aslında bu mutabakat, Suriye yönetimi ile Türkiye arasında uzun süredir kopuk olan ilişkilerin yeniden sağlanması için bir adım sayılabilir. Şu 10 madde layıkıyla uygulanabilirse ortada Suriye sorunu kalmaz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #587 : 23 Ekim 2019, 08:37:23 »
MSB: Yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır

Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelen açıklamada YPG'nin bölgeden çekildiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığından, Suriye konusunda Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan mutabakat çerçevesinde Barış Pınarı Harekat alanı dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili son gelişmelere ilişkin 6 maddelik açıklama yapıldı.

Açıklamada, 17 Ekim'de Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varıldığı ve bu kapsamda Barış Pınarı Harekatı'na 120 saat ara verildiği hatırlatılarak, "Bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir." ifadesi kullanıldı.

"PKK/YPG'NİN BÖLGEDEN ÇEKİLMESİ TAMAMLANDI"
Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığının bildirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"22 Ekim tarihinde Soçi'de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren Rusya Federasyonu ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

Barış Pınarı Harekat alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 kilometre dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır."

"SURİYELİ'LERİN TOPRAKLARINA DÖNMESİ SAĞLANACAK"
Türkiye'nin sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyeceği, terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceği vurgulanan açıklamada, "Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır." ifadelerine yer verildi.

https://www.ensonhaber.com/msb-yeni-bir-harekat-icra-edilmesine-gerek-kalmamistir.html
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2019, 08:45:34 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #588 : 23 Ekim 2019, 08:38:59 »
Washington’da YPG sözcüsüne skandal kabul

BARIŞ Pınarı harekâtı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım öngören karar tasarısına öncülük eden Demokrat Senatör Chris Van Hollen ve Cumhuriyetçi Lindsey Graham, terör örgütü PKK/YPG’nin ana unsur olduğu SDG’nin siyasi uzantısı SDK’nın Eşbaşkanı İlham Ahmed ile ABD’nin başkenti Washington’da buluştu.
YAPTIRIM TALEBİ

Van Hollen, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Ahmed ile yaptıkları görüşme sonrasında Suriye’nin kuzeydoğusundaki gelişmelerden endişeli olduklarını söyleyerek “Kongre, Suriye’de ılımlı sayıda asker bulundurma, hava desteği sağlama ve Türkiye’ye yaptırım uygulama konusunda birlik olmalıdır” dedi. Graham ise Türkiye ile Kürtler arasında uluslararası gözlemcilerin takibinde askerden arındırılmış bir bölge görmek istediğini söyledi. Ahmed geçen hafta da Paris ve Brüksel’de temaslarda bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/washingtonda-ypg-sozcusune-skandal-kabul-41356513

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #589 : 23 Ekim 2019, 08:42:48 »
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusunda varılan 10 maddelik mutabakata ilişkin açıklama yaptı. Jeffrey, "Türkiye çok fazla şey kazanmadı. Rusya'dan, ABD'den aldığından daha azını aldı. Rusları ve rejimi sürece trajik biçimde dahil etti." dedi.

BÖLGEDE ANA AKTÖR ARTIK RUSYA"
ABD'nin 'DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu' eski temsilcisi Brett McGurk da, Rusya ile Türkiye arasında varılan anlaşmaya ilişkin değerlendirmede bulundu. Bölgede ana aktörün artık Rusya olduğunu belirten McGurk, "Ruslar bastırıp almış gözüküyor. Putin Erdoğan'a karşı Trump'tan daha dik durdu" dedi.

Twitter hesabından anlaşmaya ilişkin paylaşımda bulunan McGurk, "İronik bir biçimde Ruslar bastırmış ve ABD'li yetkililerin Trump'ın 6 Ekim'deki telefon görüşmesi öncesinde Türkiye ile üzerinde çalıştığı 'güvenlik mekanizması' anlaşmasının unsurlarını almış gözüküyorlar. Fark şu: Ana oyuncu artık Washington değil Moskova. Bölge bunu görüp anlayacak" ifadelerini kullandı.

https://m.haberler.com/turkiye-rusya-anlasmasinda-kamisli-haric-ne-12555301-haberi/

Bunlar nasıl açıklamalardır? Rusya ve Suriye rejimi zaten başından beridir bu sürece dahillerdi. Onlarsız güvenli bölge projesini uygulamak mümkün olmayacaktı. Hala ikiyüzlü davranıyor Amerika.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2019, 08:47:15 Gönderen: fırtına06 »