Gönderen Konu: CEZERİ Uçan Araba  (Okunma sayısı 7459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: CEZERİ Uçan Araba
« Yanıtla #20 : 16 Eylül 2020, 14:50:06 »
Fiyatına bağlı turistik gezi amacıyla, hızlı kargo gönderimi amacıyla, reklam amacıyla (banner taşıma), Tarla ilaçlama, askeri amaçlarla (trg-l 230 için işaretleme vs. amaçlı veya 1-2x awacs kontrollü silah taşıma kapasitesi ile vb. kullanılabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 16 Eylül 2020, 15:00:07 »
bu forum öngörü sahibi olamayan pesimistlerle dolu.mine kırkkanat denilen cahilin açıklamaları geldi aklıma ''4 leğenle uçan bir damat kolay bulunmaz''.ezikler kraliçesine benzer yorumları burada okuyunca iyi ki sizin gibi düşünenler başta değil diyorum

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 16 Eylül 2020, 15:22:33 »
bu forum öngörü sahibi olamayan pesimistlerle dolu.mine kırkkanat denilen cahilin açıklamaları geldi aklıma ''4 leğenle uçan bir damat kolay bulunmaz''.ezikler kraliçesine benzer yorumları burada okuyunca iyi ki sizin gibi düşünenler başta değil diyorum

Geçmişte "uçan araba" konsepti ile ilgili ne çok başarısız girişim olduğunu bilseydiniz, bu kadar rahat konuşmazdnız. Neyse, zaman gösterir deyip, konuyu kendi adıma kapatıyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 16 Eylül 2020, 15:31:05 »
Zengin çocukları alacak zaten. Siz alamayacaksınız... Niye bu kadar sinirlendiniz anlamadım ki...

Yoksa bunu satın alabileceğinizi mi düşündünüz?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #24 : 16 Eylül 2020, 15:36:25 »
Zengin çocukları alacak zaten. Siz alamayacaksınız... Niye bu kadar sinirlendiniz anlamadım ki...

Yoksa bunu satın alabileceğinizi mi düşündünüz?

Bence ilk etapta öyle ama sonrasında daha da geniş alanda kullanılacak. Hatta askeri alanda bile görev verilecek. Boşa değil, yararlı bir çalışma.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 16 Eylül 2020, 16:24:52 »
Birde şunu unutmamak lazım. Bu araç elektrikli arkadaşlar. 1 saat şarj ediyorsun gidiyor. Getirebileceği askeri kolaylığı düşünebiliyormusunuz ? Bu daha bir testbed. Yatırım çekmek veya sonraki versiyonları desteklemek için kaynak sağlama amaçlı. Kağıt üstündeki dikey kalkış iniş ve hareket teorilerimizi kanıtlamak amaçlı. Sonrasında geliştirilecektir.

Sırf şunun 2 katı güçlü bir şey bile yapsalar (ki bence çoktan üstünde çalışmaya başlamışlardır.) Tcg anadoludan kalkıp entegre fliri ile trg-230'lara hedef tayin eden umtas/cirit/mam-l ile vs saldırı kabiliyeti olan, diğer taraftan 4 kişilik sas-sat takımlarını taşıyan araçlar haline gelirler. Ufak araçlar sürü kullanımına gayet müsaitler.  4 tiltrotora ek birde kuyruktan s-97 gibi bir pervanesi olsa atıyorum pg-50 veya onun elektrikli versiyonu vb. veya daha büyük versiyonları çok matah şeyler olur.

Arkadaşlar unutmayın bu adalar elden atılan mini iha ile başladılar ve şu an kanat açıklığı tcg-Anadolunun pistine sığmayan akıncı siha yapıyorlar. Maks 25hp'den şu an 750 hpleri konuşuyoruz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 16 Eylül 2020, 16:34:48 »
Sivil taşıma anlamında da illa kişisel araba olarak düşünmeyelim. Toplu taşıma amaçlıda çok kolay ve ucuza kullanılabilir. Öyle çok pahalı olacak şeyler yok bu araçta. Hafif Fiberglasstan yapılmış, elektrik motorlu. Bir 15 sene sonra 10 kişilik versiyonlarını otobüs gibi otonom olarak belirli hatlar arasında çalıştığını görürsek şaşırmayın. Düşer falan diyede korkmaya gerek yok  acil iniş modları olur en kötü paraşütle iniş bile olur fazla ağır bir aletler değiller.  O kadar metrobüs, metro masraflarına vs. hiç gerek yok. Sadece belediyeye ait pist iniş sahaları ve belki ufak bir kontrol kulesi. Şehrin bir ucundan diğerine 10-15 dakikada ulaşım.

Zaten trafikten şu otobüsü dolmuşu kaldırsa bile kafi.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 17 Eylül 2020, 19:01:55 »
Cezeri de askeri anlamda yanıtlanması gereken iki konu var aslında ;

1- Dikey iniş kalkış yapan bir vtol sihayı dikey kalkış modundan kuyruk motorunu açarak yatay hareket haline geçirmek için ve yatay uçuştayken yavaşlayıp yine tiltrotorlarla iniş yapabileceği güvenli irtifa nedir ?

2- Cezeri'nin 250 kg'ı 2 bin metreye çıkarabildiği bu 8'li tiltrotorları 1. sorunun cevabı olan irtifaya en fazla kaç kilo ağırlığı çıkartabilir ?

Eğer bu sorunun cevabı 1000-1500 kg ise şöyle ;

Kalkış konseptide şöyle olacak;

Error 404 (Not Found)!!1

bir iha yapılabilir.  Gövde olarak s-97 raider'i kullandım ama konsepti göstermek için, daha hafif ve 1000-1500 kg civarı 200-300 kg faydalı yük taşıyabilen anka-s gibi bir siha olabilirse ;

1- 2x bozdoğan taşıyabilir. Evet radarı yok atamaz ama aynı ihanın mini aesa radarı taşıyan awacs konseptli halinden veri linki bağıyla atabilir. Tabi hızdan dolayı menzili biraz düşer ama problem değil.

2- 2x itkili ins+aktif radar başlıklı kuzgun taşıyabilir ki yine gemiler için tehlikeli bir tandem olur. Yine mini sead versiyonu da olabilir.

3- Yüksek sayıda mam-l ve bozok taşıyabilir.

Şimdi bu bize ne verir ? Anadolu için ucuz ve ufak çok güzel bir saldırı konsepti sağlar. Diğer yandan karada ne kadar sihamızz olsa da pistlerimizin vurulduğu muhtemel bir süpriz saldırıda düşman muhtemel hava alanları ve havadaki konvansiyonel uçaklarına karşı bir cevap fırsatı verecek.