Gönderen Konu: Halk Ergenekon'a inanıyor mu?  (Okunma sayısı 2608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Halk Ergenekon'a inanıyor mu?
« : 04 Temmuz 2009, 11:30:35 »
04 Temmuz 2009 Cumartesi 07:21
A&G araştırma şirketi araştırdı... Son 10 ay içinde Ergenekon örgütüne inananaların oranı ne? Büyük değişiklik var. İşte sonuçlar:

A&G Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmaya göre, son 10 ay içinde Ergenekon örgütünün varlığına inananların oranı belirgin ölçüde azalıyor.

2008 yılının ağustos ayında “Ergenekon örgütünün varlığına inanıyorum” diyenlerin oranı yüzde 74.7 iken, geçen ocak ayında yüzde 61.7’ye, haziran ayında ise yüzde 53.8’e indi. Sürecin “hukuk içinde işlediğini” düşünenlerin oranı ise yüzde 23.3’te kaldı.

ERGENEKON'UN VARLIĞINA İNANANLAR AZALDI

Türkiye’nin 7 bölgesinden 33 ilde 6 - 7 Haziran tarihleri arasında yapılan araştırma, Ergenekon örgütünün varlığına inananların azaldığını, “Ergenekon yok” diyenlerin de arttığını ortaya koydu. Ağustos 2008’de halkın yüzde 14.8’i, Ergenekon’a inanmadığını söylerken, bu oran geçen ocak ayında yüzde 20.3’e, haziranda ise yüzde 27.6’ya yükseldi.

Araştırmaya göre, erkekler kadınlara oranla Ergenekon’un varlığına daha çok inanıyor. 18-27 yaş arasındaki gençler ise, genel ortalamanın üzerinde Ergenekon’a inanmadığını belirtiyor. Eğitim yükseldikçe Ergenekon’a inanmayanların da oranı artıyor.

EN ÇOK AKP'LİLER İNANIYOR

Bugün seçim olsa oyunu AKP’ye vereceğini söyleyenlerin yüzde 70.3’ü, DTP’lilerin ise yüzde 68.8’i Ergenekon’un varlığına inanıyor. Ergenekon’a inanan CHP’lilerin oranı yüzde 34.8, MHP’lilerin oranı yüzde 46.3 seviyesinde. CHP’lilerin yüzde 50’si, “Ergenekon yok” derken, bu oran AKP’lilerde yüzde 11, MHP’lilerde yüzde 39, DTP’lilerde ise yüzde 21.

HUKUK İŞLİYOR MU?

Ergenekon sürecinin hukuk içinde işlediğini düşünenlerin oranı sadece yüzde 23.3. Halkın yüzde 29.9’u, “Çeteleşme var ama bazılarına da gözdağı veriliyor” derken, “AKP’nin siyasi manevrası” görüşünde olanların oranı yüzde 18.1. Sürecin hukuk içinde sürdüğüne inananların oranı son 6 ayda ciddi oranda azaldı. Kadınlar erkeklere oranla her şeyin hukuk içinde işlediğine daha az inanıyor. Kadınların yüzde 21.6’sı “Her şey hukuk içinde işliyor” derken, bu oran erkeklerde yüzde 25. Genç yaş grupları, hukuk sürecinin işlediğine daha az inanıyor. Eğitim seviyesi yükseldikçe “Her şey hukuk içinde işliyor” diyenlerin oranı azalıyor, AKP’nin siyasi manevrası olduğunu düşünenlerin oranı artıyor. İlkokul mezunlarının yüzde 25’i herşeyin hukuk içinde işlediğini düşünürken, üniversite mezunlarının sadece yüzde 20’si bu görüşte.

Davanın AKP’nin manevrası olduğuna inananların oranı ilkokul mezunları arasında yüzde 13 olurken, üniversite mezunları arasında bu kanaati paylaşanların oranı yüzde 31’e ulaşıyor.

CHP: AKP MANEVRASI

Bugün seçim olsa oyunu AKP’ye vereceğini söyleyenlerin yüzde 41’i her şeyin hukuk içinde işlediğini söylüyor.  CHP seçmeninin yüzde 39’u süreci AKP’nin manevrası olarak görürken, yüzde 32’si “Çeteleşme var ama bazılarına da gözdağı veriliyor” diyor. Ergenekon sürecinin hukuk içinde kaldığına en az inananlar ise DTP’liler. DTP’li seçmenin yüzde 6.6’sı hukuk içinde kalındığı görüşünde.

KAFALAR KARIŞIK

Türkiye’de yetişkin nüfusun çoğunluğu Ergenekon diye bir örgütün varlığına inandığını söylemektedir. Dikkat çekici olan, “böyle bir örgütün varlığına inanıyorum” diyenlerin oranının  yaklaşık 1 yıllık süreç içerisinde düzenli olarak azalmasıdır.

Bu azalışın en önemli nedenleri arasında yargılamalarda henüz karar aşamasına gelinmemiş olmasının ve sık sık yapılan dalga operasyonlarıyla gözaltına alınanların bir bölümünün daha sonra serbest bırakılmasının etkili olduğunu düşünüyorum. Ergenekon konusunda halkımızın kafası gerçekten karışmış gibi görünmektedir. Böyle bir örgütün varlığına inananların bir bölümü bile “çeteleşme var doğru ama bazılarına da gözdağı veriliyor” demektedir. “Her şey hukuk süreci içinde yürüyor” diyenlerin oranının yüzde 23.3 de kalması, bunun en önemli göstergesidir.

Ergenekon gibi kamuoyunun uzunca bir süredir yoğun bir şekilde gündemini işgal eden bir konuda halkın neredeyse üçte birinin bu konuda fikir beyan etmemesi, cevap vermemesi, halkın bu konu hakkında konuşmaktan çekindiğini göstermektedir.

AKP VE DTP'LİLER İNANIYOR

AKP ve DTP seçmeni böyle bir örgütün varlığına yüksek oranda inanırken, eğitimliler, CHP’lilerin çoğunluğu ve MHP seçmeninin önemli bir bölümü “inanmadığını” söylemektedir.

Eğitim ve gelir yükseldikçe, “her şey hukuk süreci içinde işliyor” diyenlerin oranı azalmakta, “çeteleşme var ama bazılarına da gözdağı veriliyor” veya “bu dava AKP’nin siyasi bir manevrası” diyenlerin oranı artmaktadır.

Özetle; Ergenekon konusunda seçmenin kafasının karışık olduğu, araştırma sonuçlarında çok net bir şekilde görülmektedir.

(Milliyet)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DedeKorkut

• DedeKorkut
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Ay gökte kaldıkça ulukocaların duası üzerine olsun
Ynt: Halk Ergenekon'a inanıyor mu?
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2009, 18:29:26 »
Benim fikrim ergenekon diye bir örgüt yok. Siyasi karar bunlar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ergenekon davasında karar çıktı
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2019, 08:38:35 »
Ergenekon davasında karar çıktı

Ergenekon davasında örgüt üyeliğiyle suçlanan 235 sanığın, beraat ettiği açıklandı.
İHA | 01.07.2019 - 14:25..

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki onuncu duruşmaya, tutuklu sanık Alparslan Arslan ile başka suçtan tutuklu sanıklar Erhan Timuroğlu ve Bedirhan Şinal katıldı.

Başka suçtan tutuklu sanıklar Osman Yıldırım, Bora Ballı, Yüksel Dilsiz, Murat Çağlar, İsmail Sağır ve Tekin Irşi'nin tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılımlarının sağlandığı duruşmada; eski milletvekili Emin Şirin, emekli Tuğamiral Alaattin Sevim, emekli Albay İlyas Çınar ve emekli Astsubay Oktay Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 30'u aşkın tutuksuz sanık da hazır bulundu.

ÖRGÜT ÜYELİĞİYLE SUÇLANAN HERKES BERAAT ETTİ
Ergenekon davasında, tüm sanıkların "silahlı örgüt kurmak yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık" suçundan beraatine karar verildi.

CUMHURİYET GAZETESİ VE DANIŞTAY SALDIRILARI
Ergenekon davasının tutuklu sanığı Alparslan Arslan, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır, "Anayasayı ihlal" suçundan müebbet hapisle cezalandırıldı.

https://www.ensonhaber.com/ergenekon-davasinda-karar-cikti.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2019, 09:54:14 »
Tek kelime ile utanmazlik.  >:(

Once insanlari gercek disi duzme suclamalar ,sahte sahitler ile ,tutuklanmasini saglaniyor. Siyasilerimiz olayi Turkiyemiz barsaklarini temizlemekte sekilinde tanimliyorlar.

Tutuklananlarin bir kismi gururlarindan, bir kimisi igeri donusu imkansiz olan hastaliklarina bakilmaksizin izin zindanlarda veya ev hapislerinde oluyorlar. Hayatta kalmayi basaranlarin meslek hayatlari sonuyor, aileleri dagilma asamasina geliyor. Yillar sonra bir gun bu davanin asli astari yok denip kumpas mis denip dava dusuyor ve kalan tutuklular ve zanlilar serbest birakiliyor.

" Yitirilen hayatlar kaybolan yillar ise malesef geri getirilemedigi gibi tazmin edilmesi dahi mumkun olmuyor ama  ne hikmetse bizim memleketimizde bu malesef cok sik yapilabilmekte"

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2019, 09:56:19 »
Efendim bizde bürokratlar parti bürokratı olduğu sürece biz bu dönemleri ileride de yaşarız...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2019, 10:33:55 »
Hatırlarsınız bugün cumhurbaşkanı olan Erdoğan bu dava için halkın savcıları, halkın hakimleri, hesap soruyor gibi bir şeyler demişti. Demek ki onlar halkın değilmiş!

Ülkemizde halen adalet sistemi gelişmiş değil. Haberlerde görüyoruz, biri için 100 yılın üzerinde ceza talep ediyor savcı, ama o kişi serbest bırakılıyor! Nasıl oluyor kimse anlamıyor! Savcı da mı sorun var, hakimde mi? Yoksa sistemin kendisinde mi?